30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: paternoster  (Přečteno 1889 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
paternoster
« kdy: 14 Ledna 2021, 14:58:46 »

https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/liberecky-kraj-delnici-paternoster-pater-noster-vytah-stafle.A210114_131454_liberec-zpravy_jape

Už od mala jsem se těchto výtahů bál ( možná tím, že mi sestra tvrdila, že když nevystupím nahoře, tak se ta
kabina složí a mě tam slisuje a navic pojedu zpátky hlavou dolů- slisovanej :-)   ) a dodnes k nim mám respekt.

Ale k technické stránce : to tam opravdu není žádný čidlo ( tlakové ) co by zastavilo výtah při překážce?
Přece kdyby v každém patře byla u stropní části vchodu lišta s tlakovým spínačem a stejná lišta v hraně stropu
každé kabinky tak by se nic takovýho stát nemohlo ani v jednom směru.

Kolikrát jsem dumal nad tím, co by se stalo, kdyby důchodce upadl a visel nohama ven, jestli by mu je ten tlak usekl..
Když to dokáže rozlámat žebřík....




« Poslední změna: 14 Ledna 2021, 15:02:17 od sennheiser »
IP zaznamenána

klapaucius

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Re:paternoster
« Odpověď #1 kdy: 14 Ledna 2021, 15:10:17 »

To zabezpečení tam je.
Na přiložené fotce, jsou červenou šipkou označeny posuvné díly, které při posunutí mají výtah zastavit. Jeden při směru dolů a jeden při směru nahoru.

Dle mého se ale stalo to, že se štaflemi jeli dolů.
Štafle se ale do kabinky nevešly a částí přesahovaly do patra (na obrázku zakresleno modrou šipkou). No a jelikož štafle se jen tak neohnou, tak prošly stropem kabinky a tím, že přesahovaly jen dole, tak nedošlo k posunu desek.

Člověk by se vždy do té kabinky nějak zkroutil a případná poslední vyčuhující část by nakonec o desku zavadila a tím výtah zastavila.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:paternoster
« Odpověď #2 kdy: 14 Ledna 2021, 15:19:29 »

Ochrana tam je. Taková ta děrovaná deska za světlem.  Ta zabezpečuje, aby se nic neskříplo mezi kabinou a vstupem.
Zřejmě ty štafle zasunuli do kabinky nedříve vrchní stranou.
Vámi popsaný úraz člověka se stal mému tchánovi. Výtah se tou pojistkou vypl.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:paternoster
« Odpověď #3 kdy: 15 Ledna 2021, 03:53:22 »

Já si ten výtah pamatuju z dětství z pláňáku v Holešovicích. V předškolním věku jsem tam chodil s dědou a hrozně jsem chtěl abychom to projeli nahoru. No ale děda jakožto poctivý občan to odmítal. A tak holt někdy v 5. třídě jsme udělali s klukama výpravu, dvě volavky odlákaly vrátnýho a už jsme frčeli - dodnes mám husinu na zádech...bylo to jak výprava na měsíc...nejvíc nás překvapilo, že se to s náma neotočilo vzhůru nohama....jj už začínám mít senilní vzpomínky....
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:paternoster
« Odpověď #4 kdy: 15 Ledna 2021, 08:28:28 »

Kdo chodil na CVUT, vi svoje ... treba straseni prvaku na zacatku semestru. Do kabinky v prizemi nastoupilo par lidi ve smeru dolu, projeli satnama (sklep) a pri prujezdu spodni strojovnou zacali nelidsky rvat a matlat po sobe kecup. Prizemi potom projizdeli radne "zkrvaveni", nekteri zhrouceni na podlaze kabinky, ti zdatnejsi ve stoji na rukou ci hlave. Delani zablacenych slapot na strope kabinky byl uz jenom slaby odvar. Nez nam to dekan zatrhl vyhruzkou vylouceni ze studia (a par podminecnych vylouceni i padlo), poradal se kazdy semestr festival podobnych vtipku.

Jediny uraz, ktery pamatuji se stal asistentu na katedre Pruznosti a pevnosti, ktery naskakoval do kabinky jejiz podlaha byla jiz cca metr nad urovni nastupiste, nevyslo mu to, vypadl pozadu zpet na nastupiste, rozbil si hlavu a privodil si bezvedomi. Za tyden uz zase terorizoval studenty u pisemek.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:paternoster
« Odpověď #5 kdy: 15 Ledna 2021, 09:39:32 »

Paternoster je bezpecnejsi nez klasicky vytah - neni zadna sachta, kam by se dalo padat, kabinka se jen tak neutrhne a manualni posun pri vypadku elektriny je daleko snazsi. Jeho problemem je, ze neni bezbarierovy (v dubnu 2019 se v Brne na poste zaklinil kocarek). Nekde probehla krasna fotka zaklineneho kocarku hned pred tou obrovskou ceduli s obrazkem kocarku a napisem ZAKAZ PREPRAVY...

Ja je mam radsi nez klasicke vytahy, protoze jsou daleko rychlejsi (u budov s nizkym poctem podlazi samozrejme). Nejsou tam totiz skoro zadne prostoje na cekani. Takze treba do verejnych budov (v Brne je na poste, na magistratu a na VUT) se velice hodi. Kvuli bezbarierovosti je ale vhodne pridat jeste klasickou kabinku.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:paternoster
« Odpověď #6 kdy: 15 Ledna 2021, 09:44:04 »

Nevím, jestli to ješte platí, ale byl i na Generálním štábu AČR v Dejvicích. Tam jsem tím jel před lety poprvé a i naposled, neměl jsem ale dobrý pocit:)
IP zaznamenána