30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Soused mi otravuje život  (Přečteno 6111 krát)

kacafirek

  • Příspěvků: 231
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil
Soused mi otravuje život
« kdy: 06 Prosince 2020, 11:49:32 »

Zbláznil se mi soused. Bydlí vedle mě v rodinném domě. Jeho stará máma v něm provozuje lékařskou ordinaci, on tam jen bydlí, do práce nechodí, trvalé bydliště tam nemá. Dělá mi naschvály, a ještě se mi směje. Odstranil staré okapy, a nové nepřipevnil. Ze střechy jeho domu pak všechna voda stéká k mému domu a bojím se, aby mi nezačaly vlhnou zdi. Když jsem ho na to upozornil, vysmál se mi, a řekl, že se mám starat o svůj barák. V noci pak hází drobné odpadky na moji zahradu – slupky od pomeranče, nakrájené na drobné kostičky, shnilá jablka apod. Svádí to na pacienty. Myslel jsem, že to dělá kvůli mému kurníku, tak jsem ho přestěhoval dál od jeho pozemku. To však nepomohlo. Na můj vytýkací dopis mi odpověděl rovněž dopisem, ve které jsou nějaké nesrozumitelné zmatené věty. Prostě mi otravuje život a jakákoliv komunikace je s ním nemožná – směje se mi škodolibě a prostě mu to dělá radost. Jeho maminka se ho bojí a poslouchá na slovo a živí ho. Takže domluva s ní není také možná. Nevím, co mám dělat. Nafackovat mu není možné, neboť z domu téměř vůbec nevychází. Problém je, že je dosti inteligentní, má i vysokoškolský titul, prostě se na stará kolena jen zbláznil a baví se tím. Uměl by někdo poradit. Je hrozně na korunu, nejvíce by ho odradila od dalšího nějaká pokuta. Ale jak to zařídit.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #1 kdy: 06 Prosince 2020, 12:05:13 »

Nerozumím, chcete někomu dát pokutu za to že si na svym baráku odstranil okap? Nebo za to, že se vám na zahradě objevujou slupky od pomeranče? Pokud by dělal nějaké nebezpečné naschvály (např. házel vám na zahradu kde vám běhaj děti hřebíky nebo podobně, nejlepší řešení je s nim šlehnout o zem a definovat tak směr jakým se budou sousední vztahy ubírat (na vlastní riziko) nebo se odstěhovat. Ale vzhledem k tomu že to co popisujete nepovažuji za nějak ohrožující, zvážil bych zvýšit plot a učinit jej neprůhledným, případně to prostě ignorovat a dělat že to nevidíte jelikož jakákoliv vaše reakce ho bude asi motivovat k dalším činům.

Nicméně ten dopis můžete už pro tu prdel nahrát. :)
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Fogyn

  • Příspěvků: 861
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #2 kdy: 06 Prosince 2020, 12:54:32 »

Pusťte si MASH a inspirujte se.. Jen tak na první dobrou mě napadlo zkusit maminku trošku popíchnout třeba tím, že nějaký vtipálek na dveře domu umístí "oficiální ceduli" - "Příští dva měsíce neordinujeme, protože máme epidemii ... ". Eskalace naschválů je očekávatelný důsledek, jde jen o to být větší svině než ten kdo si začal a dát mu jasně najevo, že jeho to bude bolet NÁSOBNĚ víc.... Doporučuji k tématu "prevence šikany" knihu Enderova hra....
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #3 kdy: 06 Prosince 2020, 12:56:12 »

Je otázka, do jaké míry máte vůli se sousedem udržovat sousedské vztahy. V zásadě pro obojí typ imisí můžete nalézt v hmotněprávní rovině oporu v § 1013 odst. 1 o. z., tj. lze se domoci soudní cestou, aby přinejmenším ten okap zase připevnil. Zde bych odkazoval na poslední větu odkazovaného ustanovení, jelikož zde jde o přivádění imisí na váš pozemek, u kterého jde o zákaz obecný, tj. nezkoumá se míra přivádění a ani to, jak moc vás to obtěžuje. Co se týče odpadků, ty se budou prokazovat hůře.

Nicméně pokud se budete se sousedem soudit, asi tušíte, že to vašim sousedským vztahům příliš nepomůže.
Jinak doporučuji omezit ve svém projevu emoce a schovávat veškerou korespondenci, kterou si takhle vyměníte.
« Poslední změna: 06 Prosince 2020, 13:26:24 od IZS »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #4 kdy: 06 Prosince 2020, 13:10:16 »

Z rychlosti na internetu
"Váš soused má povinnosti vyplývající z vlastnického práva, které jsou upravené v § 127 občanského zákoníku. Obecně má každý vlastník povinnost zdržet se všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného. Mezi těmito povinnostmi je mimo jiné i povinnost neobtěžovat sousedy nad míru přiměřenou poměrům tekutými odpady. Máte tudíž možnost se sousedem promluvit a přimět jej, aby si pořídil okap a vodu sváděl na svůj pozemek. Pokud nedojde k domluvě můžete jej žalovat z titulu § 127 občanského zákoníku a požadovat zdržení se tohoto jednání. Pokud Vám na Vaší nemovitosti vzniká škody, pak máte samozřejmě právo na její náhradu od souseda, a to opět buď po vzájemné domluvě nebo soudní cestou."


Dále pak ohledně odpadků, by mohla pomoci fotopast, kde by se jeho jednání zdokumentovalo. Jen nevím jak na to pohlíží zase jiné zákony, protže budete muset snímat část sousedova pozemku, aby bylo jasné, kdo ty odpadky hází.

Řekl bych, že sousedské vztahy už narušeny jsou. Takže bych je moc neřešil. Navíc pokud sousedovy takto přeskočilo, tak může být otázka, jestli to nezačně nějak gradovat.
« Poslední změna: 06 Prosince 2020, 14:12:41 od cocomoon »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #5 kdy: 06 Prosince 2020, 13:13:20 »

Pokud se nepletu, při ppřizování záznamů z důvodu ochrany zdraví s majetku lze v nezbytné míře zaznamenávat i cizí, nebo veřejný pozemek.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #6 kdy: 06 Prosince 2020, 14:53:01 »

Z rychlosti na internetu

Z rychlosti podle zákona, který byl zrušen před skoro 7 lety...

Pokud se nepletu, při ppřizování záznamů z důvodu ochrany zdraví s majetku lze v nezbytné míře zaznamenávat i cizí, nebo veřejný pozemek.

Pozor na to, tady vesměs určuje pravidla ÚOOÚ a poměrně pečlivě se posuzuje vhodnost a přiměřenost takového zásahu, více např. zde (ačkoli ta webová verze vypadá vágně, právní stav je k 12. 6. 2020).
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #7 kdy: 06 Prosince 2020, 15:13:56 »

Aha,
tak to se omlouvám. A žádná náhrada za ten zákon není? Příde mi divné, že bych si mohl klidně sudat okap a veškerou vodu nechat téct sousedovy na pozemek a udělat mu tam z toho bahniště.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #8 kdy: 06 Prosince 2020, 16:01:39 »

Tak pokud se kouknete o pár příspěvků výše, tak jsem z té náhrady citoval...

Mimochodem... Opravdu jste nezaznamenal změnu takových rozměrů, jako že se zrušil jeden občanský zákoník a byl nahrazen novým??
IP zaznamenána

ax

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #9 kdy: 06 Prosince 2020, 16:14:45 »

Okap vyřešíte na stavebním úřadu.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #10 kdy: 06 Prosince 2020, 16:59:03 »

Z rychlosti na internetu

Z rychlosti podle zákona, který byl zrušen před skoro 7 lety...

Pokud se nepletu, při ppřizování záznamů z důvodu ochrany zdraví s majetku lze v nezbytné míře zaznamenávat i cizí, nebo veřejný pozemek.

Pozor na to, tady vesměs určuje pravidla ÚOOÚ a poměrně pečlivě se posuzuje vhodnost a přiměřenost takového zásahu, více např. zde (ačkoli ta webová verze vypadá vágně, právní stav je k 12. 6. 2020).
Ano, to znám a s tím i pracuju, sám mám 3 kamery, co mimo mé obydlí zabírají časti okolí.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #11 kdy: 06 Prosince 2020, 20:40:11 »

Pozor na to, tady vesměs určuje pravidla ÚOOÚ a poměrně pečlivě se posuzuje vhodnost a přiměřenost takového zásahu, více např. zde (ačkoli ta webová verze vypadá vágně, právní stav je k 12. 6. 2020).

Tak pokud záznamy nebudete šířit po internetu nic nezákonného neděláte a záznam je u soudu použitelný. Samozřejmě záznamy z kamery s teleobjektivem namířené do sousedovy ložnice asi soudu ukazovat nebudete a pokud si je necháte pro sebe nic se nestane.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 688
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #12 kdy: 06 Prosince 2020, 20:50:08 »

Kdo je majitelem té vedlejší nemovitosti? Ten soused, co tam nemá trvalé bydliště, nebo jeho matka?
IP zaznamenána

now

  • Příspěvků: 243
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #13 kdy: 07 Prosince 2020, 12:34:58 »

Ta fotopast nebo trvale snímající kamera se pak dá obhájit tím, že je to atrapa, ale měl jsi takové štěstí, že jsi jej zrovna viděl a měl jsi mobil v ruce. Pak se to nedá znevěrohodnit vůbec.
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 231
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil
Re:Soused mi otravuje život
« Odpověď #14 kdy: 08 Prosince 2020, 04:34:44 »

Kdo je majitelem té vedlejší nemovitosti? Ten soused, co tam nemá trvalé bydliště, nebo jeho matka?
Majitelem nemovitosti je matka. Má vysoký věk, bývalá primářka oční kliniky. Je v důchodě a provozuje tam soukromou oční ordinaci. Její syn, který tyto naschvály dělá, je zkrachovalý hudebník, který se dostal do dluhů a topí se v exekucích. Má trvalé bydliště jinde, asi kvůli exekutorům. Dřív jsme byli i kamarádi, ale na stará kolena se z něj stal pravděpodobně sociopat. Domluva s ním není možná. Sousedské vztahy jsou narušeny, není třeba na ně brát ohled. Když jsem potřeboval na svoji zahradu umístit nějakou větší věc, umožňoval mi to udělat přes jeho pozemek. Nyní mi to zatrhl a vše musím tahat přes svůj dům. Syn matku zcela psychologicky zcela ovládá, matka se ho bojí, udělá to, co chce on. Zkoušel jsem si na něj stěžovat mamince, ale nikam to nevedlo. Obávám se, že domoci se nápravy žalobou, by bylo nákladné a na dlouho, on by se určitě odvolával do nekonečna. Je inteligentní, má vysokoškolské vzdělání. Fotopast nebo kameru zkusím. On to však dělá vždy v noci, schovaný za stromy, nebo za gáráží. Mám psa, který v noci několikrát štěká, pak přijdu na zahradu a mám tam odpadky. Hází to i slepicím, ale vždy to, co nežerou, musím to pak uklízet. Chtěl bych mu to nějak zarazit, ale slušně to nepůjde. Jeho dopis sem dám hned jak to bude možné. Jde o  to udělat nějaký zásah, aby se dál bál ve svém jednání pokračovat. Chtělo by to nějakou odvetu, aby věděl, že cokoliv udělá se mu vrátí, nějak ho zastrašit. Napadá mě oznámit na lékařskou komoru, že paní doktorka přechovává ve své ordinaci sociopata nebo něco takového. Jsem už z něho zoufalý. On to ví, a dělá mu to dobře a směje se mi.
« Poslední změna: 08 Prosince 2020, 04:42:27 od kacafirek »
IP zaznamenána