30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: ČKP a pozůstalostní řízení  (Přečteno 2008 krát)

V...mx

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
ČKP a pozůstalostní řízení
« kdy: 22 Listopadu 2020, 01:45:05 »

Očekávám, že od ČKP přijde výzva k úhradě výpalného za cca měsíc bez POV. Tipuji, že v případě neuhrazení výpalného se může ČKP přihlásit s pohledávkou po zemřelém do stále probíhajícího pozůstalostního řízení. Nebo je mé očekávání zbytečně předpodělané?

Popis události:
1) zemřel jeden z manželů, který byl v registru veden jako vlastník i provozovatel vozidla (vozidlo je však v dědictví správně vedeno v SJM) a zemřelý je též veden jako pojistník POV,
2) po smrti začal druhý manžel platit POV ze svého účtu (notář nebyl požádán o svolení k depozitu ani k jednání s pojišťovnou, protože se očekával relativně rychlý průběh vyřízení děditství),
3) bohužel druhý manžel zapomněl i přes upomínku pravidelnou platbu uhradit včas, takže pojišťovna zaslala informaci o zániku pojištění,
4) úhrada dlužného pojistného byla druhým z manželů odeslána pár dní po splatnosti dlužného pojistného a necelý měsíc po datu zániku POV,
5) vozidlo teď raději pojistí novou pojistkou někdo živý a stane se tak měsíc a pár dní od data zániku POV.

a) Můj první dotaz ní, zda lze nějak u ČKP rozporovat výpalné za měsíc a pár dní bez POV, protože zákon vlastně porušil zemřelý a dosud nebyl stanoven dědic vozidla? Je to asi naivní představa, protože očekávám, že povinnosti hradit POV (nebo uzavřít nové) přecházejí na všechny dědice společně a nerozdílně, ačkoliv ještě není rozhodnuto, kdo vozidlo podědí. 

b) Je možné na to jít z jiného konce, a to vyjednat nějak zpětvzetí zániku POV např. z důvodu zmatečných dopisů zaslaných pojišťovnou? Chytrý automat pojišťovny totiž vygeneroval dne X. Y. 2020 dopis, ve kterém normálně děkuje za využívání služeb, zasílá novou zelenou kartu, předepisuje pojistné na další období a prosí o jeho uhrazení, jinak POV zanikne k 31. 12. 2020. Jenže v den vygenerování dopisu X. Y. 2020 již bylo tři dny toto pojištění zaniklé. POV totiž zaniklo v den X-3. Y. 2020.

Díky za radu, co s tím. Nechci na to hned upozorňovat ČKP, že bych jim jako sám tento případ naprášil a rovnou namísto živého manžela, který má svých starostí dost, zaslal rovnou litr v hlubokém předklonu? Na druhou stranu mají tuším hned tři kila paušál za pouhé zaslání příkazu k uhradě. Neočekávám totiž, že by byli na základě popsaných skutečností ochotni výpalné prominout...

V...mx
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:ČKP a pozůstalostní řízení
« Odpověď #1 kdy: 23 Listopadu 2020, 11:06:08 »

Je to poněkud zmatené povídání, ale přidám pár postřehů.
- k bodu 4) uvedená pozdní úhrada pojistného neovlivní předchozí zánik pojištění ani další vývoj celé věci. Pouze došlo k úhradě ze soukromoprávního závazku (pojistné smlouvy), které by jinak pojistitel vymáhal. Neuvádíte, zda-li bylo pojistné ve splátkách nebo celé roční, ale mělo by být nakonec vypořádáno dle §13(2) zákona 168/99.
- k bodu 5) sjednání nové pojistky by bylo skutečně vhodné, pokud nedošlo k deponování RZ, jinak hrozí zrušení vyškrtnutí vozidla z registru atp.
- k písm. a) - problém řeší § 26(2) zákona 168/99, jak sám popisujete, co tedy chcete rozporovat? Zvlášť, když druhý manžel jako předpokládaný dědic, či jeden z dědiců, tuto povinnost zjevně po určitou dobu plnil.
- k písm. b) - zánik, který nastal ze zákonného důvodu, nelze "vzít zpět". K zániku došlo. Můžete namítnout, že k zániku nedošlo např. z důvodu včasného zaslání peněz pod chybným VS, prokázaného nedoručení upomínky či jejího doručení na chybnou adresu, což ve vašem případě také nenastalo. Zaslání návrhu na pokračování (nešlo ve skutečnosti spíše o návrh nového pojištění, které bude přijato úhradou pojistného?) již proběhlý zánik neruší.
- vůbec nemusíte jednat s ČKP - nevěřím, že by odpustili jedinou Kč z výpalného. Ozvou se sami a budou příspěvek uplatňovat po dědici. Ať ten, u kterého je předpoklad, že vozidlo zdědí, vyřeší nové pojištění nebo uloží RZ.
IP zaznamenána

V...mx

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:ČKP a pozůstalostní řízení
« Odpověď #2 kdy: 23 Listopadu 2020, 14:23:25 »

Omlouvám se za nejasný popis. Psal jsem to v noci a mezitím dohledával potřebné údaje. Bohužel tady tahám za hodně krátký konec provazu, protože nevím, kdy a jaké všechny dopisy pojišťovna zaslala. Dostal jsem jen desky s dopisy o každoročním přehledu s rozpisem nových plateb a potom jeden dopis o zániku pojištění. Druhý z manželů tomu vůbec nerozumí a nepamatuje si, co a kdy vlastně přišlo.

Dnes jsem byl v pojišťovně zaniklého POV a také z toho nebyli zrovna moc moudří. Díky tomu, že před časem (než se mezi sebou domluvili) několik dědiců v rámci opatrnosti uhradilo POV na stejné období, potom zase na další období zaplaceno nebylo vůbec, takže různě vznikaly přeplatky a nedoplatky, tak na výsledný stav účtu pojistky musím počkat cca týden, než systém zaúčtuje poslední (opožděnou platbu). Každopádně pojistka je podle systému ukončena před měsícem :(     

Kupodivu mi bylo nabídnuto vcelku levné POV, kdy i s případnou pokutou od ČKP jsem o pár stovek na nižší částce, než kolik by byla na další rok pojistka u ukončeného POV.  U aktivně provozovaného vozidla bych do ní nešel, protože podle fráze, že nechci slevu zadarmo, má dost nevýhodné podmínky - obrovská spoluúčast i v případě nezaviněné nehody, omezené km, platnost jen v ČR, jinak sankce, apod. Ale jako POV pro odstavené vozidlo na vlastním pozemku v tom žádný problém nevidím. 

Každopádně, pokud přijde výplané od ČKP, tak zkusím taktiku zmateného důchodce v kombinaci se zemřelým, panikou kolem nouzového stavu a třeba se stane zázrak :)

Díky za reakci na původní dotazy, V...mx
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:ČKP a pozůstalostní řízení
« Odpověď #3 kdy: 23 Listopadu 2020, 17:08:46 »

"...obrovská spoluúčast i u nezaviněné nehody...platnost jen v ČR....” u pojištění POV? Máte v tom chaos.
Mícháte hrušky s jablky resp. POV a havarijní pojištění.
Uzavírat POV pro vozidlo odstavené na vlastním pozemku nedává žádný smysl, pokud se jedná o dlouhodobé odstavení, je lepší deponovat RZ.
A opravdu jste nakráčel do pojišťovny, ačkoliv nejste ani pojistník a dle vašeho popisu asi ani potenciální dědic, a někdo se s vámi bavil o platbách a dluzích na pojistné smlouvě někoho jiného?
« Poslední změna: 23 Listopadu 2020, 17:23:05 od gumidos »
IP zaznamenána

V...mx

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:ČKP a pozůstalostní řízení
« Odpověď #4 kdy: 23 Listopadu 2020, 23:45:21 »

Gumidos>Castecne mate pravdu, prispevek jsem psal jen na zaklade info maklere jeste pred tim, nez jsem se rozhodl pro konkretni nabidku. Nyni po prostudovani vseob. podminek u POV a po uzavreni smlouvy opravuji predchozi prispevek: je tam vysoka spoluucast v pripade pojistne udalosti v zahranici, vice na webu CPP.

Stale resim jen ciste POV, jine pojisteni, pripojisteni nebo kombinaci do toho nemicham.

Puvodni zrusenou smlouvu jsem resil na pobocce, kde se osobne znam s maklerem. Takze nebyl problem. Zvlast, kdyz jsem mel v ruce dopisy z pojistovny, kopii TP a jde o osobu, rekneme, blizkou.

Novou smlouvu jsem dnes uzavrel s maklerem, ktereho vubec neznam. Ten si zavolal pritele na telefonu, ujistil se, ze muze uzavrit POV se mnou jako pojistnikem na vozidlo vlastnene/drzene/provozovane treti zemrelou osobou, pokud mam potrebne podklady pro vyplneni smlouvy - TP od vozidla. Stacila mu kopie.

Pokud by slo tluste do tenkych, tak opravdu mam plnou moc na zastupovani jednoho z dedicu v pozustalostnim rizeni (diky za pripominku). Tuhle skutecnost vedet, natoz prokazat, po mne dnes ale nikdo nechtel.

Depozit by to samozrejme resil. Ale nepocitali jsme, ze dedictvi nebude projednano ani po vic jak dvou letech. Navic predbezne je i s notarem domluva na pripadnem prodeji i v prubehu rizeni. K tomu je kvuli jednani o cene vhodna i zkusebni jizda. Jenze bez RZ a bez POV? No a pro vyndani RZ z depozitu je potreba co? Platna TK a POV. A jak dostat vozidlo na TK bez RZ? Navic TK + emise take stoji baj voko jako rok placeni POV. Navic zkusebni jizda nebo jizda na TK bez TK, ale s POV, je mensi risk, nez jizda bez RZ i bez POV. Takze jsme zvolili reseni pokracovat v POV bez depozitu.

IP zaznamenána