Jakýsi decline EU je již mezi odbornou veřejnosti všeobecně uznávaný, přičemž jeho počátek se datuje někde kolem roku 2004. Teď samozřejmě hovořím v rovině konceptuální. Jak tu již padlo, ten vývoj EU byl poměrně pozvolný od ESUO až po harmonizaci právních řádů. Prvotní společná iniciativa začala pozvolna opadat, pak nastal jakýsi peak, kdy všichni chtěli do EU, protože v tom viděli především ekonomický přínos (volný obchod + možnost se ekonomicky přibližovat největším tahounům EU a občas od nich posbírat nějaké drobky), ale od určitého okamžiku se ale ty elementární principy, na kterých EU stojí, skoro nikomu nelíbí (forma a intenzita se samozřejmě různí). Jako první se v tom začal hrabat paradoxně Německý spolkový soud, a to už v roce 1974 - k tomu Rozsudek BVerfGE 37, 271 ff. Spolkového soudu ze dne 29. května 1974, známý více pod označením Solange I. Za český Ústavní soud lze jmenovat např. slovenské důchody a trio cukerné kvóty, víc si takhle z hlavy nevybavím a asi to ani není třeba.
Současný trend je dílem několika faktorů - země "postsovětské" mají problém s autoritářskými tendencemi (Orbán je toho zářným příkladem) a tím pádem i s kompatibilitou jejich pojetí státu s principy EU (nároky na demokracii, právní stát atd.). Paradoxně tento trend rozebírali politologové v USA již na přelomu tisíciletí - k tomu by měl být volně dostupný např. Fareed Zakaria “The Rise of Illiberal Democracy”, Foreign Affairs, 1998, přičemž dnes jsou tato témata stále více a více aktuální. I demokracie západní Evropy se potýkají s jakousi "krizí demokracie", kdy se v důsledku globalizace, střetů pravice a levice a snahy o hyperkorektnost mění politická situace a tím pádem i tendence ve vztahu ke kontinuitě a pojetí EU.
Smutné je, že z podobných důvodů se potýkala s problémy už i Římská říše, cca 1.500 let zpátky.
Současný stav mi vlastně přijde až patetický. Na jedné straně se už i v Německu otevřeně mluví o tom, že EU nemá budoucnost, na straně druhé ta mašinérie pořád ještě něja funguje a generuje další a další právní normy. Maďarsko i Polsko jsou už delší dobu "na vyhazov" a nějaká nadřazenost práva EU je jim tam, kde se jim to nehodí, ukradená, GB to vyřešila rázně - za mě je jen otázkou času, než se tahle polemika o nadřazenosti práva EU zvrhne do klasického režimu mezinárodního práva, kdy státy mohou uplatňovat výhrady - a pak už můžeme přinejmenším v politické rovině hovořit o opravdovém konci EU.