30kmhcz

Social networking => Nedopravní tématika => Téma založeno: lc81 01 Července 2022, 08:06:53

Název: rozpad EU
Přispěvatel: lc81 01 Července 2022, 08:06:53
Zdravím!


Trochu mimo dopravní agendu. Byl jsem vždy fanoušek Evropy jako kontinentu a i myšlenky nějaké společné evropské spolupráce. Líbila se mi i Unie, resp. hlavně její předchůdci, kde to bylo zejména o hospodářství. Přineslo to docela dost pozitiv, na která se zapomíná (volný pohyb zboží, přístup na trhy, víceméně žádné kontroly na hranicích atd). Bohužel se to celé zvrklo od sympatické myšlenky do debilních ideologií, které jsou silou nuceny všem a akorát zničí blahobyt. Posledních pár let bohužel uznávám, že EU výrazně více škodí než přináší.

Proto se zeptám. Myslíte si, že dojde k nějakému zlomu a unie se rozpadne? Máte k tomu nějaký názor? Nemyslím tím, co si přejete, ale co si myslíte, že je reálné.

lc
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: ladin 01 Července 2022, 09:03:13
Na prikladu Brexitu si myslim, ze spise budou odpadat (a klidne i vracet) obcas nejake jednotlive staty, dnes by se z politickych duvodu asi tipovalo Madarsko, neverim v Polsko, ale kaprici si rybnik nevypusti, dokud je budeme ochotni krmit. Vezmete si po rouskou covidu schvaleny plan obnovy EU za cca 20 bilionu korun, ktere si navzajem pujcime a utratime a hned bude lepe... nikdo ani necekl, jen vsichni vyjednavali, kolik z toho budou mit. Vsechna tyto imperia a rise padla pote, co ekonomicky prozrali sami sebe zevnitr. Mel jsem moznost mluvit hodnekrat se zapadnimi kolegy a tam je ta vira neskutecna, prestoze jsou cistymi platci a vidi, co financuji, chteji v tom pokracovat dale a dale, jen za penize ocekavaji naprostou poslusnost.

Impulzy, ktere by mohly podle me zatrast trochu vice s EU:
Inflace, potazmo krach jiznich statu, k tomu mame nakroceno velmi. Odstoupeni techto statu od EURa. Nebo i vystoupeni z EU.
Ekonomicka krize prizivovana zelenou ideologii, krachy automobilek.
Zavreni ruskeho plynu.
Valka v Jugoslavii.

Davam do zalozek, za deset let otevru, abych se sam sobe zasmal ;)
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: arwi 01 Července 2022, 09:27:57
Pokud na podzim nastane elektrický blackout s největší pravděpodobností v důsledku absolutního nedostatku plynu, tak by nemusela EU přežít zimu.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: lc81 01 Července 2022, 09:46:58
@ladin

Já jsem se západem v denním kontaktu, ale musím říci, že moje bublina to vidí stejně. Bohužel to jsou lidi s mozkem a prachama (žádní miliardáři, ale normální malý a střední podnikatelé). Možná byste se divil, kolik jich viní západ za Ukrajinu, ne Putina. To samé bylo s covidem nebo migráčky. Ale řeknou si to mezi svými, nicméně přiznají, že nemohou veřejně. Bohužel systém vyzrál tak, že už je dneska každý vydíratelný. Hlavně u firem je to markantní. Čerpáš dotace, máš zaměstnance...audit čerpání, kontrola bozp, hygiena, finančák, hasiči atd. Sice jsou to většinou skvělý firmy a vše dodržují, ale když přijde úřední kripl, tak na 100% něco najde, když k tomu dostane befehl. Nebo i do budoucna. Nechceš integrovat do svojí firmy migráčky, nemáš nárok na nic a ještě ti šiml sedne za krk. Trochu se tomu vymykají východní Němci, ale ty se snaží ze všech stran diskreditovat.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Jan Novák 01 Července 2022, 10:22:45
Nebojte, kontinent tu zůstane dál. Akorát jakmile dojdou prachy, začnou na to všichni srát a starat se hlavně o domácí věci. Unie nemá díky bohu žádnou armádu, takže není nic co by to dokázalo držet. A až se lidi začnou starat víc o to co žrát a čím topit, odpadnou i různé zelené agendy. V roce 1988 už taky nikoho nezajímalo, kdo je tajemník strany, ale kdo je řezník nebo zelinář.

Akorát bych fanouškům EU připomněl, že politická integrace byla počátečním cílem, tedy to jak to je není bug, ale fíčura. Navíc zrovna ty volné hranice se samotnou unií nesouvisí. A co se týká trhu, nikdy nešlo o VOLNÝ trh, ale o JEDNOTNÝ trh. Od vzestupu Pruska a pak Německa šlo o to zabrat co největší prostor s jedněmi pravidly a navenek udělat plot z cel a poplatků. Tedy stanovit německá pravidla a standardy všude kam to půjde a vytlačit konkurenci za hranice.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Panek 01 Července 2022, 10:26:56
Němci nejsou čistými plátci, na to pozor! Nelze započítávat pouze peníze mezi DE a EU. Němci, stejně jako všichni, mají 25% z vybraného cla. 1/4 cla zůstane tomu, kdo ho vybral, a 3/4 jsou příjmem EU. Němci tak vydělávají na importu do EU díky svým přístavům a díky jednotné celní politice EU.
Zjednodušený příklad bez počítání s DPH.
Čech si doveze auto z USA za 100 000 €. To připluje v kontejneru do Hamburku, kde je procleno. Sazba je 10%. Čech tak zaplatí německým celníkům 10000€. Nemci pak pošlou do EU jen 7500€, protože 2500€ si nechají jako podíl z administrace cla.

Kdybychom nebyli v EU, tak Čech sice zaplatí Němcům clo, ale to by mu bylo při přechodu hranic DE-ČR vráceno a bylo by mu vyměřeno české clo. Takže při stejné sazbě by to znamenalo, že Němci by měli 0 ačkoliv by 2x administrovali clo (1. vyměření v přístavu, 2. vrácení při opuštění Německa). EU by měla 0 a ČR by měla 10000 €.

Z toho je patrné, že velké země (Německo, Francie) na jednotné celní politice EU vydělávají, protože mají podíl z celního zatížení zboží, které bylo dovezeno přes jejich území do jiných států EU. Dá se to řešit celním režimem 42, ale ten se "velkým" hráčům nelíbí a tak do toho šťourají. A například Slovensko dostalo málem pokutu myslím ve výši 100 mil. € jen za to, že prý špatně hlídají CR42.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Hugo 01 Července 2022, 21:33:19
Můžete trochu více přiblížit celní režim 42. Pro úplné laiky?
V případě toho zmiňovaného vozu se snad celní řízení zahájí předložením celního prohlášení majitelem zboží. A toto prohlášení předloží celnímu úřadu kdekoliv ve Společenství, kde zboží bylo nebo bude předloženo. Tedy v případě koupě vozu z USA by to mohlo být v ČR.
Velké společnosti nejlépe v Lucembursku, kde je jen 15% DPH.

K tématu, už aktuální české předsednictví může napovědět, ale nějak mi nedává smysl, že by to chtěl Fiala začít řešit. A za mě nebude spouštěč ani Ukrajina ani cena a dostupnost energií. Ale rozhodovací systém jednomyslnosti EU.

A samozřejmě velké problémy začnou s blížícím se rokem 2035 a strategií Fitfor55 celkově. Kdy velké země (vlády) půjdou proti nařízením EU, které budou ekonomicky poškozovat zájmy státu a budou hledat vlastní cesty a hledat spojence mezi menšími zeměmi pro tuto rebelii. Mohlo by se utvořit několik bloků (3 až 4) v rámci EU. Ty následně začnou více spolupracovat uvnitř bloku.

Byl a stále jsem zastáncem EU. Hlavně před Lisabonem.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: pk202 01 Července 2022, 23:10:59
Já tvrdím, že EU je jenom zástěrka pro neokolonialismus kdy ty západnější země rabují ty východnější. Proto taky ta snaha již od roku 2012-14 přivést do EU Ukrajinu která IMHO druhotně vyvyolala dnešní válku.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: lc81 02 Července 2022, 06:40:16
Já tvrdím, že EU je jenom zástěrka pro neokolonialismus kdy ty západnější země rabují ty východnější. Proto taky ta snaha již od roku 2012-14 přivést do EU Ukrajinu která IMHO druhotně vyvyolala dnešní válku.

Myšlenka zajímavá, ale nevím. Stačí se podívat, jak se chová Anglie po brexitu. Stejné kraviny a represe jako EU. Navíc západ se těmi kravinami poškozuje i sám a ne málo. Další, možná jednodušší vysvětlení je, že ten nabobtnalý aparát se sám opodstatňuje, aby byl a mohl růst. Nehledal jsem čísla, ale řekl bych, že EU a její všechny možné organizace mají řádově stovky tisíc dobře placených zaměstnanců. Nikdo to nechce rušit nebo omezit. Známý co se motá kolem dotací v rámci jedné "MAS/místní akční skupiny" (nechápu podstatu toho, ale je jich hodně) mi kdysi říkal, že omezování dotací není žádoucí už jen proto, kolik lidí se tím živí, co jsou vlastně nezaměstnatelní. Poradci, auditoři, kontroloři atd. Prý jsou dokonce jedinci, co objíždějí projekty a kontrolují, jestli je umístěná správná cedulka "projekt byl financován eu".

Prostě mi připadá, že je to degenerovaná západní civilizace a v Evropě se to maskuje unií
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: ViktorN 02 Července 2022, 07:27:57
Máte pravdu, ale domnívám se, že je vhodné ještě dodat jeden podstatný rozdíl:
zatímco v případě Anglie se za své pobrexitové chování (levičáské excesy a represe svých obyvatel) bude jejich vláda zodpovídat svým voličům a záleží na míře jejich masochismu, zda-li jim ještě dají další příležitost — v případě Bruselu rozhodují nikým nevolené mafiánské struktury EU úředníků a komisařů…
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Hugo 02 Července 2022, 08:59:10
Já tvrdím, že EU je jenom zástěrka pro neokolonialismus kdy ty západnější země rabují ty východnější. Proto taky ta snaha již od roku 2012-14 přivést do EU Ukrajinu která IMHO druhotně vyvyolala dnešní válku.

Na tom přece nemusí být nic špatného. Postkoloniální vývoj se v zemích s podobným hodnotovým žebříčkem (obyvatelé původních impérií) ukázal přínosný.
I když nezávislost musela být často vybojována silou.
Dnes je to řešeno penězi.
Jiným zemím nezávislost doslova uškodila.

Jakým, třeba i druhotných stylem vyvolala Ukrajina aktuální válku?
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Kokrhel123 02 Července 2022, 10:18:36
Válku způsobila jediná věc - expanzivní politika současné vládnoucí garnitury RF. Jaké si vymysleli záminky pro agresi je zcela nepodstatné, klidně mohli argumentovat genocidou obyvatelstva EU prostřednictvím objektivní odpovědnosti. Je to jedno.
EU se rozpadne pouze z nějakých extrémních příčin, přičemž jednou z nich může být anexe většiny území vnějším útočníkem. Není to nemožné, jak můžeme vidět, současně to ale považuji za nepravděpodobné. Pořád věřím ve zbytky sebezáchovy u lidí, co mají rozhodovací pravomoci.
EU hodnotím stále jako mírně přínosnou, i když mne mnoha věcmi prudí.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: pk202 02 Července 2022, 10:18:42
Jakým, třeba i druhotných stylem vyvolala Ukrajina aktuální válku?

Ne Ukrajina ale EU a to poměrně intenzivní snahou nahnat UK do EU (mimochodem bylo to v době našeho minulého předsednictví) a z toho (m.j.) vziklý "majdan" a z toho vzniklý konflikt mezi ukrajinci a rusy na jihovýchodě UK. Samozřejmě to ovlivnilo mnoho dalších faktorů ale já toto vidím jako podstatné.

Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Hugo 02 Července 2022, 11:46:43
Takže pokud se Maďaři rozhodnou odejít z EU a začlenit se jako enkláva Putinova Ruska, byla by to příčina zahájit speciální operaci ze Slovenska, Rakouska  začít bombardovat Budapešť a obsadit Gyor a snažit se postupovat dál? Důvodem by bylo deputinovat Maďarsko?


Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: lc81 02 Července 2022, 14:02:14
Ukrajina je trochu jiná otázka, než rozpad EU, byť je to přidružené téma. Mám docela dost zkušeností s ukrajinci a neměl jsem o nich nikdy valné mínění a ač to žádný nechce slyšet, za mně to jsou rusáci. I Ukrajina má část odpovědnosti za válku (co vím, tak rusákům na východě opravdu dělali masivní naschváli), většina viny ale je vnější, zejména amíků a jejich evropských nohsledů. Víceméně se Putin nechal vyprovokovat jako kdysi v Afganistánu. Kecy o denacifikaci jsou jen divadlo pro rusáky-voliče, protože masa by skutečné důvody mezinárodních souvislostí nepobrala, tak je tim Putin ani nezatěžuje. Ukrajinci mají takovou mentalitu, že budou od unie chtít a chtít (prachy, pravomoci, výhody atd), ale aby sami něco dali, to ne (to bude keců, že jsou chudáci a znevýhodnění a proč to tedy nelze). Pokud někdy vstoupí do unie, možná si někdo na můj post vzpomene, vděčnost se konat nebude. Však jsem to viděl i letos u pár ukrajinců, jak nad tím mávli rukou, ať si to Putin sežere, že se tam stejně nikdy nechtěli vrátit. Ať se na mně nikdo nezlobí, ale mentalitou je to východ a patří k východu, nebo ideálně udržet určitou neutralitu. Ale západ to nebude ani za 100 let.

@viktorN-ta levicová tendence je podle mně právě ukázkou degenerace západu, protože se lidem daří příliš dobře, tak se dělají pseudoproblémy, jinak kvete lenost. To vidím na sobě, západní známí (resp hlavně jejich dospělé děti) vyrostli v blahobytu, já trávil dětství v komunismu a tedy relativním nedostatku. Takže zatímco já jak to šlo studoval a začal budovat, protože jsem měl zažitou motivaci z dětství (tehdy coby kluky nás táhli nedostupné západní auta, bydlení atd, resp barevné blbosti z katalogů otto), tak na západě k řidičáku tatík nadělil jetýho Golfa nebo Kadeta a dětičkám tedy stačilo jen cílit na udržení status quo a na kariéru hází bobek. Tam nikdo neměl cíl 911tku nebo tak něco, to by za to musel vzít. Zbytečná hoňka, radši pohodlný život, no stress (ten znali jejich rodiče a to ratolesti nechtěli), ideálně se nakýblovat do korporátu nebo lépe státní správy. I dnes je to patrné na asii vs. evropě. Tam se zlomí pro čínský sen, prachy, slávu..., tady se stávkuje za klima a likvidaci dopravy, k tomu krácení pracovní doby atd. Ono totiž dnes se vyšvihnout na koně stále lze, ale je to dřina, když člověk nemá kliku na nějakou startup bublinu. A vnoučata poválečné generace jsou dnešní greténi. Takže zpět k EU, bohužel ani v Anglii nevidím nic jiného, protože to levičáctví v kombinaci se zelenou debilitou je už nasáklé do mladých (a dále se jim káže ve školách spolu s multikulti) a tedy nikdo po nikom odpovědnost u voleb honit nebude (můj názor). Proto je vidět také na západě tlak snižovat hranici u voleb. Čím mladší, tím více vlevo a do zelena. Průvodní jev je odklon od reálných činností (s odpovědností) směrem k ničemnostem (nepostižitelným odpovědností), viz dnešní studijní obory-techniky poloprázdné, sociálně-právní, genderové, enviromentální atd plné.

Proto se ptám, zda je reálné, aby unie padla. Protože podle mně je to jen taková košilka na degenerovanou civilizaci, za kterou se schová kde co, ale ta půda pod tím je dostatečně prohnilá, že to drží.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: ViktorN 02 Července 2022, 19:45:06
lc81: zjistěte si něco o tzv. masakru v Oděse z roku 2014. Občanská válka tam už dávno probíhala…
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Kokrhel123 02 Července 2022, 21:55:57
Nechtěl jsem do toho vstupovat, protože kdybych se jako insider měl ke všem výmyslům zde vyjadřovat, nedělal bych nic jiného. I z hlediska tematiky webu je to nepatřičné. Ale aspoň jednu věc okomentuji.

Tzv. masakr v Oděse. Už samotný název je nonsens. Jako by šlo událost kategorie masakru na Náměstí nebeského klidu, kde státem organizované ozbrojené jednotky střílely do demonstrujících neozbrojených lidí. Mnoho hledačů senzací oděskou tragédii líčí velmi podobně, jiní se toho rádi chytají. Je to celé nesmysl a může to tvrdit jen ten, kdo buď z neznalosti, nebo spíše se škodolibým a zlým záměrem preferuje žurnalistické bahno. Ani občanská válka, ani masakr, nic z toho neexistovalo, to jsou jen laciné hysterické pokřiky.
 
Skutečnost byla daleko jednodušší. Dvě nepříliš organizované skupiny fotbalových hooligans, co se rádi poperou, se dostaly do budovy Domu Odborů. Tam po sobě blbci začali vzájemně házet molotovovy koktejly. Když to chytlo, šťastnější část utekla, část měla smůlu. Rozhodně to nebylo dobří proti špatným, nebo provokatéři proti nevinným, aktivisté proti státním silám, a tak podobně. Takových poměrně živelně fungujících seskupení povětšinou hodně mladých lidí, co si rádi vzájemně rozbíjejí držky, existují po Ukrajině spousty. Je to taková jejich místní undergroundově společensko bojová tradice. Dělat z pouliční bitky nějaký politický problém je sice dnes moderní a rusákům a jejich sympatizantům, se to hodí do krámu, ale šlo jen o normální hromadnou rvačku, co přerostla.

Ono je to takhle se vším. Jde o obyčejné události, kterým se zpětně přikládají politické významy a záměry. Včetně války, která není ničím jiným než primitivní ruskou agresí jako za Čingischána nebo Attily. Výmluvy na EU jsou mimo.

Pro případné oponenty - chcete-li něco namítnout, nezajímá mne, co se kde psalo. Já taky nic nečerpám zprostředkovaně. V Oděse jsem s přestávkami strávil 12 let, mám tam dodnes půlku rodiny. V to památné datum jsem tam byl také. Všechny informace mám od přímých účastníků, znám jich osobně dost. Pokud něco tvrdím, tak to vím autenticky.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: fu 02 Července 2022, 23:24:58
Slovo masakr je vyznamove krveproliti/jatka/rez/zabijeni a s ucasti statu nebo dokonce pritomnosti lidi nemusi mit nic spolecneho, bezne je slovo pouzivano i u nehod.
Tolik k vymyslum k vyznamove strance slova. Stezi najdete zemi ve ktere masakr nebyl a narod ktery v nejakem nemel prsty.

Kazdy trochu starsi ma sve osobni zkusenosti jak s UA, tak  obcany SSSR na nasem uzemi.

Kdo nema, muze jednoduse nacerpat "ten spravny nazor" - propaganda vsech stran nezahali a netreba ji tahat i sem.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Kokrhel123 03 Července 2022, 07:56:35
Výraz masakr může být používán různě. Má však zavedené konotace, obzvláště ve společenských událostech. Pokud z nich vybočíme, jedná se o dysfemismus.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Jan Novák 03 Července 2022, 13:10:13
Proto se ptám, zda je reálné, aby unie padla.
Teď jen vymyslet, co pro to jako jednotlivec můžu udělat :-)
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Hugo 03 Července 2022, 15:46:57
Proč by to měl někdo chtít?
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Panek 04 Července 2022, 08:00:27
Kokrhel, já sem nechci tahat politiku, ale ty oběti nebyly vedlejší ztráty při řádění nějakých hooligans.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Jan Novák 04 Července 2022, 10:00:53
Proč by to měl někdo chtít?
Nebudu zakládat flamewar, na to jsou jiné platformy. Nicméně si myslím, že mě jako odpůrci té věci stačí jen počkat.
Jako lakmusový papírek každého státního i nadstátního režimu a jeho vztahu k občanům beru přístup k civilním zbraním. Každý režim, který bral lidem zbraně se vlastních lidí bál a chystal s nimi něco ošklivého. (To, že nám vládne nikým nevolená parta úředníků bych oželel, pokud by to byli nějací osvícení humanisté. Což pohříchu nejsou.)
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Hugo 04 Července 2022, 12:16:57
Pokud jste odpůrcem EU, pak můžu rozumět Vašemu přání k vystoupení země jejímž jste občanem.
Ale proč si přát rozpad EU jako bloku?
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Jan Novák 04 Července 2022, 12:34:48
Pokud jste odpůrcem EU, pak můžu rozumět Vašemu přání k vystoupení země jejímž jste občanem.
Ale proč si přát rozpad EU jako bloku?
Bez rozpadu se z toho my rozhodně nemůžeme vyvázat. Stačí se podívat, co se dělo kolem brexitu a to je jedna z nejsilnějších a nejbohatších zemí. Cesta ven proto pro nás vede přes rozpad celku. Případně je cesta, že zůstane formálně nějaká EU, ale všichni na jejich nařízení budou hromadně dlabat.
Ustát obchodní válku a odchodové naschvály s EU rozhodně nedokážeme. Nehledě na současnou provázanost s Německem.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: swenak 04 Července 2022, 12:34:59
Ne, že bych to chtěl, ale umím si představit, že by ČR a obecně jiné státy měly lepší vyjednávací pozici vůči jednotlivým státům, než vůči "velké a mocné EU".
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Hugo 04 Července 2022, 15:00:22
S velkou dávkou nadsázky jsme sedmnáctou spolkovou zemí. Ani případný rozpad EU na tomto nic nezmění. Spíš by to ještě upevnilo ekonomické vazby CZ/GER. A jestli si diktuje Brusel nebo by to dělal Berlín je mi vcelku jedno.

Cesta by se měla hledat v hluboké reformě EU. Ať už jde o dotace (převážně zemědělské) nebo evropskou ústavu (Lisabon). Tam může být aspoň diskuze.

Ale pokud já nechci z EU (ani za aktuálního stavu) a Vy chcete rozpad EU nebo CZEXIT, tak se vlastně není vůbec o čem bavit.Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: fu 04 Července 2022, 15:15:23
Tak je asi jasne, ze delame nemcum prostutita za dlohodobeho prispeni CZ politiku vsech stran.

A o ktere EU se vlastne bavite:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Supranational_European_Bodies.svg
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Jan Novák 04 Července 2022, 15:22:21
Reforma EU je podle mě nereálná, jelikož je to řízené shora a tedy schází jakýkoli mechanismus jak a proč to reformovat nebo o tom vůbec někde diskutovat.
Jednotný, když už ne volný trh je super věc, bohužel cena za něj je pro mě neakceptovatelná, jinému to připadá ok. Každopádně je úplně jedno, co si kdo z nás přeje nebo nepřeje, protože o tom ani u voleb nerozhoduje.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: lc81 04 Července 2022, 15:35:48
No to se právě také bojím, že reformovat už nelze. Právě že politika EU, ale i politiků většiny zemí je zcela odtržená od voleb, tak ty volby nic nezmění. Varianta Czexit (zcela nevýhodné), reforma EU (nereálné), rozpad EU (bohužel spíše nereálné, nicméně podle mne přijatelné z hlediska výhod a nevýhod pro všechny státy). S reformou to neklapne stejně jako že žádnému státu se nepodaří zmenšit aparát (viz tady, kecy v kleci a státních zaměstnanců přibývá).

Mám pracovně i osobně dost kontaktů do různých zemí směr západ a tam to moje bublina vidí stejně, tedy i oni by byli pro výstup jejich země z EU resp. spíše rozpad EU. EU posledních pár let více škodí než co přináší. Jak jsem psal na začátku, od trhu se odklonila k ideologiím a utopiím. Za mně by byl nutný návrat o 30 let zpět.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Hugo 04 Července 2022, 17:20:19
Komisaře delegují státy. Co si tam pošleme to máme. Ty desítky tisíc úředníků budou dělat hovno pod ekofašistou i pod konzervativcem.

Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: johncreek 04 Července 2022, 17:41:54
Jednou z hlavních deklarací přijatého Green Dealu (což je dnes ideologický manifest EU) je, že musíme opustit imperativ soukromého vlastnictví a růstu v zájmu ochrany životního prostředí. Tedy socialismus. Před cca půl rokem byla konference s leadery EU o budoucnosti EU ekonomik. Výsledkem bylo, že EU bude regulační leader (https://www.youtube.com/watch?v=a7s_Ab_viT8). V USA to vymyslí, v Číně vyrobí/naprogramují a EU to se svými skvělými úředníky zreguluje. V oblasti automotiv nám ujel vlak s elektromobily (stačí se podívat na Teslu na západě nebo NIO a další značky z Číny...), plynová krize v následujících letech bude znamenat smrt evropských ekonomik. Nemyslím oslabení/zpomalení, myslím opravdu smrt.

Vážně si myslíte, že se dlouhodobě udrží takový region s nulovým realným růstem? Region, ve kterém dramaticky klesá úcta k úspěšným lidem, k těm, kteří jsou schopní a ochotni dřít a něco budovat. Naopak zde dramaticky stoupá počet mladých levicových flákačů-ideologů, kteří volají po 4denních pracovních týdnech, 2 měsících dovolené a své ideální zaměstnání si představují tak, že budou těm skutečně pracujícím kecat do toho, jak to mají dělat...

Czexitáři (mezi které se neřadím) nikdy neměli lepší vyhlídky. Bohužel si myslím, že než se to skutečně zhroutí, tak se to leadeři pokusí podržet hrubou silou, vyvlastňováním kapitálu a expanzivní monetární politikou. A toto zelené eko-vegan-klimalockdown peklo může trvat klidně 30 let....
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Kokrhel123 04 Července 2022, 19:28:23
Kokrhel, já sem nechci tahat politiku, ale ty oběti nebyly vedlejší ztráty při řádění nějakých hooligans.

Tak, pokud máte nějaké věrohodnější a autentičtější poznatky než očití svědkové a pravidelní účastníci těchto akcí včetně inkriminované, pak by mne zajímaly.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: lc81 04 Července 2022, 19:35:25
@johncreek: také nejsem czexitář (za mně pád unie klidně, czexit ne), ale unie mi posledních pár let vysloveně začíná vadit a škodit (ano, i mně osobně, což dříve nebývalo). K myšlence ale přidám, že i tady u nás se rozmáhají flákači, hlavně mezi mladými, přesně jak píšete (viz "moderní" studijní obory). Ale souhlasím, že to může jít dolu ještě hodně dlouho. Stačí se podívat na rozdíly mezi Německem a Francií. Německo tyhle zelenolevicový pakárny začíná žrát posledních 15-20 let (od oka bych řekl od dob, kdy se tam objevil Joska Fischer coby snad první zelený ministr a nikomu nevadilo, že házel v mládí kostky po fízlech) a dneska se tam blbci lepí na silnice. Ale Francie to levičáctví pěstuje snad odjakživa. Proto je také moje největší obava z hlediska relativního klidu v evropě (nemyslím rozpad eu) krach Francie. Itálie je zvyklá staletí žít na sekyru (ale nějak to běží dál, protože stát a lidi se navzájem rovnovážně ojebávají), ale Francie se svým rozežraným sociálním státem na krmení přivandrovalců (nejen z ex-kolonií) je vzor pro Evropu. Jediná jiskřička naděje pak byl protest žlutých vest a měl jsem pocit, že se toho docela bojí i další státy. Bohužel se zatím protesty na žádné téma nerozjeli koordinovaně mezi státy (zatím nejblíže k tomu měl covid).
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: pk202 04 Července 2022, 21:09:04
...A toto zelené eko-vegan-klimalockdown peklo může trvat klidně 30 let....

Bohužel máte pravdu.....
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Jan Novák 08 Července 2022, 23:11:20
Komisaře delegují státy. Co si tam pošleme to máme. Ty desítky tisíc úředníků budou dělat hovno pod ekofašistou i pod konzervativcem.
Já tam nikoho neposlal, nikdo se mě na to totiž neptal.
Ti úřednící naopak každou píčovinu uvedou v život.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: IZS 09 Července 2022, 19:15:36
Jakýsi decline EU je již mezi odbornou veřejnosti všeobecně uznávaný, přičemž jeho počátek se datuje někde kolem roku 2004. Teď samozřejmě hovořím v rovině konceptuální. Jak tu již padlo, ten vývoj EU byl poměrně pozvolný od ESUO až po harmonizaci právních řádů. Prvotní společná iniciativa začala pozvolna opadat, pak nastal jakýsi peak, kdy všichni chtěli do EU, protože v tom viděli především ekonomický přínos (volný obchod + možnost se ekonomicky přibližovat největším tahounům EU a občas od nich posbírat nějaké drobky), ale od určitého okamžiku se ale ty elementární principy, na kterých EU stojí, skoro nikomu nelíbí (forma a intenzita se samozřejmě různí). Jako první se v tom začal hrabat paradoxně Německý spolkový soud, a to už v roce 1974 - k tomu Rozsudek BVerfGE 37, 271 ff. Spolkového soudu ze dne 29. května 1974, známý více pod označením Solange I. Za český Ústavní soud lze jmenovat např. slovenské důchody a trio cukerné kvóty, víc si takhle z hlavy nevybavím a asi to ani není třeba.

Současný trend je dílem několika faktorů - země "postsovětské" mají problém s autoritářskými tendencemi (Orbán je toho zářným příkladem) a tím pádem i s kompatibilitou jejich pojetí státu s principy EU (nároky na demokracii, právní stát atd.). Paradoxně tento trend rozebírali politologové v USA již na přelomu tisíciletí - k tomu by měl být volně dostupný např. Fareed Zakaria “The Rise of Illiberal Democracy”, Foreign Affairs, 1998, přičemž dnes jsou tato témata stále více a více aktuální. I demokracie západní Evropy se potýkají s jakousi "krizí demokracie", kdy se v důsledku globalizace, střetů pravice a levice a snahy o hyperkorektnost mění politická situace a tím pádem i tendence ve vztahu ke kontinuitě a pojetí EU.
Smutné je, že z podobných důvodů se potýkala s problémy už i Římská říše, cca 1.500 let zpátky.

Současný stav mi vlastně přijde až patetický. Na jedné straně se už i v Německu otevřeně mluví o tom, že EU nemá budoucnost, na straně druhé ta mašinérie pořád ještě něja funguje a generuje další a další právní normy. Maďarsko i Polsko jsou už delší dobu "na vyhazov" a nějaká nadřazenost práva EU je jim tam, kde se jim to nehodí, ukradená, GB to vyřešila rázně - za mě je jen otázkou času, než se tahle polemika o nadřazenosti práva EU zvrhne do klasického režimu mezinárodního práva, kdy státy mohou uplatňovat výhrady - a pak už můžeme přinejmenším v politické rovině hovořit o opravdovém konci EU.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: pk202 09 Července 2022, 19:59:22
Smutné je, že z podobných důvodů se potýkala s problémy už i Římská říše, cca 1.500 let zpátky.

A tady máme jádro pudla....a jak dopadli ..... :(
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: Viktor Š. 09 Července 2022, 21:28:43
Smutné je, že z podobných důvodů se potýkala s problémy už i Římská říše, cca 1.500 let zpátky.
A tady máme jádro pudla....a jak dopadli ..... :(
No co, stačí počkat pár set let a zase se podaří tu úroveň poněkud pozvednout ... I když je fakt, že POPULUS ROMANUS se mezitím rozplynul a renesanční Itálii nebudovali jeho potomci.
Holt silnější pes předává své geny.
Název: Re:rozpad EU
Přispěvatel: lc81 10 Července 2022, 06:48:57
Smutné je, že z podobných důvodů se potýkala s problémy už i Římská říše, cca 1.500 let zpátky.
A tady máme jádro pudla....a jak dopadli ..... :(
No co, stačí počkat pár set let a zase se podaří tu úroveň poněkud pozvednout ... I když je fakt, že POPULUS ROMANUS se mezitím rozplynul a renesanční Itálii nebudovali jeho potomci.
Holt silnější pes předává své geny.

Nestrašte! Ale máte pravdu. Napadlo mně v této souvislosti hned, jak se sem derou hordy mladíků z Afriky a proti tomu evropští výtači ve stejném věku (pokud zrovna nejsou někde nalepení na silnici). Jaký pes je silnější, že...