30kmhcz
Tisk, média, internet => Zajímavé články z internetu => Téma založeno: zdesu 20 Května 2024, 05:40:30
-
Za přestupky, které se řeší ve správním řízení, si lidé budou muset připlatit. Ministerstvo vnitra chce od července zvýšit paušální částku nákladů řízení z 1000 na 2500 korun, maximálně pak na 10 tisíc korun.
Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/455578-za-prestupky-si-priplatite-spravni-rizeni-vyrazne-zdrazilo
-
Ano ano, obvyklá mantra, že práva obviněného a spravedlivý proces jsou "triky"...
"Snaží se obejít zákon ať už pomocí prodlužování správního řízení či jiných triků,"
-
Jak je možné, že takové téma je na jednom minoritním serveru a podařilo se to do poslední chvíle ututlat? To je nárůst, že bych se nedivil, kdyby všichni od fízlů po úřady přepli své myšlení a proti dnešku začali mnohem více věcí posílat do správka schválně namísto řešení výzvou/příkazem >:(
Nevypadá to úplně vycucané z prstu...
„Návrh vyhlášky byl předložen k projednání pracovním komisím Legislativní rady vlády. Následně bude připravena finální podoba vyhlášky, která bude předložena k podpisu ministrovi vnitra. Poté bude vyhláška zveřejněna ve Sbírce zákonů. Účinnosti by měla nabýt 1. července 2024,“ dodává Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.
Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/455578-za-prestupky-si-priplatite-spravni-rizeni-vyrazne-zdrazilo
-
Především platy úředníků, které přestupky řeší: v roce 2006 to bylo v průměru 14 890 korun hrubého, teď už je to 23 390 korun.
Eh? Bych šel raději sedět na kasu do supermarketu za 30.000 Kč.
-
ale no tak, ty platy jsou mnohem vyšší. Zde přikládám jako příklad plat řadového referenta ve zcela bezvýznamném malém městysu.
-
Tak zrovna v Kuřimi by ty neschopné netáhla měli vypráskat bičem. A když se kouknete kolik lidí dělá na tom úřadě a vynásobite to.. To je sumička z našich daní... A přitom jen komplikují život, lžou, vymlouvají se.. Zvlášť ten starosta - to je případ.
-
většina obcí je zbytečných, ale holt teplý místečka za slušný prachy hned před barákem ("pepo přece bys nedojížděl 12km do města a to každý den"...). ve větších obcích se krade a šmelí, v malých to projebou vlastní blbostí a občas taky prošmelí. zrušit, zredukovat...ale bohužel utopie
-
A bude hůř: V případě prohraného soudu zaplatíte úředníkům poštovné a cestovné, navrhuje Blažek.
https://www.podnikatel.cz/clanky/v-pripade-prohraneho-soudu-zaplatite-urednikum-postovne-a-cestovne-navrhuje-blazek/#pollInText1307
-
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2024-145 :'( :x
Shodou okolností mám na cestě případ, kde by možná byl skryt fun factor na téma platnosti změny. Je to dle data zahájení správního řízení? Nebo dle oznámení městapem? Nebo dle zjištění městapem? Nebo dle spáchání (zaparkování na delší dobu) přestupku?
-
Netuším, jestli by to mělo šanci na úspěch, ale nemohl by ÚS zasáhnout? 2.500kč za Správko by mohlo být v rozporu s právem na spravedlivý proces.
-
tak bychom měli začít shánět podklady.. Začneme 106 na MVCR.
1) Kdo konkrétně navrhl zvýšení poplatku za SŘ?
2) Jaké podkladové materiály byly impulzem pro navýšení tohoto poplatku?
3) Existují požadavky na zvyšení poplatku ze strany SO1?
4) Zajistilo si MVCR nějaké právní názory , že zvýšení poplatku neodporuje právu na spravedlivý proces?
( odvolání proti pokutě např 700,-Kč je následně navýšeno o 357%, což by v právním státě nemělo být akceptovatelné)
5) Je legitimní očekávat, že po zvýšení tohoto poplatku budou agendu vyřizovat osoby znalé zákonů?
( v současné době se velice často můžeme setkat, že přestupkovou agendu řeší absolvent zahradnické fakulty, veterinář, absolventka gendrových studii apod..)
názory, doplnění, změny uvítám.. koncem týdne bych to odeslal.
-
Chybí tam kdo ten návrh vytvořil za vnitro.
-
To sennheiser: Důvodová zpráva v příloze, je to potřeba, protože to je potřeba, protože inflace, platy úředníků,...
-
to ladin: díky.. zajímavé čtení.. ale jen co jsem to v rychlosti prolétl, tak se min. 2x střelili do vlastní nohy.
1) kvůli zvýšení ceny doporučeného dopisu.... ale poměrově se jim výdaje musely snížit zase datovýma schránkama.
2) "Účelem paušální částky přitom není mít odrazující účinek, tuto funkci má plnit správní
trest (zpravidla pokuta). Bylo by proto v rozporu s účelem správního trestu a paušální částky,
pokud by základní výše paušální částky byla vyšší než obvykle ukládané pokuty. Proto je
nezbytné, aby výše paušální částky byla ve vztahu k výši průměrně ukládané pokuty přiměřená
a nebyla k ní ve zjevném nepoměru.
K tomu mají Pozn 8...Podle Analýzy vybraných údajů získaných z přehledu přestupků (2018-2020) se průměrná výměra pokuty
v letech 2018 až 2020 pohybovala mezi 1 500 až 2 000 Kč.
Tak jsem hloupý já nebo oni? podle nich nemá být paušál vyšší než obvyklé pokuty (1.500-2.000) tak dáme paušál 2500 ????
a ještě tam je zajímavost:Základní platový tarif úředníka územního samosprávného celku zařazeného do 10. platové třídy v roce 2006 činil 14 890 Kč, nyní činí 23 390 Kč. V 10. platové třídě je nejčastěji zařazeno projednávání přestupků.
Tak jakto, že úředník v Kuřimi má plat cca 60.000,-Kč a k tomu odměny ve výši dvou měsíčních platů??
Omezit o 1/3 platy těmto netáhlům a žádné navýšení SP není potřeba
-
A jaký by tedy měl být postup?
Pyrátění a krom obhajoby tam cpát i těch 2.500 za správko už od SO1? Až k ÚS?
Nebo napadnout těch 2.500 přímo u soudu? A jakého?
Pokud by se vytvořila "pracovní skupina", která by to chtěla dotáhnout, určitě přispěju.
-
ale no tak, ty platy jsou mnohem vyšší. Zde přikládám jako příklad plat řadového referenta ve zcela bezvýznamném malém městysu.
pánek je trochu mimo a neustále to všude plevelí zaručeněpravejmastorkama(TM), kterak různý ty jeho *kamaráky* ouřadnice, chuděry, sou věčně nekde fprdeli na cestách za pár šupů a s obrovskejma hmotkama na zádech…tak jo…
v reálu ti neschopní nekompetentní dementi nejen že pokud možno nevytáhnou prdel z kanclů, ale už mají ai problém se podívat do mapy, dyž rozhodujou vo věcech jako uzavírky, jak sem onehdá zjistil
-
Děkuji, že si mne pán všimnul. Mimochodem v mém případě získávání dat nejde o kamarádky úřednice, ale o klienty, kterým dělá naše firma daňová přiznání. Pouze pozdrav, klíčenky došly.
Mimochodem, můj příspěvek v tomto vlákně byla prostá citace z článku, který byl odkazován v příspěvku přede mnou. Nic víc
Za posledních skoro dvacet let výrazně stouply také faktické náklady správního řízení. Především platy úředníků, které přestupky řeší: v roce 2006 to bylo v průměru 14 890 korun hrubého, teď už je to 23 390 korun. Zdražilo také poštovné: doporučené psaní v roce 2006 stálo 19 korun, nyní je to 62 korun. Stouply i náklady na energie nebo kancelářské potřeby.
Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/455578-za-prestupky-si-priplatite-spravni-rizeni-vyrazne-zdrazilo
-
já jen doplním, že úředníci berou nikoliv 23k, nýbrž 40–60k a několikadesetitisícové odměny vůbec s ničím nesouvisí a už vůbec ne s počtem vybraných pokut! Zjištěno na základě 106 z Kuřimi.
A dodatek: pokud přímo zdůvodňují zvýšení úhrady nákladů řízení zvýšením platů úředníků, pak jsou úředníci motivováni výběrem tohoto poplatku a pak to je pěkná munice na podjatost, ne?
-
Ono by se dalo dohledat i více měst. Protože když na 106 odpoví, měli by to zveřejnit i na internetu.
-
poštovné se taky nedá brát jako argument, protože proti 2006 se doručuje i do datovek-určitě pár desítek %
-
Je to prostě zvednutí "daně".
-
Je to prostě "ti zmetci se nám brání tak jim to zdražíme". Nic víc..
-
já jen doplním, že úředníci berou nikoliv 23k, nýbrž 40–60k a několikadesetitisícové odměny vůbec s ničím nesouvisí a už vůbec ne s počtem vybraných pokut! Zjištěno na základě 106 z Kuřimi.
Tak co zkusit Kurim obeslat žádostmi o výši odměn z dob , kdy radar na Zámecké nefungoval a výši vybraných pokut z ostatních radarů.
Pokud bude patrno, že odměny exponenciálně stouply od dob zvýšeného výběru pokut, tak následně atakovat za co teda byly ty odměny.
-
ono to celé je stylem ty prachy z vás dostaneme tak či tak. banka když to nedostane z úroků tak to dostane z poplatků
ale nemyslím, že ty odměny uspějí, protože argument bude hodně případů=hodně práce=velká odměna. že těch hodně případů znamená vyšší výběr se zamlčí
-
…
jasně tvl, vagónu vouřadnic v zaměstnaneckým/služebním poměru s dvackou čistýho děláte přiznání, tak jo
-
Proberte se pane Behemot. Já citoval text z článku a na něj reagoval. Až pak jsem jsem reagoval na Vaše osočení, že: "pánek je trochu mimo a neustále to všude plevelí zaručeněpravejmastorkama"
Trochu soudnosti, prosím. Nebo ještě lépe. Chodit na toto fórum střízlivý.
-
...Mimochodem v mém případě získávání dat nejde o kamarádky úřednice, ale o klienty, kterým dělá naše firma daňová přiznání. ...
Pardon pane Pánek, nějak si nevidíte do úst...... a já opravdu jasně vidím ty hromady státních úřednic co si nechávají zpracovat daňové přiznání velkou účetní firmou....no možná by se pár s nějakým vedlejšákem našlo, ale že by z toho šlo odvozovat odměňování ve státní správě to si nemyslím....
-
Pane pk202
Kde tam píšu hromady? To tam narval Behemot, já tedy ne.
Kde jste vzal velkou účetní firmu? Někde jsem psal velká účetní firma? Firma je i malé s.r.o. A víte kolik lidí má povinnost podat si přiznání. To není jen o tom, že to musí být úředník s vedlejšákem. Hypotéka, pronájem, zrušení ŽP atd. Těch jedinců je strašně moc. V jednom případě dokonce zděděná tantiéma.
A znova, já jsem u těch částek v tomto vlákně citoval část textu z článku, na který toto vlákno odkazuje, a reagoval na ně, že to bych šel raději do supermarketu za kasu. Svůj příspěvek o svých zdrojích dat jsem napsal až na Behemotovo nařčení z neustále to všude plevelí zaručeněpravejmastorkama
-
já jen doplním, že úředníci berou nikoliv 23k, nýbrž 40–60k a několikadesetitisícové odměny vůbec s ničím nesouvisí a už vůbec ne s počtem vybraných pokut! Zjištěno na základě 106 z Kuřimi.
Jednou provždy: nesouvisí !!
K bodu 4:
Jaká část příjmu z pokut radarů je rozdělena na odměny pracovníkům MěÚ Kuřim?
Žádná částka z pokut za radary se nezapočítává do platů (tj. ani odměn) pracovníků MěÚ Kuřim.
k bodu 3:
Získala úřednice xxxx odměny k základnímu platu za rok 2023 a 2024? Pokud ano, tak v jaké výši a za co konkrétně?
2023 – 145.000,- Kč za mimořádné práce bez ohledu na pracovní dobu a spolupráci při přípravě akcí města,
za mimořádné práce související s přípravou jednacího řádu zastupitelstva města, za mimořádné práce související s provozní situací v KD Kuřim
2024 – 45.000,- Kč za mimořádné práce bez ohledu na pracovní dobu a spolupráci při přípravě akcí města
Tak to si přímo říká o rozpis těch mimořádných prací.... Nějaké nápady na nejvhodnější formulace?
protože ta "příprava jednacího řádu zastupitelstva města" mi vůůůbec nepřijde jako něco, co by mělo být placeno mimo základní plat ( 860.000/rok)
-
Odpoví ve smyslu: Město Kuřim v roce 2023 pořádalo, případně participovalo na těchto akcích: ...... Paní XY se organizačně podílela na všech a to bez ohledu na svoji pracovní dobu. Nutno podotknout, že např. akce ....... se konaly o víkendu, případně v jiné dny pracovního klidu.
-
Tak bych z nich vytahl vnistrni prepisy, kdo ji to schvalil, jaky byl fond pracovni doby, zda byl dodrzen zakonik prace. Vyradit se na tom da...
-
K bodu 4:
Jaká část příjmu z pokut radarů je rozdělena na odměny pracovníkům MěÚ Kuřim?
Žádná částka z pokut za radary se nezapočítává do platů (tj. ani odměn) pracovníků MěÚ Kuřim.
A co určené částky? Na nich IMHO okrádají lidi mnohem víc než na pokutách.
-
výkaz pracovní doby za posledních 12 měsíců. Příchod a odchod do práce. Pokud by tam byly přesčasy, bylo by to vidět. A na přesčasy jsou také tabulky, ne?
Dodatek: a docela by mne zajímalo jakým způsobem se podílela na tom jednacím řádu. Dokument jednacího řádu vytvořila Alena Životská, což je vedoucí úřadu. Jednací řád je v podstatě totožný s jednacím řádem ostatních magistrátů a krom loga Kuřimi tam moc odlišností nebylo. Jakým způsobem zadala úřednici vypracování tohoto jednacího řádu? V jakém rozsahu prací a v čem konkrétně spočíval její přínos k jednacímu řádu, který se nikterak neliší od jednacího řádu ostatních jednacích řádů zastupitelstva ostatních měst a obcí?
Na kterých konkrétních akcích se dotyčná úřednice podílela a v jakém rozsahu (konkrétní práce a rozsah hodin)? Konkrétně za rok 2023 a rok 2024.
-
Pardon pane Pánek, nějak si nevidíte do úst...... a já opravdu jasně vidím ty hromady státních úřednic co si nechávají zpracovat daňové přiznání velkou účetní firmou....no možná by se pár s nějakým vedlejšákem našlo, ale že by z toho šlo odvozovat odměňování ve státní správě to si nemyslím....
nejak tak, a kdo není úplnej idiot, tak si domluví, že mu další drobnosti jako vedlejšáky s DP udělá mzdová účtárna zaměstnavatela (buď ofiko, anebo bokem, v rámci vedlejšáku toho mzdovýho)
jenom pánek furt vypisuje storky - ať tady, nebo na D-F v diskusích (a asi si myslí, že jsou všici blbí a nepamatujou si tydle dřísty, co tam psal pár dní zpátky), jak chuděry se sotva dvackou čistýho kdesicosi, a pak mají na účetní firmu, kde se nikdo za míň jak 5k ani nevodprdelí ze židle tvl
A co určené částky? Na nich IMHO okrádají lidi mnohem víc než na pokutách.
přesně tak, voni vobčas na tech oruadech taky nejsou úplně všici úplně debilní, a rádi se povozí na neznalosti, neobratné formulaci či případně přímo debilitě podávajícího (jako posled jeden ten místní exot, si ho baba z úřadu povozila právě na pokutách, přitom ale existujou hned dva další způsoby inkasa - právě tydle SPRDELní výzvy, a taky blokový pokuty - nově se to menuje příkazem na místě - co může - ač se to všeobecně neví - skoro odjakživa vydávat i oruad, nejenom opicajt na ulici)
já sem použil (specificky ohledně statistik vybranejch prachů) tudle formulace, která se mi jeví býti poměrně dobře neprůstřelná a pokrejvá snad všecky varianty inkasa z úsekovek apod. (upravte si dle potřeby konkrétní žádosti):
◦ z toho počet přestupků pravomocně uzavřených úhradou určené částky stanovenou Výzvou k zaplacení určené částky dle zákona č. 361/2000 Sb.
◦ z toho počet přestupků pravomocně vyřešených úhradou pokuty stanovenou Příkazem dle § 90 zákona č. 250/2016 Sb.
◦ z toho počet přestupků pravomocně vyřešených úhradou pokuty uložené Příkazem na místě dle § 91 zákona č. 250/2016 Sb.
◦ z toho počet přestupků vyřešených úhradou pokuty uložené Rozhodnutím o přestupku dle § 93 zákona č. 250/2016 Sb.
pokuta jako taková je gumovej termín, kterej ale přímo v legislativě prakticky nefiguruje, takže si to můžou vykládat, jak se jim zlíbí, použití zákonnejch pojmenování je celkem neprůstřelný (akorát je potřeba sledovat to, že se to občas změní)
-
Cena za přiznání DPFO §6 a §9 (bez §7) je 800,-