30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra  (Přečteno 16648 krát)

macphenom

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil

Dobrý den, rád bych Vás tímto požádal o pomoc s následující záležitostí:


Dnes mi přišla od městské policie výzva k uhrazení pokuty za stání na vyhrazeném parkovišti, domnívám se že z několika důvodů se o vyhrazené parkoviště nejedná  a chtěl bych od Vás tyto doměnky potvrdit nebo vyvrátit. Jedná se o parkování u obchodního centra v ulici Veselská, Praha. Přikládám fotky které jsem pořídil po tom co jsem našel lísteček za oknem a oskenovanou výzvu která přišla nyní.


Co se mi zdá že mají špatně:
a) svislá dopravní značka není vidět u příjezdu na parkoviště (přiložené foto 2)
b) svislá dopravní značka nemá nápis RESÉRVÉ
c) symbol na svislé dopravní značce není O1 (ta má u panáčka například i "chodidlo")
d) dodatková tabulka u svislé značky nemá upřesněno kolik míst je vyhrazeno
e) neexistující vodorovné značení které by oddělovalo jednotlivá místa (červená dlažba se snad za značku nepovažuje ani u nás)
f) i pokud bychom počítali červenou dlažbu jako oddělovač tak každé místo nebude mít pravděpodobně šířku 3,5m
g) jedná se o parkoviště obchodního centra (ale volně přístupné), je na takovém místě vůbec možné pokutovat?


Co se mi zdá že mají správně
h) vodorovné značení O1, nikdoo tam nikdy naprkuje tak není ani ošoupané a skutečně se o O1 jedná


Chtěl bych ještě upřesnit že chápu potřebu vyhrazených míst pro invalidy a pokud by jich tam nebylo nevyužitých takové množství tak bych tam nezaparkoval, také jsem schválně zaparkoval dál od vchodu aby několik bližších míst zbylo kdyby náhodou nějaký invalida přijel (což se nestalo).


Předem děkuji za odpovědi a přeji veselé Vánoce.
IP zaznamenána

Sinuhet

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra
« Odpověď #1 kdy: 20 Prosince 2013, 23:43:32 »

Nejdřív bych se podíval, zda to lze umístit mimo "zákaz osoby blízké", neboli zpochybnit nějakou z následujících podmínek:
1. porušení pravidel bylo zjištěno prostřednictvím automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích nebo se jedná o neoprávněné zastavení nebo stání,

2. porušení povinností řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazuje znaky přestupku podle tohoto zákona,

3. porušení pravidel nemá za následek dopravní nehodu.

4. totožnost řidiče vozidla není známa nebo není zřejmá z podkladu pro zahájení řízení o přestupku

5. porušení je možné projednat uložením pokuty v blokovém řízení.

6. obecní úřad obce s rozšířenou působností učinil nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku a

- nezahájil řízení o přestupku a věc odložil, protože nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě, nebo

- řízení o přestupku zastavil, protože obviněnému z přestupku nebylo spáchání skutku prokázáno.

Je tu ten stokrát omýlaný materiální aspekt (2). Ale jistě někoho napadne i něco jiného. Nejsem si jistý, jestli stání na invalidech nemá nějakou specialitku, nedávno k tomu byla nějaká děsná darda, 25kkč flastr nebo tak.
Pokud se tedy vůbec ozvou...

Jinak kromě vašich argumentů:
Udělalo se mi velmi nevolno a šel jsem zvracet do supermarketu. Manželka s dětmi dotlačila auto na první volné místo, aby nepřekáželo v provozu. Pak mi pomohli dát se dohromady a našel jsem tam kurva takovejhle papír. A jako že se mám dostavit?! Udělal jsem snad někomu něco?
IP zaznamenána

macphenom

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra
« Odpověď #2 kdy: 28 Prosince 2013, 16:42:10 »

Děkuji za odpověď. Řekl bych že tento případ do "zákazu osoby blízké" spadá (alespoň já nevidím důvod proč by ne). Obávám se že hrát to na materiální aspekt neprojde (i když dle fotografií je jasné že by tam mé auto nikomu nevadilo ani kdyby se tam zrovna pořádala paralympiáda). Ohledně příběhu s nevolností... ke lhaní bych se uchyloval jen velmi nerad, vzhledem k okolnostem by to nemělo být zapotřebí. Doufám že se někdo znalý této problematiky vyjádří k označení vyhrazeného místa které jsem popsal v prvním příspěvku, zatím je ještě čas ;)
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra
« Odpověď #3 kdy: 28 Prosince 2013, 20:36:09 »

Já bych se na to díval čistě pragmaticky. Je to Praha, takže když nebudete reagovat nijak, oni už také nebudou reagovat nijak. Nebo jim můžete naservírovat mrtvolu.

Kdybych chtěl vést akademickou debatu - ale tu bych vedl jen na netu, rozhodně ne s úřadem ve vlastním správním řízení - tak bych se třeba podíval, komu patří to parkoviště. Jestli soukromému majiteli, mají smolíka, tam měšťáci žádné hajzlpapíry za stěrače strkat nemůžou a město žebrat o almužny jakbysmet. Čili Váš bod g) vidím jako potenciálně nejsilnější kartu.

Jinak když to vezmu bodově - a fakt nejsem odborník na značky a dopravní značení, takže si nenárokuji dokonalý výklad - tak

a) Pokud se tam dá prokazatelně projet tak, že kolem té značky jet nemusíte, tohle by se dalo uplatnit, ale samo o sobě to nic neřeší.
b) Podle mě nutně nemusí mít, jelikož podle § 64 ZoSP "Vodorovné dopravní značky se užívají samostatně nebo ve spojení se svislými dopravními značkami, popřípadě s dopravními zařízeními, jejichž význam zdůrazňují nebo zpřesňují." Myslím, že tady je to spojení a jeho význam srozumitelný. Totéž platí pro tu značku parkoviště.
c) Máte pravdu, ale správní orgány (i soudy) by to podle mě shodily ze stolu. A pořád je tu to vodorovné značení.
d) Podle mě nemusí mít, pokud to vyplývá z vodorovného značení. A kdyby tam vodorovné nebylo, tak to znamená, že je vyhrazená celá řada.
Body e) a f) - i pokud byste měl pravdu - by Vás nezbavily zodpovědnosti respektovat značení, takže argumentovat například nesprávnou šířkou jednotlivých míst by bylo irelevantní.
« Poslední změna: 28 Prosince 2013, 20:37:57 od jkraus222 »
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra
« Odpověď #4 kdy: 28 Prosince 2013, 21:10:06 »

Parcela 626/78 v KÚ Letňany, obec Praha. Vlastník Letňany Centre s.r.o.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra
« Odpověď #5 kdy: 29 Prosince 2013, 07:56:50 »

Trochu jsem pátral a s tím parkovištěm je to ještě jinak. Platí, co jsem napsal, ale parkoviště musí být za závorou.

Podle zákona na místech »ležících mimo pozemní komunikace« neplatí pravidla silničního provozu. Můžete tam tedy jezdit bez řidičáku, policie tu nemůže rozdávat pokuty ani body. Dokonce i když se dvě auta srazí, nejedná se o dopravní nehodu, ale způsobení škody.
Takovým místem je třeba parkoviště, jejichž majitelem není obec, ale soukromník – například supermarket. Ten také určuje, jak se na nich bude jezdit.
Podstatné je, jestli sem vede vjezd volný, nebo například přes závoru. V prvním případě (třeba obchody) jde o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, kde platí pravidla silničního provozu.


http://www.blesk.cz/clanek/radce-auto/174532/autem-do-obchodaku-pozor-na-pravidla.html
IP zaznamenána

1ac0

  • Příspěvků: 79
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

1ac0

  • Příspěvků: 79
    • Zobrazit profil
Re:Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra
« Odpověď #7 kdy: 05 Ledna 2014, 20:30:07 »

b) svislá dopravní značka nemá nápis RESÉRVÉ

mimochodom, ked uz sme pri tom, popisem moju skusenost z krajskeho mesta zo zaciatku leta tohto roku: zaparkoval som na mieste ktore bolo vodorovne oznacene kresbou invalidneho voziku, na zvislej znacke chybal napis rezerve (rovnako ako na tej tvojej fotke). odbehol som si kupit sacky do vysavaca a ked som sa vratil dvaja mestsky mi davali papucu. potesilo ich ze som sa tam zjavil  :D nechal som ich zlozit papucu, vypisat papiere a do vyjadrenia som napisal "nejedna sa o miesto pre invalidov, miesto nie je oznacene dopravnou znackou IP 12, na mestkych policajtov cislo xxxx a yyyy bude podane trestne oznamenie za zneuzitie pravomoci verejneho cinitela". medzitym kym oni vypisovali u seba v aute s mojimi dokladmi papiere som si este raz precital vyssie citovany dfensov clanok a zavolal som statnych - aby prisli rychlejsie som povedal, ze zneuzivaju svoje postavenie a pokial budu v nezakonnom jednani pokracovat budem nuteny pouzit donucovacie prostriedky k ich zadrzaniu do prichodu statnych a sucastne zabraneniu pokracovania v ich jednani - statni boli na mieste za cca 3 minuty s hukackou. srandovny pohlad ako mestka gorila cita co som mu medzitym do vyjadrenia napisal a priruti sa statna policia...

mestski boli chvilu vyorany ale slusne som ich poprosil nech mi teda pokial na priestupku trvaju ukazu v zakone tu znacku. mestska gorila ho u seba mala, nalistovala, strcila mi ho pod nos a ja hovorim, ze to co mi ukazuje je nieco ine ako ja vidim na tej ludovej tvorivosti na tyci. skusal nieco v tom zmysle, ze realne prevedenie sa moze lisit, odpovedal som mu, ze sa stretneme na sude. jednemu z tych dvoch statnych to relativne rychlo docvaklo, dost nevrlo a ostro povedal tomu mestskemu nech mi vrati doklady a necha ma odist. ako to medzi nimi skoncilo neviem, ked mi podaval mestsky policajt doklady zpatky som mu povedal, ze sa uz tesim na riesenie toho priestupku a mozno by stalo za to nechat ho poslat na preskusanie z toho podla coho pokutuje.

vrele diky dfensovi za ten clanok  ;)

dodnes sa z mesta neozvali. v cb viem o 6-tich tychto ludovych tvorivostiach co sa za znacky vydavaju. skoda ze neviem co si tam potom medzi sebou statni s mestskymi rozpravali :D  :D  :D
IP zaznamenána

macphenom

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra
« Odpověď #8 kdy: 06 Ledna 2014, 21:00:16 »

Děkuji za odpovědi. Poslední příspěvek i výše uvedený D-Fensův článek dává argumentaci neplatnými "značkami" šanci na úspěch... taky to tak vidíte? Víte nerad bych s tím skončil až u soudu..
IP zaznamenána

1ac0

  • Příspěvků: 79
    • Zobrazit profil
Re:Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra
« Odpověď #9 kdy: 07 Ledna 2014, 17:05:34 »

Děkuji za odpovědi. Poslední příspěvek i výše uvedený D-Fensův článek dává argumentaci neplatnými "značkami" šanci na úspěch... taky to tak vidíte? Víte nerad bych s tím skončil až u soudu..

a v com je problem? ziadny zaruceny recept na uspech neexistuje, v tom clanku mas komplet manual, citaj ;)
IP zaznamenána

macphenom

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Stání na vyhrazeném místě - parkoviště u obchodního centra
« Odpověď #10 kdy: 08 Února 2015, 10:31:46 »

Nic nepřišlo, tím to považuji za vyřešené. :)
IP zaznamenána