30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Srazil jsem člověka, pojistné plnění  (Přečteno 4016 krát)

RaawYeezus

  • Příspěvků: 96
    • Zobrazit profil
Srazil jsem člověka, pojistné plnění
« kdy: 12 Října 2016, 15:36:14 »

Měl bych na znalejší z Vás prosbu o rady. V roce 2014 jsem srazil člověka. Následoval výslech, obvinění z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, jeho stažení pro nedostatečné odůvodnění, rekonstrukce případu a koncem roku 2015 odložení případu. Protistrana nepodala žalobu a státní zástupce v tom taky nerýpal.

Teď mne zkontaktovala pojišťovna s dotazem na stav věci, jelikož ji protistrana požádala o plnění.

Teď mé dotazy.
Je možné aby pojišťovna plnila v tomto stavu? Nebo bude muset protistrana podat žalobu a až na základě toho bude plnit.
Jak dlouhá je prekluze?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Srazil jsem člověka, pojistné plnění
« Odpověď #1 kdy: 12 Října 2016, 15:50:13 »

To ze nemas trestne pravni odpovednost jeste neznamena, ze nemas hmotne pravni odpovednost. Provozovatel je ze zakona odpovedny za vsechny skody spojene s provozem vozidla.
Takze zalezi jen na tom, zda za nehodu muze ridic vozidla, nebo chodec. A to nevime.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Srazil jsem člověka, pojistné plnění
« Odpověď #2 kdy: 12 Října 2016, 17:08:18 »

V současném stavu bych řekl, že bude záležet na pojišťovně (jejím vlastním šetření) jestli bude chodci plnit. Myslím že nějaký regres moc nehrozí (bez souhlasu řidiče, provozovatele nebo soudu), jen případné zvýšení pojistného.

Jako možnosti vidím
- nic pojišťovně neposílat
- poslat ji pravdivou informaci
-- že jsem nevinen
-- že vyšetřování dosud neurčilo viníka

Prekluze přestupku (z 2014) je rok od odložení trestního obvinění.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Srazil jsem člověka, pojistné plnění
« Odpověď #3 kdy: 12 Října 2016, 17:17:22 »

Jsou to zhruba 4 různé věci.

1) trestní odpovědnost - bylo-li odloženo, tak jste z toho nejspíš venku

2) i když to není TČ, tak by to následně mohlo pokračovat jako přestupek, např. podle § 125c(1)(h) ZPPK, při neznalosti detailů těžko říct, zda to hrozí či to tím odložením vyšumělo nadobro, ale každopádně prekluze je rok, ovšem nepočítá se do toho doba, kdy běželo trestní řízení - nicméně pokud ta věc byla odložena koncem 2015, tak je to buď už prekludované, nebo zbývají jednotky týdnů a při využití lhůt to prekluzí skončí, i kdyby někoho ještě napadlo to začít řešit

3) odpovědnost za škodu a nemateriální újmu - jak předeslal kolega, ta vůbec nezávisí na trestní či trestněsprávní odpovědnosti, za to odpovídá ze zákona společně řidič a provozovatel, jde typicky jen o to, jestli je nárok uplatněn v odpovídající výši, nikoliv zda existuje - ve vztahu chodec vs. auto dokonce není ani tak podstatné, kdo za to může, odpovědnost za provoz auta je objektivní (muselo by jít o nějaký exces, např. sebevraha, co pod to auto skočil úmyslně)

4) vztah poškozený - řidič/provozovatel - pojišťovna. Pokud máte POV, tak to za vás pojišťovna zaplatí a většinou není co řešit. Problém nastává, pokud tam byly nějaké okolnosti, které opravňují pojišťovnu si to plnění částečně nebo zcela vzít zpět po řidiči/provozvateli jako tzv. regres (např. řidič byl ožralý jak doga atp.). Pokud tam tedy žádný takový háček není a je to jen blbá náhoda či pouhá nepozornost/nedbalost, navíc ani nedošlo k žádnému formálnímu potrestání řidiče ve veřejnoprávní rovině, lze doporučit s pojišťovnou spolupracovat, tj. sdělit jim to co chtějí vědět + jak skončilo to trestní prověřování a víc se o to nestarat.
IP zaznamenána

RaawYeezus

  • Příspěvků: 96
    • Zobrazit profil
Re:Srazil jsem člověka, pojistné plnění
« Odpověď #4 kdy: 13 Října 2016, 12:11:23 »

Děkuji moc za odpovědi, ani háček v podobě drog, ani alkohol v tom nebyl. O exces v podobě sebevraha nebo jiný také nešlo.
S vyplacením pojistného samozřejmě problém nemám, chci aby pojišťovna plnila. Jde mi jen o to, abych nakonec neskončil bez papírů a s podmínkou jen kvůli pojistnému plnění.

Chápu správně že pokud by byl spor o výši plnění tak by to byla jiná rovina než trestní a postih by mi nehrozil?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Srazil jsem člověka, pojistné plnění
« Odpověď #5 kdy: 13 Října 2016, 12:19:46 »

U plnění za řidiči nezáleží. Odpovědnost má ze zákona provozovatel. Proto se taky povinné ručení uzavírá na auto a dělá to provozovatel. I kdyby s autem jela tchyně a přejela souseda, tak to řeší provozovatel auta. A krom vyššího pojistného za to nic nehrozí.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Srazil jsem člověka, pojistné plnění
« Odpověď #6 kdy: 13 Října 2016, 13:31:04 »

Děkuji moc za odpovědi, ani háček v podobě drog, ani alkohol v tom nebyl. O exces v podobě sebevraha nebo jiný také nešlo. S vyplacením pojistného samozřejmě problém nemám, chci aby pojišťovna plnila. Jde mi jen o to, abych nakonec neskončil bez papírů a s podmínkou jen kvůli pojistnému plnění.

Chápu správně že pokud by byl spor o výši plnění tak by to byla jiná rovina než trestní a postih by mi nehrozil?
Ano, samotné plnění z titulu odpovědnosti za škodu nemá žádný přímý dopad do trestní roviny. Leda by se snad při prošetřování věci pojišťovnou na něco nového přišlo a trestní řízení by to oživilo (v tom úvodním popisu totiž píšete jen o odložení, což není meritorní rozhodnutí, tedy stále není vyloučeno tu věc začít stíhat ... pokud už ovšem bylo zahájeno trestní stíhání a to pravomocně zastaveno, tak je to vyřešeno jednou pro vždy). O případném přestupku platí výše řečené - buď už to je promlčené, nebo brzy bude (rozhodně dřív, než by se to zvládlo ve 2 stupních projednat).

Plnění pojišťovnou bude mít dopad jen do samotného pojistného vztahu (bonus/malus, za jistých okolností právo pojišťovny vypovědět smlouvu), což by mě v případě, že bych někoho významněji zranil (bez ohledu na to, kdo za to vlastně mohl), příliš netrápilo.

U plnění za řidiči nezáleží. Odpovědnost má ze zákona provozovatel. Proto se taky povinné ručení uzavírá na auto a dělá to provozovatel. I kdyby s autem jela tchyně a přejela souseda, tak to řeší provozovatel auta. A krom vyššího pojistného za to nic nehrozí.
To není úplně přesné. Objektivně odpovídá pouze provozovatel (§§ 2927 an. OZ) s několika výjimkami (např. když vozidlo použije někdo proti jeho vůli), to samozřejmě ale nevylučuje souběžnou obecnou odpovědnost řidiče za škodu způsobenou zaviněným porušením povinnosti (§ 2910 OZ). Při takovém souběhu, tj. jsou splněny podmínky pro odpovědnost řidiče i provozovatele platí, že odpovídají společně a nerozdílně, tedy je na poškozeném, po kom bude tu škodu uplatňovat. Ze stejného důvodu POV kryje obojí, tj. pojišťovna plní i v případě, že by formálně byla náhrada škody požadována jen po řidiči rozdílném od provozovatele.

V praxi se to většinou moc neprojeví, protože poškozený komunikuje přímo s pojišťovnou a ta nerozlišuje, za koho vlastně plní (nebo implicitně plní za provozovatele, jehož odpovědnost je širší), nicméně existují určité situace, kdy na tom záleží (např. pokud už řidič bezprostředně po nehodě něco poškozenému zaplatí).
IP zaznamenána