30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem  (Přečteno 4132 krát)

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« kdy: 30 Března 2021, 19:10:14 »

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/praha-chce-pro-nerezidenty-omezit-prujezd-centrem-40355573

Co si o tomhle myslíte? Má to vůbec nějakou oporu v zákoně? Respektive, podle jakýho paragrafu chtějí trestat provozovatele vozidla?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #1 kdy: 31 Března 2021, 04:08:13 »

Zřejmě nemá. Ale podobných plánů už bylo, a nic z toho, dokud to bude na úrovni „vedení města by chtělo ...“, netrápil bych se tím. Z hlediska zákonné opory si musí město vystačit s tím, co umožňují pravidla dle ZPPK a značkové vyhlášky. To sice není moc velké omezení, zejména při kreativní práci s dodatkovými tabulkami lze realizovat lecos (např. omezení v centru Brna je tuším technicky provedeno pomocí B 11 s DT "mimo vozidel s povolením"), ale se záměrem popsaným v článku, tedy že kdokoliv smí kamkoliv vjet, ale není-li rezident, musí se pak vrátit stejnou cestou, by asi trochu problém byl. Nejdřív bych si počkal na realizaci, a pak teprve spekuloval nad tím, nejde-li náhodou o nezákonné OOP.

Pokud by celé omezení stálo na B 32 "průjezd zakázán", tak se vyloženě těším na ta řízení, ve kterých budou chtít sprdelizovat provozovatele, tedy prokazovat, že nezjištěný řidič projel centrem výhradně za účelem objíždění dopravně složité situace nebo zkracování trasy, přičemž jediným důkazem budou dvě fotky ...

Kromě této technické komplikace (jak omezení promítnout do dopravního značení) je tu i otázka, nakolik je možné skrze místní úpravu fakticky omezit obecné užívání komunikací (§ 19 PozKom) způsobem, který PozKom nepředpokládá. Místní úpravu podle § 77 ZPPK určuje silniční správní úřad, kterým mimo dálnice je v Praze MHMP, a jak to v Kocourkově u podobného rozhodování bývá, je detailně upraven proces, ale prakticky chybí hmotněprávní úprava. Což ale neznamená, že by bylo možné značení stanovit libovolně - např. s omezením výšky vozidel tak, aby se vešla pod most, asi nebude problém, ale zákaz vjezdu růžových vozidel by nejspíš narazil (a IMHO zvažované omezení nemá k tomu druhému krajnímu případu daleko). Hlavně do toho ale nemá vůbec zasahovat samospráva, podle § 128a ZPPK jde výhradně o přenesenou působnost (tj. státní správu), srov. Pl.ÚS 18/16.
« Poslední změna: 31 Března 2021, 04:09:57 od hh »
IP zaznamenána

FOMP

  • Příspěvků: 433
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #2 kdy: 31 Března 2021, 11:40:34 »

nehledal bych zakonnou oporu, to je zase jiz delsi dobu propirane mytne na centrum viz Londyn, Stockholm atp
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #3 kdy: 31 Března 2021, 15:31:41 »

To je jasné, ale tenhle nápad se běžnému šumu kolem "zklidňování" vymyká. Modely a la Stockholm, Londýn, Berlín, Milano atd. si dovedu v Praze představit, některé varianty po přizpůsobení místním reáliím dokonce i bez nutnosti měnit stávající zákony.

Ale pokud je Scheissherr takhle kreativní a navrhuje něco, co nejspíš nikde nefunguje ani fungovat nemůže, tak by mohl prozradit, jak si to představuje konkrétně. Jestli tedy bude Praha navrhovat nějakou změnu ZPPK a PozKom, jak to bude značené, na základě čeho se bude sestavovat whitelist RZ, které mohou omezenými oblastmi tranzitovat ...
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 740
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #4 kdy: 31 Března 2021, 15:56:26 »

už jsem to tu občas psal, byť jsem slíznul kritiku. nějak se to ubastlí, většina ovcí se nechá oholit a pak se tomu připraví nějaká legislativní sračka, aby nějak šlo. však kdysi také nikdo nečekal odpovědnost provozovatele, že to nejde někoho neúčastněného trestat či zapojit a hle, jak dlouho už to funguje. tyhle progresivní věci jim projdou, však "je to pro dobro všech"
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #5 kdy: 01 Dubna 2021, 00:39:12 »

Precedenty, jak podobný šméčko prošlo, máme, že (třeba barevný čmárání po krajích vozovek).
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #6 kdy: 07 Dubna 2021, 05:52:37 »

IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 740
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #7 kdy: 07 Dubna 2021, 06:08:17 »

tušíte někdo, jak to bude provázané na rz? podle mně to zase bude snaha o holení českých rz, ale cizí značky to nedohoní
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #8 kdy: 07 Dubna 2021, 06:47:38 »

Stalo se uz nekdy, ze by podobne debilni napady se zklidnovanim dopravy a zkraslovanim Prahy mel nekdo, kdo se v Praze alespon narodil?
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 740
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #9 kdy: 07 Dubna 2021, 08:33:45 »

Stalo se uz nekdy, ze by podobne debilni napady se zklidnovanim dopravy a zkraslovanim Prahy mel nekdo, kdo se v Praze alespon narodil?

obávám se, že ano. největší strach mám z debility generace gréty, ty jsou tak odtržené od reality, že tomu fandí. dříve to bylo, že mládí mělo v hlavně nasr..., ale realita je vrátila na zem. k tomu u těchto asi nedojde. k tomu studium kravin ala gender studies a mediální komunikace místo techniky, medicíny atd, teda další umocnění nepochopení reality
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #10 kdy: 07 Dubna 2021, 09:10:21 »

A pokračujeme: https://echo24.cz/a/ShZ2S
Tady už píšou, že to má být zamezení vjezdu nerezidentům, tedy už ne jen "průjezd zakázán" nerezidentům ... Buď jim někdo vysvětlil, že původní nápad byla nerealizovatelná ptákovina, nebo to bylo jen promyšlené PR.
IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #11 kdy: 08 Dubna 2021, 22:02:05 »

hh
tuhle prasanu mame v Brne /a to pod kamerama/ a proslo tim to.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #12 kdy: 09 Dubna 2021, 10:07:42 »

Viz výše, Brno, AFAIK, má zákaz a rezidentům uděluje výjimky (tedy zhruba to, k čemu teď konverguje Scheissherr). A i to muselo projít skrz státní správu, která musela vydat OOP, na základě kterého takové značky byly umístěny - nemohlo jít čistě o politické rozhodnutí samosprávy, jako třeba s rezidentním parkováním v režimu § 23 PozKom (i když se ti lokální politici tváří, je to je prakticky totéž, a že jim na to nějaký "jejich" úředník musí navíc dát štempl považují za formalitu, ve skutečnosti to formalita není).
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #13 kdy: 09 Dubna 2021, 15:05:16 »

lc81:
já si hlavně pamatuju, že když jsem byl mladej, tak mi všechno tohle bylo úplně u zadele. Nejvíc mě zajímalo, kde bude o víkendu nějaká muzika, nebo kdy si půjdem zahrát fotbal, nebo kam se pojedeme projet na fichtlech.
Politika a podobné věci šli absolutně kolem mě. Pomalu jsem ani nevěděl kdo je zrovna prezident.
Příjde mi, že děcka jako gréta mají strašně smutný život, bez zájmů, tak musí jít kecat do života ostatním, kritizovat vše okolo bez jediného rozumného návrhu jak onu špatnou situaci zlepšit.

Mladí lidé stojící např za projekty úklidu kolem řek jsou podle mě daleko přínosnější jak nejaká gréta, která ani nechodí do školy, takže zůstane nepoužitelná a blbá jak necky až do smrti.
« Poslední změna: 09 Dubna 2021, 15:08:50 od cocomoon »
IP zaznamenána

eltazar

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
Re:Praha chce pro nerezidenty omezit průjezd centrem
« Odpověď #14 kdy: 09 Dubna 2021, 15:07:40 »

cocomoon:
to se drží spousty lidí i do staršího věku, jenom chlast nahradí akce na lahváče v kauflu a muziku seriál typu ordinace...
IP zaznamenána