"Ministerstvo zdravotnictví připravuje plošné testování, vyjde až na 3,5 miliardy. Začít by mohlo za dva týdny"
Účast na plošném testování má být dobrovolná. Podle ministra zdravotnictví bude zřejmě možné otestovat až 10 milionů občanů. Doufá, že se jich zapojí alespoň 6 milionů. „Spoléháme na to, že by lidé měli chtít vědět, jestli jsou pozitivní, nebo ne. To není zjišťování protilátek, ale skutečně zjišťování, jestli jsem pozitivní, anebo ne,“ říká Prymula. Počítá se také s testováním dětí, a tedy i zapojením pediatrů.
Myslím, že dřív nebo později budete mít možnost aplikovat svoje nápady, protože ze svého okolí neznám nikoho, kdo by se šel dobrovolně otestovat..
Já se sice nerad sám a zbytečně navážím do problémů, ale v tomto případě, měl-li by to být přestupek a ne TČ, tak bych to možná i zkusil obstruovat 
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3203135-ministerstvo-zdravotnictvi-pripravuje-plosne-testovani-vyjde-az-na-35-miliardy-zacit
V tom odkazovaném článku je velmi správně uvedeno: "
Problém jsou ale bezpříznakoví pacienti, které tento typ testů umí odhalovat hůř. Navíc ani u lidí s příznaky nejsou stoprocentní. A při plánovaném otestování celé země i pár procent chybovosti znamená obrovská čísla." Zajímalo by mne, co si soudruh plukovník myslí, že za 3,5 GKč zjistí. Antigenní testy mají specificitu kolem 98 % a senzitivitu 84 - 97 % (řekněme v průměru cca 92 %). Máme tu tedy podobný problém, jaký už známe z policejních "testů" Draegerem a Drugwipem.
Pokud je nakaženo např. 10 % populace a k testování se dostaví 6 mil. lidí (tzn. 5,4 mil. nenakažených a 0,6 mil. lidí nakažených), vychází false positive na 108.000 ks a false negative na 48.000 ks. Test přitom správně identifikuje 552.000 nakažených a 5.352.000 nenakažených. Celkově bude "nakažených" 660.000 ks, čili o 10 % více než nakažených skutečně je. To není velký problém a dokonce není ani problém ta čísla na konci očistit. Získali bychom tak poměrně přesný obrázek o výskytu viru v populaci. To je super, otázka ale zní: k čemu je tato informace dobrá? Pokud to nebude jasně řečeno a důkladně vysvětleno dopředu a nebude předem jasně stanoven what-if scénář pro různé hodnoty výsledku, tipuji, že se k testování dostaví akorát tak stará Blažková. Za moji rodinu si může
Šprýmula 5 ks rovnou odečíst i bez vysvětlování, neboť mu nevěřím už ani datum (viz např.
videozáznam z tiskové konference ze dne 2. 10. 2020, kde soudruh plukovník používá ze zcela nepochopitelných důvodů náhodně tu data získaná předchozí den, tu data ze 26.9., tu data ze 13.9., prostě jak se to právě hodí, a všechna je prezentuje jako jeden konzistentní celek).
Je také možné, že vůbec nejde o získání (zcela zbytečných) statistických údajů, ale o to, že hned po testování pomažou všichni pozitivní (false i negative) do karantény. To není pro leckoho úplně ideální motivace k tomu, aby dobrovolně a s úsměvem běžel vystát několikahodinovou frontu na test. Takže je dost dobře možné, že na konci tohoto zcela zbytečného experimentu zjistíme, že se dostavilo 604.441 ks (toto číslo pouze náhodou odpovídá počtu hlasů pro ANO v letošních krajských volbách), z nichž nakaženo je 5 %, ale poškozený mozek mají všichni.
Co se týče povinnosti test podstoupit, neumím si vůbec představit, jak a na základě čeho by ji mohl plukovník vymáhat a nesplnění trestat. On sám (zatím) hovoří (na rozdíl od červenoosvetřence, který nás v krizi ochrání) o dobrovolném testování.