Žádný zákon nošení roušek nenařizuje. MZ může při epidemii nebo nebezpečí jejího vzniku pouze vydat mimořádné opatření podle § 69 odst. 1 zák. č. 258/2000 (ZOVZ). V tomto odstavci jsou pod písmeny a-h vyjmenována konkrétní opatření, která MZ může přijmout. Tzv. “povinnost” nosit roušku je ale odvozena od písmene i), podle něhož může MZ nařídit “zákaz nebo nařízení další určité činnosti k likvidaci epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku”.
Hned v bodu 2 stejného paragrafu je uvedeno: “Mimořádná opatření podle odstavce 1 nařídí v nezbytně nutném rozsahu a rozhodne o jejich ukončení příslušný orgán ochrany veřejného zdraví. Pokud je to nezbytné k realizaci opatření na ochranu veřejného zdraví, vyžádá si poskytovatel zdravotních služeb nebo orgán ochrany veřejného zdraví součinnost Policie České republiky. Místní příslušnost orgánu ochrany veřejného zdraví se řídí místem výskytu infekčního onemocnění. Odvolání proti rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nemá odkladný účinek. Osoby jsou povinny se mimořádnému opatření podřídit.”
Ze skutečnosti, že v bodech a-h jsou poměrně úzce vymezena konkrétní opatření, vyplývá, že i bod i) je nutno vnímat velice restriktivně, čili MZ nemůže jen tak nařídit, že všichni teď přestanou nosit kalhoty, protože Prymulovi se v noci zjevil Mulisák, udělal bububu a vyjevil mu pravdu všech pravd, že na chlapy v sukních si koronáč netroufne. A opatření plošně zavádějící povinnost nosit roušky je vzhledem k tomu, že tu žádná epidemie de facto není (epidemií se rozumí stav nadobvyklého výskytu onemocnění v populaci), a to přinejmenším lokálně (po mém soudu však celorepublikově), zcela mimo zákonný rámec tzv. nezbytně nutného rozsahu.
Bylo by zajímavé dozvědět se názor nějakého soudu ke shora uvedenému, ještě např. v kontextu skutečnosti, že roušky prokazatelně způsobují zdravým lidem kožní a dýchací potíže, ale jejich vliv na vývoj “pandemie” koronaviru nebyl nikterak exaktně prokázán (ba dokonce jejich nošení svého času WHO vysloveně nedoporučovala). Dovolil bych si téměř s jistotou předpokládat, že pokud někdo dostane ve správním řízení pokutu a půjde do správní žaloby, budou mít šamani z MZ po nařízeních.
Ona stejně veškerá jejich dosavadní činnost více než cokoli jiného připomíná starou židovskou anekdotu, jak přiběhl Kohn k rabínovi s prosbou o radu, když mu chcíplo dvacet slepic.” Rabín se zeptal: „Čím je krmíš?” Kohn na to: „Žitem.” Lakonická reakce rabína zněla: „Tak jim dávej ječmen.” Druhý den přiběhne Kohn znovu s tím, že mu uhynuly další dvě slepice. Rabín se zamyslí a zeptá se, zda Kohn dal do ječmene špetku soli. Kohn řekne, že nedal. “Ale to musíš!!!” vece rabín. Třetí den přiběhne Kohn s hlášením o dalších pěti úmrtích. Rabín mu poradí, aby ječmen před podáváním opeřencům pořádně namočil ve vlažné vodě. A tak to šlo den po dni, až jednoho dne dorazil Kohn se smutnou zprávou, že už mu chcípla i poslední slépka. Rabín se zachmuřil a pravil: “To je opravdu velká škoda, já měl ještě spoustu výborných nápadů, jak ty tvoje slepice zachránit.”