30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Omezení vstupu (úřad, obchod)  (Přečteno 1870 krát)

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Omezení vstupu (úřad, obchod)
« kdy: 08 Srpna 2020, 12:45:36 »

Zdravím, trochu tápu v tom, jak to s omezením vstupu do budov úřadů, obchodů a provozoven. Co si vlastně subjekt může diktovat a jaký pro to je legislativní rámec?
U soukromých provozoven je asi na jednu stanu jasné, že si provozovatel do jisté míry může vybrat koho a jak tam pustí (i když to taky neplatí 100%, například:https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pokuta-zakaz-vstupu-detem-restaurace-stodola.A190829_150059_ekonomika_fih)
Jak to je ale s úřady a ostatní službou veřejnosti? Můžou oni si diktovat jak to u nich bude chodit? Není to nějaká "rozšířená forma" veřejného prostoru? Narazil jsem totiž na to, že ČSSZ si plošně stanovila, že vstup jen s "ochranou" dýchacích cest. Je to zcela nad rámec obecných povinností, což přímo uvádějí a jde mi o to, jestli to smí a pokud ano, tak kde je pak vlastně ta hranice co ještě můžou a co už je neadekvátní (třeba vstup jen ve skafandru, zákaz vstupu v zelených svetrech, zákaz nahrávání prostoru atd...).

Žádost podle §106 by tohle asi řešila, ale chtěl jsem se ujistit, že to není úplně zbytečné a při tom si vlastně ujasnit, jak to funguje. Napadlo mě, že je slušná šance, že někdo zdejší už to prostudoval, případně mě alespoň bude umět nasměrovat.
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Omezení vstupu (úřad, obchod)
« Odpověď #1 kdy: 08 Srpna 2020, 22:21:27 »

Kdyz to vezmu po porade, tak
  • Hadam, ze myslite spis zakon 106/1999 Sb., nez §106.
  • Poslani zadosti podle tohohle zakona zabere zhruba stejne casu jako Vam trvalo napsat tenhle prispevek na foru (ja ji na CSSZ prave odeslal)
  • Ptat se na neco uredniku neni nikdy zbytecne. Kdyz vyrizuji info zadost, nemuzou skodit nekde jinde.
  • Pro prehled, zminovane narizeni - https://www.cssz.cz/web/cz/-/vstup-do-budov-cssz-je-mozny-pouze-za-pouziti-ochrannych-prostredku-dychacich-cest
  • Je od nich moc hezke, ze tohle narizuji jen verejnosti, ale uz ne urednikum. A ze zodpovedny urednik si za tim stoji tak moc, ze to radsi nepodepsal.
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:Omezení vstupu (úřad, obchod)
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2020, 22:58:13 »

Jaj, "§" se mi tam vloudil a to jsem to dvakrát četl. To odkazované nařízení bylo to, co odstartovalo moji zvědavost. Není tam uvedené v souladu nebo na základě čeho to je vystavené a ani kdo to vyhlásil a navíc ta forma - je to vlastně jen taková "novinka na webu". Na úředních deskách CSSZ ani MPSV se mi to dohledat nepovedlo.

Za žádost díky. Já to neposílal hned, protože ač mě tohle konkrétně taky zajímá, tak jsem to vzal jako příležitost se přiučit jak to funguje obecně.
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Omezení vstupu (úřad, obchod)
« Odpověď #3 kdy: 08 Srpna 2020, 23:27:16 »

Pro poradek jeste, na co konkretniho jsem se v te zadosti dotazoval (kdyby vas treba zajimalo neco dalsiho, at si podate vlastni):

Citace
  • Na základě jakého zákona, vyhlášky či jiného zmocnění je tato povinnost uložena?
  • Co se stane, pokud se někdo rozhodne tuto povinnost nesplnit a vstoupí na Váš úřad bez ochrany dýchacích cest?
  • Proč se tato povinnost vztahuje pouze na veřejnost a ne na zaměstnance úřadu?
  • Kdo o vydání tohoto nařízení rozhodnul?

A jelikoz vlastne potrebuju zrovna na CSSZ ucinit nejake podani, tak si rikam, ze by to mohlo byt dobre procviceni v jednani s urednictvem a misto datove schranky bych to mohl zkusit prijit podat osobne :)
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Omezení vstupu (úřad, obchod)
« Odpověď #4 kdy: 25 Srpna 2020, 20:26:04 »

No, takze dneska byl konec lhuty, do ktere CSSZ mela na zadost odpovedet, s cimz se tak nejak vubec neobtezovala. Takze to vypada na stiznost k nadrizenemu organu. Pokud se nepletu, je jim MPSV, ktere mi shodou okolnosti zrovna dneska odpovedelo na prakticky totoznou zadost. MPSV totiz zavedlo taky ve svych prostorach povinnost nosit rousky, pricemz na svem webu o tom informuji jeste vtipneji nez CSSZ - maji to jen jako jednu vetu bez jakehokoliv odkazu na dalsi info nebo vysvetleni.

Libi se mi, jak ke druhe otazce toho dokazali vyplodit nejvic a presto na ni nejak uplne zapomneli odpovedet. No, jedinou moznou reakci asi bude napsat Malacove, at si na svem ministerstvu zjedna poradek.
IP zaznamenána