30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odtah Praha 4/Modrá zóna  (Přečteno 2182 krát)

prvocisla

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil
Odtah Praha 4/Modrá zóna
« kdy: 04 Srpna 2020, 20:12:14 »

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ? Dnes mi odtiahli vozidlo so Slovenskou EČV na odtahove parkovisko. Namieste som odmietol zaplatiť , a nenutili ma ani podpísať uznanie dlhu, je to bežný postup, auto mi vydali iba na protokol,.ktorý som podpisal? Aj nabudúce sa môžem spoľahnúť že mi auto musia vydať bez zaplatenia? Čo teraz mám robiť ? Aktívne to riešiť a namietať neopravnenost odtahu , alebo čakať čo sa bude diať?
Som občan SR, český VP a mám zriadenu už tri roky datovu schránku v ČR ako FO.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Odtah Praha 4/Modrá zóna
« Odpověď #1 kdy: 04 Srpna 2020, 20:53:42 »

Správce komunikace / město má za vámi pohledávku a jedno, jestli jste občan toho či onoho státu. Vydat vozidlo musí i bez podpisu, nemohou jej zadržet kvůli výraznému nepoměru zajištěné částky a hodnoty vozidla.
Co se týče uznání dluhu, to je pouze forma utvrzení již existující obligace, tzn. na existenci dluhu to nemá vliv, pouze pokud to podepíšete, věřitel získává výhodnější postavení (např. promlčecí lhůta se restartuje a počíná běžet desetiletá).

Pokud se nechcete soudit (případnou šanci na výhru můžete odhadnout z již zde existujících diskusí) , doporučuji aktivně zaplatit, vyhnete se například úrokům z prodlení, případně dalším nákladům.
IP zaznamenána

prvocisla

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil
Re:Odtah Praha 4/Modrá zóna
« Odpověď #2 kdy: 04 Srpna 2020, 21:10:00 »

Súdiť sa mi nevadí, kľudne to nechám prebehnúť cez NSS.
Tu na fóre som práveže nenašiel žiadne podobne nové prípady, buď boli staré, alebo každý to zaplatil a neskôr to vzdal, nejaký súd mesto vs. provozovatel o zaplatenie odtahu Som nenašiel. Okrem pripadu že nevyzdvihol vozidlo do doby rozhodnutia súdu.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Odtah Praha 4/Modrá zóna
« Odpověď #3 kdy: 04 Srpna 2020, 21:26:00 »

Dobrá. V tom případě je třeba dát pozor na to, že jde o občanskoprávní spor, nikoli veřejnoprávní (správní řízení). Tedy můžete zapomenout na nějaký NSS, věřitel (město) podá proti vám žalobu k vám místně příslušnému okresnímu soudu a ten bude věc rozhodovat. Zároveň se jedná o bagatelní částku, tzn. ve věci samotné nebude v případě prohry přípustné odvolání. A pokud skutečně prohrajete, pak vedle soudního poplatku zaplatíte i další náklady řízení (mzdové náklady města, náklady protistrany na dopravu atd.).
Důvod, proč to většina lidí neriskuje je ten, že zde vám nepomohou běžné kličky jako ve správním řízení, prostě pokud tam zákaz byl umístěn včas a vozidlo tam i přesto stálo a nemáte nějaký dobrý liberační důvod, tak je to zpravidla game over, takže jako levnější varianta se jeví to rovnou zaplatit.
IP zaznamenána

prvocisla

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil
Re:Odtah Praha 4/Modrá zóna
« Odpověď #4 kdy: 04 Srpna 2020, 22:20:47 »

Predpokladám že pokiaľ nemám bydlisko v ČR tak to mesto podá na Obvodni súd pro Prahu ? Nepredpokladám ze by ma žalovali na SR súde ? Predpokladám ze by šlo o návrh na platebni rozkaz, voči nemu predsa sa dá podať odpor a prebehne tak standardne jednanie? Aké sú tie liberacne dôvody ? Nenašiel som k tomu nejaký riadnu judikaturu , asi to každý platí ...

//Uvediem ešte príklad zo SR..  tri odtahu, 2x Bratislava , 1x Košice. Odkazal som vo všetkých 3 prípadov veriteľov na súd. Bratislava nespravila už nič. Pretože odtah realizovať sukromnik a na SR máme judikaty že odtah nesmie vykonávať súkromná spoločnosť , Košice bol odtah mestom, odkazal som ich na sud. Poslali dve vyzvy na ktore som reagival ze pohladavky si nie som vedomy, odtah bol nezákonný a som ochotny sa branit az po ustavny súd, a že dovtedy výhľadom osobný bankrot čiže pohľadávka bude neuspokojitelna. Odvtedy ticho a v 09/20 to bude premlcane...

//nešlo o značku , šlo o modrú zónu Praha 4 , Pod vilami 18 ulica
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Odtah Praha 4/Modrá zóna
« Odpověď #5 kdy: 05 Srpna 2020, 00:05:46 »

Ponechal jsem záměrně co nejširší pojem místní příslušnosti, protože vaše slovenské občanství...
Můj předchozí komentář je relevantní pro české právní prostředí, tj. počítá se situací, že se vejdete do místní příslušnosti podle § 84 a násl. OSŘ. V zásadě pokud máte cokoli v ČR, lze vás žalovat tam, kde se to cokoli nachází (žijete tam, zdržujete se tam, pracujete tam, máte tam majetek, ...). V opačném případě (např. pokud jste byl v ČR jen na návštěvě) vstupujeme do oblasti mezinárodního práva soukromého a pak si myslím, že by bylo nutné žalovat vás u vás na Slovensku.

Máte pravdu, že v soudy v ČR ve věci odtahů často přistoupí na vydání EPR, proti kterému lze následně podat odpor.
A za zákaz se omlouvám, nicméně na věci to nic nemění, je v zásadě jedno, jaká značka tam je.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Odtah Praha 4/Modrá zóna
« Odpověď #6 kdy: 05 Srpna 2020, 02:15:59 »

IZS, opatrně s těmi závěry, nebo budete muset jít vrátit zápočty (z MPS i z evropského práva).

Má-li tazatel v ČR bydliště, lze jej v ČR žalovat s tím, že místní příslušnost se určí klasicky podle OSŘ.

Nemá-li v ČR bydliště, ale má ho v jiném členském státu (předpokládejme v SK), pak jej lze v ČR žalovat jen za podmínek, za kterých to připouští Brusel I bis. Takže vychytávky tuzemského OSŘ jako vámi zmíněný § 86(2) či § 87(a) zůstanou z důvodu aplikační přednosti nařízení neaktivní.

Otázka za 3 bludišťáky ale je, zda náhodou ten podivně konstruovaný nárok provedení čehosi „na náklady provozovatele“ nevleze pod delikt/kvazidelikt podle čl. 7(2), tedy zda to nelze považovat za specifický případ odpovědnosti za škodu.

Každopádně i v případě, že by tazatel v ČR fungoval v nomád-módu, ani varianta, že by ho odtahovači zkusili žalovat v SK (zřejmě formou návrhu na vydání evropského PR), není úplné sci-fi.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Odtah Praha 4/Modrá zóna
« Odpověď #7 kdy: 05 Srpna 2020, 07:09:23 »

Děkuji za vysvětlení, ty jsem bohužel ještě neměl, takže jsem vycházel z krátké rešerše, nicméně bez VPN, takže pouze z veřejně přístupných zdrojů a ty byly zjevně špatné :/ proto se omlouvám, že jsem to tu zaplevelil chybnými informacemi.
IP zaznamenána