30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Měření emisí u veterána  (Přečteno 4305 krát)

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Měření emisí u veterána
« kdy: 07 Července 2020, 13:51:08 »

Ahoj, bohužel se nemůžu dovolat do klubu, kde mám registrované historické vozidlo, tak si dovolím se zeptat zde - zítra chci absolvovat STK + emise. Před rokem jsem si nechal auto otestovat jako historické vozidlo, tzn. bez "V" značek, jen razítko v TP. A dělal jsem to, mimo jiné proto, že jsem měl informaci, že by na mě měli být hodnější při měření emisí na STK. Tam jsem dnes volal a technik mi sdělil, že vlastně nic neví, že by si to musel nastudovat. Prý tam s HV nemají zkušenost. To mě trochu zarazilo a tak se chci raději zeptat někoho, kdo tu zkušenost má. Absolvoval jste, prosím, někdo zde v poslední době měření emisí s veteránem? Jak by to tedy mělo správně probíhat, popř. na co se odkázat v případě sporu/nesrovnalostí? Pochytil jsem vícero info, od "Emise se vůbec neměří", přes "Emise se měří, ale motor se nesmí vytáčet" až po "Vše je jako u normálního/novějšího auta". Rád bych v tom měl jasno, nerad bych odjel s nepořízenou. Před 2 lety, ještě bez testace, mi na STK řekli, že už je to "tak tak" a že mi to tedy dají s přimhouřenýma očima. Jenže od té doby se zase zpřísnily normy a metodika měření. Tak chci vědět, jak se nenechat vyhodit...

Díky!
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #1 kdy: 07 Července 2020, 13:59:56 »

Bez záruky. Je to první článek na netu co jsem našel přes google.

https://www.podorlicky-vcc.cz/testace-historickych-vozidel
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #2 kdy: 07 Července 2020, 14:14:11 »

Díky moc, v nejhorším případě si vytisknu a vezmu s sebou i toto, i když chápu, že se mi můžou vysmát...
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 678
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #3 kdy: 07 Července 2020, 15:02:44 »

Veterána jsem měl, emise mi nikdy neměřili. Na STK, kde s HV nemají zkušenosti, bych NIKDY nešel. Jste-li laik, s blbcem na STK nemůžete vyhrát. Neukvapujte se, poraďte se v klubu. Mimochodem testace HV platí dva roky, proč jdete po roce?

A abych nezapomněl, kontrolu technického stavu HV může potvrdit kdokoliv, kdo má zapsanou živnost opravy automobilů. IMHO nemusíte zrovna na STK.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #4 kdy: 07 Července 2020, 15:17:16 »

To je nedorozumění - příští týden mi končí platnost technické kontroly. Nenechal bych to takhle na poslední chvíli, ale bohužel jsem měl auto v servisu a oprava se protáhla až do dneška. Tzn. na testování HV jdu zase až za rok... Zkusím se ještě poptat na jiné STK... Červenou nálepku na zadní RZ prostě potřebuju, jak jsem psal, nemám zelené "V" značky...
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #5 kdy: 07 Července 2020, 15:25:19 »

EDIT: Problem solved. Zavolal jsem na jinou STK a tam vědí, o co jde - auto musí "absolvovat" měření emisí, ale fakticky se nic neměří. Jde tedy jen o získání protokolu před samotnou STK a úhrady poplatku, bohužel, ale co už. Takže zítra jedu tam. Každopádně všem moc děkuji za rady!
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #6 kdy: 07 Července 2020, 18:22:11 »

Ja mam zigulika a je to jak kde. Fakticky absolvovat musi. To auto ma ale dane limity vzhledem ke svemu stari a spalovacimu systemu. Takze pokud je motor relativne v poradku, s emisemi neni problem (s zigulem jsem bezne na 20% maximalnich pripustnych hodnot pro toto vozidlo.
Na nekterych EK ale jen sprasknou ruce, ze jim ten kram zasere cidla a bud ho tam vubec neda (u starsich masin, ktere si nestezuji, ze nic nenamerily) nebo ho hoooodne povysune, aby tam nejake hodnoty byly...

Kazdopadne veteranska testace na vozidlo na klasickych cernobilych znackach nema krome povinneho ruceni na nic vliv.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #7 kdy: 07 Července 2020, 20:56:45 »

https://www.mdcr.cz/getattachment/Dokumenty/Ministerstvo/Vestniky-dopravy/Vestniky-dopravy-2018/Vestnik-dopravy-10-2018/Metodicky-postup-mereni-emisi-vozidel-2018.pdf.aspx

 U vozidla toyota corolla E80 rok 1986 karb.neřízený systém (pouze catalytic filter) to probíhalo v praxi velmi jednoduše. Nevěděli, co mají dělat. Tak jsem jim poslal výše uvedený odkaz. Po 5 minutách je to čtení  přestalo bavit. Povedli vizuální kontrolu výfuku a to bylo celé. 
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #8 kdy: 07 Července 2020, 22:29:13 »

A nemáte náhodou tu STK prodlouženou o 7 měsíců ? Viz. https://www.30kmh.cz/index.php?topic=9392.msg104939#msg104939
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #9 kdy: 08 Července 2020, 11:12:36 »

Tak jsem úspěšně prošel ME i TK, na další 2 roky mám klid. V protokolu o ME se píše, že s vozidlem bylo zacházeno ve zvláštním režimu vzhledem k historické původnosti a v tabulce skutečně naměřených hodnot tak nejsou vyplněny žádné údaje. Za mě cajk, akorát to teda stálo stejných Kč 700,-, jako kdyby měření proběhlo standardně. Chtěl jsem se ptát na detaily, co a jak teda v tomto případě funguje, abych mohl šířit info dál, ale pán asi vstával po prdeli, evidentně ho jeho práce baví, tak jsem to nechal být... Každopádně díky všem ještě jednou!
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Měření emisí u veterána
« Odpověď #10 kdy: 14 Července 2020, 08:25:02 »

IP zaznamenána