30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: vyjizdeni autobusu ze zastavky  (Přečteno 4851 krát)

mrfelix

  • Příspěvků: 178
    • Zobrazit profil
Re:vyjizdeni autobusu ze zastavky
« Odpověď #15 kdy: 01 Července 2020, 08:47:24 »

§ 22(4) ZPPK hovoří zcela jasně o povinnostech toho, kdo na vjezdu sestavu značek C1 a P4 má.
Ale právě proto, že řidič jedoucí po kruháči nikdy nemůže mít 100% jistotu, že na všech jeho ramenech C1 a P4 jsou (a že tam budou i při fotodokumentaci případné nehody), tak je jízdou po kruháči vždy zaděláno na právní nejistotu.

Číkus: Vidíte, doteď jsem si myslel, že P6 bez dodatkové tabulky E2b znamená, že hlavní silnice je vždy zprava doleva (a obráceně). Pokud i v tomto jsou pochybnosti, ty krásooo... Možné to je.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:vyjizdeni autobusu ze zastavky
« Odpověď #16 kdy: 01 Července 2020, 09:09:53 »

Ad § 22(4) ZPPK. Ano, zákon je legislativně-technicky napsaný debilně, to je ostatně v zemi bohužel standardem. Ale i tak je skutečný obsah dané platné normy jasný - vjíždím-li na kruháč přes C1+P4, mám na něm přednost.

Nevěřím v existenci kruháčů bez přednosti, a ani nevěřím tomu, že by to někdo vědomě rozlišoval. Už to takto funguje dlouho, každý řidič má zažité, že na kruháči je přednost. Až někde upadne ten trojúhelník, tak se možná řidič, který na kruháč vjížděl a bude se hájit tím, že si myslel, že má přednost zprava, obhájí, bude-li mít štěstí, ale určitě to nepovede k tomu, že za viníka bude označen ten, kdo po kruháči jel z důvodu, že by mu opravdu měl dát přednost.
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 360
    • Zobrazit profil
Re:vyjizdeni autobusu ze zastavky
« Odpověď #17 kdy: 01 Července 2020, 09:35:00 »

Dekuji Vam vsem za osvetleni situace. Snazim se jezdit jako beloch i kdyz obcas trochu rychleji. Mam maximalni bonusy od pojistovny a dost s nema pocitam, mam vicero aut a malus by mne docela bolel. A ve chvili kdy by doslo k pruseru je moje snaha si bonusy udrzet. Jeste k tomu autobusu, mel jsem na mysli situaci podobnou teto fotografii, autobus trefeny na predni cast. Verim ze to ridic osobaku ovlivnit moc nemohl a uprimne receno, nehodlam zastavovat pred kazdym autobusem v zastavce. A asi bych se resenim 50:50 citil poskozeny.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:vyjizdeni autobusu ze zastavky
« Odpověď #18 kdy: 02 Července 2020, 13:27:20 »

cituji "3 s jsou na reakci při jízdě rychlostí 50 km/h zcela luxusní"

Bohužel ne vždy to takhle platí. Na příbramské dálnici se vyrojily 3xx autobusy, kde dá řidič blinkr a jede, a nezájem (zastávka Jíloviště, Trnová). Při pohodové 120 v pravém pruhu a plném levém trochu prekérní situace.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:vyjizdeni autobusu ze zastavky
« Odpověď #19 kdy: 02 Července 2020, 14:37:23 »

Bohužel ne vždy to takhle platí.
Hmm, tak už zbývá jen vysvětlit, jak prekérní situace při pohodové 120 vyvrací platnost tvrzení, že při 50 jsou 3 s dostatečné.

Jiná věc je, nakolik dobrý nápad je dát zastávku autobusu na dálnici (bez jakýchkoliv souvisejících dopravních opatření). Když už se stalo, zkušený řidič rovnou pojede levým, vidí-li BUS v zastávce ...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:vyjizdeni autobusu ze zastavky
« Odpověď #20 kdy: 02 Července 2020, 21:23:42 »

hh> Přednost zprava na kruháči již neplatí, nebo automaticky počítáte s přítomností značky "hlavní silnice"?

V případě nehody se nebude řešit jak řidič na KO věděl že má přednost..
když na vjezdu značka upravující přednost je.. a je asi všude.. tak to je vina toho kdo tam vjel.

Když najdete KO bez značek upravujících přednost tak máte pravdu, ale ještě jsem ho neviděl.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:vyjizdeni autobusu ze zastavky
« Odpověď #21 kdy: 14 Července 2020, 16:01:18 »

hh - jsem se nevyjádřil přesně - pokud to "přede mne pošle" řidič autobusu ve městě, tři vteřiny při 50km/h, jde o necelých 45 metrů a to je naprosto v pořádku. Nijak to nerozporuji.

Druhá věc je situace o které píšu - levý rychlý pruh dálnice je obsazen vozidly, jedu 120 km/h v pravém a 50-70 metrů přede mnou vyjede autobus ze zastávky. Uhnout není kam a brzdím i očima.
Sice to bude jeho chyba, to mi ale nemusí být nic platné.
Beran zde, přiznám se, že mi uniklo, že mimo obec bus přednost nemá https://www.autoweb.cz/beran-vyjizdeni-autobusu-ze-zastavek-a-pravidla-prednosti/

IP zaznamenána