30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Cyklista mne naboural a po pár hodinách nahlásil na policii jako viníka  (Přečteno 5181 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista mne naboural a po pár hodinách nahlásil na policii jako viníka
« Odpověď #15 kdy: 13 Července 2020, 17:38:57 »

No, jelikož se věc dostala do fáze, že je proti vám zahajováno trestní stíhání, měl byste především zvážit, zda si nesehnat advokáta. Je to sice i v případě shledání viny jasně nedbalostní věc a spíš taková blbá shoda okolností než nějaká bezohlednost, takže nedostane-li to na stůl nějaký aktivista, lze očekávat minimální trest ... ale i tak, já na místě obviněného bych žádnému trestnímu řízení úplně volný průběh nenechával.

Neinformování o aktualizaci posudku ... takovou povinnost OČTŘ nemají. Vlastník auta je veden buď jako poškozený (pokud o to postavení stál), nebo jen jako někdo, kdo má na věci právní zájem (zejména z důvodu, že z jeho POV se nejspíš budou uspokojovat nároky cyklouna a pojišťoven, které mu hradily léčení). Takže z tohoto titulu má přístup k některým informacím, ale nemá žádné postavení v samotném trestním řízení a rozhodně není třeba ho aktivně informovat o každém úkonu.

V přípravném řízení dokonce ani obviněný či jeho obhájce nemusí mít úplně plný přístup do spisu (právo nahlížení má, ale SZ jej může odepřít, což v zákoně vypadá jako výjimka, v praxi se ale dost nadužívá ... nemluvě o tom, že PČR si často vede dva spisy - jeden pro sprostého podezřelého, druhý pro vlastní potřeby).

Pokud jde o DS ... to nemá velký potenciál, zřejmě jen k mírnému zdržení. Sdělení obvinění (stejně jako obžalobu) nejde doručit fikcí. Takže když si dopis nevyzvednete, nejspíš dřív nebo později kolem vás začnou kroužit fízli a vrazí vám to do ruky ... nebo si někdo dodatečně té DS všimne. Promlčení je také daleko, nejkratší základní lhůta je tříletá a restartuje se mj. zahájením stíhání (tj. sdělením obvinění), podáním obžaloby i vyhlášením nepravomocného rozsudku. U jednoduché věci je vyloučeno, že by to vyhnilo ... to se stává, když si s věcí různé instance SZ a soudů nevědí rady, dochází k pingpongu, je v tom angažováno tolik osob, že se nedaří organizovat řízení tak, aby se někam posouvalo, umře znalec, na kterého se předtím rok čekalo ...
IP zaznamenána

DanWesson

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista mne naboural a po pár hodinách nahlásil na policii jako viníka
« Odpověď #16 kdy: 13 Července 2020, 18:09:06 »

Advokáta jsem se již snažil sehnat před pár měsíci, kdy bylo vše ještě v šetření. Známý mi dal kontakt na svého známého, který když jsem mu věc v krátkosti vylíčil, tak mi řekl, že do toho nejde, protože jakmile se policie nějak rozhodne, tak soudy nadržují jejímu rozhodnutí a je to většinou marný boj. Na dotaz jestli ví o někom jiném, mi řekl, že popravdě neví o nikom kdo by takové případy dělal. Pokud máte kontakt na někoho kdo se zabývá takovými případy, budu rád za kontakt.

Nemám strach o to, že posudek bude zmastěný jako ten předchozí, takže se bude určitě dávat další žádost o doplnění. Bylo mi i řečeno, že si mohu nechat vypracovat vlastní posudek a pokud se budou závěry lišit tak se to předloží nějakému vyššímu úřadu (jméno si teď nejsem schopný vybavit). Ale sehnat si schopného znalce, který by navíc měl čas se zdá taky dost náročné.

Celkově tedy nějaká rada jak dál?  :)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista mne naboural a po pár hodinách nahlásil na policii jako viníka
« Odpověď #17 kdy: 13 Července 2020, 19:10:06 »

Nezlobte se, ale to jsou kecy v kleci. Advokátů je v ČR asi 10 tisíc. A i když škrtnete ty z velkých kanceláří v Praze, a exoty, kteří mají nějakou vysoce specializovanou praxi, pořád zbyde hafo těch, kteří pracují víceméně tradičním způsobem, tedy jako samostatní či v malé skupině, a dělají generální praxi. Z těchto klasických kanceláří sice taky ne všechny dělají trest, ale i po tomto filtru jich pořád zbyde dost.

Nemáte-li žádné doporučení, tak pro začátek zkuste vyhledat na www.justice.cz u soudu, pod který věc spadá, seznam advokátů, kteří se tím daným soudem nechávají ustanovit jako ex offo v trestních věcech, a ty si pak přebrat. Výhodou takového advokáta je, že zná poměry na daném soudu a SZ a lépe odhadne, co má šanci na úspěch.

Pokud člověk, se kterým jste to konzultoval, vycházel jen z vašeho popisu (neseznámil se s podklady), rovnou řekl, že ho to nezajímá, a ani neznal nikoho, koho by doporučil, šlo evidentně o ztrátu času a nebral bych si z toho žádné informace. Ano, je pravda, že velká část trestních věcí skončí +/- tak, jak je připraví PČR - ale nikoliv proto, že by snad soudy skákaly, jak si PČR pískne, ale proto, že se buď nikdo nebrání, nebo moc není co řešit (pachatel chycen při činu, skutkové okolnosti a důkazy jasné ...). Ale i pokud není šance na úplné zproštění, pořád to lze hrát na něco, čemu se říká management škod - tedy směřovat věc k co nejmíň bolestivému trestu či odklonu (nemáte-li hluboko do kapsy, v podobných případech si obvykle lze legálně „koupit“ beztrestnost ve formě podmíněného zastavení trestního stíhání).

K posudku ... ano, můžete oslovit libovolného znalce a nechat si zpracovat vlastní posudek - ideální je zadat to tak, aby úkolem bylo jak vlastní posouzení, tak vyjádření k již existujícím posudkům. Budou-li tam rozpory, nechá nejspíš buď ještě PČR, nebo následně soud, zpracovat revizní posudek znaleckým ústavem.

P.S. Spojuji vlákno k původnímu tématu, protože odbočka s DS nemá relevanci pro případy zde obvykle řešené.
IP zaznamenána

DanWesson

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista mne naboural a po pár hodinách nahlásil na policii jako viníka
« Odpověď #18 kdy: 14 Července 2020, 07:27:37 »

Díky za informace. Ještě bych se chtěl zeptat, jaké jsou tam lhůty v případě, že bych si vyzvedl to obvinění? Abych se pak nedostal do úzkých kvůli času, kdy by se mi nedařilo třeba sehnat znalce nebo něco podobného. Respektive kolik dní pak mám na reakci pčr a co pak můžu očekávat za reakci?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista mne naboural a po pár hodinách nahlásil na policii jako viníka
« Odpověď #19 kdy: 14 Července 2020, 08:22:25 »

No, to jsou přesně věci, které byste měl řešit se svým advokátem.

Sdělením obvinění se přípravné řízení dostává do fáze trestního stíhání. Předpokládám, že jde o nedbalostní ublížení na zdraví, kde i v té nejméně příznivé skutkové podstatě (§ 147 odst. 2 TZ) nehrozí víc než 5 let, tedy jde o věc náležející samosoudci (§ 315a TŘ) a policejní orgán by měl postupovat tak, aby vyšetřování skončil do 2 měsíců (§ 167 TŘ). Jde víceméně o pořádkovou lhůtu, kterou SZ dle potřeby libovolně prodlužuje.

To je omezení shora, zdola tam žádné omezení není, jestli to má PČR připravené, může tato fáze proběhnout poměrně rychle, záleží na tom, jaké úkony se rozhodnou provést a co případně nechají k soudu. Dalo by se čekat, že dojde k procesnímu výslechu jednak vás jako obviněného, a jednak poškozeného, případně dalších svědků. K vlastnímu výslechu budete předvolán, o ostatních úkonech budete informován (resp. váš obhájce, budete-li ho mít). Nejsou stanoveny lhůty na přípravu, které by musely být povinně zachovány, ale obvykle se to nijak nehrotí, policejní orgán to plánuje tak, aby i při nejpozdějším doručení minimálně několik pracovních dní zbylo, takže pokud si poštu/DS přeberete rychle, budete mít času dost. Obvykle se dají termíny i neformálně domluvit tak, aby to všem aktérům vyhovovalo.
IP zaznamenána