30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu  (Přečteno 5781 krát)

Bobb11

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« kdy: 26 Června 2020, 07:30:41 »

Dobrý den,

mám tady takový nešvar z jednoho úřadu. Nevím jestli to je zkoušení, ale značně se mi to nelíbí. Podal jsem normálně odpor proti příkazu do 8 dnů. Zároveň jsem zkoušel zažádat o informaci o zkrácený spis. Nicméně po 3 měsících mi přišel dopis z celního úřadu, že mám zaplatit pokutu. Jenže já jsem se znovu díval a doručenka od úřadu byla ten den, kdy jsem se přihlásil do datovky a zároveň jsem poslal do jejich datovky den před uplynutím 8 dnů odpor.

Na úřadě to neberou a celníci mi řekli, že to musím vyřešit s nimi. Taky nechápu, že to jde přes celníky, když jsem byl změřen stacionárním radarem, který patří danému městu.

Vždy jsem myslel, že jenom státní policie může vymáhat skrz celní úřad a taký se tam pokuty platí.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #1 kdy: 26 Června 2020, 08:27:28 »

A nebylo doruceno fikci?
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Bobb11

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #2 kdy: 26 Června 2020, 08:37:49 »

Právě, že ne. I v datové schránce mám napsáno doručeno 21. (přihlášen do schránky) - dopis přišel 11. a odpor podán 27...

Navíc teď mi na tom úřadě řekli, že jsem asi měl mít odpor odůvodněn. Což je podle mě nesmysl, jelikož odpor nemusím odůvodňovat, protože je mířen proti příkazu, že nesouhlasím s pokutou a tím se to má podle zákona zastavit.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #3 kdy: 26 Června 2020, 08:42:46 »

Pokud jste si jistý, že byl podpor podán řádně a včas, tak se jako nejjistější nabízí celníkům zaplatit a jakmile bude promlčeno, podat podnět k opatření proti nečinnosti k SO2 a začít vymáhat od celníků peníze zpět. Pokud nechcete přijít o správní řízení, podejte opatření proti nečinnosti hned. Volat tam byla chyba.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Bobb11

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #4 kdy: 26 Června 2020, 08:54:39 »

Díky za informaci.

No jsem si 100% jistý. Mám totiž doručenky v datové schránce, kde jde vše vidět, kdo kdy co otevřel a kdy to bylo doručeno. A odpor byl podán v zákonné lhůtě.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #5 kdy: 26 Června 2020, 09:03:58 »

Na úřadě to neberou a celníci mi řekli, že to musím vyřešit s nimi. Taky nechápu, že to jde přes celníky, když jsem byl změřen stacionárním radarem, který patří danému městu.
Nejdřív k těm celníkům. Je to možný postup. Domnělým exekučním titulem je podle popisu příkaz vydaný úřadem obce, kterým je rozhodnuto o vině za nějaký přestupek (lhostejno zda řidiče či provozovatele) a uložena pokuta.

Takovou povinnost jde v Kocourkově vymáhat více způsoby. Jednak to může úřad předat soudnímu exekutorovi, ten pak postupuje podle exekučního řádu a subsidiárně OSŘ, nijak se to neliší od vymáhání jiných pohledávek (jejichž zdrojem není pokuta, ale dluh vzniklý ze soukromoprávních poměrů). Kdysi mohl úřad podobně jako exekuci navrhnout i soudní výkon rozhodnutí, to podle aktuálně platné úpravy už možné není. A exekutora by měl využívat jen na větší částky nebo složité věci, v řadě případů, kdy se takto vymáhaly pětistovky, zatnul soud úřadu a exekutorovi tipec s odkazem na § 175(2) DŘ.

Není-li vymáhání předáno exekutorovi, postupuje se podle daňového řádu. Říká se tomu dělená správa a je to vymyšlené tak, aby to pro laika bylo zcela nepřehledné a nepochopitelné. Pokutě se začne říkat daňový nedoplatek, úřadu správce daně atp. Buď si to vymáhá sám úřad, který exekuční titul vydal (pak jde o tzv. procesní dělenou správu). U rozhodnutí vydaných úřadem obce pak existuje další specialita, a to, že si tento úřad může vybrat, jestli si pokutu vymůže sám, nebo ji předá tzv. obecnému správci daně, což je právě celní úřad (pak jde o tzv. věcnou dělenou správu). Upraveno to je v § 105 a § 106 SprŘ.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #6 kdy: 26 Června 2020, 09:28:22 »

K podstatě problému. Podle popisu to vypadá skutečně tak, že nějaký diletant na úřadu odpor ignoroval a považuje příkaz za provomocný (buď odpor vůbec nezpracovali, nebo se k němu rozhodli nepřihlížet vědomě, obojí je samozřejmě špatně). Doručování vám je jednoznačné - bylo-li dodáno do DS 11. a vy jste se přihlásil až 21., je doručeno tímto přihlášením (při nepřihlášení by stejný den nastala fikce, ale určitě nemohlo být fiktivně doručeno dřív). 8denní lhůta pro podání odporu tak skončila 29. (plus případný posun na pracovní den), přičemž tento den stačilo odpor předat poště, nebo v případě využití DS dodat do cílové DS (kdy si to úřad vyzvedne není podstatné).

Pro jistotu byste si to měl ještě jednou pečlivě ověřit. Že jste odpor opravdu podal, z které DS a do které DS, co říká ISDS o dodání této zprávy, jestli odpor měl všechny náležitosti (mezi které nepatří odůvodnění, ale musí být jednoznačně identifikován příkaz, proti kterému odpor míří, a mělo by být jasné i kdo odpor podává).
IP zaznamenána

Bobb11

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #7 kdy: 26 Června 2020, 09:36:26 »

Děkuji za odpověď.

Přesně tohle mám. Je tam uvedeno proti jakému příkazu, odpor i od koho to jde. Následně odesláno z mé datové schránky (podnikající osoba) - stejná jako provozovatel. Doručeno 28. do schránky úřadu a následné přihlášení úřední osoby.

Doručeno i do správné DS. A v dopise je přímo napsaný i odbor dopravy, kterému to patří.

Vše tedy bylo podle zákonů.
« Poslední změna: 26 Června 2020, 09:37:57 od Bobb11 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #8 kdy: 26 Června 2020, 09:51:15 »

Jak už ve vláknu padlo, máte 2 základní taktiky - 1) bránit se nebo 2) zaplatit a bránit se až po roce od doručení příkazu.

Postup ad 1) lze vést ve dvou rovinách, které lze libovolně kombinovat. Proti samotné daňové exekuci je třeba podat návrh na její zastavení ve smyslu § 181 DŘ a to z důvodu neexistence zákonného exekučního titulu. Příkaz, který je za něj vydáván, byl podáním odporu zrušen a nikdy nenabyl právní moci. Tento návrh se podává tomu, kdo daňovou exekuci vede (zde tedy celníkům), ale určitě neuškodí to na vědomí poslat i úřadu, který příkaz vydal a je současně příjemcem plnění - SO se pak sám může k návrhu na zastavení exekuce připojit (zejména když jim trochu pohrozíte, že vše, co vám svojí chybou způsobili, budete tvrdě vymáhat).

Proti tomu, že se SO tváří, že příkaz je pravomocný (a zpětně vymýšlí fantasmagorické důvody, kterými chce překrýt svoji chybu, např. neodůvodněný odpor), lze formálně brojit, jak už též padlo, žádostí k nadřízenému SO k uplatnění opatření proti nečinnosti - protože byl-li příkaz zrušen, má SO povinnost pokračovat v řízení a nějak v něm rozhodnout, nikoliv vymáhat pokutu. Ale jak již bylo řečeno, tuto bitvu sice snadno vyhrajete, ale tím válka neskončí, nemáte-li nějakou dobrou munici proti obvinění jako takovému, je skoro lepší chyby úřadu využít, než proti ní předčasně bojovat.
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #9 kdy: 26 Června 2020, 10:05:26 »

Řešil jsem teď něco podobného, SO1 vydal rozhodnutí s tím, že jsem podal odpor o 1 den později (no nepodal, podatelna zahodila obálku a tím to vypadalo, že byl doručen pozdě), čekal jsem teď necelý rok a podával opatření proti nečinnosti (mezitím jsem pokutu uhradil), v nejbližších dnech očekávám zastavení řízení a následně začnu vymáhat částku zpět. Chtěl bych zkusit i nějaký úrok, protože přeci nebudu úřadu půjčovat zadarmo.
IP zaznamenána

Bobb11

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #10 kdy: 26 Června 2020, 10:26:41 »

Děkuji za odpovědi.

Jako nechci exekuční příkaz, protože jelikož žádám o hypotéku, tak by to bylo špatné a vzhledem k tomu, že bych tím pádem musel žalovat úředníka a mít soudní tahanice, tak na to nemám čas, abych se s někým z úřadu tahal.

Jen se divím, jak lehce lze třeba jinému člověku zničit život. Úředník si může svévolně někomu předat příkaz s tím, že ho má někdo vymáhat (vy o tom ani nevíte) i přesto, že byl podán odpor, který byl doručen a úředník se do datové schránky přihlásil. Za 3 měsíce vám dorazí něco o celníků s tím, že může být už příkaz exekučně vymáhán. Tím vlastně donutí k okamžitému zaplacení, protože se spousta lidí lekne.

Kdybych měl hypotéku vyřízenou, tak už nic neřeším, ale kdyby proběhla exekuce, tak bych ztratil možnost ji získat kvůli chybě úředníka. Takže ji zaplatím a budu ji případně vymáhat po roce zpět i s úroky, jak již tady bylo řečeno, protože by se jednalo o půjčku.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #11 kdy: 26 Června 2020, 10:35:57 »

Jen se divím, jak lehce lze třeba jinému člověku zničit život.
Jojo, nebo tři policajti dosvědčí že jste předjížděl na zákazu předjíždění, kraj to podrží a k soudu jdete už pěšky.  ;)
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #12 kdy: 26 Června 2020, 11:19:31 »

V rámci opatrnosti bych si ty zprávy – zejména tedy odeslaný odpor – z portálu DS stáhl (volba STÁHNOUT ZPRÁVU (ZFO)) a pečlivě zazálohoval.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 139
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #13 kdy: 26 Června 2020, 13:14:16 »

I_oupi: „podatelna zahodila obálku a tím to vypadalo, že byl doručen pozdě“ — no, moment, nerozhoduje kdy byla písemnost doručena, ale kdy byla podána poště. Pokud máte podací lístek a na něm správné datum, pak jste odpor podal včas!
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Neoprváněné vymáhání pokuty i přes podání odporu
« Odpověď #14 kdy: 26 Června 2020, 14:16:11 »

Jen se divím, jak lehce lze třeba jinému člověku zničit život.

Zničit tak někomu život asi není snadné.. dá se proti tomu bránit a příkaz obvykle není na částku která běžnému člověku zničí život.. zejména když úředník místo toho může pokračovat rozhodnutím na stejnou částku a ještě náklady řízení.

V rámci opatrnosti bych si ty zprávy – zejména tedy odeslaný odpor – z portálu DS stáhl (volba STÁHNOUT ZPRÁVU (ZFO)) a pečlivě zazálohoval.

V rámci opatrnosti bych to dělal u každé zprávy která do DS přijde (možná kromě těch úplně nepodstatných a reklam z pošty).

Pokud máte podací lístek a na něm správné datum, pak jste odpor podal včas!

Já myslím že l_oupi tohle ví a jeho další postup s tím počítá.
IP zaznamenána