30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE  (Přečteno 5845 krát)

Karel

  • Příspěvků: 45
    • Zobrazit profil
Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« kdy: 22 Června 2020, 09:14:36 »

Zdravím Vás,

při silniční kontrole, chtěli po mě zelenou kartu... No co jsem se bavil s kolegou cca 3 měsíce zpátky co kupoval auto, tak mu sdělili, že od 1.1.2020 zelenou kartu není mít povinnost u sebe...

Proto jsem ji nevozil... V únoru mě stavěli, tam mladá obyčejná švestka něco brblala a vyhrožovala se SO, tam jsem jim sdělil "Konej svoji povinnost a nechci se vyjádřit" a jel pryč, zatím nic nepřišlo. Neoznámil to.
V březnu jsem srazil zajíce na dálnici a přijela dopravka, když jsem řekl že nemám zelenou kartu... Otázka jakto? Odpověď "Ale od nového roku není povinnost ji vozit" - Policista "Máte pravdu, ale v rámci nehody je lepší mít u sebe"
Teď jsem projel stopku - noc a nechtělo se mi dupat na brzdy v půlce křižovatky... Obyč švestky a začali zelená karta povinnost a klasika vyhrožování s SO... No nakonec 125c/1k za 200 za tu STOPKU, jeho kolega byl normální :-D

Na netu se skrz zelenou kartu se dočítám, že mění barvu ze zelené na bílou a podobné hovadiny... Ale otázka je povinnost mít zelenou kartu od 1.1.2020 nebo není a podle čeho?

Díky za Váš čas ;-)

Karel
IP zaznamenána

63-amg

  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #1 kdy: 22 Června 2020, 09:43:28 »

Ano, je stále povinné mít ten papír.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #2 kdy: 22 Června 2020, 09:47:36 »

tak mu sdělili, že od 1.1.2020 zelenou kartu není mít povinnost u sebe
Kdo mu to sdělil?
(povinnost, přestupek a postih)
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #3 kdy: 22 Června 2020, 11:04:29 »

Zajimave, ze ridic vozidla registrovaneho v zahranici zelenou kartu v CR mit nemusi...
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #4 kdy: 22 Června 2020, 18:02:12 »

Je povinnost prokázat zákonné pojištění vozidla, myslím, ze v zákoně je specifikováno “doklad o pojištění vozidla” nicméně, pokud ho prokážu například fotkou v telefonu, to by mělo být v pohodě.

Povinnost prokázat pojištění tedy stále máme.
IP zaznamenána

Dendak

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #5 kdy: 22 Června 2020, 19:21:43 »

§ 17

Kontrola pojištění odpovědnosti
(1) Při provozu vozidla na pozemní komunikaci je jeho řidič povinen mít u sebe zelenou kartu nebo doklad o hraničním pojištění a na požádání jej předložit příslušníku Policie České republiky. To neplatí pro řidiče vozidla s výjimkou z pojištění odpovědnosti a řidiče cizozemského vozidla, jehož pojištění odpovědnosti je zaručeno kanceláří pojistitelů cizího státu.

(2) Policie České republiky provádí kontrolu pojištění odpovědnosti v případě vstupu cizozemského vozidla na území České republiky. Není-li dále stanoveno jinak, Policie České republiky neprovádí kontrolu pojištění odpovědnosti v případě vstupu na území České republiky cizozemského vozidla s obvyklým stanovištěm na území jiného členského státu a vozidla s obvyklým stanovištěm na území jiného než členského státu, pokud takové vozidlo vstupuje na území České republiky z území jiného členského státu.

(3) Policie České republiky je oprávněna provádět kontrolu pojištění odpovědnosti při každém vstupu vozidla s obvyklým stanovištěm na území jiného členského státu na území České republiky, které je uvedeno v seznamu vozidel, který členský stát předal, v souladu s právem Evropských společenství,20b) ministerstvu a Komisi Evropských společenství.

(4) Policie České republiky provádí namátkovou kontrolu pojištění odpovědnosti, která nesmí být diskriminační, je prováděna jako součást hraniční policejní kontroly a není zaměřena výlučně jen na kontrolu pojištění odpovědnosti toho vozidla, které má obvyklé stanoviště na území jiného státu než České republiky a které vstupuje na území České republiky z jiného členského státu.

(5) Seznam vozidel podle odstavce 3 a všechny jeho změny předává ministerstvo bez zbytečného odkladu po jeho obdržení Kanceláři a Policii České republiky. Ministerstvo oznamuje ostatním členským státům a Komisi Evropských společenství seznam osob s výjimkou z pojištění odpovědnosti20b) (§ 5 odst. 2).
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #6 kdy: 22 Června 2020, 22:47:29 »

... No nakonec 125c/1k za 200 za tu STOPKU,...

čili máte aktuálně záznam v registru přestupků.
IP zaznamenána

Karel

  • Příspěvků: 45
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #7 kdy: 23 Června 2020, 07:26:27 »

tak mu sdělili, že od 1.1.2020 zelenou kartu není mít povinnost u sebe
Kdo mu to sdělil?
(povinnost, přestupek a postih)

No borec z leasingovky a prodejce...  ;D Tak teda je jdem urgovat, ať pošlou kartu...
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #8 kdy: 23 Června 2020, 07:45:53 »

Ještě k tématu - nevím, zda jsem zde nepřehlédnul.
Zkoušel už někdo ukázat zelenou kartu v mobilu? A jak to dopadlo?
Díky
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 246
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #9 kdy: 23 Června 2020, 08:04:09 »

... No nakonec 125c/1k za 200 za tu STOPKU,...

čili máte aktuálně záznam v registru přestupků.

Z ceho soudite? U nebodovane 200korunove veci?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #10 kdy: 23 Června 2020, 15:40:06 »

Odvážný muž dodrží literu zákona a ukáže toto :
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #11 kdy: 23 Června 2020, 21:54:17 »

Z ceho soudite? U nebodovane 200korunove veci?

V evidenci přestupků se evidují údaje o pravomocných rozhodnutích o přestupku, kterými byla vyslovena vina, o nichž tak stanoví zvláštní právní předpis, a o jednání majícím znaky takového přestupku. V evidenci se dále evidují údaje o rozhodnutích majících odkladný účinek ve vztahu k rozhodnutím podle věty první.
....
označení a sídlo správního orgánu a jméno a příjmení nebo služební nebo identifikační číslo oprávněné úřední osoby, která vydala příkazový blok, datum vydání a evidenční číslo příkazového bloku,
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 246
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #12 kdy: 23 Června 2020, 22:14:33 »

Mike: Diky. Koukam na § 16j... Je nejaka sance dostat se ke svym prestupkum? Vypis z trestniho rejstriku umim, pomoci datove schranky temer v realnem case, ale tady to vypada, ze je to jen pro ourady.

pk202: Super napad. Ale ted vice realne. Co kdyz bude fizl stale dokola na zaznamnik opakovat, ze "chce zelenou kartu" a ja budu tvrdit, ze nic takoveho u sebe nemam? Pozdeji budu tvrdit, ze samozrejme doklad o povinnem ruceni nebo bilou kartu jsem mel? Totez analogicky "maly technicak".
IP zaznamenána

SunWuKung

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #13 kdy: 24 Června 2020, 05:30:53 »

ladin: pres "portal obcana" lze s loginem pres datovku stahnout i vypis z karty ridice
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Zelená karta povinnost mít u sebe ANO/NE
« Odpověď #14 kdy: 24 Června 2020, 09:10:44 »

Co kdyz bude fizl stale dokola na zaznamnik opakovat, ze "chce zelenou kartu" a ja budu tvrdit, ze nic takoveho u sebe nemam? Pozdeji budu tvrdit, ze samozrejme doklad o povinnem ruceni nebo bilou kartu jsem mel? Totez analogicky "maly technicak".

Pokud vím, tak v zákoně je právě explicitně uvedeno že u sebe mám mít "zelenou kartu" nebo hraniční pojištění ale nikde není ta zelená karta specifikována a přesto asi zelené eso neprojde. Holt "zelená karta" bude sem tam bílá.
IP zaznamenána