30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Promlčecí lhůta - Itálie  (Přečteno 12845 krát)

seikos

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Promlčecí lhůta - Itálie
« kdy: 17 Června 2020, 15:42:18 »

Omlouvám se že se tady ptám, ale zde v odpovědích jsem nenašel a Google napomohl.
Dnes mě telefonicky a posléze emailem kontaktovala nějaká vyděračská společnost LogiCall z Krnova a že chtějí abych zaplatil na přestupek vůči omezené rychlosti v Itálii, který se stal bez pár dní před třemi roky.
Jako důkazní materiál poslali pokutu (v italštině a angličtině), kterou jsem dnes viděl poprvé v životě. Protože se přestupek stal téměř před třemi léty, napadá mě (mimoto že písemně doporučeně neoznámili, cizí jazyk atd...) by mohla v Itálii běžet nějaká promlčecí lhůta přestupku.
Nevíte jak je tam dlouhá?
Děkuji
« Poslední změna: 17 Června 2020, 15:47:16 od seikos »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #1 kdy: 17 Června 2020, 15:58:11 »

Dost bych se divil, kdyby to zde už nebylo rozebráno, google asi stávkoval.

K věci - ignorujte to, business model těchto inkasních společností je takový, že zkoušejí, kdo jim zaplatí dobrovolně, a pak se s italskými úřady dělí o kořist. Do dalších akcí se nepouštějí.
IP zaznamenána

seikos

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #2 kdy: 17 Června 2020, 16:18:15 »

Dost bych se divil, kdyby to zde už nebylo rozebráno, google asi stávkoval.

K věci - ignorujte to, business model těchto inkasních společností je takový, že zkoušejí, kdo jim zaplatí dobrovolně, a pak se s italskými úřady dělí o kořist. Do dalších akcí se nepouštějí.

Děkuji moc za radu. A ono mi vpodstatě nejde ani tak o to, co tady v ČR. Ale co v Itálii? Zanedlouho bych tam měl jet a jelo by se mi snadněji, kdybych věděl, že je přestupek již promlčený.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #3 kdy: 17 Června 2020, 16:27:29 »

Jak vlastně získali vaše telefonní číslo a mail?
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

seikos

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #4 kdy: 17 Června 2020, 16:38:31 »

Jak vlastně získali vaše telefonní číslo a mail?
v tom jim asi Google pomohl. Nevím
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 922
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #5 kdy: 17 Června 2020, 18:13:02 »

dotaz na GOOGLE : itálie přestupek promlčení
odpověď : Některé země ovšem mají svá specifika. Například v Itálii se promlčecí lhůta 1 rok počítá nikoli ode dne spáchání přestupku (např. překročení rychlosti), ale až ode dne, kdy se správní orgán o přestupku dozvěděl (např. kdy zjistil kontrolou databáze kamerového systému, že vozidlo s vaší SPZ překročilo rychlost).

https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/eucaris-prestupky-v-zahranici/
IP zaznamenána

seikos

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #6 kdy: 17 Června 2020, 20:26:19 »

dotaz na GOOGLE : itálie přestupek promlčení
odpověď : Některé země ovšem mají svá specifika. Například v Itálii se promlčecí lhůta 1 rok počítá nikoli ode dne spáchání přestupku (např. překročení rychlosti), ale až ode dne, kdy se správní orgán o přestupku dozvěděl (např. kdy zjistil kontrolou databáze kamerového systému, že vozidlo s vaší SPZ překročilo rychlost).

https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/eucaris-prestupky-v-zahranici/

Na to jsem narazil a trochu mě to uklidnilo.
Myslíš že to lze brát jako relevantní informaci? Hodilo by se k tomu mít nějaký důvěryhodný zdroj
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #7 kdy: 17 Června 2020, 21:11:02 »

Ona je spíše otázka na základě čeho ti vymahači vymáhají. Jestli jde o nějaké pravomocné rozhodnutí nebo o obdobu odpustku nebo pouze nějaký pokus aspoň něco.

V ČR je tato pokuta pravděpodobně nevymožitelná - viz https://www.30kmh.cz/index.php?topic=9311.0

Co se týká nějaké exekuce přímo v Itálii, netuším - ale pokud do Itálie nejezdíte, je to jedno. Ale pozor, promlčení (pravomocně uložené) pokuty může být mnohem delší než promlčení přestupku.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 922
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #8 kdy: 17 Června 2020, 21:24:54 »

https://www.laleggepertutti.it/289431_prescrizione-multe-autovelox

1) u automatického radaru musí jejich SO zaslat do 90 dnů od skutečného spáchání vyrozumění o pokutě
    pokud je zasláno po lhůtě 90 dnů je nutné se odvolat - jinak je pokuta platná !!

https://blog.linear.it/leggi-e-normative/tempi-prescrizione-multe/

ale tady zase píšou něco jinýho, že lhůta zaslání pokuty od SO je  90dnů od zjištění totožnosti pachatele.. A dokonce pro zahraniční viníky je tato doba 360 dnů--

a pokuty tam vybírá nějaká -asi soukromá- inkasní agentura Equitalia, která má povinnost zaslat oznámení o pokutě do 2 let od spáchání a promlčení tu uvádí 5 let od spáchání ... tak nevím . v roce 2018 tam proběhly nějaké změny zákonů na tohle téma:

https://motori.virgilio.it/info-utili/prescrizione-multe-quali-sono-i-termini-dalla-notifica-della-contravvenzione/103347/

« Poslední změna: 17 Června 2020, 21:36:15 od sennheiser »
IP zaznamenána

seikos

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #9 kdy: 01 Července 2020, 10:02:20 »

no, takže vlastně nevím jak to je. promlčecí lhůta je tedy 1 rok, nebo 5 let?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #10 kdy: 01 Července 2020, 16:14:15 »

5 let vypadá jako promlčení pravomocně uložené pokuty.

90/360 dní na oznámení mi přijde v rozporu s unijním právem (diskriminace na základě bydliště).

Čerpáno z https://www.padovanet.it/informazione/multe-violazioni-al-codice-della-strada
IP zaznamenána

Ilona Valentová

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #11 kdy: 01 Srpna 2020, 20:13:43 »

Přišlo mi 31.7.2020 oznámení o spáchání dopravního přestupku od nějaké místní policie Padova, že jsem loni na cestě dom překročila rychlost na devadesátce o 1.8km/h (po odečtení tolerance).  Dopis ležel na poště od 27.7.2020, protože jsem byla na dovolené. Odeslany z Italie 20.7.2020. Datum,od kterého běží lhůta pro oznámení je 24.7.2019. Takze ten dopis přišel až po roce a něco a já četla na netu, že v Itálii je promlčecí lhůta oznámení 360 dnů. Měli uvedený email a telefon pro případné dotazy (jazyky komunikace všechny krom češtiny). Hned jsem anglicky odepsala, že je přestupek promlčený, ať mi to potvrdí. Taky jsem poslala dotaz na D.A.S. Tak uvidíme, jestli je to pravda nebo ne :-). Jen nevim, jestli těch 84 euro mám zaplatit.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #12 kdy: 02 Srpna 2020, 14:41:18 »

D.A.S. je poslední místo, kde bych se chtěl radit o přestupcích v dopravě. To i snad Kocour Mikeš se v problematice orientuje lépe.

Doporučuji neplatit a dopis ignorovat.
IP zaznamenána

Ilona Valentová

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #13 kdy: 07 Srpna 2020, 08:54:31 »

Tak napíšu, jak jsem se rozhodla s placením podle mě "promlčené" pokuty, kdyby někdo potřeboval řešit to samé v budoucnu... Italští vymahači se ozvali na můj e-mail do dvou dnů a tvrdili mi, že pokuta není promlčená. Po výměně několika e-mailů mi vykopírovali stati ze silničního zákona, kde bylo vše vysvětlené.

Celou věc jsem konzultovala na dopravním odboru městského úřadu, kde mi poradili, abych to neplatila a radši si vyměnila SPZ za 800Kč. Ale nakonec jsem vyměkla a zaplatila, a to po debatě s rodilým Italem žijícím v ČR, který mi radil zaplatit. Věc se má tak, že opravu většinou za italské policie vymáhá nějaká společnost. Termín odeslání oznámení o přestupku do 360 dnů od zjištění přestupku platí, ale pozor, Itálie nehraje na fikci doručení, ale opravdu se bere odeslání!! A protože je Itálie dál v odesílání pošty než my, tak odeslání den, kdy odejdou data z vymáhací společnosti na poštovní úřad... poštovní úřad sice nějaké 3-4 dny tiskne dopis, balí ho do obálky a odesílá do ČR, ale stěžejní je datum, kdy dostali od vymahačů podklady. V mém případě to stihli přesně o 2 dny.

Takže jsem zase chytřejší. Podle rodilého Itala by se mohlo stát, že dluh, vedený na mou osobu, by se provalil, kdyby mě v budoucnu zastavili kvůli nějakému přestupku, příp. kdybych doletěla letadlem do Itálie. Podle rodného čísla tam budu vedená jako dlužník. A hrozilo by mi buď zabavení auta (klidně i s jinou SPZ nebo jiného auta) a nebo by mě mohli zavřít až na 48 hodin do vězení, než bych dluh uhradila. A to se mi fakt riskovat nechce, i když nevím, kdy tam zase příště pojedu ;). Jinak pokuta je opravdu promlčená za 5 let, ale už začali Italové vymáhat mezi státy a nikdo neví, kam se taková pokuta pak vyšplhá s poplatky na exekuce. Mně byl dopis doručen doporučeně s dodejkou, takže ho nezapřu, tak jsem holt zaplatila.

Jinak D.A.S. je opravdu k hovnu. I kdyby jste si u nich na krásno udělali pojištění za 480Kč/měsíc, min. lhůta pojištění rok, tak se to nevztahuje na skutky spáchané před pojištěním. To měl kolega pravdu, že tahle pomoc je k ničemu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Promlčecí lhůta - Itálie
« Odpověď #14 kdy: 07 Srpna 2020, 09:35:34 »

Hmm. Konzultovat pokutu z Itálie s tuzemským odborem dopravy je asi jako ptát se místního pěstitele ředkviček, čím nejlépe v Kongu hnojit banány. A je-li hlavní kvalifikací rodilého Itala jeho rodilost, tak si zkuste představit, co vše se lze dozvědět od rodilých Čechů v české hospodě o řešení tuzemských přestupků a (údajných) postupech policie a úřadů a na vaši situaci to projektovat, zejména čerpá-li Ital nikoliv z přímé zkušenosti, ale také z nějakých pramenů srovnatelných s CZ hospodou.

Taky mám vypozorováno, že když expat mluví o své domovině, je třeba to vždy brát s velkou rezervou. Nějakým způsobem realitu ohýbá každý, a hrozně blbě se odhaduje, kterým směrem.

D.A.S. ve věci přestupků stojí za hovno i v případě, že nebude nalezena výmluva, proč by se na věc smlouva nevztahovala, a bude předstírána snaha.

Má-li z tohoto vlákna vzejít něco informačně užitečného, hoďte sem ty zmiňované citace z IT předpisů, které vše (dle italských vymahačů) vysvětlují.
IP zaznamenána