30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Cyklista na prechodu pro chodce...  (Přečteno 6100 krát)

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #15 kdy: 17 Června 2020, 09:28:42 »

lora> ...a tím se právě toto fórum liší od diskuze např. na novinkách. Zde je zvykem své názory něčím podložit a ideálně neplácat nesmysly  ;)


Stačí tahle: ... ?
...


fragment #f5701666 vyhlášky č. 294/2015 Sb. vyhláška, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích
"S 1c - Signál se zeleným světlem „Volno“
Signál znamená pro řidiče možnost pokračovat v jízdě, a dodrží-li ustanovení o odbočování, může odbočit vpravo nebo vlevo, přičemž musí dát přednost chodcům přecházejícím ve volném směru po přechodu pro chodce a cyklistům přejíždějícím ve volném směru po přejezdu pro cyklisty."
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Neridic

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #16 kdy: 17 Června 2020, 09:34:20 »

Včera jsem po delší době vyrazil do Prahy a zjistil, že zde popisované cyklochování (silnice, chodník, přechod všechno jedno, pěšáku uhni, jedu!) se stalo masově rozšířenou normou. Řidič a chodec by měli být neustále mimořádně ve střehu a karambolům se stejně nejde vyhnout.

Zrovna jsem zazil situaci, kdy sel parek duchodcu po pasu oznacenych jen kolem, a vedle tak 4m siroky chodnik.
Jinak asi bych pochavalil Prahu 4, alespon kde jezdim, pred kazdym prejezdem extra "konec cyklostezky" a na zemi jeste "dej prednost vjizdne".
Fakt je, ze spousta ridicu cyklistu pusti. Tezko rict jestli nevedi ze nemusi, proste chteji nebo nechteji riskovat konflikt.
« Poslední změna: 17 Června 2020, 09:36:25 od Neridic »
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #17 kdy: 17 Června 2020, 10:02:57 »

Děkuji .goyi.
A chápu správně, že ve "volném směru" znamená osazení přejezdu SSZ signálem pro cyklisty, popř. sdruženým signálem chodec/cyklista?
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #18 kdy: 17 Června 2020, 10:26:57 »

To asi ne, řidič auta jaksi nemůže vidět, co tam vidí cyklista a chodec. Volný směr se vztahuje jen k řidiči auta.
« Poslední změna: 17 Června 2020, 10:29:08 od beneji »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #19 kdy: 17 Června 2020, 10:33:42 »

Pokud použiji analogii se signálem "doplňková zelená šipka"se signálem stůj, nebo pozor, tak dávám přednost všem ve volném směru a taky nevím co tam kdo má. U toho přejezdu/přechodu semafor vidím.

Edit: z různých pasáží zákona vyplývá, že ve volném směru = mám plnou zelenou.
« Poslední změna: 17 Června 2020, 10:36:55 od motoosman »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #20 kdy: 17 Června 2020, 11:25:32 »

Tak co já vím, pokud je něco takového
https://www.ibesip.cz/Besip/media/Besip/data/web/soubory/cyklista/integrovana/fotogalerie-infrastruktura-prvky-infrastruktury-13.jpg

Tak se skutečně musí dávat přednost cyklistům pokud pokračují rovně a já odbočuju vpravo. U nás sem to nikde naživo nepotkal, ale třeba berlín je tím prošpikovanej a člověk si tam fakt musí dávat majzla.

Nicméně tento případ je ukázka klasického cyklozmrda a důvod proč je nikdo nemá rád. Cyklisty na přechodu zásadně nepouštím a naopak ještě troubím, aby jim bylo jasné, že na ne seru a zastavovat nebudu (samozřejmě si počínám tak, že kdyby tam vjel, tak stihnu zastavit. Za ty oplétacky by to nestálo).
Pokud cyklista čeká vedle kola na přechodu, tak ochotně zastavuji a pouštím.
IP zaznamenána

FOMP

  • Příspěvků: 433
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #21 kdy: 17 Června 2020, 11:50:27 »

cyklista vedouci kolo (vedle kola) na prechodu pro chodce ci chodniku uz neni cyklista, ale je chodec ne?
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #22 kdy: 17 Června 2020, 12:29:58 »

FOMP - ano.
IP zaznamenána

grg

  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #23 kdy: 17 Června 2020, 17:01:30 »

Tak co já vím, pokud je něco takového
https://www.ibesip.cz/Besip/media/Besip/data/web/soubory/cyklista/integrovana/fotogalerie-infrastruktura-prvky-infrastruktury-13.jpg

Tak se skutečně musí dávat přednost cyklistům pokud pokračují rovně a já odbočuju vpravo. U nás sem to nikde naživo nepotkal, ale třeba berlín je tím prošpikovanej a člověk si tam fakt musí dávat majzla.
To je predsa samostatný pruh idúci rovno, tak tam je to úplne rovnaké, ako keby to bol pruh pre autá. A IMHO sa to nijako nelíši od prípadu, keď cyklista ide po krajnici alebo pravom okraji vozovky.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #24 kdy: 17 Června 2020, 17:42:56 »

... A IMHO sa to nijako nelíši od prípadu, keď cyklista ide po krajnici alebo pravom okraji vozovky.

No to se tedy liší zcela zásadně. V případě pruhu musím dát cyklistovi přednost a má právo mne "podjet" ale pokud pruh není , já dám včas blinkr vpravo tak mne "podjet" nesmí.
IP zaznamenána

grg

  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #25 kdy: 18 Června 2020, 09:58:18 »

... A IMHO sa to nijako nelíši od prípadu, keď cyklista ide po krajnici alebo pravom okraji vozovky.

No to se tedy liší zcela zásadně. V případě pruhu musím dát cyklistovi přednost a má právo mne "podjet" ale pokud pruh není , já dám včas blinkr vpravo tak mne "podjet" nesmí.
Toto áno (a pravdu povediac som na to pozabudol, už som na bicykli dávno nešiel), ale predrečník hovoril o dávaní prednosti (teda neviem ako je to formulované v ČR ale u nás "Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno; to neplatí pre vodiča električky. ").
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #26 kdy: 18 Června 2020, 11:36:15 »

Pokud na kole jede, je účastník silničního provozu, pokud kolo vede, je brán jako chodec. Za mě rozhodně nemá co jedoucí cyklobuzna na přechodu co dělat. Nicméně, běžně potkávám tyhle hovada v jednosměrkách, na chodnících, přechodech.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista na prechodu pro chodce...
« Odpověď #27 kdy: 18 Června 2020, 14:26:30 »

Shrnutí a upřesnění.

Jízda vozidla na semaforu vpravo nebo i vlevo (plný signál S 1c)

A. cyklista jede v  jízdním pruhu pro cyklisty (V14) vpravo vedle jízdního pruhu pro auta: vpravo odbočující vozidlo dává přednost cyklistovi

B. cyklista v místě kde je přechod pro chodce
- značení pouze V 7a: cyklista tam nemá co dělat, je to přechod pro chodce, správně má vést kolo a býti chodcem, cyklista přednost nemá, chodec má
- značení V 8a: vozidlo dává přednost cyklistovi, chodec tam nemá co dělat (ani tam nemá semafor), v praxi jsem zatím nic takového nepotkal
- značení V 8b/V 8c: vozidlo dává přednost chodcům i cyklistovi (je tam semafor pro chodce i cyklisty, tj. S9 + S10, nebo S11)
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.