30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zalozit DS nebo ne?  (Přečteno 16993 krát)

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #15 kdy: 10 Června 2020, 05:01:50 »

@IZS - Tak samozřejmě, není nic lepšího, než když úřad doručuje majiteli DS dopisy poštou. Ale než jsem si ji teď nedávno deaktivoval, tak jsem neměl už dlouho žádný podobný případ.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #16 kdy: 10 Června 2020, 11:33:37 »

Já osobně o tom pochybuju, jedině snad nějaký hodně nezkušený úřad někde na venkově...
Ale třeba má někdo zkušenosti jiné.
No, záleží, zda přemýšlíte čistě o dopravních přestupcích, nebo v širším kontextu.

Projednávání dopravních přestupků je nezdravě hypertrofovaná agenda, točí se v tom dost peněz a i když odpor procentuálně klade jen malý zlomek obviněných, pořád je to dost na to, aby to úřady donutilo aspoň předstírat, že postupují v souladu se zákonem. Většinou tak odpovědné osoby už slyšely o existenci správního řádu a dalších procesních předpisů, ti bystřejší do nich občas i kouknou, a mívají i nějakého konzultanta, který jim připravuje šablony, předchroupává judikaturu atp. Stejně tak i technické zajištění se postupně zlepšuje, stále častěji tak např. vypravování písemností řídí nikoliv člověk, ale informační systém, který nepřehlédne nově zřízenou DS. Pořád je ale dost úřadů, kde to dělají manuálně.

U jiných úřadů a v jiných agendách většinově panuje středověk. Doručuje se tak, jak se to zrovna hodí (např. z ministerstva školství mi nedávno cosi poslali přes kamaráda, který u daného úředníka zrovna měl jednání v úplně jiné věci) a ani jiné formality se neberou příliš vážně, často z důvodu, že o nich nikdo ani netuší, třeba nahlédnutí do spisu, aniž by se tak stalo z iniciativy úřadu, překvapí 4 z 5 úředníků, kteří pak musejí žhavit telefon kvůli ověření, zda na něco takového vůbec má ovčan právo.

Když zůstaneme jen u doručování a datovek, orgány, které doručují víceméně podle zákona a nedělají chyby, existují, ale jsou to zatím výjimky. Jde o již zmíněné odbory řešící přestupkovou agendu v dopravě, zejména ve větších městech. Zajímavé je, že někde sice mají dokonalý informační systém spisové služby (zavedený právě kvůli dani z řidičáku) implementovaný globálně, pro celý úřad, ale stejně to jiné odbory ignorují. Relativně spolehlivě fungují soudy a finanční správa.

Vrátím-li se k původnímu dotazu. Pokud někdo významně využije výhody DS už teď, nemá smysl si založení šetřit. Pokud někomu chodí 2 úřední dopisy za rok, je to skoro zbytečné, a potenciálně nebezpečné, protože nepracuje-li s DS držitel pravidelně, roste riziko, že něco důležitého mine, musí spoléhat na notifikace a vlastní disciplínu. Pro ty, kdo dosud spokojeně fungovali bez DS, pořád dává smysl si založení šetřit na nějakou jobovku - nemusí to klapnout, ale je to jak s nošením zbraně, je lepší ji tisíckrát mít a nepotřebovat, než jednou nechat doma a pak toho litovat.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #17 kdy: 10 Června 2020, 12:04:12 »

Já osobně o tom pochybuju, jedině snad nějaký hodně nezkušený úřad někde na venkově...

U dopravních přestupků asi ano.. ale mimo přestupky jsem viděl úředníky kteří neposílali do DS dokonce ani když o to účastník opakovaně žádal (ústně sděleno "my do DS neposíláme").
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #18 kdy: 10 Června 2020, 12:44:55 »

Ano, mohl bych nabídnout hafo dalších kazuistik, ve kterých ohledně doručování ve směru OVM -> ovčan panuje otevřený rozpor mezi law in books a law in action. Postoj „my do DS neposíláme“ je poměrně běžný. Jinou běžnou a otevřeně nezákonnou praxí je, že advokátům sídlícím v místě soudu (často z praktických důvodů v dochozí vzdálenosti či dokonce ve stejné budově) je doručováno napřímo (např. tak, že si pro to chodí sekretářka na podatelnu) a to navzdory tomu, že všichni advokáti mají ze zákona zřízenou DS typu PFO_ADVOK. Podobná situace panuje ohledně doručování na adresu pro doručování uvedenou v CEO. Má žena nemá DS, ale má trvalý pobyt z historických a nostalgických důvodů u rodičů, ale faktický jinde, který má řádně a dlouhodobě uvedený v příslušném registru. Nepáchá sice dopravní přestupky, ale jinak udržuje se státní správou čilý provoz. Přijde-li něco na správnou adresu, otevírám lahev archivního vína - 95 % dopisů chodí na trvalé bydliště (např. zcela systematicky agenda volební, katastru nemovitostí, pozemkového úřadu, stavebního úřadu, veřejného zdravotního pojištění, státní plavební správy, lesní správy ...).
« Poslední změna: 10 Června 2020, 12:56:30 od hh »
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #19 kdy: 10 Června 2020, 13:39:21 »

Máte pravdu, díval jsem se na to čistě z hlediska dopravních přestupků.
Tam teď poslední dobou už opravdu celkem spolehlivě posílají do DS.

IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #20 kdy: 19 Září 2020, 00:09:31 »

KRA: Je k tomu potřeba přistupovat s klidem. Buď je to spam od informačního systému DS, nebo po nás někde chtějí prachy. Nic horšího, co by stálo za infarkt, to obvykle nebývá. Pohodáři mají zapnuté jen základní notifikace (bez odesilatele a předmětu) a nechávají to 10 dní uzrát bez toho, aby už nad tím už museli už dopředu přemýšlet a nervovat se.  ;)

Datovku furt zvažuju a nedokážu se rozhodnout. Přestupek jsem zatím neměl ani jeden, ale aspoň nějakou tu 106ku čas od času někam poslat.. A navíc dnes jsem bezúhonný, zítra mohu hrát o řidičák..
Jak to funguje s těmi notifikacemi? Hovoříte o "základních notofikací". Lze mít i nějaké nezákladní notifikace, které by mi sdělily předmět a odesílatele, aniž by se stala zpráva doručenou?
Nejvíc by mě u datovky asi sralo, že bych nemohl podat odpor na kartonu/účtence :/ Na tohle se velmi těším..
Díky!
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #21 kdy: 19 Září 2020, 00:20:55 »

Mít datovku nevylučuje ppdat odpor na toaleťáku. Rozšířená notifikace sdělí odesílatele a anotaci, např.:

Podnikající fyzická osoba, dorazila nová systémová zpráva číslo 987654321 s anotací "Exspirace kreditu za 30 dnů". Odesílatelem zprávy je datová schránka "Systémová schránka provozovatele ISDS" (ID schránky zzzzzq).
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #22 kdy: 19 Září 2020, 00:22:25 »

Mít datovku nevylučuje ppdat odpor na toaleťáku. Rozšířená notifikace sdělí odesílatele a anotaci, např.:

Podnikající fyzická osoba, dorazila nová systémová zpráva číslo 987654321 s anotací "Exspirace kreditu za 30 dnů". Odesílatelem zprávy je datová schránka "Systémová schránka provozovatele ISDS" (ID schránky zzzzzq).
Wow, díky. A to teda nenaruší lhůtu fikce? Resp. neudělá to ze zprávy přečtenou?

Ad toaleťák: Já měl za to, že když mám datovku, tak má úřad i já povinnost s ním jednat přes datovku. Netušil jsem, že lze např. přijímat vše datovkou a podávat fyzicky na podatelně.
Ok, našel jsem si to, občan může podávat i v listinné podobně s výjimkou zatím několika případů, zejména tedy daňového přiznání.
« Poslední změna: 19 Září 2020, 00:35:49 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #23 kdy: 19 Září 2020, 00:37:09 »

Úřad povinnost má, Vy ne, až na výjimky, snad finančáku, pokud si sám děláte DP je potřeba ho poslat datovkou.

Fikce narušena není, toto přijde rmailem. Taky lze zřídit do DS přistup jiné osobě s právem na čtení, tim se taky dovíte více, ač přílohu číst nejde.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #24 kdy: 19 Září 2020, 00:45:51 »

Moc děkuji za vysvětlení :)
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #25 kdy: 19 Září 2020, 08:41:09 »

V tomto vlákně bylo opakovaně zmíněno, že povinnost použít DS pro FO neplatí až na výjimky (plurál). Vím o jediné výjimce, a to podání daňového přiznání finančnímu úřadu. Existuje skutečně nějaká další výjimka?

swenak: Děkuji za upozornění, samozřejmě máte pravdu.
« Poslední změna: 20 Září 2020, 19:08:23 od kdo »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #26 kdy: 19 Září 2020, 12:45:57 »

Asi bych to přeformuloval na povinnost použít DS pro FO NEplatí až na výjimky... Nicméně, taky o jiné povinnosti mimo FÚ nevím, to je pravda.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #27 kdy: 19 Září 2020, 19:11:15 »

Rozšířená notifikace sdělí odesílatele a anotaci, např.:

Podnikající fyzická osoba, dorazila nová systémová zpráva číslo 987654321 s anotací "Exspirace kreditu za 30 dnů". Odesílatelem zprávy je datová schránka "Systémová schránka provozovatele ISDS" (ID schránky zzzzzq).

Bohužel některé úřady na tohle mají fintu a dávají anotaci ze které nepoznáte o co jde.. třebas do anotace dají vaše jméno.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #28 kdy: 20 Září 2020, 14:49:48 »

Ano, s tím ale neuděláme nic. Já osobně používám náhled do DS přes uživatele s právem číst, pokud mi emailová notifikace neřekne jasně, že jsem v "bezpečí".
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #29 kdy: 20 Září 2020, 23:39:36 »

..., pokud si sám děláte DP je potřeba ho poslat datovkou.

není tak úplně pravda
musíte podat elektronicky, ne datovkou
já na to používám "datovou zprávu neopatřenou uznávaným elektronickým podpisem "
IP zaznamenána