30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] Olomouc, parkování ve vjezdu  (Přečteno 6021 krát)

hp racing

  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
[LOST] Olomouc, parkování ve vjezdu
« kdy: 26 Května 2020, 18:19:53 »

Ahoj všem,
sestře se přihodila situace, kdy zastavila v zálivu označeného pro parkování. Stála před vjezdem o kterém nevěděla, prostě si ho nevšimla. Na vratech je sice napsáno neparkovat vjezd, ale nikde není žádná žlutá čára nic. Podle mě si na vrata můžu napsat co chci. Došlo k udání (majitel objektu) a přijelo městapo. Asi nemá smysl vypisovat, jakým způsobem na ni nastoupili (mladá, celkem poctivá řidička), ponižování atd. Vše samozřejmě před tím bonzákem bez servítek. Na moje doporučení nepodepsala (ač už vypisovali blok na 500). Nyní přišlo předvolání z magistrátu - viz foto.

Dle mého není nikde specifikované, jak má vypadat vjezd. Navíc borec po dořešení "přestupku" zalezl opět do domu a žádný výjezd žádného vozidla se nekonal. (Ok, chápal bych, kdyby stál ve vratech s nastartovaným vozidlem a chtěl odjet...)

Je možné podat vysvětlení písemnou formou - něco ve smyslu, že nikde není žádná cedule o zákazu stání/zastavení - značku "neparkovat vjezd" v zákoně neznám a proto nevidím důvod podávat vysvětlení? Nechci hrát žádného helmuta nebo něco podobného, podle mě to v tomto případě ani nemá žádný odůvodněný význam, prostě buzerace. Co myslíte, projde to?

Ještě update: dle poučení můžeme odepřít podání vysvětlení. Co většinou následuje? Díky







« Poslední změna: 26 Května 2020, 18:43:42 od hp racing »
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #1 kdy: 27 Května 2020, 07:54:58 »

Podle § 27 odst. 1 pís. n) řidič nesmí zastavit a stát před vjezdem z místa ležícího mimo pozemní komunikaci, což ta garáž asi je. Přítomnost vozidla, které zrovna potřebuje vjet či vyjet, není nutná.

Na druhou stranu tam je vyznačeno parkoviště a je otázka, jestli tato místní úprava není nadřazena všeobecnému pravidlu o vjezdech. Skoro by se dalo argumentovat, že ano. Žádné dopravní značení "Neparkovat vjezd", o kterém se píše ve Výzvě, zákon nezná.
« Poslední změna: 27 Května 2020, 10:43:25 od solaris »
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #2 kdy: 27 Května 2020, 10:05:35 »

Pokud se nepletu (případně prosím zkušenější o opravu) mělo tam město udělat žluté značení aby bylo jasné, že pro ten daný kousek značka parkoviště neplatí. Z mého pohledu řidič zaparkoval na označeném parkovišti a co je kde napsané na vratech nebo domech ho zajímat nemusí. Kdyžtak mi napište zprávu, jsem taky z Olomouce.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #3 kdy: 27 Května 2020, 10:17:39 »

Ano, přesně tak. Zákaz stát před vjezdem je obecná úprava. Samozřejmě, pokud je vjezd dobře maskovaný, nebo jsou to třeba jen větší vrata do historického domu a není vůbec zřejmé, jestli se používají i na vjezd/výjezd vozidel, je to otázka zavinění. K tomu slouží nápisy „neparkovat vjezd“ nebo pseudoznačky B 29 - není to tak, že by ten nápis či jeho autor (vlastník domu) něco zakazoval. Stání zakazuje zákon, nápis slouží jen k tomu, aby měl řidič šanci poznat, že jde o vjezd.

Na google (street view) je starší stav, kde není žádná značka, zároveň je ten výjezd docela dobře rozpoznatelný i bez nápisu (jiná dlažba atp.). Tehdy bylo obecnou úpravou stání zakázané (také je otázka, jak tam vycházela vzdálenost od kolejí).

Momentálně je ale situace úplně jiná, místní úprava (značka parkoviště) obecnou přebíjí (§ 76 ZPPK). Pokud měl i se značkou zůstat vjezd zachován, měli to vyznačit vodorovným značením. Takže je naprosto správně, že jim sestra nic nedala, je velká šance na WIN.

Jiná rovina pak, je proč se to vůbec projednává, jestli byla na místě MP i řidička, měli si to nějak vysvětlit na místě, nebyl důvod nikoho pokutovat ani chodit dodatečně žmoulat čepici na úřad. Ale to je jen takový povzdech, jinak chování MP i udavače asi nikoho nepřekvapí ...
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #4 kdy: 27 Května 2020, 10:42:04 »

Docela vážně uvažuji, že se zajedu projet a na tom místě si zastavím jen tak z plezíru... Neuděláme mikrosraz..? :-)
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #5 kdy: 27 Května 2020, 10:42:40 »

Myslím, že ta vzdálenost od kolejí, kterou zmiňuje pan hh, je přesně ten argument, který sestra hledá. Tři metry tam nejsou a zcela jistě ani MP nebo SO nebude tvrdit, že je tam sice vyznačené parkování, ale nikde se tam přes den nesmí stát, protože § 27 odst. 2. A pokud ta značka přebíjí odstavec 2, přebíjí i odstavec 1.
IP zaznamenána

hp racing

  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #6 kdy: 27 Května 2020, 11:19:46 »

Fogyn -> jsem pro... :)

hh -> také nerozumím tomu, proč si to nevysvětlili na místě. Resp. sestra chtěla - slušně tomu člověku (stěžujícímu si na to, že to je den co den) řekla, že pokud má takové problémy, měl by si to tam nechat vyznačit. MP na to reagovalo stylem, že dnes daj papíry opravdu každému a její arogance (nechtěla podepsat) je do nebe volající. Upřímně, tipoval jsem na 99%, že se už dále nic dít nebude.
Jestli jsem dobře pochopil ten § 27 odst. 2., tak by tam stát neměl přes den nikdo, jelikož koleje jsou tak metr a půl od aut (tramvaj ještě blíž). Na druhé straně, je zakázáno stání. Ona v podstatě zastavila, jelikož byla v galerii za kolegyní (teoreticky možno doložit majitelkou, že v zájmu byznysu), trvalo to sice déle, ale mohlo se jednat o zastavení..? - Jinak ještě tak na okraj, MP napřed volalo mě, jelikož jsem na to auto párkrát kupoval sms parkování - první co bylo, ať okamžitě přijedu nebo vozidlo bude odtaženo.. vostří hoši

solaris -> díky, je to zajímavý postřeh
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #7 kdy: 27 Května 2020, 13:03:15 »

A jak zjistili vaše číslo, pomocí toho placení SMS?
Chtělo by to zároveň prostudovat smlouvu a v ní ustanovení o ochraně osobních údajů provozovatele toho parkovacího systému. Protože se vaše tel. číslo evidentně někde toulá světem.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #8 kdy: 28 Května 2020, 00:09:25 »

Myslím, že ta vzdálenost od kolejí, kterou zmiňuje pan hh, je přesně ten argument, který sestra hledá.

Jestli tam je vyznačené parkoviště tak vzdálenost od kolejí nehraje roli.
Na místě označeném jako parkoviště se může parkovat i když podle obecné úpravy by se tam parkovat nemohlo.

Třebas hodně ulic má vyznačené parkování tak že pak nezbývá šířka aspoň 3 metry pro každý směr jízdy.. ale i tak tam můžete parkovat.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #9 kdy: 28 Května 2020, 04:37:12 »

Přesně tak. Bez značky by na místě nebylo možné stát jak kvůli vjezdu, tak kvůli kolejím. Značka parkoviště, tj. místní úprava, obojí přebíjí. Jde-li o užívaný vjezd, mělo to být při změně značení zohledněno, nejsnáze žlutou vodorovnou značkou V12c či V12d (na to je v § 76 ZPPK výjimka, podle které toto vodorovné značení přebije svislou značku parkoviště, obecně vztah vodorovných a svislých značek funguje opačně).

Že se tak nestalo a pan bonzák si to nepohlídal, není chyba řidičky, stejně tak řidička nemůže na to, že u MP pracují hovada, která se zmůžou akorát na ponižování svých obětí nemístnými kecy, a přitom sami předpisy, jejichž dodržování mají vymáhat, znají hůř, než průměrný řidič-laik.
IP zaznamenána

hp racing

  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #10 kdy: 29 Května 2020, 10:56:10 »

Díky všem za cenné rady.

Přemýšlím, co teď s tím.. Má cenu podávat vysvětlení? Mám pocit, že jsem tu někde četl, že se na podání vysvětlení nedá zastupovat a nevím, jestli je dobrý nápad posílat sestru na úřad. Je lepší odepřít vysvětlení písemně?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #11 kdy: 29 Května 2020, 11:36:19 »

Pokud nemá sestra dostatečně ostré lokty a neumí se hádat s úředním parazitem, bude lepší odmítnout podání vysvětlení písemně.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #12 kdy: 29 Května 2020, 12:30:32 »

Na druhou stranu, pokud to sestra chce pořešit co nejrychleji, tak upozornit SO na nadřazenost místní úpravy (značka vymezující parkoviště) může být vhodnější než pak řešit odvolání. Takže strategie i v rámci tréninku může být sepsat sestře přesně tu jednu dvě věty, co tam má pronést, na konci jí připsat "To je vše, co k věci sděluji.", nechat ji si to podání vysvětlení nahrát na diktafon, a pak si to s ní doma v klidu přehrát a zhodnotit, jak moc se držela naplánovaného scénáře.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #13 kdy: 29 Května 2020, 12:31:53 »

No, jako první věc bych to místo nafotil (včetně značky parkoviště a chybějícího jakéhokoliv vodorovného značení, které by označovalo ten vjezd). Než to někomu dojde a napraví to.

Že nelze na podání vysvětlení zastupovat je sice pravda, ale to platí o samotném vysvětlení (což je něco jako svědecká výpověď). Ve skutečnosti nikomu o žádné vysvětlení nejde - co se stalo přece péčí MP úřad musí vědět, nenapadá mě nic, co by pro rozhodování o tom, zda zahájit nějaké (přestupkové či jiné) řízení, bylo nutno zjistit osobně od řidičky.

Jak jsem psal výše, úřad si myslí, že se předvolaná poslušně dostaví na magistrát, tam na ní nastoupí nějaký hulvát, který se nebude na 99 % na nic ptát. Bude jí oznámeno, co všechno provedla (přičemž těžko říct, zda jako horší bude spatřováno samotné parkování, nebo nepodělání se ze strážníka), pak ale ukáže vstřícnou tvář a nabídne nějakou pokutičku, tipoval bych pětikilo. Toto vše samozřejmě může místo ní podstoupit zmocněnec.

Na reakci na předvolání příliš nezáleží. Smysl dává všechno, např.

* úplná ignorace
* libovolná omluva (nevyhovující termín atp.)
* písemné odepření ze zákonných důvodů
* písemné vysvětlení (vlastní popis a hodnocení celé události)

Nebo lze i zahrát míček zpět na druhou stranu hřiště, např. takto:

Vážení,

obdržela jsem předvolání k podání vysvětlení v souvislosti s údajným spácháním přestupku podle zákona o silničním provozu dne 29. 2. 2020 v ul. 1. máje v Olomouci. Není mi jasné, k čemu potřebuje správní orgán ve smyslu § 137 správního řádu mé vysvětlení. K celé události jsem se podala vysvětlení na místě strážníkovi Městské policie, předpokládám, že toto vyjádření je k posouzení dalšího postupu zcela dostatečné. Není-li tomu tak, prosím o upřesnění, k čemu konkrétně potřebuje Magistrát mé vysvětlení, a proč je ve smyslu § 137 správního řádu nezbytné, a to nejlépe formou uvedení otázek, které mi budou kladeny, abych se podle toho mohla rozhodnout, zda využiji v souladu s poučením, které je součástí předvolání, práva podání vysvětlení odepřít.

V Kocourkově, datum, podpis


Přesunuto jako živá věc do neveřejné sekce.
« Poslední změna: 29 Května 2020, 12:46:23 od hh »
IP zaznamenána

hp racing

  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
Re:Olomouc, parkování ve vjezdu
« Odpověď #14 kdy: 12 Června 2020, 12:57:06 »

Ahoj všem,
takže podání vysvětlení proběhlo (abychom to měli co nejdříve z krku), šla tam se sestrou máma s dostatečně ostrými lokty. Uvedli toto:


Nyní přišla od úřadu pozvánka k ústnímu jednání:






Nečekal jsem, že ještě něco příjde. Úřad už má všechna fakta, tak nevím, k čemu tohle je.

Volil bych strategii se omluvit, jelikož všechny podklady znají. Nebo je lepší tam jít? Bude to k něčemu dobré?

Díky.
« Poslední změna: 12 Června 2020, 13:01:08 od hp racing »
IP zaznamenána