30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty  (Přečteno 2994 krát)

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« kdy: 03 Června 2020, 15:29:38 »

Je to velmi zajimave cteni, soudce Teply jako ze pobavil, ale mel bych dotaz...

Cyklozmrdi nemusi predvidat a jet jen takovou rychlosti aby stacil zabrzdit na vzdalenost na jakou ma rozhled? Uz jich je zase plno.


https://www.novinky.cz/krimi/clanek/z-auta-vyskocil-pes-cyklista-se-lekl-upadl-a-ochrnul-majitelka-dostala-podminku-40309250
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #1 kdy: 03 Června 2020, 16:08:18 »

a) proč v tomhle případě cyklozmrd?
b) princip omezené důvěry, řekl bych

IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #2 kdy: 03 Června 2020, 16:10:27 »

Mně spíše trápí toto: „Trest je v tomto případě velmi mírný, až nepřiměřený. Je to jen formální potrestání. S ohledem na absenci pokory a sebereflexe, jak jsme tu slyšeli, je to moc mírné.


Proč by měla být pokorná, pokud věří, že nic nezanedbala? Na toto narážím často. Je to řitěžující okolnost, byť nebylo prokázáno, že něco zanedbala, tak s pokorou by to bylo lepší:(
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #3 kdy: 03 Června 2020, 16:34:00 »

a) Bohuzel pro mne je to spatne napsano, nebylo to mysleno konkretne na toho pana, to oznaceni si u mne vykoledovali za sve chovani.
Nemam je rad, chovaji se na ceste jako hovada,  v hlouccich temer vzdy, nerespektuji absolutne nic protoze oni muzou, jsou nepostizitelni.
 
Je to kazdopadne smutne, mam jiste souciteni s panem, ale jelikoz mne tito ucastnici provozu dnes a denne ohrozuji na me svobode, a to doslova, maji v mych ocich tuto nalepku. Cest vyjimkam, a znam i takove. Ale jsou jako nase mensina, jak se dostanou do skupiny, nemaji zadne zabrany a ani pud sebezachovy...

Jo a hubu jsem si parkrat na kole rozbil taky, bohudik pro mne to dopadlo dobre.

Je podle mne nesmysl branit kolizi pokud by mela nastat takovym stylem ze se sam zrakvim a pak z toho vinit nekoho jineho. Podle mne jasne neprizpusovil rychlost svym schopnostem. Mel jet pomaleji, sledovat okoli a hlavne predvidat.

A o tom soudci, podle toho clanku byl minimalne podjaty. Do neci pokory je mu s odpustenim kulove.

Musim napsat ze mne toto forum dalo strasne moc a zatim jsem to nepotreboval, ale az neco nastane, vim ze nereknu ani prd, vypoved podam az po porade s advokatem, protoze diky takovym soudcum si muzu dost nepekne ublizit.
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #4 kdy: 03 Června 2020, 16:44:01 »

A co mne depta uplne brutalne cituji:

„Nepodařilo se zjistit, kdo je za následky odpovědný. Nepodařilo se prokázat, že pes vběhl na silnici. A pokud cyklista spadl a pes nebyl přitom na silnici, není to vina mojí klientky,“ dodala advokátka.

a presto doslo k odsouzeni:

Žena si vyslechla trest tří měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok. „Trest je v tomto případě velmi mírný, až nepřiměřený. Je to jen formální potrestání. S ohledem na absenci pokory a sebereflexe, jak jsme tu slyšeli, je to moc mírné.


To je na mne proste moc. Sice jsme nic neprokazali a proto se odsuzuje k trestu.....
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #5 kdy: 03 Června 2020, 17:28:36 »

Cyklozmrdi nemusi predvidat a jet jen takovou rychlosti aby stacil zabrzdit na vzdalenost na jakou ma rozhled? Uz jich je zase plno.
"jel spořádaně po silnici a reagoval tak, jak by asi reagoval každý průměrně inteligentní jedinec na kole, kterému by do cesty vběhl pes,“ zakončil Teplý.  ;D

Tady se jedna o prekazku nahlou, to je neco jineho.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #6 kdy: 03 Června 2020, 17:35:49 »

A co mne depta uplne brutalne cituji:

„Nepodařilo se zjistit, kdo je za následky odpovědný. Nepodařilo se prokázat, že pes vběhl na silnici. A pokud cyklista spadl a pes nebyl přitom na silnici, není to vina mojí klientky,“ dodala advokátka.

a presto doslo k odsouzeni:

Jakože když advokát obžalovaného prohlásí, že jeho klient je nevinný, tak nemůže dojít k odsouzení?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #7 kdy: 03 Června 2020, 21:40:13 »

Nabídnu jinou reálnou kazuistiku na podobné téma. Cestu, která spíš vypadá jako polňačka, ale oficiálně jde o veřejně přístupnou účelovou PK, kde není provoz motorových vozidel omezen DZ, si 16letý frajer „spletl“ s uzavřeným závodním okruhem, a když ho za horizontem překvapila bába se psem, zkoušel brzdit, nezvládl to, rozbil si hubu a zároveň zranil psa, který následně pošel.

Nebudu zabíhat do detailů, ale zarážející je náledující výčet skutkových okolností:
* borec neměl na motorku papíry (neměl vůbec žádný ŘP)
* ani to s ní moc neuměl, normálně jezdil na něčem mnohem lehčím a slabším
* což možná souvisí s tím, že si ji bez dovolení kdesi půjčil
* pravděpodobně jel jako prase, ale měl štěstí na znalce, který rychlost před započetím brždění stanovil jako 50-100 km/h (což připomíná určení příchodu Cimrmana do Liptákova radiokarbonovou metodou), povolená je 50
* motorka neměla TK (ani formálně, ani fakticky, ale závada, kvůli které by neprošla, nesouvisela s brzami, gumami atp.)

No a jak to vyhodnotila kocourkovská justice a správní úřady? Frajer dostal směšnou pokutu a nějaký zákaz (nevím přesně kolik a na jak dlouho, velkou roli sehrálo to, že je mladistvý, a že si při tom rozbil hubu, i když formálně nebyl trestán za nehodu, jen za řízení bez ŘO, nezpůsobilého vozidla atd.). Trestně stíhán nebyl vůbec, ani se to snad nezvažovalo.

Bába, nikdy netrestaná, která navíc tím, že nezpanikařila a bezchybně motorkáři poskytla první pomoc, čímž mu pravděpodobně zachránila život (zatímco její pes pomalu a v bolestech umíral) byla pravomocně odsouzena za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, která spočívala v porušení § 60(11) ZPPK. Dostala sice „jen“ podmínku, ale k tomu jako bonus musí hradit poškozenému a zdravotním pojišťovnám náklady a náhrady v řádu statisíců.

Pokud nevěříte, nažhavte vyhledávače, proti pravomocnému rozsudku bylo podáno neúspěšné dovolání, tedy v databázi NS kauza určitě zanechala stopu.

Jaké je vlastně poučení? To nechám na laskavém čtenáři ...
IP zaznamenána

Jojoba

  • Příspěvků: 437
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #8 kdy: 04 Června 2020, 15:36:23 »

Tak to je za mne fakt otřesný. Myslím tím úroveň/výsledek našeho soudnictví...... Pan soudce zřejmě rychloabsolvent z Plzně/Varů a se závazky......
Člověk méně pevného charakteru nebo méně naivní aby se pak skoro i rozmýšlel pomoci bližnímu , neboť by se svým neuváženým činem mohl existenčně ohrozit, popřípadě i na svobodě......
To si pak raději vzít půjčku a investovat do Sokola..... :-\
IP zaznamenána

grupper8

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #9 kdy: 04 Června 2020, 21:22:18 »

Smím se zeptat, jak konkrétně ho bába se psem překvapila? Nerozporuju chybu řidiče, za horizontem může být leccos. Nedaleko mého bydliště vznikla po vybudování nového úseku silnice I.třídy z původní cesty vedlejší, která je místními vnímána jako v podstatě pěší zóna. Potkáte tam skupinku lidí roztaženou v celé šíři vozovky, inlajnisty v podobné formaci, mamky s kočárky ve uspořádání paralelním  a v létě klidně i týpka, který si u krajnice cestou z koupaliště po pár pivech zdřímnul. Pikantní je, že cesta vede k autoservisu. A jak dovedou hrozit, když si tam dovolíte projet kolem nich autem, dokonce na mě onehdá nějaká slečna halekala, kde jsem to dělal řidičák  :o   Pro přespolního, který jede do zmíněného servisu, to musí být jistě taky fajn překvápko.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #10 kdy: 04 Června 2020, 21:40:18 »

blemty blemty blemt

Jenom by mě zajímalo jak by to dopadlo, kdyby místo "čokla" do silnice stejně nezodpovědně vběhlo 2 leté dítě.....
« Poslední změna: 04 Června 2020, 21:58:54 od hh »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #11 kdy: 04 Června 2020, 21:54:08 »

Myslel jsem ten příklad co uváděl hh. Tedy nezodpovědný motorkáč a dítě zemřelé v bolestech jako ten pes. Jestli by taky odsoudili tu matku co dítě objektivně neuhlídala.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Cyklista si rozbil hubu a zustal ochrnuty
« Odpověď #12 kdy: 04 Června 2020, 22:30:45 »

Smím se zeptat, jak konkrétně ho bába se psem překvapila?
No víceméně tím, že tam byla. Ta cesta je dost úzká, dvě auta se vyhnou jen někde a jedno musí částečně do trávy. Na druhou stranu je tam docela provoz, jde o hlavní přístupovou cestu k asi 5 normálně užívaným domům, takže potkat tam auto není zas až taková vzácnost, kdo nemá v hlavě na**áno, před horizontem jede tak, aby zvládnul zastavit. Krom aut tam chodí dost chodců (část cesty je dokonce značená jako turistická trasa), ocyklenců, atp. Motorkář byl místní, takže ty poměry dobře znal.

Myslel jsem ten příklad co uváděl hh. Tedy nezodpovědný motorkáč a dítě zemřelé v bolestech jako ten pes. Jestli by taky odsoudili tu matku co dítě objektivně neuhlídala.
Uvažoval jsem stejně - kdyby bába místo psa vedla třeba dítě za ruku, mohlo to skončit obdobně, a nahlíženo technokraticky, rozsudek by se dal s minimem úprav použít, jen by se § 60(11) ZPPK nahradil § 53(3) ZPPK. Samozřejmě, v reálu by se to nejspíš vyvíjelo jinak.
IP zaznamenána