30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva  (Přečteno 2818 krát)

Bundas460

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« kdy: 09 Května 2020, 23:16:59 »

Zdravím, nedávno jsem měl malý incident s cyklistou. Jel jsem na devadesátce asi 80 km/h, na naprosto přehledným úseku a zkusil předjet cyklistu, který se zrovna chystal odbočovat vlevo na cyklostezku. Video: https://drive.google.com/file/d/1JwkbDJj51cGfmtpRy_EoR_WZ0v3EKRVl/view?usp=sharing (doporučuju přepnout do 1080p, aby tam bylo něco vidět)

Na video jsem se podíval několikrát a přišel jsem na to, že blinkr jsem dal asi o půl sekundy později, než cyklista ukázal rukou, že odbočuje... Jsem si jistej, že většinu viny na téhle situaci nesu já, ale stejně mi to nedá a proto jsem tady. Ještě musím říct, že jsem viděl, že paní ukazuje doleva. Není to tak, že bych to znamení přehlédnul, jen jsem čekal, že zastaví a podívá se, jestli za ní něco nejede, ale aspoň jsem preventivně zpomalil na cca 60-70 km/h. Podle videa jsem měl necelý 3 sekundy na reakci, než paní začala odbočovat.

Co si o tom myslíte? Nesu 100 % viny nebo jen nějakou (byť nadpoloviční) část?

Já jsem se pak o tom s tou paní v klidu pobavil a říkala mi, že se prý podívala před tím, než dala znamení. Říkala, že "jsem byl hodně daleko, takže jsem musel jet strašně rychle", což ve mě vyvolává dojem, že se vlastně moc nepodívala. Jakože, lesson learned, příště určitě zastavím :D Ale zajímají mě vaše názory.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #1 kdy: 10 Května 2020, 06:26:51 »

...
Uprimne gratuluji ke zvladnute situaci, tohle nemuselo dopadnout vubec dobre, at uz byla chyba kdekoliv. Ja z videa moc nerozeznam a usek neznam. Ale pokud o te cyklostezce vite, dalo se to predvidat, pokud ste videl jak ukazala rukou, urcite hned priste na brzdy. Ja teda moc nechapu proc si nenajela doleva ve chvili, kdyz ste byl jeste daleko, ale asi chtela nejak podvedome chranit to dite.

Ale jinak je to tak jak pisete, pokud ste videl ze cyklistka zahajila odbocovaci manevr, urcite ste ji nemel vubec zacit predjizdet. V tomhle pripade by video hralo proti vam.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #2 kdy: 10 Května 2020, 06:39:49 »

Co to tam bylo za značky? Nějaký vykřičník, nějaká další a zákaz předjíždění?
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #3 kdy: 10 Května 2020, 07:41:28 »

Co to tam bylo za značky? Nějaký vykřičník, nějaká další a zákaz předjíždění?
zakaz predjizdeni MOTOROVYCH vozidel ....
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #4 kdy: 10 Května 2020, 16:07:20 »

Tak nevím co byste chtěl slyšet, paní docela včes ukázala, že odbočuje a z jejího chování je jasné že tak činí a vy jste na to reagoval naprosto nesmyslně. Pokud by k něčemu došlo, je to 100% Vaše vina.

>jen jsem čekal, že zastaví a podívá se, jestli za ní něco nejede,
...a proč by to dělala ? Kdyby ano a za Váma jelo daších X aut neodbočila by nikdy a stála by tam u kraje akoukala za sebe ještě teď :)

> Říkala, že "jsem byl hodně daleko, takže jsem musel jet strašně rychle",
Tak ona včas ukázala a kdybyste místo pokusu o předjíždění zpomalil bylo to docela v pohodě jak pro Vás tak pro ní. Pravda byl tam ještě ten kluk, ale ten k ní nemusel vůbec patřit a klidně mohl pokračovat rovně.

V každým případě, jak se někdo takhle motá na kole, obzvlášť pokud tam je naějake cykloparchant, tak je fakt lepší zastavit a počkat jak se vyjeví, než se pokoušet okolo něj nějak protáhnout.


IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #5 kdy: 10 Května 2020, 23:13:38 »

No včas to zrovna asi nebylo, když tam je povolena devadesátka, ovšem nechtěl bych zrakvit matku přímo před očima jejího dítěte, veřejné mínění by to odsoudilo a soud nejspíš také i kdyby neukázala odbočení vůbec. Zkušený řidič musí umět předvídat chování ostatních účastníků provozu.
« Poslední změna: 10 Května 2020, 23:17:48 od beneji »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

urbann

  • Příspěvků: 349
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #6 kdy: 11 Května 2020, 08:43:49 »

Otázka tedy je, jestli by nebylo vhodné do té spousty značek přidat ještě jednu? - omezení rychlosti na 70 km/h. Nezkušených řidičů, kteří si myslí, cyklista musí zastavit před tím, než začne odbočovat doleva, je stále dost.
IP zaznamenána

mortas

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #7 kdy: 11 Května 2020, 08:50:42 »

Cyklista tu povinnost nemá.... ale pokud má aspoň částečný pud sebezáchovy, tak to udělá a na krajnici zastaví a nebo se aspoň pořádně ( a tím nemyslím na půl oka přes rameno) rozhlédne, kde co okolo jezdí a lítá než začne měnit pozici.. Na kole jezdím minimálně ale svůj život a zdraví bych nesvěřil do rukou reakcí řidiče auta okolo, protože tuhle soutěž bike vs auto neuhraju ani na remízu a že mám na své straně pravidla, zákony a veřejné mínění mi ve finále bude k hovnu...
Osobně - podle videa které možná trochu zkresluje - to byl od paní docela dost odvážný manévr a pokud sebou měla dítě.. tak si ho dovolím popsat i jako debilní.
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #8 kdy: 11 Května 2020, 09:02:48 »

mortas>
Pro cyklistu platí stejná pravidla, jako pro všechny ostatní účastníky provozu. Paní na videu udělala všechno správně, chovala se čitelně a předvídatelně. Váš návrh zastavovat na krajnici před odbočením doleva je přinejmenším nesmysl. To by naopak bylo vyloženě nepředvídatelné, představte si, že se blížíte k cyklistovi, proti jede auto, vy se chystáte po minutí auta začít předjíždět... a cyklista najednou zastaví. A jak byste to chtěl řešit v místě, kde je odbočovací pruh? A co třeba traktor, ten je taky pomalý, má taky před odbočením zastavit na krajnici? A motorkář? Nebo jezdec na babetě?

Jediná rozumná varianta je zobrazena na videu - ukázat a najet si doleva. To, co předvedl řidič z výhledu, je kardinální pitomost... Bez ohledu na to, jestli doleva odbočuje cyklista, auto nebo třeba traktor. 
IP zaznamenána

mortas

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #9 kdy: 11 Května 2020, 10:06:05 »

Psal jsem dvě věci... zastavit na krajnici ( což klidně udělám protože ač je to dle někoho nepředvídatelné tak zmizím z jízdní dráhy a pokud mě auto nebude pronásledovat do příkopu tak jsem v bezpečí) NEBO se pořádně podívá co je za ním... než zahájí odbočování.. Cyklista ohlédnutím... automobilista přes zpětná zrcátka.. Opravdu z videa nepoznám jak moc se paní ohlídla - ale osobně to tipuju na "půl oka" tj. neměla šanci ani čas pořádně vyhodnotit situaci za ní a jak rychle se vozidlo blíží..
Každý ať si jezdí jak uzná za vhodné... já jako cyklista i chodec si dávám abnormálně pozor.. protože jakékoli pochybení - ať už mé nebo někoho jiného - obseru já nejvíc.. Proto trvám na tom, že paní se moc bezpečně nechovala i kdyby to bylo vše legal podle předpisů... protože i když se zachová správně... tak to nesprávně jedoucí auto ji může sestřelit... a taky málem sestřelilo.. resp. dostali se do nekomfortní situace pro oba... eufemisticky řečeno.
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Incident s cyklistou, ktery odbocoval doleva
« Odpověď #10 kdy: 11 Května 2020, 10:14:31 »

Já se přiznám, že na silnicích kde je devadesátka, se jako cyklista bojím odbočovat doleva když vím, že by muselo auto za mnou zpomalit nebo zastavit. Raději jedu dál rovně a počkám, až žádná auta nejedou, pak to otočím do protisměru a vrátím se k odbočce. Ale tohlo jde dělat jen pokud je nízká hustota provozu.
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.