30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování na veřejném prostranství - objektivní odpovědnost provozovatele (a.s.)  (Přečteno 1897 krát)

PM

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil

Setkal se už někdo s tím, že místo fyzické osoby byla uznána vinnou celá společnost (provozovatel vozidla)?
Obdrželi jsme příkaz, v rámci kterého se praví:
...na základě vyjádření odboru dopravy bylo zjištěno, že v době spáchání přestupku byla provozovatelem společnost ABC, a.s. Na základě této skutečnosti byl přestupek překvalifikován na přestupek proti veřejnému pořádku dle ustanovení §5 odst. 2 písm. c) spáchaný právnickou osobou.
Dále se zde praví, že:

Při odpovědnosti právnické osoby za přestupek, jako pachatele, lze považovat fyzickou osobu nebo
zaměstnance, jehož jednání je přičitatelné právnické osobě, který plní úkoly právnické osoby podle
ustanovení § 20 odst. 2 písm. c) a d) ZOPŘ. Obviněná společnost svým jednáním porušila
povinnost stanovenou právním řádem České republiky, když naplnila skutkovou podstatu přestupků
proti veřejnému pořádku podle § 5 odst. 2 písm. c) zákona č. 251/2016 Sb., pročež ji správní orgán
uznal vinnou a rozhodl podle § 90 odst. 1 ZOPŘ příkazem. Právnická osoba dostala možnost se k
dané věci vyjádřit a označit řidiče, který měl vozidlo v danou dobu v užívání, kdy toto však
neučinila. Správní orgán tak uplatnil objektivní odpovědnost právnické osoby, kdy tato neprokázala
liberační důvody dle § 21 ZOPŘ.

Má někdo nějaký nápad? Ještě jsem se s tím nesetkal.  ??? Díky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

Zcela identická věc se zde již řeší, stačí trochu hledat.
IP zaznamenána

PM

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil

Hledal jsem a našel jsem pouze "podnikající fyzickou osobu". Mám pocit, že to je trochu něco jiného.
Ale samozřejmě mohl jsem něco ve vyhledávání přehlédnout...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

Máte špatný pocit, je to prakticky identické (dokonce na sebe ty podmínky u PFO a PO odkazují). Dokonce to možná má PO lepší, protože pořád ten zábor spáchá konkrétní řidič, a u PO je obrovský manévrovací prostor, aby nešlo o osobu, jejíž jednání je PO přičitatelné.
IP zaznamenána