30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna  (Přečteno 7121 krát)

František Dobrota

  • Příspěvků: 360
    • Zobrazit profil
Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« kdy: 07 Března 2020, 12:03:15 »

Dobry den, memu velmi dobremu znamemu se prihodilo mensi nestesti kdy zastavil pred prechodem a druhe auto jej popostrcilo o nejaky metr dopredu. Rana to byla pomerne velka, natolik ze se obtiskly zadni dvere hranou do zadniho blatniku a nasledne se blatnik vratil zpatky. Dle pojistovny totalni skoda, oprava prevysuje obecnou cenu vozidla.

Nyni k vypoctu obecne ceny, auto je velmi nadstandartne vybavena premie kde vybava tvori odhadem 60% k zakladni cene vozidla. Je nadmiru udrzovane ale neni mozne dolozit, nejsou doklady. Pojistovna vypocetla obecnou cenu na urovni toho nejlevnejsiho vraku z CZ inzerce.

Zaroven mu sdelili ze i kdyby si udelal soudni odhad ze na nej nebudou braz zretel, ze je jednostranne zamereny. V cesku srovnatelne auto vybavou ani stavem neni.

Je mozna nejaka obrana jinou nez soudni cestou?
IP zaznamenána

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #1 kdy: 07 Března 2020, 18:16:17 »

Budu vychazet jen s mych zkusenosti s jednani s pojistovnama...

Je jasne, ze tohle je default pristup a clovek nic moc jineho cekat nemuze. To ale neznamena, ze neni mozne z pojistovny vyrazit adekvatni plneni.

V prvnim levelu vecne, s lehce ostrima loktama rozporovat pozici pojistovny.
Vysvetlit jim, ze znas svoje prava, a ze mas narok na uhrazeny cele realne vznihle skody. A mas narok na uvedeni veci v predesly stav, a nebo castku, za kterou se da adekvatni nahrada poridit.
VEROHODNE dolozit nadstandardni stav vozidla (tj. fotografie pred / po nehode typickych mist kde tyhle auta reznou, a poukazani ze tohle ne), coz zasadne ovlivnuje hodnotu.
Dolozit premiovou vybavu vozidla, a predlozit tvrzeni, ze jejich odhad je postaven na nevybavenem vozidle, z cehoz plyne, ze nereflektuji realnou vysi skody.
A konfrontovat je s tim, ze castka na totalni likvidaci musi minimalne ramcove odpovidat, coz tahle nesplnuje... nebo at ti ukazou podobne vozidlo.

nerikam ze je to 100% cesta k uspechu, to urcite ne, ale z me zkusenosti je pak ochotna pojistovna jednat a navrhnotu neco smyslpnejsiho, protoze soudit se sice muzou, ale je to tak nejak zbytecna neprijemnost i pro ne... takze jsou mnohdy ochotni neco rozumneho zaplatit.


Kazdopadne chce to vest komunikaci s pojistovnou vecne, ta tvrzeni pokud moznos dokladat dokumenty a nebo fotografiemi... pokud ma auto krasny interier, je treba to proste adekvatne aktualne nafotit a prezentovat...
Soucasne, je treba byt dostatecne tvrdy... pokud se nam to nepodari vyresit rozumne arychle, vnika mi tim, ze nemam vozidlo dalsi skoda... muzu si vzit z pujcovny, ale budu to pak pozadovat... etc. (Nechme stranou to, jak je to z pohledu legislativy, zda takovy pozadavek je zcela legalni, nebo zalezi na okolnostech...)
« Poslední změna: 07 Března 2020, 18:19:01 od Stilg »
IP zaznamenána

FOMP

  • Příspěvků: 433
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #2 kdy: 09 Března 2020, 09:18:43 »

vest komunikaci s pojistou je hezka vec, lec ona ji odmita vesti s tebou, proto proste vi ze kdyz nevyresi reklamaci nic se nestane. ...... ja ks nima pohne predzalobni vyzva zatim nevim.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #3 kdy: 09 Března 2020, 09:51:18 »

Z mé osobní zkušenosti - 2x "odvolání" (pojišťovna má údajně 30 dnů k vyřízení), po druhém zamítnutí odesláno třetí (podobného stylu jako se tady píší odvolání k SO2 s odkazy na judikaturu soudů, etc.) a zároveň hodně nepříjemný telefonický hovor, kde jsem slečně na drátu toto odvolání "zkráceně nadiktoval" přes její protesty. V obou několikrát zdůrazněno, že do 10ti dnů chci peníze na účtu jinak předžalobní výzva a na (telefonistky) "máme 30 dnů na vyřízení" reakce "je mi to jedno, takhle se to řešilo už 2x, máte deset dnů nebo žaloba". Peníze dorazily 9. den. Nicméně jednalo se o "neuznáváme opravu v plné výši, doložte použití originálních dílů při běžné údržbě". Poj. Axa.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #4 kdy: 09 Března 2020, 10:03:02 »

Rad bych veril ze existuje solidni pojistovna kde staci kdyz logicky vylozite sve duvody a voni to uznaji. Zatim sem se ale s takovou nesetkal, a moje snaha o "dohodu" vzdycky koncila neuspechem. Oni vas zacnou brat vazne az kdyz "zamavate paragrafem". Nejlepsi kdyz vyzvu sesmoli nakej pravnik, pak pochopi ze ste nasedl na vlak, kterym se klidne povezete az na soud...
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #5 kdy: 09 Března 2020, 10:25:29 »

Blbé je, že u událostí z POV si pojišťovnu nevybírá poškozený, nýbrž viník..

Můj boj s pojišťovnou obsahoval frázi "veškeré opravy svépomocí, převážně z originálních použitých dílů z důvodu nesehnatelnosti originálních nových" a pomohlo právě poskytnutí většího množství fotografií údržby a oprav vozidla za poslední dva nebo tři roky a faktury za díly a z několika tisíc navržené výplaty bylo o pár desítek tisíc víc.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #6 kdy: 09 Března 2020, 10:39:34 »

Bobre pozor - toto považuji za vaši prohru (bez urážky). Proč bych měl někomu dokazovat jak provádím běžný servis když se bavíme o "neběžné" nehodě. Na autě byl před nehodou originální blatník z výroby, autorizovaný servis tam dal originální blatník. Nevidím důvod proč by na to měl mít jakýkoli vliv jestli používám při servisu filtry z číny nebo od Mannu a proč bych měl na auto montovat nějaký "neoriginální blatník" když mi někdo rozbil ten původní... Tudíž "dokazuju, že používám origo díly" na mě působí jako "stačí mi řešení domluvou od MP". Ale zase chápu, že u vás to byl nejspíš nějaký nestandard a bylo nutné to "hnát vysoko"..?
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #7 kdy: 09 Března 2020, 12:18:16 »

U mě to nestandard trochu byl - třicetileté auto připravované na veteránskou testaci.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Jeff

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 144
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #8 kdy: 09 Března 2020, 12:55:34 »

Pořád si myslím, že řešení alá "platit naprostý minimum a bokem si šetřit na opravy" je nejlepší řešení.
Osobně si nedovedu představit jak na pojišťovnu naběhnu s fotkama který mě usvědčujou z v podstatě nelegální úpravy auta.
IP zaznamenána
Markus Meechan | Carl Benjamin | Milton Friedman | John Stossel | Tucker Carlson | Katie Hopkins | Tommy Robinson  | Jordan Peterson | Dave Rubin | Ben Shapiro

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #9 kdy: 09 Března 2020, 14:11:13 »

Nechť známý v prvním kole uplatní nárok na vysvětlení dle § 9, 3b) zákona 168/99 Sb a rovnou při vznášení nároku uvede, že žádá způsob stanovení obvyklé ceny vozidla.
Lze udělat nějaké prvotní srovnání  na Tipcars nebo mobile.de. Až poté má cenu se bavit o posudku, nejlépe od osoby, která působí i jako soudní znalec.
Bohužel si též řada lidí myslí, že namontují-li na svůj vrak za 10 tis. Kč nové disky za 20 tis. Kč, zvýší se hodnota jejich vraku na 30 tis. Kč - tato matematika ale nefunguje a u nějakých "extra-spešl" tuningů a úprav se to projeví nejvíce.
IP zaznamenána

plešoun

  • Příspěvků: 193
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #10 kdy: 09 Března 2020, 14:29:59 »

Přesto má však poškozený nárok na navrácení věci/hodnoty v předchozí stav, na názory módní policie nehledě.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #11 kdy: 09 Března 2020, 21:03:19 »

Jeden můj známý byl v podobné situaci a z pojišťovny to vysoudil. Neoficiální vyjádření jejich zástupce tehdy bylo, že pojišťovna se prostě bude soudit, i když ví, že prohraje. Jen proto, aby odradila ostatní od snahy proti nim jít. Samozřejmě to trvalo asi rok a půl a celou dobu vrak reznul v garáži a nesmělo se na něj sáhnout. Tolik z druhé ruky.

Já mám auto nikoliv premiové, ale velmi raritní. Uzavřel jsem na něj havárku za půl mega a když mě svědomí dostatečně nahlodalo, zavolal jsem do pojišťovny a zeptal jsem se, jestli jsem skutečně krytý na částku, kterou jsem při uzavření pojistky napsal do formuláře (kupní cena auta). Telefonista auto prostě našel v sautu (přesně ten inzerát na auto které jsem týden předtím koupil) a potvrdil, že cena souhlasí. Tak jsem na něj zatlačil a zeptal se ho, co kdyby tam byly tři vrány o čtvrt míče levněji a potvrdil, že prostě dostanu plnění ve výši nejlevnějšího inzerátu na auto s papírově stejnou nebo podobnou specifikací bez ohledu na nájezd, péči, doplňky, atp. Pojistku jsem hned zrušil.

Také jsem si vzpomněl na toto: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/porsche-panamera-oprava-auto-ceska-pojistovna-autoservis.A180425_111625_domaci_hell

Tak to prostě je. Pokud si koupíte cokoliv lepšího než Octavii v homeless výbavě, nepočítejte s náhradou.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #12 kdy: 11 Března 2020, 10:45:01 »

mcsoap: trochu se pokusím rozebrat vaše „hospodské drby“ k problému. 
Především je třeba opět sdělit - "čtěte pojistné podmínky a smluvní ujednání", čtěte, čtěte… Může se to lišit. Informace o souzení se "z trucu" je poněkud přitažená za vlasy - stojí to čas a peníze. Moje zkušenost je taková, že v podstatě vždy tomuto postupu předcházel nějaký "nestandard" ze strany pojištěného. Váš dotaz na to, zda-li jste krytý "na částku, kterou jste uvedl do formuláře" pak dokládá, že problému věnujete opravdu málo pozornosti. Údajnou odpověď operátora pak hodnotím jako váš výmysl či krutě zkreslenou informaci - takovéto informace skutečně nebývají poskytovány.
Nyní posouzení: jsou pojišťovny, u kterých "do formuláře" vůbec žádnou pojistnou částku typu kupní cena, cena bazarníka Vasila apod. nedoplňujete a v pojistce není uvedena. Jsou pojišťovny, kde jí naopak stanovujete. Oba systémy mají svoje specifika, ale hodnotím ten váš - kdy jste tzv. pojistnou částku stanovil. Pojistná částka není ničím jiným, než primárně pouze horní hranicí plnění a sekundárně pak částkou, vůči které může být zkoumáno tzv. podpojištění (ten pojem si nalezněte sám). Špatný je pak dotaz - "na kolik jsem krytý"  - neboť se jedná o pojištění škodové, což znamená, že je kompenzováno "snížení hodnoty majetku" (u obnosového pojištění typu životní, zdraví, důchodové budete skutečně krytý na nějaký obnos). Uvedené snížení hodnoty majetku pak nastane např. jeho poškozením, úplným zničením či ztrátou. Reálně tedy obdržíte částku do výše uvedeného snížení hodnoty majetku - max. „obvyklé ceny“ (nemáte-li GAP atd.). A důležitý je právě pojem „obvyklá cena“, musíte přečíst její smluvní definici. Obvykle bývá ujednána jako cena při prodeji stejné nebo srovnatelné věci v daném čase a místě v ČR. Zvažují se všechny okolnosti mající vliv na její výši, nezvažuje se naopak cena zvláštní obliby, osobní poměry prodávajícího atd.  (mimochodem např. vozidlo bez VIN může být posuzováno nikoliv jako vozidlo, ale jako soubor náhradních dílů – skutečně je třeba číst).  Následně pak je třeba číst ujednání o plnění -  obvyklé bývá uvedení hranice 80% obvyklé ceny, kdy u poškození do této hranice jsou hrazeny náklady na opravu (účtem, nebo rozpočtem), nad tuto hranici pak nastává tzv. "totální škoda" - tedy od obvyklé ceny vozidla se odečte cena použitelných zbytků (obvykle nabídnuta aukce vraku). Maximální výše potenciálního pojistného plnění z havarijního pojištění se tedy v čase mění - obvyklé klesá. Tedy je nepravdivé vaše info o náhradě v ceně „nejlevnější vrány“ –  naopak jsou zvažovány kilometry, výbava, případně havarijní a servisní historie, stav pneumatik atd. Na druhou stranu je vhodné mít nějaký doklad o tom, v jakém výtečném stavu váš mazlík před pojistnou událostí byl a být schopen to prokázat.  Bohužel nákup nových doplňků za 20 tis. Kč, nezvyšuje obvyklou cenu starého krámu o shodných 20 tis. Kč. Telefonista taktéž neschvaluje ani neodsouhlasuje žádnou cenu vozidla – její stanovení je povinností pojištěného.
« Poslední změna: 11 Března 2020, 14:03:32 od gumidos »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #13 kdy: 11 Března 2020, 21:37:53 »

Neoficiální vyjádření jejich zástupce tehdy bylo, že pojišťovna se prostě bude soudit, i když ví, že prohraje.

To si nemyslím.
Ale z různých zdrojů i konkrétních případů mám zkušenost přesně jak píše František Dobrota.. první nabídka pojišťovny je na úrovni za kolik se dá v bazaru koupit nejlevnější auto stejného typu.
Když to hejl vezme tak fajn.
Ale stačí trochu argumentovat (aspoň najít jiný inzerát na ten typ auta za vyšší cenu) a nebyl problém se dostat na lepší částku.

Bobre pozor - toto považuji za vaši prohru (bez urážky).

záleží jak moc vám jde o princip.. většina lidí by asi brala jako výhru servis doložit (zejména když to pro ně není nic proti ničemu) a mít peníze hned.

Pořád si myslím, že řešení alá "platit naprostý minimum a bokem si šetřit na opravy" je nejlepší řešení.

To je výhodnější skoro u všeho na co si zvládnete našetřit rezervu sám..
..pojišťovna z toho pojistného musí zaplatit výplaty pojistek, svůj provoz a svůj zisk.. když si šetříte sám tak nemusíte platit provoz a zisk pojišťovny.

Výjimka je když ta událost zrovna vám hrozí s větším rizikem než pojišťovna kalkuluje ve smlouvě.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Havarie - totalni skoda - obecna cena nerealna
« Odpověď #14 kdy: 12 Března 2020, 10:18:48 »

mcsoap: trochu se pokusím rozebrat vaše „hospodské drby“ k problému.

Snažil jsem se ten váš příspěvek přečíst jak nejlépe jsem dokázal, ale jen to potvrzuje moje hospodské drby. Nejde prostě přijít do pojišťovny a koupit si havárku, která mě kryje. Snad mi nechcete tvrdit, že kvůli havarijnímu pojištění auta budu studovat několik (desítek) stran právního dokumentu a hledat, jestli v něm není díra, aniž bych měl jakékoliv právní vzdělání. Prostě mám auto za x peněz, chci aby při nehodě pojišťovna zaplatila x po dobu pěti let, jednoduchý jak facka, nelze. A vy mi tu napíšete tenhle sloh, který, byť plný pravdivých a užitečných rad a informací, jen potvrzuje, že ani v roce 2020 není na trhu normální produkt pro havárku, chápete?

Třeba kolega pod vámi píše:

Neoficiální vyjádření jejich zástupce tehdy bylo, že pojišťovna se prostě bude soudit, i když ví, že prohraje.

To si nemyslím.
Ale z různých zdrojů i konkrétních případů mám zkušenost přesně jak píše František Dobrota.. první nabídka pojišťovny je na úrovni za kolik se dá v bazaru koupit nejlevnější auto stejného typu.
Když to hejl vezme tak fajn.
Ale stačí trochu argumentovat (aspoň najít jiný inzerát na ten typ auta za vyšší cenu) a nebyl problém se dostat na lepší částku.

Vždyť to jsem přesně říkal. Jak "když to hejl vezme"? Co to je za sviňárnu, že já si roky platím pojistku a jejich reakce v případě plnění je okamžitě zkusit okrást mě o peníze? S takovým subjektem se business nedělá. Patrně mi na to odpovíte, že "takhle to prostě funguje" a budete mít pravdu, no ale já se toho účastnit nechci.
IP zaznamenána