30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování před vlastní garáží  (Přečteno 7420 krát)

blazki00

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Parkování před vlastní garáží
« kdy: 24 Ledna 2020, 11:47:48 »

Dobrý den,
nejsem občanem Prahy, ale poslední rok a půl zde s přítelem bydlíme v domě jeho rodičů.
Do práce dojíždím autem, které parkuji před vjezdem do naší garáže (potažmo garáže přítelových rodičů). Jedná se o Prahu 6, čili oblast modrých zón. Celou dobu bez jediného problému, teď mi však během týdne dorazily hned tři pokuty (z listopadu, takže další jsou jistě na cestě).
První pokuta je odůvodněná jako "stání v úseku platností dopravní značky č.IZ8 'Zóna s dopravním omezením'". Žádná taková značka v dohledné vzdálenosti není, o čištění komunikace se pravděpodobně nejednalo, protože byla čištěna měsíc předtím.
Druhá pokuta je za neopráněné stání, čímž jsem "porušil ust. § 27 odst. 1 písm. o) zákona o silničním provozu a dopustil se přestupku dle ust.  § 125c odst. 1 písm. k)".
Obě pokuty jsem zaplatila, neboť mi to nestálo za dohadování, nyní na mě na poště čeká již v pořadí třetí.

Někde jsem tu dohledala, že stání skutečně není přípustné, ačkoliv stojím před vjezdem do "naší" garáže, jinde jsem nalezla větu "Mě u nás odbor správy majetku napsal, že část pozemku, který je vjezdem na pozemek lezící mimo silniční komunikaci je ve správě majitele daného pozemku.". Chtěla bych se optat, zda-li s tím má někdo zkušenost, zda mám šanci si své stání obhájit, když třeba doložím souhlas majitele pozemku. Pokud ne, existuje nějaká šance na zmírnění pokut? Na autě mi nikdy nenechali ani lísteček a všechny pokuty jsou teprve z listopadu, kdy jsem o svém prohřešku neměla zdání (jinak bych situaci samozřejmě řešila, před garáží nestála). Teď mi ale hrozí, že budu platit tisíce korun za každý týden, který od listopadu uběhl.

Děkuji za rady,
Ilona
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #1 kdy: 24 Ledna 2020, 12:02:02 »

Hlavně už nic neplaťte! Dopisy nadepsané jako "Výzva k úhradě určené částky" házejte do koše. Až dostanete od úřadu něco jiného, tak to sem nahrajte a poradíme.

Pokud totiž nebudete tyto výzvy platit, tak úřad může (ale ani nemusí) zahájit správní řízení. V rámci tohoto řízení musí všechny přestupky sloučit do jednoho a v nejhorším případě na konci bude pouze jedna pokuta, která vyřeší všechno.
IP zaznamenána

virtual

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #2 kdy: 24 Ledna 2020, 13:58:40 »

Přidávám laický názor - "ve správě majitele daného pozemku" bude nepochybně znamenat zhruba "nemyslete si, že tam budeme odklízet sníh apod.", nikoliv že ho lze užívat podle vlastního uvážení, tedy souhlas majitele pozemku nic neřeší.
IP zaznamenána

blazki00

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #3 kdy: 24 Ledna 2020, 14:16:10 »

Ještě bych snad jen dodala, že tchán stává s autem před tou samou garáží, ale žádnou pokutu nikdy nedostal.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #4 kdy: 24 Ledna 2020, 14:45:47 »

Chtělo by to obrázek - jestli stojíte normálně na vozovce, nebo už na nějakém území nikoho (u kterého má město opravdu největší péči hlavně o to, aby se nemuselo starat o zimní údržbu) mezi veřejnou komunikací a garáží.

Pokud jde o kvalifikaci těch přestupků, písm. o), tedy stání na vyhrazeném parkovišti, je nejspíš ptákovina. Zóna by nemusela být nesmysl, nevím jak P6, ale některé zóny zákazu stání v Praze jsou velmi rozsáhlé, tak bych zkusil zapátrat (třeba přijet ze vzdáleného místa a poctivě sledovat značky).

Parkování před vlastním vjezdem, formálně v rozporu s § 27 odst. 1 písm. n) ZPPK, pokud je to opravdu jediné porušení pravidel (tj. není to současně v rozporu se značením, dostatečnou šířkou, křižovatky, přechody ...), není dle zde zastávaného názoru přestupkem, pro absenci tzv. společenské škodlivosti neboli materiálního znaku přestupku (přeloženo do češtiny - nikomu to nepůsobí žádnou reálnou újmu ani ohrožení, pravidlo má chránit uživatele toho vjezdu). Jistotu, že to takto skutečně úřady posoudí, nemáte, ale šance odhaduji velmi vysoké (jestli tohle není absence materiálního aspektu, tak už nic).

Odpustky neplatit. Jsou 3 přístupy, které dávají smysl. 1) přizpůsobit se, nestát tam, 2) aktivně na první další dopis zareagovat, že stojíte před vlastním vjezdem a nejde o přestupek, 3) vyčkávat, dokud nepřijde příkaz. Doporučil bych variantu 3. Je možné, že dopisy ad. 2 v Praze plošně ignorují, případně je čtou až v okamžiku, kdy chtějí věc překlopit na přestupek provozovatele, tedy vlastně skoro není rozdíl mezi postupem 2 a 3.
IP zaznamenána

blazki00

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #5 kdy: 24 Ledna 2020, 15:24:24 »

Chtělo by to obrázek - jestli stojíte normálně na vozovce, nebo už na nějakém území nikoho (u kterého má město opravdu největší péči hlavně o to, aby se nemuselo starat o zimní údržbu) mezi veřejnou komunikací a garáží.

Zde archivní fotografie, jak zhruba stávám. Snažím se stát tak, abych byla před garáží a zároveň nebránila průchodnosti chodníku. [/img]
« Poslední změna: 24 Ledna 2020, 23:06:49 od blazki00 »
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #6 kdy: 24 Ledna 2020, 15:44:02 »

Zónová značka je na příjezdu do této ulice. Tam co dříve byla zóna 30.
IP zaznamenána

blazki00

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #7 kdy: 24 Ledna 2020, 21:14:22 »

Ještě jednou dobrý den,
v průběhu dne jsem pilně studovala fórum, ale nikde jsem ve věci výzev o zaplaceni nenašla, jaký je postup, když jich takhle odignoruji více. Nezvětšuji pak uměle onu desetiprocentní šanci, že to se mnou příslušný orgán bude řešit?
Druhá věc je, že chce můj rozdělený tchán jet na úřad a věc s nimi řešit. Nedojde tim naopak ke zhoršení celé situace? (Dalším zádrhelem je, že jsem pouze uživatelem vozidla jiného rodinného člena, který za mě musí běhat na poštu, vyzvedávat obsílky.)
Také se omlouvám se za spam již několikrát omílaným tématem, ale je to poprvé, co něco takového řeším a raději chci vše do detailu vědět (byla jsem zatím ten typ člověka, který si nechá vzít ŘP za 0,2 promile při dechové zkoušce, neboť mi hodní páni policisté poradí, že jet na odběr krve je zbytečná ztráta času.)
Děkuji za trpělivost a informace
IP zaznamenána

blazki00

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #8 kdy: 25 Ledna 2020, 20:40:45 »

Nejsem vlastníkem vozidla, pouze jej užívám (jako uživatel však hlášena nejsem), nechci však svého příbuzného zatěžovat neustálými příchozími dopisy. V návaznosti na to, mám tyto otázky:
1) Je pro mě výhodné, pokud by mě můj příbuzný udal jako řidiče? (Jedná se o Prahu a proto je zde možné, že to nadále již nikdo řešit nebude?)
2) Budou mého příbuzného i nadále obtěžovat dalšími výzvami, ačkoliv mě udá?
3) Jak nevýhodné je jít řešit věc přímo na úřad? (Rodina mě do toho tlačí z obav o další průběh věci)
4) Mám odteď raději parkovat na jiném místě, nebo s úřady řešit další možnosti (dokázat, že jsem zde v nájmu)? Neuvedla bych při jednání problém s pokutami, pouze bych to řešila, co se budoucnosti týče.

Byla bych moc vděčná, kdyby mi tu někdo aspoň s částí mých otázek pomohl.
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #9 kdy: 25 Ledna 2020, 22:59:12 »

V první řadě by bylo vhodné, aby provozovatel vozidla neměl hnědo v kalhotech hned, jak uvidí obálku s modrým pruhem. Stačí si ji nechat vyhodit do schránky, nikam chodit nemusí, nevidím důvod, proč by to mělo někoho obtěžovat.

Ad1) Může to být výhodná taktika, nicméně by bylo vhodné mít k tomu spolupracujícího provozovatele, což evidentně není váš případ. Podle mého v Praze zbytečné.

Ad2) Ano, s největší pravděpodobností budou příbuzného obtěžovat tak i tak. Řešením je stát se provozovatelem vozidla, se kterým jezdíte.

Ad3) To je největší blbost, která se může ve vašem případě stát. To nemá snad cenu ani komentovat. Ztráta času a problémy navíc, to je jediné, co tím získáte.

Ad4) Kde budete parkovat se musíte rozhodnout za sebe. Pochybuji, že s úřadem něco vyřešíte. Já bych parkoval dál a užíval si možnost tréninku případného správního řízení, jenže já mám spolupracujícího provozovatele.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #10 kdy: 26 Ledna 2020, 02:05:14 »

ad 1) V Praze asi zbytečné. Zda jde či nejde o přestupek (vzhledem k blokování vlastní garáže) lze klidně řešit až v rámci řízení s provozovatelem.

ad 2) Určitě budou, už proto, že podle zákona nemají moc jinou možnost, i kdyby vás provozovatel udal do budoucna, těžko bude SO akceptovat, že by na základě takového sdělení byla zřejmá totožnost řidiče pro později zjištěné přestupky a nebyly tak naplněny předpoklady § 125h ZPPK pro zaslání odpustkové výzvy. Určitou možností by bylo (kromě již zmíněného přepisu provozovatele) poslat MHMP a ověřenou PM pro veškerá řízení a jiné úkony týkající se daného vozidla, případně požádat o doručování e-mailem, ale prakticky je to asi kontraproduktivní - i když by pak při dodržení pravidel měl MHMP přestat otravovat provozovatele, není jisté, že se tak stane, a zároveň půjde o anomálii a může to vést k prioritnímu zacházení.

ad 3) Kdo chce "vrabce v hrsti", může zaplatit odpustek. Pokud jde o chození na úřad, sice bych nikomu takové ponižování neradil (a už vůbec ne v Praze), ale prý lze osobní návštěvou dosáhnout toho, že pokuta odpovídající odpustku (kde již propadla lhůta) je uložena blokem (zřejmě řidiči, možná jsou někde i ochotni opakovaně nabídnout odpustek provozovateli). Jinak to nemá smysl řešit osobně. Obav netřeba, nejhorší, co se může stát, je příkaz na 1500 Kč za sprdel (přestupek provozovatele) - je to sice dražší než odpustek, ale statisticky se to i tak může vyplatit (mnohokrát zde rozebíráno).

ad 4) Z vlákna plyne, že primárním problémem není garáž či chodník, ale zóna (možná i v kombinaci s šířkou komunikace). Leckdo praktikuje strategii, že vědomně stojí tam, kde to sice není v souladu s ZPPK, ale není to na odtah a objektivně nikomu nevadí (nebrání průjezdu IZS ani popelářům, neohrožuje chodce nějakým zásadním omezením výhledu ...). Občas ho olístečkuje MP, občas přijde odpustek a to je většinou vše, co se stane (a když to náhodou někdy dojde do stádia příkazu provozovateli, sfoukne se s tím vše za dané období a po odvolání to stejně na MD vyšumí). Zda to je vhodné pro vás je čistě na vás, máte tam dvě zásadní negativa - nespolupracujícího provozovatele a taky dva zaplacené odpustky, kvůli kterým už systém ví, že zrovna tohoto provozovatele má smysl obesílat. Samozřejmě lze doporučit parkovat někde jinde podle pravidel, ale nerad bych, aby to znělo, jako když Marie Antoinetta radila místo chleba koláče.
« Poslední změna: 26 Ledna 2020, 02:07:52 od hh »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #11 kdy: 27 Ledna 2020, 12:28:12 »

4) Mám odteď raději parkovat na jiném místě

Když vyřešíte spolupráci provozovatele tak právě naopak.. když už máte aspoň 2 nezaplacené odpustky na tom místě tak tam můžete v klidu parkovat dál a i další odpustky ignorovat..
až do zahájení řízení o některém z nich.

Protože i když by k zahájení řízení došlo tak stejně všechno sloučí do společného řízení za jednu pokutu.. za více přestupků se horní hranice pokuty zvyšuje o polovinu, ale jestli máte 2 a nebo 20 je už skoro jedno.
Slučování přestupků skončí zahájením správního řízení o některém z nich.. od toho dne by se počítala další "várka" přestupků a další pokuta.

V současné době asi váš hlavní problém není úřad, ale přesvědčit provozovatele ke spolupráci.

Druhá možnost je nechat napsat sebe jako provozovatele.. u soukromého auta by to majiteli ani nemuselo vadit.. provozovatel nemá na auto majetkový nárok.

Nevýhoda toho postupu je že až do přepisu půjdou přestupky na starého provozovatele a od přepisu dál na nového provozovatele.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Parkování před vlastní garáží
« Odpověď #12 kdy: 27 Ledna 2020, 13:33:59 »

Starý provozovatel může udat nového provozovatele jako řidiče.
IP zaznamenána