30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Má smysl zesílená pneumatika?  (Přečteno 4949 krát)

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Má smysl zesílená pneumatika?
« kdy: 08 Ledna 2020, 14:52:04 »

Sorry za gaychat, nakupuji poněkud netypické pneu, protože jsem si koupil poněkud netypické auto. Je to sedan, váží 2200 kilo bez řidiče a jsou na něm kola 245/45 R20 94W. V konfigurátorech se mi objevují normální pneu tohoto rozměru a indexu a také jejich varianty s dodatkem "SUV - zesílená". Je tu někdo, kdo už tohle studoval tak, aby sám poznal a vyzkoušel implikace takové volby? Je univerzálně dobré jít do zesílených pneumatik, nebo to bude jenom dělat větší rámus?
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #1 kdy: 08 Ledna 2020, 15:06:52 »

Zesílené se značí "XL" Používá se to u větších hmotnostních indexů a zkušenost mám takovou, že auto je na nich pocitově tvrdší a podruhé bych se jim raději vyhnul.
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 678
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #2 kdy: 08 Ledna 2020, 17:19:58 »

Rozměr i požadovaná únosnost pneu je v TP. Do tvrdších bych zvláště na našich tankodromech nešel.
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #3 kdy: 08 Ledna 2020, 17:23:31 »

Já jsem pro XL, nemám rád měkký kola, na komfortu mi to nikdy neubíralo...
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #4 kdy: 08 Ledna 2020, 20:50:51 »

já mám tedy nějakých 1980 bez řidiče a "xl" přímo v TP
čili jsem ani nikdy nezkoušel kupovat nižší hmotnostní index
zadní náprava jezdí občas nafoukaná i na 3,2atm
jo drncá to, ale s tím měl problém už Václav II.
 ;)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #5 kdy: 09 Ledna 2020, 02:44:07 »

Měl jsem Peugeot Partner se zástěnou (N1 kvůli DPH) a v TP byly proto na zadek vypsány pneu s vyšším indexem váhy než u normálního auta. Když jsem poprvé měnil, známý nevěda že mám N1 mi dal normální index a já si toho nevšimnul. Nicméně první sada pneu vydržela 4 roky a druhá polovic při cca stejném nájezdu. Značka pokaždé stejná.

P.S. Pokud chcete ušetřit mrkněte na značku Tyfoon - údajně je to vyráběné ve fabrikách Continentalu. Já jsem po zkušenostech kolegy koupil a nemůžu si vynachválit.
« Poslední změna: 09 Ledna 2020, 02:47:39 od pk202 »
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 735
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #6 kdy: 13 Ledna 2020, 17:03:59 »

asi na osobáku smysl nemá, možná fakt offroad atd, jediné, co u těchto pneu dává smysl, jsou ty s "jazykem" kolem ráfku, tedy při běžných situacích se neodře hned ráfek
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #7 kdy: 14 Ledna 2020, 11:36:48 »

Díky, sehnal jsem normální nezesílené.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #8 kdy: 14 Ledna 2020, 12:00:02 »

asi na osobáku smysl nemá, možná fakt offroad atd, jediné, co u těchto pneu dává smysl, jsou ty s "jazykem" kolem ráfku, tedy při běžných situacích se neodře hned ráfek

To bych netvrdil, mám za to, že dle profilu to má smysl, pokud třeba jezdím ostře zatáčky, pneu se míň deformuje a vůz lépe drží stopu a neplave. To samé vysoké rychlostní indexy, snad některé pneu pro indexy Y a i některé nižší ani nešlo sehnat v non xl verzi.
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 735
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #9 kdy: 15 Února 2020, 18:03:59 »

asi na osobáku smysl nemá, možná fakt offroad atd, jediné, co u těchto pneu dává smysl, jsou ty s "jazykem" kolem ráfku, tedy při běžných situacích se neodře hned ráfek

To bych netvrdil, mám za to, že dle profilu to má smysl, pokud třeba jezdím ostře zatáčky, pneu se míň deformuje a vůz lépe drží stopu a neplave. To samé vysoké rychlostní indexy, snad některé pneu pro indexy Y a i některé nižší ani nešlo sehnat v non xl verzi.

Tak to ano, u extrémních pneu asi ano, nicméně předpokládal jsem dotaz k autu typu Škoda Cosi a ne BMW M3. Tedy u ostrých sporťáků nebo offroadů ano. Já jsem třeba osobně proti runflatům, ale nedobrovolně je mám. Výhody při píchnutí tomu přiznávám, ale jelikož jsem fanoušek komfortu, moc je nemusím, jsou tvrdší. Ale je fakt, že na některá auta ani nic jiného nelze obout.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl zesílená pneumatika?
« Odpověď #10 kdy: 16 Února 2020, 15:32:01 »

Jenom pro jistotu, XL a Runflat není to samé.
IP zaznamenána