30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním  (Přečteno 6599 krát)

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním
« kdy: 14 Ledna 2020, 09:58:34 »

Nějak se v tom plácám a nejsem schopen dobrat se konkrétního data, takže prosím o radu.

Sprdelizovatelný přestupek právnické osoby (překročení rychlosti měřené automatizovaným systémem) se stal 01. 12. 2015. SO1 vydal rozhodnutí o správním deliktu provozovatele 18. 10. 2016 (doručeno 18. 10. 2016). SO2 potvrdil toto rozhodnutí 10. 02. 2017 (doručeno 10. 02. 2017). Žaloba ke krajskému soudu byla podána 29. 03. 2017. Soud dne 29. 11. 2019 zrušil rozhodnutí SO2 a vrátil věc k dalšímu řízení. Rozhodnutí soudu bylo doručeno 02. 01. 2020.

Otázka: Kdy dojde k zániku odpovědnosti za správní delikt (přestupek) provozovatele podle starého a podle nového PřesZ?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním
« Odpověď #1 kdy: 14 Ledna 2020, 11:40:52 »

V první řadě gratuluji k úspěchu u soudu. Podle mého laického názoru je to se lhůtami takto:

Do promlčecí lhůty se nezapočítává doba od zahájení řízení (tj. ode dne, kdy byl soudu doručen návrh na zahájení řízení - viz § 82 OSŘ) do skončení řízení (tj. data, kdy nabylo soudní rozhodnutí právní moci). Pokud soudem, který rozhodl ve Váš prospěch, byl některý krajský soud nebo MS v Praze, skončilo řízení 16.1.2020 (s koncem lhůty pro podání kasační stížnosti - pokud by šlo o rozhodnutí NSS, domnívám se, že by právní moc nastala okamžikem doručení, tj. 2.1.2020). Jelikož předpokládám, že jste podání jako PO učinili přes DS, bylo soudu doručeno okamžitě, tj. 29.3.2017.

Celková doba soudního řízení tak činí dle předpokladů shora 1023 dnů (od 29.3.2017 do 16.1.2020). Podle starého PřesZ (nový se podle judikatury na Vaši věc použít nedá) by se tedy konec promlčecí lhůty posunul z 2.12.2019 o 1023 dnů na 21.11.2021.
« Poslední změna: 14 Ledna 2020, 12:16:52 od kdo »
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním
« Odpověď #2 kdy: 14 Ledna 2020, 11:55:23 »

Já mám za to, že rozsudek je v právní moci ihned po doručení (stejně jako např. rozhodnutí SO2) a že by bylo možné aplikovat i nový PřesZ.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním
« Odpověď #3 kdy: 14 Ledna 2020, 12:16:34 »

Máte samozřejmě pravdu, s tou právní mocí jsem se nechal unést (opomněl jsem, že kasační stížnost je mimořádný opravný prostředek). Správně by to mělo být takto:

Do promlčecí lhůty se nezapočítává doba od zahájení řízení (tj. ode dne, kdy byl soudu doručen návrh na zahájení řízení - viz § 82 OSŘ) do skončení řízení (tj. data, kdy nabylo soudní rozhodnutí právní moci). Právní moc nastala okamžikem doručení (viz § 54(5) SŘS), tj. 2.1.2020. Jelikož předpokládám, že jste podání jako PO učinili přes DS, bylo soudu doručeno okamžitě, tj. 29.3.2017.

Celková doba soudního řízení tak činí dle předpokladů shora 1009 dnů (od 29.3.2017 do 2.1.2020). Podle starého PřesZ by se tedy konec promlčecí lhůty posunul z 2.12.2019 o 1009 dnů na 7.11.2021.

Stále se nicméně domnívám, že nový PřesZ na tu Vaši věc naroubovat s ohledem na judikaturu nelze.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním
« Odpověď #4 kdy: 14 Ledna 2020, 17:15:19 »

Judikatorně není definitivně vyjasněno skoro nic. Jednoznačné je jen to, že nové řízení procesně poběží podle PřesZ/2016 (to plyne z § 112 odst. 5 a soudy už přímo řekly, že to platí i pro pokračování řízení po zásahu správního soudu).

Počátek a konec období, po které se přerušila lhůta, je výše správně (předpokládám, že i výpočet dní). Není jasné, zda se toto stavení vztahuje jen na základní lhůtu (tj. roční u sazby pokuty pod 100k), nebo i na tu objektivní tříletou, existuje nějaký rozsudek, kde soud řekl, že ta druhá se nestaví, a kvůli tomu teď MV připravuje patch (neověřoval jsem to, jen četl v důvodové zprávě k té novele). Staré vs. nové promlčecí lhůty taky nejsou v situaci po zásahu soudu nijak extra vyjasněné - podle převažující koncepce, že promlčecí doba je hmotněprávní povahy, by zásah soudu ani okolnost, podle jakého procesního předpisu se vede řízení, neměly mít na posouzení vliv. Stejně tak asi není příliš vyjasněné, jestli v případě posuzování podle nového PřesZ má vydání (později soudem zrušeného) potvrzujícího rozhodnutí SO2 účinky přerušení běhu promlčecí doby (jazykově vzato by nemělo mít, jde o rozhodnutí, kterým se zamítá odvolání a původní rozhodnutí potvrzuje, § 32 PřesZ mluví pouze o vydání rozhodnutí o vině, nikoliv jeho potvrzení).

Aplikováno na váš případ - nejdřív zkusím dohledat tu judikaturu k stavení základní a maximální doby (moc se mi to nezdá, přijde mi, že je to má stát dvojitě jištěno také § 41 SŘS). Více teoretizovat asi nemá smysl, protože lze čekat, že SO2 to v druhém kole buď vzdá sám, nebo zaujme očekávatelný postoj (platí podle § 112 starý režim 2/4, 2 roky na zahájení už dávno splněny, 4letá lhůta neběžela po dobu soudního řízení, tedy času dost). Vy zase bez ohledu na to, jak by to mělo být objektivně, můžete tvrdit, že promlčeno už je, protože ta delší lhůta se nestaví, nebo jestli nebude SO2 extra rychlý a počká někdy do léta, tak tvrdit i druhou nejvýhodnější verzi, totiž že se použije nový režim podle PřesZ/2016 (tj. 1/3, argument pro jeho použití může být, že § 112 odst. 5 přikazuje podle něj vést řízení), pak stačí vysedět tu roční lhůtu, přitom od vydání rozhodnutí SO1 do podání žaloby už uplynulo asi 5 měsíců, takže cca 7 zbývá.

A taky nelze vyloučit, že se bude SO2 kasat ...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním
« Odpověď #5 kdy: 14 Ledna 2020, 17:23:56 »

Mohl by se kasat provozovatel? (jen teoreticky, je mi jasné, že v tomto případě by to byla blbost)
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním
« Odpověď #6 kdy: 14 Ledna 2020, 17:58:23 »

Číkus: Chtěl jsem to zkusit, protože soud to neshodil na argumentech proti SPRDELi, ale na nespojeném správním řízení dvou SPRDELí (podle starého PřesZ). Pak mi ale přišlo líto pěti tisíc :)

Ten případ SPRDELe, se kterou se to mělo spojit, byl současně taky u soudu a tam jsem to pochopitelně prohrál. Ale ani na ten nebudu dávat kasaci, protože jsou to jedny z prvních mých žalob a nejsou úplně povedené. Dělal je ještě senát a dal si na to dva a půl roku. Ty další jsou u samosoudce, ten je rychlejší  :)  Takže předpokládám, že budu do půl roku budu mít další zamítnutou žalobu, ale založenou na o dva roku mladší (lepší?) žalobě. A pak se teprve budu kasat.

Děkuji hh a kdo za informace a vyčkám na další vývoj.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním
« Odpověď #7 kdy: 14 Ledna 2020, 18:17:37 »

Hmm, jestli to soud zrušil z důvodu, že nebylo s jiným skutkem projednáno společně, ač mělo být, a o tom druhém skutku už tu je pravomocné rozhodnutí, které už ani nejde změnit (žaloba neúspěšná, kasace nepodaná, lhůta na přezkum pryč), tak bych teď čekal, že to bude SO2 v obživlém řízení směřovat k potvrzení výroku o vině sprdelem a zrušení výroku o sankci (resp. ke změně rozhodnutí SO1 v tom smyslu, že od uložení pokuty se upouští), a to s odkazem na § 43 PřesZ.

Kdyby vám takové rozhodnutí vyhovovalo, lze to SO2 případně i poradit. Pokud to je jen vhodný podvozek pro dovezení něčeho sofistikovanějšího k soudu (např. právě pro vynucení si názoru na promlčení), nijak to nebude oslabené tím, že půjde už jen o vinu s nulovou pokutou.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Přerušení běhu promlčecí doby soudním jednáním
« Odpověď #8 kdy: 14 Ledna 2020, 18:36:16 »

To by šlo. Ale počkám, až se někdo ozve.
IP zaznamenána