30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5  (Přečteno 5727 krát)

Bojstupouzvuli

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
[?] Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« kdy: 12 Prosince 2019, 20:06:35 »

Dobrý den všem,

v březnu bylo mé vozidlo vyfoceno parkující v ZPS Praha 5 (značka č.IP13c - "Parkoviště s parkovacím automatem"). V květnu přišla výzva na půllitr, na kterou jsem nereagoval a před pár dny přišel příkaz už na 1500,- . Platit to samozřejmě nechci, občas na Smíchově krátce parkuji a jejich orgáni (ne všichni, ať je nehážu do jednoho pytle, tak i tam jsou někteří rozumní, ale spec.jeden "hrdina" je tam vyhlášený vykazováním aktivity/rektoalpinismem místo řešení skutečných problémů této čtvrti...) jsou mezi rezidenty známí tím, že než aby řešili něco závažného, vykazují aktivitu takovýmito prkotinami a drobnými/méně závažnými přestupky a dokonce jim prochází i presumpce viny a "opatrně řečeno" ne úplně seriózním jednáním s obviněnými (což sice s tímto případem nesouvisí, ale z principu...), toto sice řeší už ÚMČ, ale lze předpokládat, že z jejich výběru jsou "krmení" i orgáni a z toho důvodu se mi samozřejmě nechce jim platit ani korunu... Něco málo jsem tu o tom četl (podání odporu...) a měl bych několik otázek (otázku stíracích dvouhodinových parkovacích lístků mi zodpověděl google - už neplatí, takže to je mi asi k ničemu...):

- Zaplacení původního půllitru v aktuální situaci předpokládám asi také nic neřeší, že?

- Když nepodám odpor a nezaplatím, jaký bude další postup? Předvolají si mě? Nebo se částka rovnou navýší o litr za náklady řízení a budou to vymáhat exekučně? V příkazu se ohánějí vymáháním dle zák.č.280/2009Sb, ale že by to trošku konkretizovali, to ne... Nehledě na to, že to je daňový řád, ale předpokládám, že si pojem "daň" nějak "zohýbají" i na pojem "pokuta" (takže tohle by z mé strany bylo asi bráno jako "hnidopišství") ...

- Když odpor podám, jaké zvolit odůvodnění? Uvádět/neuvádět přímo v tom odporu? Z příkazu je zřejmé, že v případě prohry se to automaticky navýší o ten litr jakožto náklady řízení a údajně jednání vykazuje porušení § 125c odst.5 písm. g) (rozmezí 1500-2500,-) , který odkazuje na "přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4 a písm. k) ", z čehož f) lze vyloučit ("při řízení" a 1=telefonování, 4=překročení rychlosti   ::) ) a písm. k) odkazuje na "jiné jednání porušující nebo nebo nesplňující povinnost hlavy II (dost obsáhlá, ale bude to zřejmě o těch povinnostech provozovatele vozidla...) - Je to správně klasifikováno? A když např. uvedu, kdo vozidlo zaparkoval, je tam nějaká možnost např.kvalifikace na nižší sazbu? Nebo může naopak hrozit větší prodražení než 2500,-? (ať už v případě podání nebo nepodání odporu)


Díky za každou rozumnou radu.


IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #1 kdy: 12 Prosince 2019, 20:34:11 »

Odpor lze podat bez zdůvodnění (a obecně je to i nejlepší). Před vydáním rozhodnutí Vám musí SO umožnit seznámení s podklady rozhodnutí a o této možnosti Vás písemně vyrozumět. V případě ÚMČ P5 budete předvolán k podání vysvětlení, pokud nezměnili postupy.

Platit původní určenou částku skutečně nemá smysl. Co se týče pokuty, je považována za daňový příjem obce, a tak se její vymáhání i vracení řídí daňovým řádem. Pokutu už teď zvýšit nelze, 1.500 Kč je konečná částka. Po podání odporu přibudou v případě prohry náklady řízení (1.000 Kč) a v případě daňové exekuce dalších 500 Kč náklady exekuce.

Konkrétní zkušenost s tímto SO1 naleznete např. zde.
IP zaznamenána

j0hn

  • Příspěvků: 268
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #2 kdy: 13 Prosince 2019, 11:40:11 »

Pokud nepodáte včas odpor, příkaz nabyde právní moci, hra končí a vzniká povinnost zaplatit.

Kdy a jak (vhozením do schránky, vyzvednutím na poště, zastihnut doma pošťačkou) bylo doručeno?

Před rozhodnutím, zda podat odpor a bojovat můžete nahlédnout do spisu.
IP zaznamenána

Bojstupouzvuli

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #3 kdy: 13 Prosince 2019, 13:45:51 »

kdo: Díky za (skoro až vyčerpávající) odpověď. Jak nad tím tak přemýšlím, šance na výhru nejsou nikterak veliké, čas jsou také peníze a trávit čas správním řízením a ještě za to platit další litr se mi zrovna nechce, tak asi kapituluju, i když mě to štve.

j0hn: Taky díky za odpověď. Vyzvedl jsem si na poště, lhůta pro podání odporu je do začátku příštího týdne. Je fakt, že v těch spisech jsou kolikrát perly, na kterých se dá obhajoba stavět, ale jak jsem psal výše, čas jsou peníze a mám na práci i záživnější a důležitější věci...

IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #4 kdy: 13 Prosince 2019, 14:02:55 »

...čas jsou peníze a mám na práci i záživnější a důležitější věci...

To je pravda. Na druhou stranu získáte zkušenosti s vedením SŘ, ono něco jiného je diskutovat zde a nebo online osobně s ouřadou. Výhodou je, že nyní není nic ve hře a tyhle zkušenosti se mohou hodit až půjde třeba o papíry.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #5 kdy: 13 Prosince 2019, 14:16:50 »

kdo: Díky za (skoro až vyčerpávající) odpověď. Jak nad tím tak přemýšlím, šance na výhru nejsou nikterak veliké, čas jsou také peníze a trávit čas správním řízením a ještě za to platit další litr se mi zrovna nechce, tak asi kapituluju, i když mě to štve.

To je pouze otázka Vašich priorit. Pokud Vás štve nechat se holit, máte jedinečnou příležitost se tomu alespoň pokusit postavit - jde jen o trochu času a nevelké množství peněz. Zkušenost se Vám může velice brzy hodit, až půjde o větší pokutu, o body, o zákaz řízení atp. Nic není prohrané předem a ve shora odkazovaném vlákně jsou konkrétní body, o které se dá opřít. To, co dobrovolně vzdáte, prohrané je.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #6 kdy: 13 Prosince 2019, 14:18:48 »

Čistě statisticky - teď v tom jste za 1500. Pokud podáte odpor, skončí to buď pravomocně za 2500 (včetně nákladů), nebo výhrou (ať už z důvodu promlčení, vyhnití, či meritorně), tertium non datur. Pokud pravděpodobnost výhry je alespoň 40 %, tak se podat odpor vyplatí, protože v těchto 40 % neplatíte nic a ve zbývajících 60 % zmíněných 2500, což dohromady jako střední očekávaný náklad dává stejných 1500. Neuvažuji žádnou penalizaci za nejistotu, protože jestli platit 1500 či 2500 je jedno (nelze to srovnávat se situací, kdy u rizika požáru s pravděpodobností 0,1 ‰ a škodou 10 MKč se podle stejné logiky pojištění za 2000 zdánlivě nevyplatí).

Náklady na podání odporu jsou nula, na nahlédnutí do spisu minimální (a doporučuju to zkusit už kvůli té zkušenosti samotné). Reálná šance na úspěch u „eltodo“ přestupků teprve krátce projednávaných ÚMČ je vysoká, určitě s rezervou nad oněch hraničních 40 %. Pokud tím čistě z pragmatických důvodů nechcete ztrácet čas, je to samozřejmě legitimní rozhodnutí, ale pak jste zřejmě měl zaplatit odpustek a neztrácet svůj drahocenný čas ani touto diskusí.
« Poslední změna: 13 Prosince 2019, 14:21:16 od hh »
IP zaznamenána

j0hn

  • Příspěvků: 268
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #7 kdy: 13 Prosince 2019, 14:37:42 »

Je nějaká pravděpodobnost, že se do vydání příkazu podařilo zdokumentovat Eltodu další parkování? Pak byste měl právo na společné řízení a mohl by to být důvod pro podání odporu.
IP zaznamenána

Bojstupouzvuli

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #8 kdy: 13 Prosince 2019, 20:03:28 »

Máte pravdu, ať ty peníze nemají zadarmo, v pondělí pojedu stejně téměř kolem, tak si ten odpor připravím a minimálně mrknu do toho spisu. A pro jistotu zaparkuju v OC ... :-D

pk202: Je ve hře ten další litr, ale možná to za to stojí. Dřív jsem byl přes pět let docela "sběratel" lístků za stěračem (pracoval jsem v centru, takže parkování problém, občas jsem pokecal i s tím měšťákem, co to tam obcházel a taky z toho nebyl zrovna nadšenej, obvykle ho tam "vyhnal" nadřízenej, když šel kolem a všiml si, že víc aut nemá zaplacené parkování... Dokonce jsem s nimi řešil i návrhy, co padly např. v plátku MČ Praha 1, kde se uvažovalo, že na těch dvou či šestihodinových plac.stáních zavedou prac.den/8h za 80Kč, ale zůstalo jen u úvahy...) a jednou za čas si mě pozvali na Vinohradskou, kde jsem řešil třeba 10/15 pokut hromadně. Základ byl být v klidu a nesažit se nesmyslně vykrucovat (to tam měli každou chvilku a takové případy právě "osolili"...), občas jsme si i pokecali s ouřadou za okýnkem, platil jsem obvykle litr/dva a všichni byli spokojení. Když jsem tam byl naposledy před x lety kvůli pokutě za parkování právě na Smíchově (údajně méně než snad 1,5m od kolejí), tak už mě poslali do prvního patra za nějakým "titulovaným", kde jsem už byl trošku "rozhořčen" (nesmyslností použitého paragrafu) a ptal jsem se ho, co to je za nesmysl, když v Praze je takových parkovacích míst mraky a třeba i modrý zóny jsou blíže než ona v zákoně zmíněná vzdálenost a že stačí, aby se podíval z okna a hned uvidí jeden z případů, načež mi odpověděl, že modré zóny jsou dané vyhláškou. Na otázku, zda je vyhláška nadřazena zákonu o provozu na pozemních komunikacích už jaksi odpověď neměl a řekl, že jestli se mi to nelíbí, ať to neplatím nebo rozporuju, tak jsem to nezaplatil a dali pokoj :-) (ťuk, ťuk, ťuk, ač tohle už je tak pět let, čili promlčené...)

kdo: Ano štve. Díky za motivaci.

hh: Na tom taky něco bude... ;-)

j0hn: Dobrý nápad, to riziko tu je a to, že se to člověk nedozví hned je taky nefér. A když to maj takhle automatizovaný, mohla by ta prvotní "navržená" částka být také nižší...
IP zaznamenána

Bojstupouzvuli

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #9 kdy: 16 Prosince 2019, 09:49:55 »

Tak jdu z ÚMČ... Úřednice, která to vyřizuje, má dovolenou, tak se mě ujala jiná s tím, že se k tomu spisu nedostane. Už jsem chtěl požadovat nějaký písemný potvrzení o tom, že mi nebylo umožněno nahlédnutí do spisu, ale nechal jsem se "ukonejšit" tím, že aspoň ochotně vytiskla oznámení od městapa(ani za to nic nechtěla) a ukázala, co k tomu maj v el.evidenci s tím, že mi klidně vytiskne i ty fotky, ale k čemu, že... a s tím, že mě ujišťovala, že krom tohohle a toho oznámení a toho, co mi přišlo, ve spisu nic dalšího není - je to pravda? Zároveň mi sdělila, že žádný další přestupek u mojí RZ neevidují, což mě potěšilo, odpor jsem nakonec nechal v deskách, ale stejně přemýšlím/mi vrtá hlavou, jestli jsem se nenechal odbýt moc jednoduše...
Alespoň jsem se s ní o tom trošku pobavil a zjistil, že lépe než na fialové zóně je lepší chvilkově zastavit na modré, protože na fialové jim údajně stačí od eltoda jedna fotka(že tam zastaví vozidlo na sebekratší dobu), zatímco na té modré už musí mít dvě fotky s rozpětím alespoň 5min. - s tímhle máte někdo zkušenost/je to pravda?
« Poslední změna: 16 Prosince 2019, 09:51:44 od Bojstupouzvuli »
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #10 kdy: 16 Prosince 2019, 09:58:11 »

Máte aspoň na své kopii odporu razítko a podpis jako potvrzení, že jste to na ouřad doručil?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #11 kdy: 16 Prosince 2019, 10:12:02 »

Alespoň jsem se s ní o tom trošku pobavil a zjistil, že lépe než na fialové zóně je lepší chvilkově zastavit na modré, protože na fialové jim údajně stačí od eltoda jedna fotka(že tam zastaví vozidlo na sebekratší dobu), zatímco na té modré už musí mít dvě fotky s rozpětím alespoň 5min. - s tímhle máte někdo zkušenost/je to pravda?

1) Toto je pouze jejich názor.
2) Pokud je mi známo, je to přesně obráceně.

Pražské MČ se obecně domnívají, že modrá zóna je svatá a na vyznačená stání nelze v podstatě ani vjet, zatímco na kombinovaných zónách je možno bez poplatku zastavit na 5 minut. Nesmysl je to oboje, ale zatím chybí autorita, která by to MČ vysvětlila (zejm. nějaké soudní rozhodnutí).

Pokud kdykoliv příště půjdete na úřad, který Vám nebude schopen předat kopii spisu, trvejte na sepsání protokolu se závazkem, že SO spis pošle poštou nebo do DS. Většinou se tak nestane a věc skončí. 
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #12 kdy: 16 Prosince 2019, 12:54:57 »

Bojstupouzvuli: K rozdílu mezi fialovou a modrou - jako všechno, co vymyslí úředník, když už to není úplný nesmysl, je to pravda jen částečně (nechám stranou zvrácenou logiku konzultovat s příslušným úřadem, jak porušovat předpisy, to je asi jako kdyby kocour myším radil kdy a kudy mají chodit na zrní).

Formální rozdíl mezi modrou a fialovou spočívá v tom, že prvá je upravena značkou IP 12 (vyhrazené parkoviště) a druhá IP 13c (parkoviště s parkovacím automatem). Ohledně modré tak není pochyb, že jde o vyhrazené parkoviště nejen ve smyslu té DZ, ale i ve smyslu § 27 ZPPK, a tedy tam ex lege zpravidla lze zastavit a stát do 3 minut. Praxe SO, který požaduje v režimu eltodo prokázat nejen to, že tam auto bylo, ale i že se déle než 3 minuty nehnulo, je v souladu s touto úpravou.

Pokud naopak u fialové dovozují, že kdokoliv se jí jen letmo dotkne a nezaplatí parkování, se dopustil porušení dané DZ, tak se nepochybně mýlí. Formálně značka stanoví povinnost řídit se údaji na parkovacím automatu. Z logiky věci na placeném parkovišti je třeba nejdřív zastavit a pak teprve si jít přečíst automat (a případně zaplatit parkovné), povinnost vyslat k automatu asistenta předem zatím nikdo do ZPPK nezavedl. Tedy prodleva mezi zastavením a zaplacením je zcela běžná (a určitě ji i eltodo dozor v podobě nějakého časového okna implementuje). Zároveň může nastat nespočet situací, kdy řidič k automatu přijde a zjistí, že řídit se údaji na něm nemůže - např. nefunkční automat, stání časově omezeno, přitom řidič tam potřebuje být déle, nebo že není technicky schopen zaplatit (automat bere jen či naopak nebere karty, mince, bankovky, eura ...), neakceptuje výši tarifu atp. Pak se zcela logicky vrátí k autu a odjede a nemůže to být vykládáno jako zaviněné porušení dané DZ. Pokud i řidič, který následně zaplatí, tam pár minut od zastavení do zaplacení stojí, bylo by absurdní pokutovat toho, kdo bezprostředně poté, co zjistí, že zaplatit nechce/nemůže, parkoviště opustí, stojí tam bez placení úplně stejně dlouho jako ten platící. Nehledě na to, že i placené parkoviště je možno považovat za vyhrazené ve smyslu § 27 ZPPK (pro toho, kdo zaplatil, BTW takovou argumentaci používá MP a úřady, když z placeného parkoviště odtahují), ale především podle argumentu a maiori ad minus se musí tříminutové pravidlo vztahovat i volnější smíšené parkoviště, platí-li pro přísnější vyhrazené (přesně v tom smyslu, jak píše výše kdo).

Na druhou stranu, pokud úřední ježibaba nekecá a to co vám popsala je opravdu zavedená praxe, tak když už bych někde měl stát bez placení, šel bych právě na fialovou, protože pokusu o dodatečné inkaso na základě jediné fotky bych se hravě ubránil. Naopak u té modré, pokud si nutnosti mít aspoň 2 snímky, je systém všeobecně vědom, zřejmě tomu přizpůsobuje i plán eltodo auta. Pravděpodobněji je to ale tak, že baba jen mlží, eltodo auta dělají 2 průjezdy bez ohledu na barvu zóny, a maximálně elitní právní thinktank ÚMČ P5 jen vyvinul způsob, jak zkásnout i smolaře, které ve fialové chytilo eltodo auto až druhým průjezdem ...
« Poslední změna: 16 Prosince 2019, 13:04:29 od hh »
IP zaznamenána

Bojstupouzvuli

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #13 kdy: 16 Prosince 2019, 15:02:46 »

kdo: Poučení pro příště, jen by mě zajímalo, jak to v takovém případě je s lhůtami? Pochybuji, že se automaticky prodlužují a zajímalo by mě, jak by se tvářili na odůvodnění odporu dovolenou ouřady, který to vyřizuje... Stejnětak pochybuji, že by náklady řízení platil ouřada, ač z logiky věci by měl, pokud to je udáno jako důvod, proč do spisu nemohu nahlédnout/pořídit si kopii na místě...

hh: Není to o zvrácené logice, ale právě o nedostatcích těch předpisů, které si mnoho z těch ouřadů uvědomuje a ač to není pravidlem, tak debata o nich (i s tím "nejbezvýznamnějším" z nich dle jejich hierarchie) někdy vede i k nápravě... A je fajn vědět, že i mezi ouřady a orgány jsou přemýšlející lidé, kteří nejen tupě plní příkazy či nařízení svých nadřízených (jako s tím parkováním před lety na P-1 - s jedním příslušníkem jsem se nejednou bavil o "slepých uličkách" či "bludných kruzích" těch nařízení - např. dvouhodinovka vs dojíždějící za prací... a stalo se mi např. i to, že vytrhl průpis z bločku a hodil ho do koše...).

No doufám, že mi po zaplacení odpustku dají aspoň na nějakou dobu pokoj, ale pokud mi budou chtít znepříjemňovat život, nezbyde, než se stejným způsobem bránit a krom toho chtít vše písemně nejlépe i pořizovat nahrávky - jak je to vlastně s nahráváním úřední osoby? (samozřejmě "ve výkonu funkce" jakožto "veřejný činitel"...) - logicky bych je na to nemusel ani upozorňovat, ne?
Až mi to připomíná jednoho ouřadu na Vyšehradě, který se skoro až zděsil, když jsem si celý spis (v jiné věci) začal fotit, zanesl to samozřejmě do protokolu, ale tím odůvodněním mě dost šokoval - "to já to píšu kvůli ochraně osobních údajů, kdyby se to náhodou objevilo někde na veřejnosti, ale vy jste jistě rozumný a nikde se to neobjeví" WTF?!? Je to snad veřejný činitel, tak by mu mělo být jedno, kde se to objeví na veřejnosti, ne??? 

Jinak díky za tip(-y), na co se případně příště zaměřit a další možnosti argumentace. Možná škoda, že až po té návštěvě, ale každá zkušenost něco stojí.


IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz modrá?/kombinovaná zóna Praha 5
« Odpověď #14 kdy: 16 Prosince 2019, 15:57:29 »

No doufám, že mi po zaplacení odpustku dají aspoň na nějakou dobu pokoj,

Tomuhle přece sám nemůžete věřit. Proč by nechávali být ty, kdo platěj...?
IP zaznamenána