30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nepříjemná situace na silnici  (Přečteno 24527 krát)

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Nepříjemná situace na silnici
« kdy: 07 Prosince 2014, 22:03:45 »

Zdravím, včera se mi stala taková zajímavá věc. (v odkazu níže přikládám náčrt situace).
Je to do kopce, silnice je od určitého místa dlážděná (tuto část vozovky jsem znázornil vysprejováním), je to v křižovatce, za přechodem, v obci a za šera.

Popisky:
Já = moje vozidlo
Txi = vozidlo taxi
O2 = Zaparkované osobní auto

http://i.imgur.com/sqsDj4W.jpg

Moje rychlost byla přibližně 100kmh, rychlost taxikáře netuším - 40 až 60 odhaduji. Úsek dobře znám. Chtěl jsem předjíždět (přechod prázdný, v křižovatce nikdo, před taxikářem ještě jedno auto (to jsem do plánku nekreslil protože není důležité)).

Když se blížím k taxikáři, vjíždím do protisměru a jsem téměř za taxikářem (rychlostí cca 100kmh), taxikář najednou vjede do protisměru, abych se vyhnul srážce, stočím volant směrem k O2 a prudce brzdím, ve chvíli kdy je taxikář opět předemnou, vyšlápnu spojku a volantem prudce doprava (kdybych to neudělal, byl bych v O2 čelně), bylo to fakt na těsno a myslel jsem že jsem to o chlup ustál. Jedu za taxikářem, který pouští varovný (omluva - chápu), napadly mě dvě věci - taxikář se chtěl vyhnout výmolu a nevšiml si že za nim někdo letí stovkou a pak se mi omluvil, nebo mě chtěl prostě vyškolit a když viděl že to bylo jen tak tak a jedu zase za ním začal se bát osobního kontaktu a omluvil se. Já to neřešil, byl jsem v domění že se nic nestalo a tak jsem pokračoval dál v jízdě (taxikáře jsem taky neřešil). Nicméně všiml jsem si že v místě skorokolize zastavilo auto (které jsem neřešil). Dnes jsem tím místem jel za světla a to auto tam furt stálo a mělo v místě, které jsem označil na plánku zeleně viditelné škrábance, což je velice pravděpodobné že bylo ode mě, jen jsem to včera nepostřehl, myslel jsem že jsme se o pár cm nedotkli. Škrábanců na mém vozidle je tolik že prostě už nevím koho nebo co jsem kde vzal.

Jedna věc je ta, že je mi to fakt blbý vůči majitelovi O2. A druhá věc, je možný že ten taxikář má videozáznam nebo něco, že to policie bude šetřit až to O2 bude chtít vymáhat přes pojistku a v daném místě vím že jsou kamery (přímo kamery MP), které sekvenčně snímají tento úsek každých 10s a zaznamenávají. Zajímá mě, jak bych měl v dané situaci reagovat příště.

Chápu že je to dost blbý a je to jen coby kdyby, nicméně už to předpokládám není přestupek ale dopravní nehoda. A lak na ten díl stojí asi 2 a půl tisíce, takže předpokládám že to O2 bude řešit pojistkou. Může se mě to nějak dotkout? Pravda je že auto není psané na mě a já nebyl ztotožněn. Může se to mě nebo provozovatele vozidla nějak dotkout?
« Poslední změna: 07 Prosince 2014, 22:08:07 od zceyee »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2014, 23:46:10 »

No minimálně fér by bylo to s majitelem vyřešit, protože teď s tím bude mít starosti jen on a bude ho to stát minimálně nějaký čas a to jen zaparkoval auto. Nechci nijak moralizovat a chápu, že se tu řeší záležitosti jak nekrmit městské kasy kvůli malichernostem které nikoho neohrožují nebo mají přímo za cíl jen kasírovat. Ale jsem toho názoru, že když už jeden jede jako kokot(kilo ve městě, předjíždění na přechodu) tak je to sice jeho volba, ale když se kvůli tomu něco stane tak by se k tomu měl umět postavit(prosím nezaměňovat s oblíbenou PaChovskou hláškou když někdo nadýchá 0.01 nebo pirátil 60 na 50..., to nikoho podle mě bezprostředně neohrožuje) a nést zodpovědnost. Dá se to udělat tak, že majiteli prostě lak zaplatíte(nebo mu seženete nárazník v barvě, což se dá pokud to není metalíza), nebo se dohodnete a sepíšete.
Pokud zvolíte cestu lítání po městě a odírání cizích aut, tak SPRDEL se z toho nedá udělat. Pokud by někde byla RZ, tak se to dostane k majiteli, ten pravděpodobně nevypoví a pak už je jen na orgánu jak moc to bude chtít řešit, ale kvůli odřenému laku si nemyslím, že se v tom někdo bude nimrat víc než je potřeba.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #2 kdy: 08 Prosince 2014, 07:02:21 »

Pokud by někde byla RZ, tak se to dostane k majiteli, ten pravděpodobně nevypoví a pak už je jen na orgánu jak moc to bude chtít řešit, ale kvůli odřenému laku si nemyslím, že se v tom někdo bude nimrat víc než je potřeba.

Pokud se přes kamery, foto, svědecké výpovědi dostanou k RZ, poškozený nahlásí dopravní nehodu PČR, tak to orgán řešit bude a musí. Pachateli hrozí nedbalostní ujetí od nehody 7 bodů, ale k tomu je předjíždění na přechodu, což je 5 -10 tis. pokuta a 6 -12 měs. zákaz řízení.

Pokud provozovatel po výzvě odmítne podat vysvětlení, tak mu samozřejmě nic neprokážou. Každopádně pokud bude zřejmé, že ke kontaktu mezi vozidly došlo, tak by měla pojišťovna cvakat z povinného ručení a poškozený by měl uhrazenou škodu na vozidle.

Druhá věc je přístup pisatele k věci, kdy může nechat na vozidle kontakt na sebe a věc vyřešit sám přes pojišťovnu. Záleží na tom, jestli k tomu kontaktu mezi vozidly opravdu došlo, což by mohl podle poškození obou vozidel odhadnout.

Když odhlédneme od předjíždění na přechodu a rychlosti jízdy, tak viníkem nehody by taky mohl být taxikář. Pokud byl před předjížděním dán ukazatel změny směru jízdy a taxikáž mu při předjíždění vjel do cesty, tak jako viníka nehody vidím taxikáře, protože on nesmí bránit předjíždění. Jestliže jsou v místě kamery, tak by mohla být celá situace zdokumentována, současně řidič prvního vozidla, které pisatel neřešil asi celou situaci sledoval v zrcátkách, tedy může být svědkem a taky oznamovatelem dopravní nehody.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #3 kdy: 08 Prosince 2014, 07:33:29 »

Osobně bych autu O2 dal za stěrač lísteček aby se mi ozval a abych pak nahlásil na pojišťovnu, že jsem způsobil tuto nehodu. Lísteček jsem tam dal bezprostředně po nehodě a když se mi druhý den nikdo neozval dal jsem ho tam znova (asi ho někdo mezi tím odnesl .... vítr ?).
Od žádné nehody jsem tedy neujel, škoda je to zjevně nižší než je nutno volat Pachy. 
« Poslední změna: 08 Prosince 2014, 07:57:21 od pk202 »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #4 kdy: 08 Prosince 2014, 09:16:07 »

Lísteček jsem tam dal bezprostředně po nehodě a když se mi druhý den nikdo neozval dal jsem ho tam znova (asi ho někdo mezi tím odnesl .... vítr ?).
Od žádné nehody jsem tedy neujel, škoda je to zjevně nižší než je nutno volat Pachy.

Tenhle postup nedoporučuji, pokud jsou tam nějaké kamery, tak může být vidět, že bezprostředně po nehodě tam nikdo žádný lístek nedával.
Po nehodě bylo jeho povinností neprodleně zastavit vozidlo a věc řešit, což neučinil, tedy z místa dopravní nehody odjel.
Současně porušil další povinnost, když dopravní nehodu nenahlásil policii, zde vůbec nezáleží na výši škody, ale na tom, že došlo ke škodě na majetku třetí osoby, tedy měl nehodu ohlásit policii.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #5 kdy: 08 Prosince 2014, 09:20:09 »

Osobně bych autu O2 dal za stěrač lísteček aby se mi ozval a abych pak nahlásil na pojišťovnu, že jsem způsobil tuto nehodu.

To by asi bylo lepší se s ním rovnou dohodnout a dát mu třeba trojku na ruku. Jestli to je jen škrábnutí a jestli to auto není Bentley.
Jestli platí povinné ručení a má bonusy tak to přes pojišťovnu vyjde určitě dráž.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #6 kdy: 08 Prosince 2014, 09:38:35 »

Tenhle postup nedoporučuji, pokud jsou tam nějaké kamery, tak může být vidět, že bezprostředně po nehodě tam nikdo žádný lístek nedával.
Po nehodě bylo jeho povinností neprodleně zastavit vozidlo a věc řešit, což neučinil, tedy z místa dopravní nehody odjel.

Osobně si myslím, že pokud by se majiteli vozu ozval nikdo by nějaké kamery neřešil.....

Současně porušil další povinnost, když dopravní nehodu nenahlásil policii, zde vůbec nezáleží na výši škody, ale na tom, že došlo ke škodě na majetku třetí osoby, tedy měl nehodu ohlásit policii.

Kde vidíte tu "třetí" osobu ?
IP zaznamenána

Mhzz

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 233
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #7 kdy: 08 Prosince 2014, 09:59:04 »

... Pravda je že auto není psané na mě a já nebyl ztotožněn...
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #8 kdy: 08 Prosince 2014, 10:01:02 »

V daném případě může být nějakým způsobem (taxikář, kamery) zaznamenáno vozidlo, ale těžko řidič. Není tedy nic proti ničemu se majiteli auta ozvat, soukromě se s ním vyrovnat, ale kdyby někdo chtěl řešit přestupek, tak odmítnout vypovídat.

Počítám, že provozovatel auta to cvakat z povinného a přijít o bonus chtít nebude.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #9 kdy: 08 Prosince 2014, 11:48:31 »

Počítám, že provozovatel auta to cvakat z povinného a přijít o bonus chtít nebude.

Já teda nevím, ale když je škoda menší než 10 tisíc, tak se to pro pojišťovnu ani jako nehoda nepočítá, takže žádný malus zde není - alespoň tak jsem to měl u své pojišťovny já.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #10 kdy: 08 Prosince 2014, 22:22:48 »

reseth: Vaše reakce mě poněkud zarazila. Že jsem jel jako ko*** sice uznávám, nicméně kdyby se stala stejná situace a taxikář jel dvacet a já šedesát (při pominutí zkrácení brzdné dráhy), řešil bych to stejně a pravděpodobně se stejnými následky. Předjíždění na přechodu je sice nezákonné, nicméně když je přechod prázdný a já úsek znám (jsem si opravdu jistý že tam nikdo není), nevidím zahájení předjíždějícího manévru na přechodu za ohrožující (ikdyž nezákonné) - což je samozřejmě subjektivní věc.

Opravdu jsem nezaložil tento topic abych se vychloubal svou zjevně agresivní jízdou, ale abych zjistil jak jsem měl v situaci reagovat a co se mi teď může stát. Dnes jsem jel okolo a auto tam již nebylo. Nicméně nevím zda bych mohl situaci nazvat jako ujetí od nehody, když jsem se v danou chvíli domníval že jsem se autu úspěšně vyhnul (což jsem se opravdu domníval).

Z morálního hlediska nejsem přesvědčen na 100% že jsem škodu způsobil já (mohl si ji udělat dávno předtím) a teď se to bude těžko dohledávat (z mojí pozice). Je to sice pravděpodobné a se zacálováním škody způsobené mou vinou nemám nejmenší problém (již několikrát jsem to udělal, párkrát se také jednalo o zaparkované auto  a aktivně jsem vždy dohledal majitele. Kdybych si ve výše popsanou situaci myslel, že jsem ho škrábnul já, samozřejmě bych majitele také vyhledal, případně zavolal policii a situaci aktivně řešil.

Mršťa: Kamery snímají sekvenčně (tedy se otáčejí, snímají tedy patnáct sekund jednu ulici, patnáct sekund druhou ulici).

Po nehodě bylo jeho povinností neprodleně zastavit vozidlo a věc řešit, což neučinil, tedy z místa dopravní nehody odjel.
Současně porušil další povinnost, když dopravní nehodu nenahlásil policii, zde vůbec nezáleží na výši škody, ale na tom, že došlo ke škodě na majetku třetí osoby, tedy měl nehodu ohlásit policii.

Byl jsem v domnění, že se žádná nehoda nestala.

Ještě jedna věc. Pokud bych v podobné situaci opravdu poškrábal zaparkované auto. Mám povinnost zavolat policii, jsem povinnen popsat policii jak k nehodě došlo nebo mohu zavolat policii a odepřít výpověď v dané věci (nic nepodepsat)? Nebo to bude jako když jsem policii nezavolal když odepřu výpověď.

Děkuji za komentáře, vážím si vašich reakcí. Nicméně si stále nejsem jistý že jsem poškrábání zaparkovaného auta zavinil já (ikdyž to berete jako hotovou věc). Bohužel nemám v autě záznamové zařízení.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #11 kdy: 08 Prosince 2014, 22:35:57 »

Sorry, ale jestli jsem do někoho jebnul nebo ne, pokud nejsem vykalenej jak doga, musím v autě snad poznat...
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #12 kdy: 08 Prosince 2014, 22:56:15 »

Sorry, ale jestli jsem do někoho jebnul nebo ne, pokud nejsem vykalenej jak doga, musím v autě snad poznat...

Vámi expresivně zvolené "jebnutí do někoho" a lehké poškrábání laku je sakra rozdíl. Nicméně přikládám video abyste si dokázal trošku představit danou situaci ve vozidle, k tomu si domyslete že se jedná o šero (tedy téměř tmu) a řidič se nesoustředí pouze a jen na manévr, aby se vyhnul překážce, do toho mu hraje hudba a sleduje ostatní vozidla, chodce a celý provoz před ním i okolo něj (vzhledem k rychlosti jsem nesledoval situaci za sebou).

https://www.youtube.com/watch?v=Lj50zGPZRbM

Ještě dodávám že jsem byl stoprocentně střízlivý (jsem abstinent) a jel jsem dalších 250 kilometrů (což je naprosto bezpředmětné, spíš tím chci říct, že opravdu nejezdím pro to abych jel rychle, ale abych dojel). Rychlost na cca 100kmh jsem zvýšil, abych taxikáře bez problému předjel do kopce.
« Poslední změna: 08 Prosince 2014, 22:59:22 od zceyee »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #13 kdy: 09 Prosince 2014, 07:18:36 »

Byl jsem v domnění, že se žádná nehoda nestala.

Ano, jenže orgány v otázce zavinění velmi rády používají § 4 odst. 1 písm. b) zákona o přestupcích, který se týká nevědomé nedbalosti, kdy "nevěděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ač to vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům vědět měl a mohl".
Vznikla nějaká kolizní situace, kdy mohlo dojít ke střetu vozidel. Nejsem si sice vědom, že ke střetu došlo, ale měl bych zastavit a zkontrolovat, zda se opravdu nic nestalo. V takových případech moc nevěřím, že by byl řidič na 100% přesvědčen, že ke kontaktu vozidel nedošlo. Většinou je to velmi rychlé a v návalu stresu člověk vše vnímá jinak. Samozřejmě dokazování případného zavinění je na správním orgánu.

Mám povinnost zavolat policii, jsem povinnen popsat policii jak k nehodě došlo nebo mohu zavolat policii a odepřít výpověď v dané věci (nic nepodepsat)? Nebo to bude jako když jsem policii nezavolal když odepřu výpověď.

Zavolat policii a ohlásit dopravní nehodu stačí. Při jejím šetření lze odepřít podání vysvětlení, to je základní právo podle zákona o policii § 61 odst. 3, podle zákona o přestupcích § 60 odst. 1 a podle listiny základních práv a svobod čl. 37. Policie by měla samozřejmě před výslechem osobu poučit o jejím právu výpověď odepřít. Podepsat odepření vysvětlení není na škodu. Takových nehod, kdy z místa někdo ujede nebo když na místě zůstane a poté podá vysvětlení, že byl spolujezdec a vozidlo řídila osoba blízká, která místo opustila je hafec. Nebo, že byl jako provozovatel vozidla informován osobou blízkou, že jeho vozidlo mělo účast na dopravní nehodě a on si ho šel zajistit.

IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Nepříjemná situace na silnici
« Odpověď #14 kdy: 10 Prosince 2014, 00:32:27 »

.....
Zavolat policii a ohlásit dopravní nehodu stačí.

Já pořád nechápu, proč bych musel volat policii, když jsem třeba při parkování někomu škrábnul lak. Prostě ho zkontaktuji a posléze nahlásím škodu na svojí pojišťovnu a tím končím.
IP zaznamenána