30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem  (Přečteno 6039 krát)

tlachtac

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« kdy: 04 Prosince 2019, 20:27:27 »

Zdravím. Rád bych dostal radu, jak mám postupovat příště, protože jsem nyní asi něco pokazil.

Osoba blízká (skutečně to tak bylo) zaparkovala moje vozidlo částečně na trávě v Praze. MP lístek za stěrač nedala, takže jsme o ničem nevěděli. Po měsíci mi přišla domů obálka s modrým pruhem, tak jsem to převzal a tam výzva od MP Praha, ať se já jako provozovatel vozidla dostavím na podání vysvětlení pro neoprávněný zábor veřejného prostranství motorovým vozidlem. Tak jsem se tedy dostavil, strážnice mi řekla, že by to mohla překvalifikovat na silniční vegetaci, že tam to auto stojí jen částečně a že v dopravě je menší pokuta než za zábor. No řekl jsem, že jsem se dostavil kvůli řešení záboru a ne kvůli porušení silničního zákona a řekl pravdu, že jsem tam nezaparkoval já, ale že tam zaparkovala osoba mě blízká. Strážnice to nasraně sepsala, řekla že mi teda napíšou z úřadu a šel jsem domů.
K mému překvapení mi dorazila nyní obálka s červeným pruhem, z úřadu, kde mi oznamují, že přestupek považují za dostatečně prošetřený u policejního orgánu (to bylo velké šetření, když jsem tam jen uvedl, že vozidlo zaparkovala osoba blízká).
O záboru už zde v tomto dokumentu z úřadu není ani slovo. Přišli na to, že se jedná pozemek vedený jako veřejná zeleň dle vyhlášky hl. m. Prahy a já jí porušil tím, že jsem ve veřejné zeleni zaparkoval motorové vozidlo. Jak ze záboru, ke kterému jsem byl podat pravdivé vysvětlení je najednou porušení vyhlášky? A jak můžou psát, že mají za prokázané, že jsem tam vozidlo zaparkoval já, když jsem tam ten den vůbec nebyl? Opakují to pak i v dalším textu, kde píšou "Protože nebylo pochyb o tom, že se obviněný přestupku dopustil, správní orgán rozhodl ..." Jak to můžou tvrdit, když nemají žádný důkaz a ani mít prostě nemůžou?

Celé mi to přijde vymyšlené. Zvlášť když mi píšou (vyhrožujou), že pokuta je až do výše 100 tisíc Kč, ale protože já jsem spolupracoval a vlastně jsem nikoho neohrozil a další plky, tak mám zaplatit jen 200 Kč. Vidím za tím jasnou taktiku, jak dostat ty prachy, protože 200 Kč skutečně ani mě nestojí za to, abych sepisoval nějaký odpor a pak běhal po úřadu, což by asi následovalo. Předpokládám, že takhle kalkulují, že to prostě nikomu za ty prachy nestojí.

A chtěl jsem teda poprosit, jak mám případně postupovat příště, protože jsem tedy asi někde udělal chybu, v domění, že za zábor nemůžu být potrestán, když ho spáchala osoba mě blízká a najednou je z toho porušení vyhlášky a pokuta příkazem provozovateli vozidla.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #1 kdy: 04 Prosince 2019, 21:13:44 »

No a tu pokutu jste zaplatil? Pokud ano, je škoda plýtvat energií na akademickou kauzu. Jestli ne, tak ukažte dokumenty (příkaz, oznámení o zahájení řízení ...). Nerad bych dělal předčasné závěry, dokud nebude jasné, jakou přesně vyhlášku a jaké její ustanovení mělo být porušeno, ale velmi pravděpodobně půjde o tzv. postup ultra vires (tj. že se MHMP či ÚMČ pokusil regulovat vyhláškou něco, co již upravuje zákon - ZPPK ve vztahu k pozemním komunikacím, resp. 251/2016 Sb. ohledně toho záboru).
« Poslední změna: 04 Prosince 2019, 21:40:03 od hh »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #2 kdy: 04 Prosince 2019, 21:28:00 »

hh> Já bych si tipl, že kolega tlachtac vyhláškou myslí ZPPK.

edit: Ale hlavně nemají řidiče a ke sprdeli jim chybí sprdelní výzva.
« Poslední změna: 04 Prosince 2019, 21:57:56 od Číkus »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #3 kdy: 04 Prosince 2019, 22:15:48 »

A chtěl jsem teda poprosit, jak mám případně postupovat příště, protože jsem tedy asi někde udělal chybu

První chyba byla že jste chodil na MP to s nimi řešit.. příště MP ignorujte a počkejte co vymyslí magistrát.

Jestli chcete řešit dopis z magistrátu tak napište přesně jaký dopis to je a z čeho jste obviněný.
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #4 kdy: 05 Prosince 2019, 09:31:15 »

Mě asi čeká podobná taškařice s pražskou městskou částí, kde se běhá známý crosscountry závod přes tři kopce a tři potoky. Jako provozovateli vozidla mi byl příkazem udělen jakýsi desátek za stání na zeleni/zábor (nemám papír u sebe, nevím co přesně mi chtějí přišít), což zakazuje městská vyhláška. Udělali takový pěkný pejskokočičkovský příkaz, poslali ho po 11 měsících od skutku.  Přišel rovnou příkaz, žádná sprdelní výzva. Odpor poslán, čekám na další reakci.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #5 kdy: 05 Prosince 2019, 12:31:41 »

tamara: Možná je to identická situace, jako původní dotaz. Ale aby bylo o čem se bavit, je třeba ověřit, že jde o sběrný přestupek podle § 4 zákona 251/2016 Sb. a jaká konkrétní vyhláška či nařízení a v nich jaká konkrétní povinnost měla být porušena.

Je totiž velmi pravděpodobné, že zakazuje-li např. OZV auta v parku, je to neústavní, protože se samospráva montuje do oblasti upravené zákonem (analogicky k zákazu psů na hřbitově, viz Pl.ÚS 33/05). Auta upravuje na pozemních komunikacích ZPPK, na jiných veřejných prostranstvích (nejen) auta řeší § 5 zákona 251/2016 Sb. (zábor, znečištění, pořádek při sportovních, kulturních apod. akcích ...), vraky mimo PK řeší zákon o odpadech, ochranu životního prostředí obecně zákon 114/1992 Sb. (a okrajově OZř - § 66d) atd. Přijde mi velmi obtížné vyhláškou obce někde zakázat auta, aniž by se to krylo (jak z hlediska obsahu i účelu dané povinnosti) s něčím výše vyjmenovaným. Ale třeba mám jen nedostatek fantazie.
IP zaznamenána

tlachtac

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #6 kdy: 05 Prosince 2019, 12:39:45 »

Zatím jsem nezaplatil.

Měl jsem porušit vyhlášku č. 6/2001 o ochraně veřejné zeleně, paragraf 2 písm. a).

No ono je to asi jedno, myslel jsem že na nějakou reakci mám více času a na konci je napsáno, že je lhůta 8 dnů od doručení, což je dnes. To nejsem schopen nějaký odpor sepsat a donést ho tam. Myslel jsem, že mám na to 30 dnů, ale to je lhúta pro zaplacení, moje blbost. Takže spíš mi jde o ten postup pro příště a chci jim aspoň napsat e-mail, že je to nesmysl a rád bych měl nějaké vecné argumenty, ne jenom to, že jsem vozidlo skutečně neřídil a oni tedy lžou.

Co se týče toho, že jsem neměl na výzvu od MP reagovat. To jsem jako mohl? Když mi přijde obálka s modrým pruhem, netuším o co jde, prostě to přeberu. V ten moment mají můj podpis, že jsem to převzal a mám tam jasnou výzvu k dostavení se a že mě můžou i předvést. Jak jsem měl teda reagovat na tu výzvu od MP? Díky

Večer to sem zkusím naskenovat. Není to přímo od magistrátu, ale od městské části Praha 3.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #7 kdy: 05 Prosince 2019, 13:00:38 »

Odpor stačí bez důvodů a poštou i v poslední den.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #8 kdy: 05 Prosince 2019, 13:09:54 »

Odpor stačí i emailem dnes a potvrdit poštou do pěti dnů.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #9 kdy: 05 Prosince 2019, 13:14:32 »

Takže spíš mi jde o ten postup pro příště a chci jim aspoň napsat e-mail, že je to nesmysl a rád bych měl nějaké vecné argumenty, ne jenom to, že jsem vozidlo skutečně neřídil a oni tedy lžou.

Pokud Vám přišel Příkaz a nepodáte Odpor, tak je úplně jedno, na základě čeho ten Příkaz byl vypraven a jestli v něm lhali jednou nebo třikrát. A Váš následný email si maximálně přečtou u kávy pro pobavení.

Co se týče toho, že jsem neměl na výzvu od MP reagovat. To jsem jako mohl? Když mi přijde obálka s modrým pruhem, netuším o co jde, prostě to přeberu. V ten moment mají můj podpis, že jsem to převzal a mám tam jasnou výzvu k dostavení se a že mě můžou i předvést. Jak jsem měl teda reagovat na tu výzvu od MP? Díky

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=4187.0
« Poslední změna: 05 Března 2020, 08:03:57 od solaris »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #10 kdy: 05 Prosince 2019, 13:15:22 »

tlachtac: Většina dotazů je na fóru 100x zodpovězených a rozebraných ze všech stran (ignorování MP, přebírání obálek s pruhem a obecně doručování, co je odpor, co je blanketní úkon ...). Tak zkuste chvíli hledat a číst.

Prakticky k řešenému případu: Podejte dnes odpor, pokud nestíháte na poštu, stačí provizorně i mailem (ale nutno poslat na adresu podatelny, ne na libovolný mail např. konkrétního úředníka), pak je nutné potvdit (detaily opět zde 100x rozebrány). Následně se ubráníte nejsnáze tím, že není prokázáno, že jste tam vjel a zaparkoval vy - je to jednoduchý případ, též opakovaně probíraný. Je zbytečné cokoliv platit, i když to úřad zkouší jako že se slevou (200, když sazba je do 100k). Že to ÚMČ nejspíš špatně právně kvalifikuje a stíhá (jako porušení OZV, nikoliv jako zábor) je už jen nadstavba.
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #11 kdy: 05 Prosince 2019, 14:17:15 »

tlachac: dnes podejte odpor - datovou schrankou, mailem (s naslednym potvrzenim postou) nebo doporucenym (!!!) dopisem. Ten muze znit jen
Kód: [Vybrat]
Ja, tlachac, podavam proti prikazu c.j. xxxxxx s.z. yyyyyy odpor. NazdarAdresujte idealne celemu uradu (nepiste nikam odbor natoz jmeno urednika), at se jim to chvilku toula po uradu). A pak cekejte. Muzete sem hodit naskenovany/nafoceny a anonymizovany Prikaz ktery jste dostal. Pokud na to nezapomenu, tak sem zitra hodim svuj, co si pamatuju, tak to na me taky zkousi s mestskou vyhlaskou.
Ale hlavne dneska podejte ten ODPOR!
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #12 kdy: 05 Prosince 2019, 14:29:50 »

a ještě jedna věc: ta pražská vyhláška definuje zeleň s odkazem na kódy pozemku v katastru. Já třeba koukal na to místo kde jsem stál já a to je dle katastru "ostatní plocha", což rozhodně nemůže být považováno za "zeleň, zeleň v zástavbě nebo ostatní veřejná zeleň" - ale to jen tak na okraj, kdyby to náhodou ouřada po odporu ještě zkoušel....
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #13 kdy: 06 Prosince 2019, 12:27:59 »

V příloze posílám úřednický freestyle z městské části pod Hrádkem....
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Ze záboru je porušení vyhlášky a pokuta příkazem
« Odpověď #14 kdy: 06 Prosince 2019, 12:39:16 »

Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že poruší povinnost stanovenou v obecně závazné vyhlášce obce nebo kraje.
Pokud se nepletu tak toto není možné hodit na provozovatele, tudíž by mělo bohatě stačit odepření výpovědi...
IP zaznamenána