30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování  (Přečteno 3566 krát)

nechapavy

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil

Zdravím všechny po delší době.
Mám tu zajímavou situaci ohledně pozvání na podání vysvětlení k PČR (telefonicky se záznamem, vzhledem k tomu, že jsem do toho šťoural okamžitě, co se ke mě donesl problém a tedy jsem nechal kontakt na sebe přímo na dopravním oddělení).
Původní směr, který jsem si naplánoval, padl ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že součástí spisu je i video, kde je vidět kontakt vozidel. Samozřejmě stále je to v rovině dojmů.

Hrubá situace je tedy taková, že řidič se během parkování dostal do situace, která mohla nabýt dojmu kontaktu vozidel. Majitel vozidla (který parkoval na chodníku nad místem, které je označeno žlutou malbou), mohl a nemusel přímo vidět dotyčnou situaci, nicméně během pořvávání z okna nakonec vyšel ven a vozidlo společně s řidičem prohlédl. Cizí vozidlo zjevně nebylo poškozeno. Poté vozidlo přeparkoval a opakovaně se před svědky agresivně až vulgárně vyjádřil v tom smyslu, že zajistí aby řidič byl sankcionován. Posléze s vozidlem odjel. Následně jsem se dozvěděl, že zavolal policii a ta provedla šetření, během čehož se zjistilo, že ke kontaktu mohlo dojít, ale že celé nahlášené poškození neodpovídá možnému kontaktu vozidel. Na vozidle řidiče bohužel je několik neopravovaných šrámů, z nichž jeden může být výsledkem kontaktu. V tuto chvíli samozřejmě nevím více, ale rozhodně neplánuji sedět se založenýma rukama.

V hlavě mám samozřejmě několik postupů, ale i tak se zeptám na názory, budete-li tak laskavi.

Dále mám dotaz, vzhledem k tomu, že jsem to nenašel ve FAQ plnou moc pro podání vysvětlení u PČR.

Děkuji všem za věnovaný čas.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 309
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #1 kdy: 10 Května 2020, 18:04:29 »

Máte sice nick nechapavy, ale asi jde o překlep a mělo to být nepochopitelný. Zkuste ještě jednou a pomaleji popsat 1) co se stalo, 2) co zatím provedla PČR a 3) jak se v tom hodláte angažovat vy a v čím zájmu ...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 999
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #2 kdy: 10 Května 2020, 18:50:48 »

K podání vysvětlení nelze zmocnit.
IP zaznamenána

nechapavy

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #3 kdy: 10 Května 2020, 19:50:41 »

Nepochopitelny je dobry :-D

Ok. Tak snad jednoduseji.
Ridic R nejsem ja, ale je to clovek z me blizkosti.
Domnele poskozeny DP je cizi clovek.

ad 1) Misto parkovani na chodniku podelne. Vozidlo DP stalo na chodniku (tady je jeste perlicka, ale tu si prozatim chci nechat pro sebe). Vozidlo ridice R najizdelo na chodnik na parkovaci misto za vozidlo DP. Behem tohoto manevru pry doslo ke kontaktu vozidel. DP koukal z okna a mohl a nemusel videt kolizi. Pote DP vysel ven a spolecne s R zkontrolovali, ze nedoslo k poskozeni vozidla. DP vozidlo preparkoval jinam, vratil se zpet a prezentoval, ze zajisti, aby R mel postih. Pote DP s vozidlem odjel uplne pryc a vratil se az vecer.

ad 2) Nasledne bylo provedeno setreni policii, kdy DP oznamil poskozeni vozidla, ktere ovsem neodpovida moznostem kontaktu obou vozidel. Ale nalezli i poskozeni, ktere by mohlo byt pripadnym kontaktem zpusobeno. Take neco podobneho nasli i na vozidle R, nicmene vozidlo R je diky milym ridicum v okoli a stari dobite samo o sobe. Ridic R byl skrze me (telefonicky hovor) pozvan na podani vysvetleni. Na zaklade toho vim, ze pry existuje svedek a ze pry existuje videozaznam.

ad 3) Hodlam to resit kvuli blizkosti s R (tedy v ridicove zajmu), z duvodu dle me jasne neferovosti jednani DP a kvuli tomu, ze vysledek mohu (doufam) zlepsit, nikoliv zhorsit.

Ohledne zmocneni k podani vysvetleni je to mysleno jinak. R se k podani vysvetleni samozrejme dostavi. Ale rad bych tomu byl pritomen a vysvetleni korigoval. A nechci byt vypoklonkovan. Ano, znam FSM, nicmene to je pouze jedna z moznych cest, ktera aktualne neni uplne idealni.
« Poslední změna: 10 Května 2020, 19:52:36 od nechapavy »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 999
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #4 kdy: 10 Května 2020, 19:58:41 »

Nechť R předvolání na fízlárnu v klidu ignoruje.
IP zaznamenána

nechapavy

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #5 kdy: 10 Května 2020, 20:07:32 »

rekenem, ze varianta z FSM je mi blizsi, nez uplna ignorance byt telefonni pozvanky. kazdopadne je vubec mozne ovlivnit smer nebo tato odpoved znaci vykaslat se na to a nechat to az do spravniho rizeni?

apropo, podani vysvetleni a audio. rad bych byl pritomen prave z duvodu, ze chci mit i audiozaznam. a realne se i dozvedet nejake podrobnosti, ackoliv je mi jasne, ze v tuto chvili je to silne omezene moznostmi.
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #6 kdy: 10 Května 2020, 20:47:21 »

Chodit na PČR je absolutní ztráta času... Vyčkejte na správní řízení.
IP zaznamenána

nechapavy

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #7 kdy: 12 Května 2020, 18:33:45 »

OK. Nicméně, abych měl kompletní informaci. Na podání vysvětlení tedy nelze zmocnit a dotyčný tam musí případně dojít sám. Pokud tam ovšem dojde, může tam s ním jít jeho právní zástupce, případně jen svědek z lidu?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 309
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #8 kdy: 12 Května 2020, 19:56:14 »

Zmocnění/zastoupení vs. podání vysvětlení - ono nejde ani tak o to, že by nešlo někoho zmocnit k podání vysvětlení, rozhodně to není zakázané, jen to úplně nedává smysl. Ale to je problém orgánu, který to vysvětlení požaduje.

Vysvětlení je v podstatě předběžná (zjednodušená, před/mimo-procesní) svědecká výpověď. Někdo, kdo něco ví (protože něco viděl/slyšel, sám vykonal, byl u toho ...), informace předá orgánovi, a ten s nimi pak nějak dál pracuje.

Zastoupení spočívá v tom, že zástupce za zastoupeného právně jedná.

No a když se nad tím zamyslíte, tak to nejde dohromady. Jednak proto, že nemá smysl požadovat po zástupci vysvětlení (ani svědeckou výpověď), pokud zástupce u toho, k čemu má podávat vysvětlení nebyl, sám svými smysly nic nevnímal. A jestli o tom něco ví, může podávat vysvětlení sám za sebe, ne jako zástupce. Zároveň podání vysvětlení není (obvykle) právním jednáním resp. úkonem, tedy nějakou vůlí ovládanou aktivitou, na základě které někdo zakládá, mění či jinak ovlivňuje něčí práva a povinnosti.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, podání vysvětlení obvykle nevisí ve vzduchoprázdnu, ale souvisí s nějakou kompetencí a pravomocí orgánu, který se toho vysvětlení domáhá. Např. jako příprava na případné správní řízení. Nebo jako ve zde uvažované věci jako součást objasňování dopravní nehody (tedy působnosti PČR dle § 124 ZPPK). No a v rámci tohoto procesu obvykle mají osoby, kterých se to týká, nějaké role a s tím spojená práva a povinnosti. A v této souvislosti už zastoupení, nebo obecněji právní pomoc, smysl dává.

Zcela konkrétně - objasňování nehody je jakási ucelená činnost PČR. Nejde o správní řízení, čímž odpadá hafo formalit, ale jinak se to chová podobně. Má to nějaký předmět (tu nehodu), nějaké angažované či jinak dotčené osoby (vlastníci, provozovatelé, řidiči těch vozidel, poškození, svědci), nějaký výsledek (protokol) a nějakou cestu a dílčí kroky, které k tomu vysledku vedou. No a pokud se tohoto (kvazi)řízení (kvazi)účastní váš známý jako řidič či vlastník auta, které se možná účastnilo nějaké nehody, tak samozřejmě může být vámi zastoupen, a může vaším prostřednictvím činit vše, co by jinak dělal sám (např. nahlížet do spisů, požadovat informace, seznámit se s výsledky šetření atp.), nebo vás jen může vodit s sebou jako právní pomoc.

Jakou konkrétně taktiku zvolit je na vás a na známém. Můžete udělat to, co je vám doporučováno, tedy tento proces kompletně ignorovat, případně dotírání PČR aktivně neutralizovat (odmítnout podat vysvětlení atp.). Výsledkem šetření PČR není rozhodnutí, které by přímo někomu ukládalo povinnosti, závěry PČR nejsou formálně závazné či automaticky správné, tedy pokud známý sám neusiluje o nějaký konkrétní výsledek, nechce např. sám po nikom požadovat škodu, a pouze se brání, je možné počkat, co z PČR vypadne a co s tím pak někdo další udělá a řešit to případně až v této další fázi.

Tato taktika má ale i svá negativa. Pokud vy budete zcela pasivní a na rozdíl od údajného poškozeného, upečou si tam nejspíš něco, co bude vyhovovat protistraně. Není to sice konečná, ale třeba v následném řešení s pojišťovnou má papír od PČR značnou váhu (a důkazní břemeno k zpochybnění těchto závěrů zpravidla ponese ten, kdo se závěry PČR nesouhlasí, a nikdo mu s tím nepomůže). Proto nemusí být úplná pasivita tou nejlepší taktikou ... je dobré mít to trochu pod kontrolou. Aspoň zjistit, co se děje, co tam kdo vykládá, tedy informace především sbírat, nikoliv dávat.
« Poslední změna: 12 Května 2020, 19:59:12 od hh »
IP zaznamenána

nechapavy

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #9 kdy: 12 Května 2020, 20:21:06 »

Vy jste naprosto úžasný. Toto by mělo být také ve FAQ. Děkuji Vám.
Já to zvažoval a zcela upřímně je dříve zmiňovaná taktika také v hledáčku, ačkoliv jak je ve FSM psáno, rád dělám věci férově. Tedy ne úplná ignorace. Mé důvody jsou takové, že nechci nechat naivu v mnoha ohledech vykoupat v této situaci a souběžně bych rád posunul směr tak, jak to vidím já. Nikoliv jak to vyobrazil DP.
Proto mě zajímá právě ta varianta, být přítomen, místo "o nás, bez nás".

Tedy teď ještě správně formulovanou plnou moc a ostatní už zkusím opět sám. Samozřejmě, když už jsem se optal, hodím sem posléze i postup a výsledek.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #10 kdy: 13 Května 2020, 00:13:46 »

Proto mě zajímá právě ta varianta, být přítomen, místo "o nás, bez nás".

Ale jen pro jistotu.. když je účastník který nemá zkušenosti se správním řízením a má představu že jim to vysvětlí jak to bylo a oni to uznají.. tak by tam určitě neměl sám chodit a něco jim říkat.
Nejmenší riziko je když bude s orgány komunikovat jen písemně.
IP zaznamenána

nechapavy

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #11 kdy: 13 Května 2020, 08:35:49 »

dekuji z upozorneni.
« Poslední změna: 14 Května 2020, 08:38:37 od nechapavy »
IP zaznamenána

nechapavy

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
Re:Podání vysvětlení k domnělému poškození vozidla během parkování
« Odpověď #12 kdy: 14 Června 2020, 09:45:27 »

tedy predem jeste jednou diky a ano, vice cist a mene mluvit :-) samozrejme ze neni mozne aby sel na podani vysvetleni zastupce. ale neni zakazane, aby tam sel nekdo spolecne s tim, kdo podava vysvetleni.

pribeh tedy pokracuje. na policii nebylo ani nutne davat nejakou plnou moc ci cokoliv. dotycny to neresil. svym zpusobem mile a pohodove vystupovani, tedy jsem se i na slusnaka zeptal, jestli mohu poridit zaznam (bez odmitnuti). kazdopadne pouceni k podani vysvetleni ne zcela plne (opet jsem neresil), behem reci dokonce sam priznal, ze ho rekl dosti zkracene. bylo nam ukazano par obrazku mimojine pry z videa (ktere jsme nevideli, ale za me nic nedokazujici, protoze to by se tim nijak netajil), k nimz jsem mel vyhrady. zajimava vec na konci, kdy do zapisu dotycny policista chtel napsat, ze nam ukazal fotografie a nekolikrat se zeptal jestli tam muze dopsat, ze (volna citace) "uznavame, ze ke kontaktu vozidel mohlo dojit". coz jsem odmitl. a pry do deseti dnu by mel byt vysledek setreni s tim (aktualne je to mesic), ze to bud zamitnou, nebo predaji na sprdel, kde to bud zamitnou anebo to bude pokracovat. tedy uvidime, co bude dal. hlavne jsem zvedav na to video.
IP zaznamenána