30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Bránění - výjezd z garáže  (Přečteno 8645 krát)

Andrea

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Bránění - výjezd z garáže
« kdy: 20 Listopadu 2019, 11:55:02 »

 Mám zděnou garáž. Její výjezd je přes silnici (užší) před domem, kde nejezdí mnoho aut (dvě auta se nevyhnou). Při vyjíždění musím díky úzkým vratům vyjet kolmo, k čemuž silnici potřebuji a částečně i pozemek, který patří jinému majiteli. Na tomto pozemku jsem dříve parkovala, když jsem nechtěla zajíždět do garáže. Samozřejmě ne zadarmo. Podílela jsem se finančně na údržbě tohoto pozemku. Nyní se majitel rozhodl, že už zde parkovat nesmím. Respektuji jeho požadavek. Ale při výjezdu potřebuji část jeho pozemku. Garáž je zkolaudovaná jako garáž. Na plochu, kde jsem dříve občas parkovala, nyní odhazuje odřezky větví, keřů, čímž mi brání ve výjezdu z garáže. Musím zeleň odklidit alespoň částečně, abych mohla vyjet.
Ptám se, kolik metrů ze zákona musí být umožněn výjezd z garáže, aby mi nebylo ve výjezdu zabráněno? Pozemek zakoupil až tehdy, kdy garáž byla dávno zkolaudovaná. Děkuji
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #1 kdy: 20 Listopadu 2019, 12:29:38 »

Pokud vjezd do garáže je pozemní komunikace, tak tam překážky nemají co dělat - nejsou stanoveny metry, týká se to průjezdnosti komunikace jako celku. Spíš to ale komunikace není a pak je to čistě otázka toho, jak to máte s vlastníkem upravené.

Čí byl pozemek v době stavby/kolaudace garáže? Stavební úřad to, jak je garáž spojena s veřejnou komunikací, v rámci stavebního/kolaudačního řízení nezkoumal? Je na tom pozemku zapsané věcné břemeno (služebnost) nebo něco podobného?

Pokud to s vlastníkem nemáte upravené a nedohodnete se s ním po dobrém, lze se domáhat zřízení tzv. nezbytné cesty, ideálně formou služebnosti, u soudu (§ 1029 OZ). Ale dohodnout se, nebo čas od času odklidit pár větví, nebo ideálně ten kus pozemku koupit, bude určitě jednodušší.
IP zaznamenána

Andrea

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #2 kdy: 20 Listopadu 2019, 12:40:06 »

Ano, je to pozemní komunikace. Hned vedle ní je z pozemku vykrojena část, kde se dříve parkovalo. A ten výkrojek je potřeba částečně i k vyjetí z garáže. Tudíž vyjíždím přes komunikaci, ale i potřebuji část jejich pozemku.
Pozemek byl v době kolaudace města. Garáž stavěli předchozí majitelé, netuším jestli stavební úřad toto zkoumal. Pochybuji. Na pozemku věcné břemeno napsané není. Ani služebnost. Oni ten pozemek odkoupili od města a nikomu nic neřekli. Určitě mi jej neprodají. A dohodnout se s nimi nedá. Dělají naschvály. Nestojím jim ani za pozdrav. Bohužel.. :-(
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #3 kdy: 20 Listopadu 2019, 12:55:59 »

Ano, je to pozemní komunikace. Hned vedle ní je z pozemku vykrojena část, kde se dříve parkovalo. A ten výkrojek je potřeba částečně i k vyjetí z garáže. Tudíž vyjíždím přes komunikaci, ale i potřebuji část jejich pozemku.
Asi by to chtělo obrázek, takto slovně si to moc neumím představit.

Každopádně pokud potřebujete užívat cizí pozemek - potřebujete k tomu mít nějaký právní důvod. Ten může plynout buď z veřejného práva (je-li to účelová komunikace, musí vlastník její užívání trpět), nebo ze smlouvy z vlastníkem, nebo z nějakého práva váznoucího na té věci. Jestli nic z toho nemáte a s vlastníkem nemáte dobré vztahy, tak máte problém - řešitelný již zmíněným institutem nezbytné cesty, ale až jako poslední možnost.
IP zaznamenána

Andrea

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #4 kdy: 20 Listopadu 2019, 13:23:16 »

Obrázek zkusím přiložit do přílohy. Bude to asi, koukám, problém.. s majiteli se nedá domluvit...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #5 kdy: 20 Listopadu 2019, 13:43:58 »

Aha, už asi chápu, je to tedy prostorově v pořadí garáž - silnice - vyježděný plácek s bordelem? Tedy např. motorkou lze jet z garáže na silnici a zpět bez jakéhokoliv kontaktu s problematickým pozemkem, ale autem kvůli manévrování je nutné na něj chvilkově vjet?

Pak nějaké šance angažovat silniční správní úřad asi jsou, ta veřejná cesta vypadá minimálně jako místní komunikace a podle § 29 zákona 13/1997 Sb. nemá bordel co dělat nejen na vozovce, ale i na krajnici. Stejně bych to ale být vámi nehrotil, dokud to nebude nutné - je-li na výběr nohou posunout a pár klacků nebo se tahat po úřadech a soudech, volil bych první možnost.
IP zaznamenána

Andrea

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #6 kdy: 20 Listopadu 2019, 13:57:57 »

Ano, přesně tak.. motorka problém není, ale k vyjetí osobního automobilu je třeba ten kousek pozemku, co vidíte na obrázku.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 863
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #7 kdy: 20 Listopadu 2019, 14:18:37 »

Nechci rýpat, ale z toho obrázku mi nepřijde, že by byl problém s autem manévrovat.. Nebylo by lepší foto, odkaz na google maps, ...?
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #8 kdy: 20 Listopadu 2019, 14:21:52 »

Z obrázku to tak hrozně nevypadá... Chápu dobře, že do garáže zajet zvládnete a ven ne?
IP zaznamenána

Andrea

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #9 kdy: 20 Listopadu 2019, 14:25:51 »

IP zaznamenána

Andrea

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #10 kdy: 20 Listopadu 2019, 14:26:45 »

V google mapě je ještě stará fotka, když se před garáží parkovalo...
IP zaznamenána

Andrea

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #11 kdy: 20 Listopadu 2019, 14:27:53 »

Do garáže jsou udělaná úzká vrata, musí se zajíždět rovně. A k tomu mi pouze ta silnice nestačí.
A to nemám velké auto.. :-(
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #12 kdy: 20 Listopadu 2019, 14:28:37 »

Aha. V tom případě viz výše. Resp. mám-li si zavěštit, lze postupovat podle následujícího scénáře.

1a) pokus o dohodu po dobrém, případně nějaký barter, zkoušet opakovaně a trpělivě, fokus jen na výsledek (není cílem si měřit ego, stát si za pozdrav, ...)

1b) svépomoc - dokud stačí kopnout do větví, pořád IMHO dobrý (hrocení obvykle vede k tomu, že místo pár klacků se na místě objeví hromada hnoje, betonový zátaras, případně tam neznámý fantom bude neustále sypat hřebíky ...)

2) podnět silničnímu úřadu, heslo překážka na (krajnici) komunikace - výsledek nelze odhadnout, ani ve vztahu k úřadu (může to iniciativně řešit, stejně tak prohlásit, že za hranicí asfaltu už ho to nezajímá), ani ve vztahu k vlastníkovi (může se leknout už samotného dopisu od úřadu, ale stejně tak ho to může především nas*at)

3) povede-li krok ad 2) k závěru, že nejde o pozemní komunikaci, lze si dát ještě jedno kolo u jiného odboru s klíčovým slovem veřejné prostranství

4) po úspěšném průchodu předchozími body by už s trochou štěstí mohly být vztahy natolik nesmyslně vyhrocené, že se vlastník pozemku uchýlí k naschválům, které u nezaujatého pozorovatele povedou k poklepu na čelo - tyto detailně zdokumentovat

5) s přípravou z předchozího bodu dát žalobu na povolení nezbytné cesty (v podobě služebnosti užití malé části pozemku naproti garáži pro manévrování) - kromě jiného bude třeba mít na to zpracovaný geometrický plán a taky nějaký podklad k tomu, že jde o minimální rozsah nutný k danému účelu - šance na úspěch pak budou značné, když soud uvidí, že vy nechcete nic než jezdit z/do garáže a protistrana je idiot

EDIT: Po shlédnutí mapy bych k výše uvedenému ještě předřadil bod 0 - naučit se do té garáže zacouvat.
« Poslední změna: 20 Listopadu 2019, 14:36:06 od hh »
IP zaznamenána

Andrea

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #13 kdy: 20 Listopadu 2019, 14:36:30 »

Pokud zacouvám, nevystoupím z auta. Přijde mi, že si myslíte, že neumím vyjíždět, popř. zajíždět do garáže. Mám to celkem dobře najeté, stačí mi kousek z jejich pozemku.... jen se obávám toho, že mi zabrání úplně používat ten kousíček pro najetí na jeho pozemek, a budu muset vybourat větší otvor pro vrata do garáže. Proto tu prosím o radu.. DĚKUJI VŠEM ZA REAKCE A POMOC..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Bránění - výjezd z garáže
« Odpověď #14 kdy: 20 Listopadu 2019, 14:47:46 »

Přijde mi, že si myslíte, že neumím vyjíždět, popř. zajíždět do garáže.
Ano, skutečně to tak vypadá - nic ve zlém, jestli máte pravdu, fotky zkreslují a opravdu to jinak nejde, tak vše ostatní výše uvedené platí.

a budu muset vybourat větší otvor pro vrata do garáže.
Což pořád může být přijatelnější alternativa než hrocení sousedských sporů (finančně, časově i z hlediska vlastního duševního zdraví).
IP zaznamenána