30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Já bych toho ty žalobce za tyhle výroky lynčoval!  (Přečteno 1693 krát)

Fogyn

  • Příspěvků: 868
    • Zobrazit profil
Já bych toho ty žalobce za tyhle výroky lynčoval!
« kdy: 19 Listopadu 2019, 12:51:13 »

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/strelba-zubri-hospoda-soud-olomouc-milan-sobotka.A191119_095822_zlin-zpravy_ras
Tak on dostal ránu do krku, dusí se, nevidí, ale "Potyčku vyhodnotil jako život ohrožující, aniž by vzal do úvahy jiné způsoby řešení,“ - no jo, to se tak běžně v klidu uvažuje když na vás někdo leží...
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Já bych toho ty žalobce za tyhle výroky lynčoval!
« Odpověď #1 kdy: 19 Listopadu 2019, 13:08:43 »

Ono se obecně hůř uvažuje když má člověk dvě promile a zbraň ho tlačí v ledvince na zádech  ;D
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Já bych toho ty žalobce za tyhle výroky lynčoval!
« Odpověď #2 kdy: 19 Listopadu 2019, 14:31:09 »

Ledvinku lze sice považovat za uzavřený obal, ale asi nebyl revolver vybitý, takže se nejednalo o držení zbraně, které je imho OK i pod vlivem.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Já bych toho ty žalobce za tyhle výroky lynčoval!
« Odpověď #3 kdy: 19 Listopadu 2019, 15:01:58 »

Především ale není žádná souvislost mezi tím, zda byly či nebyly splněny podmínky NO (a bez toho by šlo o vraždu, zabití či řekněme § 146a v pátém odstavci), a tím, zda když šel děda do hospody, tak náhodou nespáchal přestupek podle ZbrZ spočívající v tom, že nosil pod vlivem.

Pokud šlo o nutnou obranu, pak je úplně jedno, že (jiným skutkem) spáchal nějaký přestupek. Má za něj dostat pokutu, ale za samotný odstřel útočníka být zproštěn a řízení zastaveno (maximálně se pak může řešit civilní odpovědnost). Z textu plyne, že není pochybnosti o tom, že probíhal útok, tedy jde jen a pouze o přiměřenost (což podle novinového článku opravdu těžko soudit).

Jinak proběhlo první stání hlavního líčení (KS Ostrava, pobočka Olomouc, 29 T 13/2019), takže je předčasné dělat nějaké závěry. Z nejhoršího (vraždy) je obviněný venku, má-li jen trochu příčetného obhájce, bude jako lev bojovat za uznání nutné obrany a kdyby to nemělo vyjít, tak za polehčující okolnost podle § 41(g) TZ a překvalifikaci na § 146a, s trochou umu a štěstí by pak z toho mohla být i při relativním neúspěchu (odsouzení) třeba jen podmínka.

EDIT: Po dopsání jsem si aktualizoval odkaz a vida, zproštění. Tak ještě co na to SZ ...
« Poslední změna: 19 Listopadu 2019, 15:06:00 od hh »
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 686
    • Zobrazit profil
Re:Já bych toho ty žalobce za tyhle výroky lynčoval!
« Odpověď #4 kdy: 19 Listopadu 2019, 17:13:04 »

IP zaznamenána