30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Přestupek vs. kniha jízd vs. finanční úřad  (Přečteno 2527 krát)

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil
Přestupek vs. kniha jízd vs. finanční úřad
« kdy: 19 Listopadu 2019, 14:13:11 »

Zdravím, rychlý dotaz, nebo spíše poptávka reálných zkušeností při následující souslednosti děje: firemní vozidlo (sdílené), přestupek - zábor veřejného prostranství (stání na zeleni) čili bez SPRDELe a s možností "osoby blízké", výzva k podání vysvětlení.

A teď dva modely u kterých mě zajímá benefit "neplacení pokuty" vs. "hrozba návštěvy z berňáku".

1. Firma, kam přišel dopis osobou jednatele oznámí že osoba, která měla v době přestupku vozidlo svěřené je jí známa, ale nebude k ní nijak vypovídat. Pro MP zřejmě konec.
2. Firma oznámí že vozidlo měl svěřené pan XY. Předpokládám následné zahájení řízení s panem XY. Poté pan XY řekne ano, ale v tu konkrétní dobu jsem vozidlo zapůjčil osobě Z, nebo jsem ho neřídil, nebo cokoliv jiného.

A teď - nebude se v bodě 1 "mstít" MP nějakým podnětem, udáním či co já vím na berňák, aby se nám na ty knihy jízd a když už tam budou i na ostatní záležitosti došli podívat (to samozřejmě za ušetřenou pokutu nestojí ani náhodou). Setkal se s tím někdo?

A v bodě 2 - tam asi riziko berňáku nehrozí (?), ale jde se z toho naopak jako cílový označený řidič reálně vyvléci (aniž by to skončilo zpátky ve stylu bodu 1, kdy MP napíše, že ten koho jste udali to nebyl, konejte znovu a pořádně) ?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek vs. kniha jízd vs. finanční úřad
« Odpověď #1 kdy: 19 Listopadu 2019, 14:22:21 »

MP je to putna, ti to jen předají na úřad.
Úřad zkusí získat pokutičku, když to nevyjde, dál to neřeší.

Viník se nemusí doznávat, může se hájit i lží že neřídil.

Finančáku je tohle všechno úplně jedno.
IP zaznamenána

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek vs. kniha jízd vs. finanční úřad
« Odpověď #2 kdy: 20 Listopadu 2019, 09:04:47 »

Ok, děkuji za rychlý přehled a jen už tedy podotázka k tomu že se firmou označená osoba XY bude hájit nevypovídáním, neřízením apod. - úřad to odloží pro důkazní nouzi, nebo se bude točit na tom že osoba XY byla firmou nahlášena a tudíž je jasným pachatelem, nebo to vrátí firmě zpátky ať označí "pravého" pachatele?

Děkuji vřele za doplnění.
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 738
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek vs. kniha jízd vs. finanční úřad
« Odpověď #3 kdy: 20 Listopadu 2019, 09:12:13 »

Berňák se angažovat nebude, to by musel být případ s nějakým osobním zájmem uškodit.
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek vs. kniha jízd vs. finanční úřad
« Odpověď #4 kdy: 20 Listopadu 2019, 11:08:59 »

Mně se stalo, že týden po úspěšném zastavení SŘ (špatné doručování) mi přišla pokuta od FÚ za podání daňového přiznání poštou místo datovky. Bylo to přiznání dva roky staré a měl jsem tenkrát datovku asi týden. Nicméně jsem zaplatil, bylo to bohužel tak.

Důvod byl IMO jasný - v odvolání jsem pracovnici SO1 častoval nepěknými výrazy (ale ještě v rámci slušného jednání samozřejmě :-)) - takže obyčejná msta, asi se znala s někým na FÚ a tohle na mě našli.

IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek vs. kniha jízd vs. finanční úřad
« Odpověď #5 kdy: 20 Listopadu 2019, 11:25:05 »

To bude jen časová shoda, spiknutá bych v tom nehledal...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek vs. kniha jízd vs. finanční úřad
« Odpověď #6 kdy: 20 Listopadu 2019, 11:34:01 »

Pokud nemáte konkrétní indicie k existenci kauzality mezi pokutou od FÚ a projednáváním daného dopravního přestupku, tak je to opravdu jen IYO (tj. ve vaší hlavě).

Ohledně pokuty podle § 247a(2) DŘ mám vypozorováno, že po zavedení se to dlouho prakticky nepoužívalo (možná když si toho někdo na FÚ všimnul ručně, ale neměli na to zřejmě standardní procesy). Pak byla vlna, kdy v krátkém období tuto pokutu dostaly tisíce plátců, a to i těch, kteří nikdy s FÚ přes DS nekomunikovali, ani jedním směrem. Evidentně někdo kdesi na centrální úrovni Finanční správy vyjel jednorázovou sestavu, kterou nějak propojil podaná přiznání s existencí DS, roztřídil to podle působnosti a jednotlivým úřadům poslal (někde to pak šlo do koše, ale většinou to mechanicky zprocesovali - řešil jsem i vtipný případ, kdy tuto pokutu za nevyužití DS obdržel daňový subjekt s nadále aktivní DS poštou). Podobný kobercový nálet se zatím neopakoval, ani to AFAIK nic nehlídá automaticky průběžně, vím o mnoha případech, kdy povinnost porušena byla a pokuta nepřišla. Nicméně používá se to a na rozdíl od období po zavedení v takové míře, že to asi už bude standardní postup - ovšem k odhadu, co přesně je triggerem, nemám dost dat (jedna hypotéza je, že při podání přiznání přes DS se ověřuje, jestli tak nemělo jít i to minulé, ale i k tomu už znám protipříklad).
« Poslední změna: 20 Listopadu 2019, 12:10:55 od hh »
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek vs. kniha jízd vs. finanční úřad
« Odpověď #7 kdy: 20 Listopadu 2019, 11:44:25 »

V případě živnostenské autodopravy bych se spíše bál nějaké pomsty z odboru dopravy z kraje, ale to zřejmě nebude Váš případ. 
Řešili jsme před lety hodně podobný případ. Prostě řidič nenapráskán pak tři měsíce ticho po pěšině a najednou bác kontrola z odboru dopravy-to je náhoda. Obvykle tu vychází tak jednou za 8-10 let a najedno otravují  po dvou letech.
IP zaznamenána