30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 5 6 [7] 8

Autor Téma: [LOST] Helmutka - manželka  (Přečteno 13731 krát)

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #90 kdy: 11 Května 2020, 11:53:42 »

Tak jsem vyzvednul usnesení a přikládám ho v anonymizované podobě. Zaujala mě chybka v odůvodnění, kde píší, že 26.03.2020 bylo podáno odvolání, přičemž 26.03. je datum rozhodnutí, mé odvolání bylo podáno až 14.4. Ale taková formální chyba asi nehraje roli, že? Jinak stanovili 30 denní lhůtu na odstranění nedostatků. Chápu to správně, že se jedná o 30 dnů od chvíle, kdy byla zpráva v datové schránce vyzvednuta, nikoli od 30.4., kdy SO usnesení vyhotovil?
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #91 kdy: 11 Května 2020, 12:44:33 »

30 dní, co na to máte, začíná plynout od doručení výzvy k odstranění vad. S tou formální chybou si asi nepomůžete, ale odvolat se můžete, proč nepřidat práci.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #92 kdy: 11 Května 2020, 12:47:33 »

Blanketní odvolání bylo posláno prostřednictvím DS a neobsahuje elektronický podpis? To jde?

edit: Nezapomeňte proti usnesení podat blanketní odvolání.
« Poslední změna: 11 Května 2020, 12:52:36 od Číkus »
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #93 kdy: 11 Května 2020, 15:35:12 »

S tím podpisem osoby, která podání činí (mimochodem osoba, která to psala, má zřejmě problém s rozlišováním "činní" vs "činí"), se mi to také přiliš nezdá. Obecně by mělo být podání přostřednictvím DS rovnocenné elektronickému podpisu. Mám dojem, že i z tohoto odkazu na výklad US je to celkem patrné...
http://www.holec-advokati.cz/cs/publikace/aktuality/358
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #94 kdy: 11 Května 2020, 16:24:02 »

Jedna z variant (byť riskantní) by byla ve stylu "podpis nedoplním, kašlu na vás".

Pokud by SO neustoupil, považoval by (chybně) odvolání za neplatné, takže by stačilo pouze počkat na promlčení.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #95 kdy: 12 Května 2020, 05:41:00 »

Blanketní odvolání bylo posláno prostřednictvím DS a neobsahuje elektronický podpis? To jde?
Jde. Záleží na tom, čemu říkáme „elektronický podpis“.

Technicky je každá zpráva, která projde ISDS, opatřená podpisem (a zároveň i časovým razítkem), které tam umístí systém. V terminologii eIDAS by se patrně jednalo o elektronickou pečeť (v terminologii starého zákona o elektronickém podpisu o elektronickou značku). Fakticky tento „podpis“ zaručuje integritu celé zprávy včetně metadat, a pokud důvěřujeme ISDS v tom smyslu, že dělá to co má, a že k příslušným klíčům nemá mimo tento korektně fungující systém nikdo přístup, pak zaručuje i obsah těch metadat, tedy zejména ze které DS (s využitím jakých přístupových údajů) byla zpráva podána, do jaké DS a kdy byla dodána atp.

Po právní stránce tento automaticky umístěný elektronický podpis (pečeť, značka) nepředstavuje podpis ekvivalentní vlastnoručnímu podpisu podatele na papírovém podání, a to proto, že eIDAS ve spojení s adaptačním zákonem 297/2016 Sb. považuje za „podpis“ jen to, co vědomě připojuje ke zprávě podepisující fyzická osoba (pokud něco automaticky podepisuje nějaký systém, není to podpis, ale pečeť), ale především podle § 6 adaptačního zákona musí být úkony vůči OVM podepsány uznávaným podpisem (tj. podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu), což automaticky připojované značky v ISDS nesplňují.

Právně ale i tak mají podání skrz ISDS za určitých podmínek kvalitu podepsaného podání, důvodem ovšem není ten automaticky připojovaný podpis, ale samotný fakt, že zpráva byla podána skrz ISDS - proto se § 18(2) ElÚkon označuje jako fikce podpisu - sice tam žádný podpis není, ale nahlíží se na to (má stejné účinky), jako by tam byl. Připojená pečeť, metadata a jakékoliv další digitální stopy, které za sebou zpráva zanechala, nejsou z tohoto pohledu podpisem, ale mohou být klíčové pro prokazování, že zpráva opravdu byla podána skrz ISDS, a za jakých okolností (ze které schránky, s využitím jakých přístupových údajů atp.).

Krom fiktivního podpisu dle § 18(2) ElÚkon ale samozřejmě může být i zpráva podávaná skrz ISDS a/nebo její přílohy opatřeny skutečným uznávaným podpisem. Nebo klidně více podpisy, a třeba i úplně jiných osob, než je držitel příslušné DS, ze které je podání činěno. Pokud by nastal nějaký rozpor mezi tímto skutečným podpisem a fiktivním podpisem ve smyslu § 18(2) ElÚkon, pak je již judikováno, že přednost má ten skutečný. Pokud tedy někdo disponuje kvalifikovaným certifikátem a nemá přehnanou důvěru v systém datových schránek, případně u DS právnických osob nestojí o to, aby následně N právníků s 2N názory spekulovalo o tom, čí pak vlastně je ten fiktivní podpis a jaké má účinky, pak lze doporučit i podání skrz DS podepisovat. Je to jistější.
« Poslední změna: 12 Května 2020, 05:42:48 od hh »
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #96 kdy: 12 Května 2020, 13:00:43 »

Moc děkuji za fundované vysvětlení věcí kolem podpisů a ISDS. Takže zřejmě vytisknout, podepsat, naskenovat a poslat přes DS je nejspolehlivější cesta.
Měl byste případně také doporučení ohledně toho, jak koncipovat ono "... v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo"? Domnívám se, že jádro celého sporu se bude točit kolem toho, že v zákoně č. 361/2000 Sb. sice stojí:

§ 125j

(1) Pokud je podezřelým z přestupku osoba s bydlištěm v jiném členském státě Evropské unie, zašle obecní úřad obce s rozšířenou působností této osobě spolu s oznámením o zahájení řízení informační formulář v úředním jazyce členského státu Evropské unie, ve kterém má podezřelý bydliště. Tento postup se použije v případě, že se jedná o přestupek.


Nicméně se zde explicitně zmiňuje "oznámení o zahájení řízení", zatímco SO obeslalo podezřelého výzvou k podání vysvětlení.
Z logiky věci by člověk předpokládal, že pokud existuje něco jako "informační formulář v úředním jazyce členského státu Evropské unie", pak by neměl být problém poslat podezřelému i něco srozumitelného před samotným zahájením řízení, tedy při výzvě k podání vysvětlení.

Je zcela zřejmé, že zaslání několikastránkového složitého textu podezřelému, který neumí česky, je zcela účelové jednání se snahou nezahájit řízení a věc odložit. Přitom řidič je existující osoba, která komunikuje a je dokonce "osobou blízkou" provozovatelim. Existují nějaké zkušenosti ohledně "výzvy k podání vysvětlení" do EU? Já sám jsem kdysi dostal výzvu k udání řidiče z Rakouska a přišlo to česky. A to je němčina přece jen více světový jazyk než čeština.

IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #97 kdy: 26 Května 2020, 18:17:11 »

Procházel jsem si teď ještě jednou spis a zaregistroval jsem věc, které jsem si předtím nevšiml.
Součástí spisu je také "Výzva k podání vysvětlení", kterou obdržela Helmutka v českém jazyce.
Na konci dokumentu je uvedeno: "Příloha: Formulář k uvedení údajů o řidiči". Tento formulář
se ale ve spisu nenachází. Nemělo by být ve spisu reálně vše, co SO posílal?
Nejedná se o nedostatek, kterého by se dalo také využít?

Také mě zajímá další věc. Ve "Výzvě k podání vysvětlení" je na konci také poučení.
Jde o povinnou součást takové výzvy nebo ne?

Pokud by šlo o povinnou součást takové výzvy, pak by se zřejmě mělo
jednat o jakýsi typ ochrany toho, kdo má vysvětlení podat, protože se dá předpokládat,
že se neorientuje tolik, jako SO. Nejedná se pak ale v případě člověka, který česky nemluví,
o diskriminaci? Tedy že se nachází v daleko nevýhodnějším postavení, než tuzemec, protože
v podstatě poučen nebyl?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #98 kdy: 29 Května 2020, 09:57:39 »

polsak66:
Úřad nemůže vědět jaké jazyky adresát ovládá.. výzva v češtině s tím že adresát může reagovat že tomu nerozumí asi projde..

Jestli je poučení povinná součást.. asi podle toho jak přesně výzva zní.

Podle správního řádu §55(4) musí SO svědka poučit před výslechem.
Můj názor.. když SO vyzve jen k dostavení se na úřad k podání vysvětlení tak asi stačí poučení až na úřadě před podáním vysvětlení. Když vyzve třebas k písemnému podání vysvětlení tak by tam poučení asi být mělo.
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #99 kdy: 29 Května 2020, 15:33:46 »

Citace
Úřad nemůže vědět jaké jazyky adresát ovládá.. výzva v češtině s tím že adresát může reagovat že tomu nerozumí asi projde..

Ano, přesně tak adresát reagoval, tedy že vůbec neví, co se od něj chce a jestli by to nemohl dostat ve francouzštině.
Pokud se týká toho, že úřad nemůže vědět, jaké jazyky adresář ovládá, tak bych řekl, že se dá předpokládat, že osoba s bydllištěm ve Francii bude zřejmě rozumět francouzštině. Ostatně, když Helmutku obesílali kvůli rychlosti z Rakouska, tak to opravdu dostala francouzsky. Neboli Rakušáci nějakým záhadným způsobem vytušili, že to mají na fracouzskou adresu poslat francouzsky. :-)
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #100 kdy: 03 Listopadu 2020, 21:36:39 »

UPDATE:
Dnes mi do datové schránky přišla zpráva do vlastních rukou s anotací "Rozhodnutí". Mám takové tušení, že SO2 zřejmě podržel SO1 a mé odvolání zamítnul, i když to zatím ještě nevím, protože samotnou zprávu jsem ještě nevyzvednul.

Má ještě v tuto chvíli smysl čekat na konec lhůty pro vyzvednutí (10 dní) nebo je to v této fázi už jedno a mám zprávu vyzvednout hned? Jaké jsou v případě zamítnutí odvolání lhůty pro další kroky? Zřejmě bych musel v nějaké lhůtě uhradit předepsanou pokutu a také by pak zřejmě běžela nějaká lhůta pro případné podání žaloby ke správnímu soudu?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #101 kdy: 03 Listopadu 2020, 21:41:46 »

Od JMK? Nemohlo by to být rozhodnutí o odvolání proti usnesení o stanovení lhůty na doplnění blanketního odvolání proti rozhodnutí? Nebo proti tomuto usnesení nakonec odvolání podáno nebylo?
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #102 kdy: 03 Listopadu 2020, 21:49:05 »

Je to od JMK. Proti tomu samotnému usnesení odvolání podáno nebylo.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #103 kdy: 03 Listopadu 2020, 21:53:14 »

Proč nebylo podáno odvolání?
edit: Nezapomeňte proti usnesení podat blanketní odvolání.

Raději bych doporučil to nechat uležet, Pokud by to chtěl JMK zrušit a vrátit zpět k SO1, může se dalších pár dní k dobru hodit.

Odvolání bylo nakonec doplněno?

IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Helmutka - manželka
« Odpověď #104 kdy: 03 Listopadu 2020, 22:16:00 »

Ano, odvolání bylo doplněno. Díky za radu, nechám to tedy ještě uležet.
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 5 6 [7] 8