30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10  (Přečteno 4446 krát)

MichalTDM

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« kdy: 30 Října 2020, 19:03:01 »

Ahoj,

v bodech popis mé situace:

- Dne 10. 8. 2019 jel v Rakousku někdo rychleji na mé motorce.
- Trvalý pobyt mám hlášený na adrese u rodičů, kde se nezdržuji. Adresu (skutečného) bydliště mám zavedenou v evidenci obyvatel jako doručovací adresu a navíc mám po celou dobu zpřístupněnou datovou schránku.
- Na adresu mého trvalého pobytu (tj. k rodičům) mi přišlo pár klasických dopisů, které rakouské úřady v rámci řešení pokut posílají (myslím Anonymverfügung, Strafverfügung a pak 2x Mahnung). Všechny dopisy z mé strany ignorovány.
- Bohužel ale rodiče na jeden z dopisů odepsali do Rakouska něco ve smyslu, že u nich nebydlím a poslali jim adresu mého současného bydliště.
- Dnes přišel od Obvodního soudu pro Prahu 10 doporučený dopis, který jsem si převzal. Bohužel mě pošťačka zastihla zrovna ještě s jiným dopisem, tak jsem převzal i tento, přestože vím, že by mi měl soud doručovat do datové schránky. Docela mě i vylekalo, že to podle spisové značky vede český soud jako trestní věc. Obsahem obálky tohoto dopisu byla pouze další obálka, ve které byl Strafverfügung ze dne 5. 3. 2020 viz obrázky v příloze. Ten mi již jednou dříve poslali na adresu trvalého pobytu. Nic dalšího v dopisu nebylo.

Hledal jsem tady na fóru a našel jsem pouze jeden podobný případ, ale není jasné, jak tento případ dopadl. Pokutu se rozhodně platit nechystám. Naopak jsem ochotný udělat průzkum bojem a vyzkoušet všechny možnosti, jak těm vyděračům nezaplatit.

Mojí situaci vnímám tak, že rakouský SO pochopil, že nastala nějaká chyba v doručování a pokusil se (úspěšně) doručovat znova jiným způsobem. Přitom se vlastně věc v podstatě vrátila na začátek. Proto uvažuji o tom, že bych teď udal Helmuta. Myslím si, že už není moudré dopisy od rakouského SO dále ignorovat. Trochu už se bojím, když to jde přes český soud...

Máte někdo zkušenosti, jak to dále probíhá, když to jde takto přes český soud? Myslíte, že má na starosti český soud pouze doručování, nebo bude např. pokutu i rovnou vymáhat? Jak doporučujete postupovat?

Předem moc děkuji za rady a pomoc.

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #1 kdy: 30 Října 2020, 21:17:45 »

V obálce od CZ soudu nebylo nic jiného, žádný průvodní dopis? Případ zde popsaný se týkal vymáhání (výkonu rozhodnutí) podle § 261 an. zák. o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních (104/2013 Sb.), což je tuzemská implementace rámcového rozhodnutí Rady 2005/214/SVV. Dopadlo to dobře, s ohledem na nedoručení si CZ soud vyžádal nějaké další podklady, ze kterých vyplynulo, že v DE bylo rozhodnutí doručeno jen nějakou fikcí vyvěšením kdesi na nástěnce, následně soud rozhodl, že se výkon v CZ konat nebude (jaký byl další osud rozhodnutí v DE, jestli hrozí vymáhání při náhodné kontrole nebo kdyby si tam třeba pyrát otevřel bankovní účet, koupil nemovitost atp., to netušíme).

Jestli podle dopisu netušíte, proč se v tom angažuje CZ soud, nic vám nebrání nahlédnout do spisu, z něj by to mělo být jasné.
IP zaznamenána

MichalTDM

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #2 kdy: 30 Října 2020, 22:07:25 »

V obálce od CZ soudu žádný průvodní dopis nebyl. Pouze v něm byla další obálka (s označením rakouského SO, razítkem rakouské pošty a nápisem eigenhändig). V této druhé obálce byl pak uvedený dopis. Nic víc. Také se mi to zdá podivné...

Každopádně do spisu nahlédnout budu muset, jinak se nedozvím, co se procesně odehrává.

Zatím se mi to jeví tak, že pouze rakouský SO požádal český soud o spolupráci při doručování ve smyslu § 52 zák. č. 104/2013 Sb., o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních. Jinak mi to nedává smysl... Takže je teď IMHO vhodná doba udat toho Helmuta (zdá se mi, že se rakouský SO jen tak nevzdá), ať mám klidnější spaní.

Máte zkušenosti s tím, jak probíhá řízení o uznání a výkonu jiného členského státu ukládající peněžitou sankci nebo jiné peněžité plnění ve smyslu toho § 261 a násl. zák. č. 104/2013 Sb.? Informuje český soud o zahájení řízení (s tím, že se mohu např. vyjádřit), nebo rovnou dotčené osobě pošle vydané rozhodnutí o uznání rozhodnutí zahraničního orgánu?
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #3 kdy: 30 Října 2020, 22:39:58 »

Ja osobne doporucuju na Strafverfügung podavat odpor, protoze horsi to uz byti nemuze. Presne jak se pise v tom textu: kdyz nepodate odpor, je dobojovano. Rozhodnuti nabyde pravoplatnosti.

Pak se pokusi to z vas dostat, a kdyz to nepujde, preklopi se to automaticky na nahradni trest odneti svobody (nevim kolik odpovida teto castce, ale maximalne to muze byt 2 tydny, minimalne nakejch par hodin). Nemyslim ze by vam snad hrozilo vydani do Rakouska, ale kdykoli tam pojedete, riskujete ze vas opravdu posadi do vezeni. Minimalne by to pak chtelo zmenit spz na motorce, protoze Rakousko je prospikovano kamerama.

Lehota na potrestani je myslim 3 roky. A nepocita se do toho cas co se zdrzujete mimo Rakouska. Takze u cizincu co nemaji pobyt v Rakousku se to muze tahat prakticky neomezene.
IP zaznamenána

MichalTDM

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #4 kdy: 31 Října 2020, 00:01:42 »

S tím souhlasím. Podám odpor a zároveň uvedu, že řídil Helmut. Mám v plánu psát veškerá podání vůči rakouským SO v češtině. Je to v pořádku, nebo je lepší psát německy? Aby byl česky psaný odpor účinný...

Náhradní trest odnětí svobody píšou 52 hodin. Myslím, že by to byla zajímavá zkušenost  :D Do Rakouska občas zajedu. Lepší by bylo to mít nějak vyřízené, než se pokaždé v Rakousku bát, co bude.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #5 kdy: 31 Října 2020, 12:57:36 »

Zadne "zaroven"! Je potreba pristupovat aktivne k delce rizeni, takze Helmuta udate az se na nej budou ptat. Ja bych jednoduse napsal neco jako "Proti 'Policejni pokuta/Trestni vymer' podavam odpor". Pekne cesky, a at s tim delaji co chteji...
IP zaznamenána

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #6 kdy: 11 Ledna 2021, 15:03:39 »

 Zdravím!

Podal jste odpor? Dělo se něco dále?
IP zaznamenána

MichalTDM

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #7 kdy: 23 Února 2021, 18:03:28 »

Zdravím!

Podal jste odpor? Dělo se něco dále?
Omlouvám se, že odpovídám po takové době :) Odpor jsem podal. Normálně jsem ho napsal v češtině. Od té doby nic. Jsou ale dost vytrvalí, tak čekám nějakou reakci :D
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #8 kdy: 23 Února 2021, 19:31:28 »

Ten Christopher Korsche je peknej parchant, ten se jen tak nevzda! Mam s nim rozehranej jeden pripad, dve kola za sebou (Anonymverfugung, Strafverfugung), porad mi neukazal zadnej dukaz, ani neumoznil nahlednuti do spisu (Akteneinsicht).

Mame podobne pripady (u mne +25km/h) u stejneho cloveka, tak pridam par informaci co sem dostal od klubovyho pravnika (OAMTC):

Nedoporucuje se podavat uplne prazdnej odpor (leeren Einspruch) typu "podavam odpor" a tecka. Nevyzvou te k doplneni, ale smazou to ze stola. Lepe je pridat alespon nake tvrzeni napr. "...protoze sem presvedcenej, ze sem prestupek nespachal".

V Rakousku xindla ourednickyho nesmis v jeho kancelari nahravat bez jeho souhlasu (kterej ti samozrejme neda). Doporucuje se radsi vzit dalsi osobu sebou. Policajta ve sluzbe nahravat muzes (nekde mam k tomu judikat z Oberste Gerichtshof).

A jeste neco: v Rakousku postacuje k obvineni jen tvrzeni policajta! Ve spise nemusi byt ani zaber z radaru, ani fotografie auta, vubec nic! Jenom prohlaseni hlidky ze te zmerily rucnim radarem, a tvou spz-tku si zapsal. Tohle me malem poslalo do kolenou, ale pry je to tak. A dokonce muzes v situaci "tvrzeni proti tvrzeni" prohrat.

Ourad nemusi (a nebude) spolupracovat, kdyby snad mohl prokazat tvou nevinu. Ja treba zadal od Bezirkshauptmanschaftu aby si vyzadal od Asfinag-u fotky meho auta z dalnice, nebylo mi vyhoveno (i kdyz je to tady poseto kamerama).

No nic, jdu studovat Verwaltungsstrafgesetz, bude to jeste boj. Sem v nevyhode, ze mam v AT pobyt...
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 006
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #9 kdy: 25 Února 2021, 21:20:35 »

Jak jsem viděl Loiblpassstrasse, tak si říkám, že průsmyk Loibl znám, jezdím skrz něj do Chorvatska. Dokonce zrovna ta ulice vede takovou krásnou silnicí přes dlouhý most a jezero, ani nevím, že tam mají nějaké "Blitzery".

Nicméně zajímá mě také, jak ten případ dopadne...
IP zaznamenána

kacerka

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:Výzva rychlost Rakousko - doručena přes OS pro Prahu 10
« Odpověď #10 kdy: 29 Března 2021, 18:10:42 »

řeším něco podobného v jiném vláknu, tak se omlouvám, pokud dubluju dotaz... mně dorazil prostřednictvím Městského soudu "Straferkenntnis" - trestní nález, proti kterému je možné podat stížnost. Tušíte, jaký je v tom rozdíl?
v obálce samotné je papír česky, kde je přeloženo, že auto SPZ, dne, místo, překročilo. žádná výzva k udání řidiče. pak je tam mnohem obsáhlejší (ale nepřeložený) popis německy, a český papír, že jde o vzájemnou pomoc v trestních věcech mezi státy EU.
IP zaznamenána