30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Dopis Helmutovi není ve spisu  (Přečteno 5689 krát)

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
[WIN] Dopis Helmutovi není ve spisu
« kdy: 07 Září 2019, 13:45:29 »

Spolupracující Helmut z evropské země, kde se nepíše latinkou a máme s ní bezvízový styk, byl mnou úřadu sdělen jako osoba, která měla dne údajného parkovacího přestupku vozidlo svěřeno k užívání. Na formulář jsem doplnil informaci, že Helmut komunikuje pouze v jazyce své národnosti, což je zde uznaná národnostní menšina. Dopis mu i přesto poslali v češtině.
Jelikož Helmut je poněkud jednodušší starší člověk, dopis sice přijal, ale není schopen mi ho ofotit mobilem a poslat, abych mu poradil, co odpovědět. Zašel jsem tedy na úřad jako provozovatel vozidla nahlédnout do spisu, abych zjistil, co mu vůbec napsali. Dopis ale ve spisu není, není uveden ani v soupisu součástí spisu. Na můj dotaz, zda případná korespondence s nahlášeným řidičem by byla vedena v jiném samostatném spisu, mi bylo řečeno, že by určitě byla vedena ve stejném spisu. Ale prostě tam ten dopis není.
Celkem mne netrápí, že neznám obsah dopisu, Helmut odpoví obecně, že ničemu nerozumí a že žádá, aby s ním komunikovali jazykem uznané národností menšiny. Ale rád bych věděl, zda se jedná ze strany úřadu o pochybení, když dopis ve spisu není veden. Současně mne zajímá, jak moc lze využít toho, že Helmutovi i přes upozornění psali česky, tedy v jazyce pro něj nesrozumitelném.
« Poslední změna: 07 Září 2019, 13:50:44 od Kokrhel123 »
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #1 kdy: 07 Září 2019, 14:36:05 »

Já bych ve vašem případě v současnosti operoval s tím, že ho vůbec neobeslali, když to není ve spisu. To je nejlépe využitelná chyba.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #2 kdy: 08 Září 2019, 00:28:31 »

Přesně tak. Helmut ať nedělá nic - přišlo mu nějaké lejstro kterému nerozumí. Vy zajděte pro kopii spisu a nedělejte taky nic. Míč je na straně ouřadu. Když překlopí na sprdel - vytáhnete na ně že neobeslali Helmuta.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #3 kdy: 08 Září 2019, 01:01:10 »

A máte z toho nahlížení i protokol o nahlížení a počtu okopírovaných stran a soupis součástí spisu?
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #4 kdy: 08 Září 2019, 12:10:07 »

Děkuji všem za odpovědi.

Mám protokol o nahlížení do spisu, kde je uveden mimo jiné i seznam a počet okopírovaných stran.
Současně mám kopii celého spisu, včetně titulní strany složky a sběrného archu spisu. Ve sběrném archu je předposlední položka "Sdělení osoby řidiče" a poslední "Nahlížení do spisu".

Vyčkám tedy, co úřad podnikne dál.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #5 kdy: 10 Září 2019, 14:36:55 »

Já bych ve vašem případě v současnosti operoval s tím, že ho vůbec neobeslali, když to není ve spisu.

Ale asi jim nic nebrání dopis vložit do spisu později.. nevím jak to že dopis Helmutovi poslali dřív než tvrdí pak použít k obraně.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #6 kdy: 10 Září 2019, 15:37:47 »

Já bych použil k obraně fakt že spis je zjevně vedený špatně a tedy nepřezkoumatelný. Nelze dohledat co dalšího by v něm mělo být a není.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #7 kdy: 10 Září 2019, 16:27:31 »

opas:
Ano, ale dokud nezahájili řízení s provozovatelem tak chybějící dopis asi nic neznamená..
SO ho tam může přidat později a pak zahájit řízení.

Kokrhel123:
Já myslím že silnější munice by byla na dopis reagovat.. napsat že přišel dopis kterému nerozumí a žádá o překlad do *jeho jazyk*.

Úplně nejlepší to je jestli Helmut je občan členské země EU a zároveň s národností která je v ČR uznávaná menšina.. měl by na vedení řízení ve svém jazyce nárok.
Ale i jestli není tak ať stejně požádá a ať si s tím SO nějak poradí.
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #8 kdy: 10 Září 2019, 18:55:47 »

2M
Řádně vedený spis by měl obsahovat dokumenty v chronologickém pořadí, bez možnosti vkládání písemností zpětně. Tedy alespoň doufám. Jinak by bylo možné před účastníkem účelově zatajovat existenci dokumentů, na kterých má během nahlížení zájem, a až se to úřadu hodí, do spisu je zpětně vkládat.

Helmut je z evropské země, která není členem EU. Jeho národnost je uznávanou menšinou. Je podmínkou pro úřední komunikaci v jemu srozumitelném jazyce, aby byl nejenom uznávanou národnostní menšinou, ale současně pocházel z členské země EU?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #9 kdy: 13 Září 2019, 16:25:05 »

Řádně vedený spis by měl obsahovat dokumenty v chronologickém pořadí, bez možnosti vkládání písemností zpětně.

Ano, ale budete mít problém jim tu chybu dokázat a i když dokážete tak z toho pro řízení asi moc nevyplývá.. zejména když tím přiznáte že Helmut dopis dostal a že ho ignoroval.

Je podmínkou pro úřední komunikaci v jemu srozumitelném jazyce, aby byl nejenom uznávanou národnostní menšinou, ale současně pocházel z členské země EU?

Podle zákona má na vedení řízení ve svém jazyce právo občan ČR který je příslušníkem uznávané menšiny.
Ale protože jsme v EU tak občan členské země EU tu musí mít stejná práva jako občan ČR.

..když se to dá dohromady tak každý kdo je občan členské země EU a příslušník v ČR uznávané menšiny má právo na vedení řízení ve svém jazyce.

Nevím jestli ČR má nějakou takovou dohodu i s dalšími zeměmi.. ale stejně bych to zkusil.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #10 kdy: 13 Září 2019, 18:59:22 »

Ano, ale budete mít problém jim tu chybu dokázat a i když dokážete tak z toho pro řízení asi moc nevyplývá.. zejména když tím přiznáte že Helmut dopis dostal a že ho ignoroval.

A co když se Helmut obratem písemně přiznal a SO to jeho přiznání do spisu nedal, stejně jako tam nedal ten dopis Helmutovi? Možná Helmut do obálky ke svému přiznání rovnou přiložil 60 marek, aby úřadu něco nedlužil ...

Spíš je otázka, jestli Kokrhel má jak prokázat, že Helmutovi ten dopis od tohohle SO přišel (nebo aspoň byl doručován).
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #11 kdy: 13 Září 2019, 21:09:51 »

solaris:
Podle toho co psal Kokrhel123 asi Helmut nebude tak aktivně spolupracovat aby šlo tohle použít..
a když to nepůjde dokázat tak to asi nemá šanci na úspěch.

A jen z toho že dopis teď není založený do spisu bez dalšího asi nic nevyplývá..
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #12 kdy: 14 Září 2019, 09:39:37 »

Dokázat chybu vedení spisu nebude obtížné. Pokud se tam dopis objeví, bude datum jeho odeslání časově umístěno před mým nahlížením. Tedy skutečnost, že dopis v době nahlížení ve spisu nebyl, je důkaz zatajování informací před oprávněnou osobou, a také důkazem o zpětném vkládání dokumentů. Pokud se tam dopis neobjeví, neobeslali oznámeného řidiče vozidla.

Z jazykového hlediska - Helmut prostě nerozumí, co po něm úřad chce. Na tom nic nemění, jestli je občanem ČR, EU, či není. Rád by se přiznal, ale neví k čemu. Navíc, v mezidobí Helmut aktivně odepsal rukou psaným doporučeným dopisem ve své mateřštině úřadu. Píše něco ve smyslu, že vůbec nerozumí textu úředního dopisu a žádá aby s ním komunikovali v helmutovštině. Že sice v datumech uvedených v dopise byl v ČR, ale jinak nechápe vůbec nic, co po něm chtějí. Úřad tedy nemůže tvrdit, že Helmut je nekontaktní, a že neodpovídá.

Nyní čekám, jak se úřad dál zachová, podnikat nebudu nic. Ale zkusím za pár týdnů cvičně opět do spisu nahlédnout, mám to kousek.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #13 kdy: 15 Září 2019, 13:48:50 »

Dokázat chybu vedení spisu nebude obtížné. Pokud se tam dopis objeví, bude datum jeho odeslání časově umístěno před mým nahlížením. Tedy skutečnost, že dopis v době nahlížení ve spisu nebyl, je důkaz zatajování informací před oprávněnou osobou, a také důkazem o zpětném vkládání dokumentů. Pokud se tam dopis neobjeví, neobeslali oznámeného řidiče vozidla.

Ale to SO asi okecá.. navíc ze zákona asi nevyplývá jednoznačná povinnost SO ten dopis založit do spisu dát hned po odeslání.. když třebas řekne že čekal na doručenku aby to do spisu vložil současně tak mě nenapadá ustanovení zákona které tím porušil..

navíc tam nevidím potenciál sestřelit to řízení.. možná dosáhnete že vám napíšou že úředník udělal chybu a vyřešili to školením jak vést správně spis.. ale víc bych asi nečekal.

Já myslím že odpověď od Helmuta má větší potenciál.
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Dopis Helmutovi není ve spisu
« Odpověď #14 kdy: 18 Května 2020, 10:25:16 »

Ze strany úřadu dodnes žádná aktivita. Rok od přestupku uplynul předevčírem.
Je vidět, že úřad se do větších akcí nepouští, jak má kontaktního Helmuta v zahraničí, který navíc nepíše latinkou, rezignuje.
Takže konečná, případ považuji za úspěšně uzavřený.
IP zaznamenána