30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vyzvednut dopis od úřadu - zákaz řízení + pokuta  (Přečteno 1737 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 429
    • Zobrazit profil
Re:Vyzvednut dopis od úřadu - zákaz řízení + pokuta
« Odpověď #15 kdy: 06 Září 2019, 17:21:16 »

Závěry z judikatury ohledně hodnocení důkazů je třeba brát s rezervou a v kontextu konkrétního případu. Procesně je NSS až druhou kasační instancí, fakticky vůbec sám nehodnotí, co nějaký lidar změřil a co z toho plyne, předmětem rozhodování NSS je posoudit, zda KS správně vyřešil žalobu proti postupu správních orgánů (přičemž KS též zpravidla sám nedokazuje, jen zpětně hodnotí průběh řízení).

Kdyby se ve správním řízení řešil slip efekt a následně se to překlopilo do žalobní námitky, je klíčové, co se přesně v řízení stalo a jak na to SO reagovaly. Nejčastější scénář asi bude vypadat tak, že v lepším případě obviněný danou námitku vznese aspoň obecně v prvním stupni, v horším až v odvolání nebo v žalobě - pokud se v nějaké fázi SO či soud s obecnou námitkou vypořádal odkazem na metrologickou návaznost a schválení měřidla, není to striktně vzato úplně košer (z hlediska naplnění zásady zjištění stavu věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti), ale v praktické rovině těžko cokoliv jiného očekávat.

Pokud to chce někdo pojmout seriózně, je třeba vzít návod, schválení typu (a další vstupy a výstupy postupů podle zákona o metrologii) a zjistit, zda se tím vlivem vůbec někdo zabýval. Pokud ne, fakticky namítáte (vedle toho, že mohlo být ovlivněno konkrétní měření) i to, že je vadné celé metrologické schválení. Takovou námitku těžko vypořádat kruhem na samotný fakt schválení a zároveň si nedovedu představit, že by to SO mohl posoudit samostatně, potřebuje znalce nebo aspoň účast jiného SO (nabízí se ÚNMZ), viz § 56 SprŘ. Před soudem je pak potřeba řešit právě to (nikoliv jak funguje slip efekt, ale jestli třeba náhodou nebyl povinen SO přibrat znalce, přičemž daná vada mohla mít vliv na správnost rozhodnutí). Pokud metrologické schválení daný vliv nějak bere do úvahy, krom toho, že to pořád můžete namítat, že to je posouzené blbě, variant přibývá - např. mohou být stanoveny nějaké podmínky (třeba i přes odkaz na návod), typicky stativ a malý či nulový úhel, pak je tu otázka toho, zda byly dodrženy, jaký vliv případně mohlo mít nedodržení atp.

V každém případě, objem věcí, které musí SO pro vypořádání takových námitek učinit, aby závěr o neovlivněném měření mohl obstát, je úměrný tomu, co přinese do řízení obvinění, soudy to pak pískají až dodatečně, z toho důvodu nelze závěry příliš přenášet (i když se to zhusta děje, zejména ze strany SO, které neúnavně papouškují třeba jakousi z kontextu vytrženou větu o tom, že kdyby radar měl naměřit chybu, napsal by to na displej).
IP zaznamenána

j0hn

  • Příspěvků: 188
    • Zobrazit profil
Re:Vyzvednut dopis od úřadu - zákaz řízení + pokuta
« Odpověď #16 kdy: 09 Září 2019, 13:13:01 »

@dk
Záleží jestli k slip efektu opravdu došlo.
Udělal jsem si drobnou rešerši rozsudků NSS. Na dotaz "Trucam" AND "slip" to našlo jen dva kousky. Na dotaz "Trucam" AND "záměrný" (myšleno záměrný kříž) už toho je víc. "lidar" AND "slip" nic. Prolítnul jsem asi šest kousků a nenašel nic, kde by se řešil skutečný slip efekt.
V rozsudcích KS jsem našel "Jestliže tedy došlo k naměření hodnoty a zhotovení snímku se záměrným křížem a zároveň na snímku není zachyceno další vozidlo, je naměřená hodnota hodnotou rychlosti vozidla uvedeného na snímku", ale tam obviněný také namítal pouze to, že ke slip efektu dochází. Ne že k němu v jeho případě došlo.

Z pročteného bych vypíchnul "V obsáhlém uživatelském manuálu měřícího zařízení TRUCAM (59 stran) ......... je jasně uvedeno doporučení místa záměrného bodu a to na registrační značku."
Není to jistota, ale SO by to potrápit mohlo.
IP zaznamenána