30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Oprávnění k zastavení vozidla - civilní vůz  (Přečteno 12812 krát)

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Oprávnění k zastavení vozidla - civilní vůz
« kdy: 30 Srpna 2019, 13:04:28 »

Zdravím pánové, nevím kam lépe to nacpat, kdyžtak prosím o přesun.
Zamýšlel jsem se nad otázkou oprávnění k zastavení vozidla z civilního vozu policie (stíhačky). Je někde jasně dáno, že je policista oprávněn zastavovat řidiče neoznačeným vozem..?
http://www.dopravni-pravo.cz/dopravni-kontrola/kdo-muze-zastavovat-vozidla/
IP zaznamenána

pokutobijec

  • Příspěvků: 228
    • Zobrazit profil
Re:Oprávnění k zastavení vozidla - civilní vůz
« Odpověď #1 kdy: 30 Srpna 2019, 13:16:29 »

Oprávnění zastavení vychází z 361/2000, paragraf 79 (Zastavování vozidel):
Odst. 1 - Zastavovat vozidla je oprávněn policista ve stejnokroji (...).

Oprávnění je tedy vztaženo k osobě, nikoliv k vozu.

Odst. 2 uvádí, že vozidlo se zastavuje znamením - to může být provedeno pohybem paže, zastavovacím terčem nebo rozsvícením nápisu STOP.

Pokud bych si zákon vyložil hodně rigidně, tak necítím povinnost zastavit neoznačenému vozidlu - jak můžu vědět, že v něm skutečně sedí uniformovaný policista? Stejně tak bych měl vlastně zastavit každému moulovi, který si na Aliexpressu koupí LED tabulku s nápisem STOP, ani tam nemusí být uvedeno slovo POLICIE. Tenhle problém už rozpitvával JUDr. Beran: https://www.autoweb.cz/beran-nove-neoznacene-policejni-skody-octavia-a-povinnost-jim-zastavit/
« Poslední změna: 30 Srpna 2019, 13:18:12 od pokutobijec »
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:Oprávnění k zastavení vozidla - civilní vůz
« Odpověď #2 kdy: 17 Září 2019, 12:45:18 »

Podobný problém jsem loni řešil s celní správou. Neoznačený vůz, zatmavená skla, modrý stroboskop a nápis "Please follow me". Nic víc.

Tenkrát jsem za nima jel, ale jenom proto, že polovička nutně potřebovala na záchod...

Samozřejmě se z toho vyklubala kontrolní kontrola. Docela zábavná a děsivá zároveň.

Imho je naprosto v pořádku takovou výzvu ignorovat a ideální je k tomu mít videozáznam z průběhu, ze kterého bude patrné, že vozidlo bylo neoznačené a příslušnost zastavujícího řidiče k ozbrojeným složkám nebyla nijak prokázána.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

lc81

  • Příspěvků: 735
    • Zobrazit profil
Re:Oprávnění k zastavení vozidla - civilní vůz
« Odpověď #3 kdy: 17 Listopadu 2019, 09:31:03 »

Zdravím,

přidám dotaz-má nějaký právní dopad, že na neoznačených vozech je nějaká ("vtipná") nálepka? Nedávno jsem zahlédl tuším u Řevničova stíhačku (černá Škodovka, tuším O nebo Superb) filcovat nějakého chudáka a padlo mi při průjezdu oko na nálepku Phantom na kufru. To jako lze? Vůbec bych se nedivil, kdyby někdo nechtěl zastavit pro podezření, že ho nestaví orgán (a než by ověřil přes 158, byl by na nově coby další ujíždějící pyrát).

lc
IP zaznamenána