30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Pokuta za zabor verejneho prostranstvi  (Přečteno 10909 krát)

luke.__13

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
[?] Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« kdy: 12 Srpna 2019, 09:46:36 »

Ahoj vsem,

Potreboval bych poradit. Parkoval jsem dnes na Praze 7 na byvalem miste, kde driv byla modra zona. Pak ji odstranili a dali tam jen zakqzoviu znacku. Dnes tam jiz neni nic, protoze znacku sundali kvuli stavbe.
Vcera vecer prijela mestska policie a zacala rozdavat pokuty. Jelikoz jsem to videl, tak jsem vybehl za policajtem a zacal se s nim bavit. Bohuzel moje auto uz si zapsal a automaticky odeslal nekam k vyrizeni pokuty. Zase jsem dnes rano na mestskou policii a zjistoval, za co jsem to dostal. Rekli mi, ze je to pokuta za zabor verejneho prostranstvi - zakon z 251 z roku 2016, paragraf 5, odstavec 1, pismeno g.

Mate s tim nekdo zkusenosti prosim? Co to znamena zabor verejneho prostranstvi...

Na prilozene fotografii jsem parkoval za tou tmavou Skodou Octavia.

Diky!
« Poslední změna: 12 Srpna 2019, 11:34:30 od luke.__13 »
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 861
    • Zobrazit profil
Re:Parkovani mimo vyhrazene misto k parkovani
« Odpověď #1 kdy: 12 Srpna 2019, 11:12:03 »

Máte štěstí v neštěstí :-) Zábor je asi to nejlepší co od městapa můžete dostat :-) Podepsal jste něco...? Pokud ne, tak až přijde nějaký papír (pozor, zkontrolovat, že je na něm opravdu zábor!) tak jim na něj jen odpovězte, že v souladu s ústavou odmítáte vypovídat a... To je celé :-)
IP zaznamenána

luke.__13

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Parkovani mimo vyhrazene misto k parkovani
« Odpověď #2 kdy: 12 Srpna 2019, 11:28:30 »

Nepodepsal jsem nic. Vse bylo odeslano nekam jiz pred mym prichodem.

Tzn. jen at to spravne chapu - pokud odmitnu vypovidat, mestapo nema zadne dalsi prava na vymahani? Znate prosim nejake cislo zakona, podle ktereho mam pravo odmitnout vypovidat?

"V souladu s ustavou odmitam vypovidat" je neco jineho nez se odvolavat na osobu blizkou? Nebo je to to same nebo osoba blizka by v tomto pripade nefungovala?

Diky moc!
« Poslední změna: 12 Srpna 2019, 11:47:26 od luke.__13 »
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #3 kdy: 12 Srpna 2019, 12:37:21 »

Žádné “číslo zákona” nepotřebujete. V tomto případě zcela stačí k dané spisové značce poslat větu “V dané věci odpírám podání vysvětlení.” + jméno, datum narození, adresa, případně nemusíte dokonce dělat vůbec nic.
IP zaznamenána

luke.__13

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #4 kdy: 12 Srpna 2019, 12:46:11 »

Dekuji. Jaky bude dalsi prubeh, jakmile jim tohle reknu? Co oni dale muzou/budou delat?
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 861
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #5 kdy: 12 Srpna 2019, 13:18:38 »

Další průběh.. Přijde ns to, co se zatím (ne)stalo :-) Teď je pravděpodobné, že od městapa přijde dopis "výzva ...". Vy můžete na výzvu reagovat (ať už tím, že si tam uděláte osobně výlet - a podíváte se na nasrané xichty, nebo písemně) "V souladu s článkem 37 Listiny základních práv a svobod odpírám podat výpověď v této věci". Případně můžete tuto výzvu naprosto ignorovat (resp. naprosto ignorovat můžete vše, co vám není doručeno oproti podpisu nebo do DS). Jakýkoli další postup je shodný z předchozím.. "V souladu s .."
Hodně extrémní varianta je, že to městapo zkusí dostat až do SR, ale v tom je postup naprosto totožný. Nejvíc extrémní možnost je, že to SR zkusí přes správní delikt provozovatele, ale na tento přestupek se sprdel nevztahuje. Tzn. pokud něco poštou přijde, nahrajte to sem a uvidíte. Ale můžete spát klidně :-)
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #6 kdy: 12 Srpna 2019, 13:44:57 »

Lepší je nechodit nikam machrovat s Listinou a radši se přidržet písemného projevu a věty jak jí nastínil kdo. Pak to můžou akorát tak odložit.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

luke.__13

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #7 kdy: 12 Srpna 2019, 13:47:02 »

Diky vsem za komentare. Procital jsem jeste ostatni vlakna tady a nasel jsem tohle, kde sprdelizovali i parkovani na zeleni.. https://www.30kmh.cz/index.php?topic=8380.0 Co si o tom myslite? Diky!
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #8 kdy: 12 Srpna 2019, 14:03:46 »

POčkejte až (a jestli vůbec) něco přijde. Život je totiž strom košatý a vypodobnit Vám tady všechny varianty by bylo na dlouho. Až něco dorazí dejte to sem a budeme to řešit dále. Nicméně stále platí, že pokud se nepřiznáte nemělo by to mít žádné následky.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 688
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #9 kdy: 12 Srpna 2019, 14:13:28 »

kde sprdelizovali i parkovani na zeleni..
Tam to ale správní orgán vedl přes to, že vozidlo je "psáno na IČO", tedy že provozovatelem je podnikající fyzická osoba. To ve Vašem případě také platí?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #10 kdy: 12 Srpna 2019, 14:18:45 »

luke.13: Zkusit to samozřejmě mohou, ale jelikož s tím stejně teď nic neuděláte, nemá smysl se trápit. MP chce pokutu zaplatit blokem (a je jim úplně jedno od koho a za co) - pak věc uzavře. Pokud nedostane zaplaceno, postoupí to úřadu, a to bez ohledu na to, jestli se s MP budete bavit, co jim sdělíte a co si o tom případně sami budou mozkově myslet. Ač to zákon nepředpokládá, v praxi nastává i třetí varianta, tedy že se podezření na MP ztratí či tam hnije až do prekluze - a může k tomu docházet z různých příčin (spontánně díky bordelu, cíleně ale neadresně nějakou optimalizací, adresně aplikací whitelistu či cílenou intervencí ...). Téměř jistě ale věc do skupiny ztratit/vyhnít nedostanete polemikou s MP o tom, zda jde o přestupek či jak má být kvalifikován.

Relevantní je až co udělá úřad. Pokud se bude řídit oznámením MP, tedy že jde o zábor, je to ta snazší varianta, stačí využít důkazní nouzi orgánu. Pokud by to přehodnotili na silniční vegetaci a chtěli sprdelizovat, bohatě stačí v Praze ignorovat (a kdyby náhodou sprdelní řízení zahájili, tak odvolání obsahující návrh na provedení důkazu ohledáním předmětné vegetace spokojeně na MD sežerou hraboši naleznuvši tam azyl po útěku z nedalekého ministerstva zemědělství).

Nejvíc asi bude záležet, kam to MP oznámí. Nezkoumal jsem podrobně Statut, ale od boku bych řekl, že zábor by řešila MČ, ale sprdel spočívající v čemkoliv jiném než zónách stále MHMP. Tedy pokud to MP pošle ÚMČ, je to volba mezi holubem na vlastní střeše (zábor závislý na přiznání) a vrabcem v hrsti někoho cizího ...
IP zaznamenána

luke.__13

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #11 kdy: 12 Srpna 2019, 14:43:31 »

kde sprdelizovali i parkovani na zeleni..
Tam to ale správní orgán vedl přes to, že vozidlo je "psáno na IČO", tedy že provozovatelem je podnikající fyzická osoba. To ve Vašem případě také platí?

nene, neplati. Na stejnem miste vsak parkovala i moje pritelkyne, ktera ma auto z pujcovny. Nebo lepe - jeji firma ma pronajate auto z autopujcovny a bude muset resit stejny problem jako ja.

Jinak jeste jedna otazka za mne - je lepsi dostavat pokuty za zabor verejneho prostranstvi a dal parkovat jak parkuju a nebo je lepsi parkovat na modrych zonach a resit to jinak?

Diky!!!
« Poslední změna: 12 Srpna 2019, 15:01:07 od luke.__13 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #12 kdy: 12 Srpna 2019, 15:08:22 »

Tam to ale správní orgán vedl přes to, že vozidlo je "psáno na IČO", tedy že provozovatelem je podnikající fyzická osoba.
solaris +1

Je to jiná konstrukce. Stání na silniční vegetaci je přestupkem dle ZPPK, tedy za obvyklých podmínek (odpustek, „nezbytné“ kroky) z toho je tuctový sprdel proti tomu, kdo je zapsaný jako provozovatel v registru vozidel.

Případ, který zřejmě myslíte, je postaven jinak. Přestupkem je zábor (tedy přestupek dle 251/2016 Sb.), ZPPK se vůbec nijak nepoužije, ani z hlediska pravidel provozu, ani zvláštní přenos odpovědnosti na provozovatele dle § 125f a s tím související procesní postupy. Je ale dovozováno, že pokud veřejné prostranství zabralo vozidlo registrované na IČO, došlo k záboru při podnikání této osoby a ta by tak měla odpovídat objektivně a bez nutnosti zjišťovat, kdo konkrétně vozidlo zaparkoval (je-li to jednání podnikateli přičitatelné). Není to úplný nesmysl, ale vzdorovat se tomu dá, řekl bych že výrazně snáze než sprdeli. Stručný komentář jsem přidal do původního vlákna.
« Poslední změna: 12 Srpna 2019, 15:10:26 od hh »
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 861
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #13 kdy: 13 Srpna 2019, 08:07:29 »

Co je to dovoleprdele ta silniční vegetace? :-D Já mám za to, že z logiky věci na silnici vegetace růst nemůže (už jen proto, že po ní jezděj tydlencty véhikly)...
« Poslední změna: 13 Srpna 2019, 15:24:01 od Fogyn »
IP zaznamenána

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za zabor verejneho prostranstvi
« Odpověď #14 kdy: 13 Srpna 2019, 20:01:11 »

13/1997 Sb. ZPPK
§ 15Silniční vegetace
(1) Silniční vegetace na silničních pomocných pozemcích a na jiných vhodných pozemcích tvořících součást dálnice, silnice nebo místní komunikace nesmí ohrožovat bezpečnost užití pozemní komunikace nebo neúměrně ztěžovat použití těchto pozemků k účelům údržby těchto komunikací nebo neúměrně ztěžovat obhospodařování sousedních pozemků.

(2) Na návrh Policie České republiky nebo po projednání s ní nebo na návrh silničního správního úřadu nebo po projednání s ním je vlastník, popřípadě správce dálnice, silnice a místní komunikace oprávněn v souladu se zvláštními předpisy kácet dřeviny na silničních pozemcích.
IP zaznamenána