30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících  (Přečteno 11311 krát)

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« kdy: 23 Července 2019, 17:13:57 »

Zdravím, mám takový zapeklity dotaz.

V únoru jsem prodával auto asi za 15 tisíc,  zkrátka Škodovku na cenovém dně. Auto je schopné provozu, kupující se seznámil se stavem vozidla. Tím že jsem auto prodával v komisi, jsem ho převzal zpět s vybitou baterií a prodal na vlastní pěst. Upozornil jsem kupujícího, že bude nutné koupit novou baterii, protože je po baterie...

Po 5 měsících telefonát, že je špatná elektrika, vybíji se pořád baterie a už do auta nacpali peníze, viděli to x elektrikářů a ti mu poradili auto vrátit.
Prvně na mě zkusil, že auto vrátit,ale že zná řešení který udělá mechanik (nějaký rozdelovac) a že na svůj čas a náklady mám auto opravit, jinaks se chce soudit.

Údajně se vada projevila po koupi, ale fakticky jsem na ní upozorněn byl až teď.

Kdo tedy za to odpovídá a jak tuto situaci řešit?

Díky..
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #1 kdy: 23 Července 2019, 17:20:20 »

Ja bych to neresil.
I kdyby se vada projevila hned druhy den je to proste auto ojete na srot. A u srotu se muze projevit kde co kterykoli den.

Byla ve smlouve nejaka smluvni zaruka?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #2 kdy: 23 Července 2019, 18:17:34 »

X elektrikářů by měl někdo varovat, že budou-li kromě elektriky poskytovat i právní poradenství, přijde si pro ně polednice (ČAK) :)

Smlouva je písemná? Co v ní stojí (ohledně stavu auta, té vybité baterie atd.)? Jsou nějaké jiné dokumenty, předávací protokol apod.? Píšete cosi o komisi a následném prodeji na vlastní pěst, co to znamená, je prodej aut součástí vaší podnikatelské činnosti (a tedy se na vás vztahuje pododdíl začínající § 2158 OZ)?

Jinak platí, že prodávající odpovídá za to, že při přechodu rizika na kupujícího (tj. k okamžiku předání) má věc jakost odpovídající smlouvě (při chybějícím ujednání jde o jakost odpovídající účelu patrnému ze smlouvy, což je u auta za 15k vcelku jasné). Vadou je cokoliv, co neodpovídá stanovené jakosti (§ 2095 OZ, § 2099 OZ) a právo lze uplatňovat i tehdy, pokud se vada projevila později, ale byla tam už v okamžiku prodeje. Pokud ale nejde o podnikatelský prodej, tak má kupující komplikovanější postavení, protože musí to, že tam ta vada už byla, taky prokázat (v opačném případě mu svědčí vyvratitelná domněnka podle § 2161(2) OZ, tedy naopak prodávající musí prokazovat, že vada vznikla později).

Obecně bych byl v klidu, protože bylo-li ujednáno zhruba to, že je sice o křáp, ale pojízdný, tak nadměrné vybíjení baterie není vadným plněním. Klíčová je také lhůta 6 měsíců, píšete o telefonátu po 5 měsících, tak bych to asi chvíli ignoroval nebo se vymluvil na prázdniny, dovolené atp., pak budete mít mnohem silnější pozici. Chce-li kupující od smlouvy odstoupit, tak si takovou věc musí včas a jednoznačně zvolit, jinak má smůlu (§ 2106 odst. 3 OZ), pokud by se něco rozhodl později žalovat, můžete namítnout opožděné vytknutí (něco jako promlčení, § 1921 OZ) a kupující by musel prokázat ten telefonát i kdy k němu došlo ...
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #3 kdy: 23 Července 2019, 19:36:58 »

Vozidlo jsem prodával jako fyzická osoba fyzické osobě.

Zkoušel jsem auto prodat pres komisi, ale bez úspěchu. Auto jsem si vyzvedl sám a prodával inzertně.

V prvni části smlouvy osobní údaje, druhá je v příloze. Tak ještě že jsem si to tam napsal...
Akorát ma chyba, auto se prodávalo později, až v dubnu.
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #4 kdy: 23 Července 2019, 19:51:00 »

Soudit? Někdo kdo koupí vrak za 15 K má sotva na benzín, natož aby vyhodil X tisíc za pozdrav u advokáta  ;D ;D ;D Hoď se do klidu, dej to na ingnore a tím to pro tebe končí.  Dneska každej jouda vyhrožuje soudem, do doby než mu právník za pozdrav naúčtuje litr :-D
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #5 kdy: 23 Července 2019, 20:28:00 »

Vozidlo jsem prodával jako fyzická osoba fyzické osobě. [...] V prvni části smlouvy osobní údaje, druhá je v příloze. Tak ještě že jsem si to tam napsal...
Smlouva je sepsaná v zásadě dobře, druhý odstavec čl. V lze považovat za částečné vzdání se práv z vadného plnění (pro závady, které se na autě objeví, ale vzhledem k stavu je lze očekávat), což podle § 1916(2) OZ písemně lze, na prodávajícího-nepodnikatele nedopadá § 2174 OZ. I kdyby se to nevyložilo jako platné omezení práv z vadného plnění, pořád z té věty jasně plyne, jakou jakost prodávaná věc měla mít. Ještě lepší by bylo tam tu baterii zmínit explicitně, byl-li na to kupující upozorněn, ale to už je detail.

Na telefonáty bych slušně ale stručně odpovídal, že za uvedenou vadu se necítíte odpovědný (můžete odkázat na čl. V smlouvy, ale víc to nijak nerozvádět!) a pro jistotu bych si hovory nahrál. Pokud přijde něco písemně, lze v podobném duchu odpovědět (radši doporučeně a schovat si podací lístek, netřeba na dodejku) a pustit to z hlavy, že by to někdo žaloval je nepravděpodobné a jestli to zkusí, prohraje.

Dneska každej jouda vyhrožuje soudem, do doby než mu právník za pozdrav naúčtuje litr :-D
No vidíte, málem bych zapomněl, posílám holuba s fakturou.
« Poslední změna: 23 Července 2019, 20:30:18 od hh »
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #6 kdy: 23 Července 2019, 20:30:32 »

Soudit? Někdo kdo koupí vrak za 15 K má sotva na benzín, natož aby vyhodil X tisíc za pozdrav u advokáta  ;D ;D ;D
Pokud někdo koupí auto za 15k nebo jezdí starým nebo levným autem znamená že nemá na to se soudit? To je poměrně naivní představa. Tady to úplně v pohodě může bejt tak, že se to snažil sám vyřešit (viz x autoelektrikářů) a teď je přesvědčenej o tom, že to byl ojeb a že o tom prodávající věděl a schválně to zamlčel.

Ciste dotaz mimo, co by stal ten rozdelovac? Jestli by mu nestacilo to za par korun zaplatit, nez pak resit propichany pneumatiky a rozmlaceny okna.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #7 kdy: 23 Července 2019, 22:03:17 »

Není to naivní představa. Naivní představa je ta, že se někdo bude soudit kvůli vraku za 15K. To tě právníci vyjdou dráž a ani v případě výhry nemáš žádnou záruku, že protistrana ti bude platit náklady. Soud to klidně může dát dát fifty fifty. Navíc tam do toho vstupují úkony advokáta a paušálně stanovené úkony taky, takže prodělek je v tomto případě skoro "zaručen" i když by žalobce vyhrál. Navíc musí poslat předžalobní výzvu aby vůbec měl nárok na úhradu nákladů. 

Absolutně bych s tím netrácel čas, je to nesmysl. Zaručuju ti, že jakmile zjístí kolik bude soud stát s nejistým výsledkem, tak nejpozději v té chvíli se na to vykašle protože zjístí že by mohl prosoudit další 2 vraky  ;D

IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 360
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #8 kdy: 23 Července 2019, 22:14:03 »

Musim napsat ze za 15000 kc nelze koupit auto, za tuto cenu je mozne koupit vrak tesne pred smrti. Vybijeni baterie je osemetna zavada, ale zdatny elektrikar se s ni vyporada uplne lehce. Je treba zjistit jaky ma auto klidovy odber a najit pricinu. U skodarny to bude trivialita na chvili.

Neverim ze by k soudu doslo, naklady vysoce prevysuji cenu opravy. Podle mne to zkousi zdali se nechytne a neposle neco zpet.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #9 kdy: 24 Července 2019, 00:12:51 »

Není to naivní představa. Naivní představa je ta, že se někdo bude soudit kvůli vraku za 15K.
Naivní představa je, že všichni žalobci či obecně účastníci soudních řízení k věci přistupují racionálně. Z toho, co mám možnost pozorovat, bych řekl, že sporů, které ekonomicky absolutně nedávají nikomu kromě angažovaných právních zástupců smysl, ať už skončí jakkoliv, je odhadem tak nejmíň 1/4 ...
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #10 kdy: 24 Července 2019, 08:06:45 »


Ciste dotaz mimo, co by stal ten rozdelovac? Jestli by mu nestacilo to za par korun zaplatit, nez pak resit propichany pneumatiky a rozmlaceny okna.

Rozdělovač si zakoupil kupující sám, po mě chce jen, abych na své náklady a čas zajistil opravu odhadem za 500 Kč jak jsem byl ujištěn, že už do toho narval 5 tisíc a že potřebuje jezdit. Jenže otázka, zda to je opravdu triviální závada za 500 Kč a ne třeba za 5 tisíc..
Nejsem mechanik, nechápu proč se pořád vybíjí baterie a taky mi je divný, že dle kupujícího 3 autoelektrikáři na to nepřišli, ale jeden ví o řešení jak to udělat. Tak proč to rovnou neudělal??
Nějak mi to logicky nesedí..
IP zaznamenána

FOMP

  • Příspěvků: 433
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #11 kdy: 24 Července 2019, 09:05:47 »

Netrapil bych se s tim, lidi zkouseji tahat penize z cehokoliv, jenom konzultace s pravnikem ho ve vetsim meste prijde na 1700,- * xy dalsich hodin. Prodaval jsem kde co a v polovine pripadu nekdo neco zkusi.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #12 kdy: 24 Července 2019, 12:25:02 »

Já jsem jako kupující taky zkusil svá práva a nedopadnul jsem ani s pávníkem, ono to není opravdu jednoduché se domoct svého a to ani když si oba dávají pozor a snaží se předvídat.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #13 kdy: 25 Července 2019, 12:18:02 »

Tak případ má pokračování....

Kupující, resp. zástupce kupujícího (vlastně já auto prodával nějaké paní), takže nějaký její "kamarád", tak přistavil auto nadrzo k baráku, klíče ve schránce a blokoval mi odjet. DOžadoval se kdy to jako budu řešit, tak jsem ho odbyl, at auto hodí jinam a pak to možná budu řešit...

Až takové praktiky. Nejlepší obrana bude asi útok...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta, kupující řeší vadu po 5 měsících
« Odpověď #14 kdy: 25 Července 2019, 12:37:50 »

Proč útok? Auto efektivně blokuje výjezd? Pokud ano a ten, kdo jej tam postavil, to odmítá řešit, naopak blokuje schválně, tak ho nechat odtáhnout - výjimečně to sice znamená angažovat nějaký druh fízlů, ale bohužel prodávající je zahnán do kouta a jinou možnost nemá, kdyby to jakkoliv řešil svépomocí, mohl by tím kupující zkoušet různým způsobem operovat, např. že tím to auto převzal k opravě, nebo že ho sám rozbil atp. Naopak dokumentace vzniklá v souvislosti s odtahem bude případně použitelná ve prospěch prodávajícího.

Pokud auto neblokuje, napsat kupující (nikoliv nějakému kamarádovi, neprokázal-li se plnou mocí nebo nedala-li sama kupující najevo, že vystupuje jako její zástupce) doporučený dopis, že odpovědnost za vady neuznáváte, přibalit klíče a pustit to z hlavy.
IP zaznamenána