30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Úvaha: Forma zavinění a sprdel  (Přečteno 1721 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 999
    • Zobrazit profil
Úvaha: Forma zavinění a sprdel
« kdy: 15 Července 2019, 22:04:39 »

§ 125f(3) ZPPK: K odpovědnosti fyzické osoby za přestupek podle odstavce 1 se nevyžaduje zavinění.

§ 93(1)d PřesZ: Ve výrokové části rozhodnutí o přestupku, kterým je obviněný uznán vinným, se kromě náležitostí podle správního řádu uvede ... forma zavinění u obviněného, který je fyzickou osobou. (IMHO jde o taxativní výčet)

Na mne to působí tak, že provozovatel se může dopustit přestupku i bez zavinění, ale pro vydání rozhodnutí o přestupku už je zavinění potřeba. Resp. je nutné, aby se výroková část rozhodnutí zabývala formou zavinění.

Co je tedy ze strany SO v případě sprdele (přestupku provozovatele) potřeba uvést ve výrokové části rozhodnutí o vině?

0. Nic. Nevyžaduje se zavinění.

1. Klauzule ve stylu "k odpovědnosti FO se nevyžaduje zavinění", čímž je forma zavinění alespoň zmíněna.

2. Klauzule ve stylu "čímž se minimálně z nedbalosti nevědomé dopustil", přičemž tato minimálně nevědomá nedbalost musí být dostatečně prokázána.

Dále k zamyšlení:

V případě právnické osoby se dle ZPPK patrně vyžaduje zavinění, na druhou stranu dle PřesZ není třeba formu zavinění ve výroku rozhodnutí uvádět. Co s tím?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 309
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Forma zavinění a sprdel
« Odpověď #1 kdy: 16 Července 2019, 00:18:38 »

Z nabízených možností volím 0 (v tom smyslu, že tam zřejmě nemusí být nic - pokud by ale něco o zavinění uvedeno bylo a odpovídalo by to provedenému dokazování a odůvodnění, nešlo by o vadu). § 93 PřesZ je ryze procesní ustanovení, to ze své podstaty má umožnit aplikaci příslušného hmotného práva (spravedlivé potrestání zlotřilého provozovatele), nemůže tím, že je v něm uvedena povinnost uvést formu zavinění do výroku de facto prolomit výjimku stanovenou § 125f(3) ZPPK. Jinak řečeno, obecně se pro přestupkovou odpovědnost FO vyžaduje zavinění (§ 15 PřesZ) a odrazem tohoto obecného hmotněprávního pravidla v procesu je povinnost uvést to v rozhodnutí (§ 93 PřesZ) - výjimka v § 125f ZPPK zjevně představuje lex specialis proti oběma ustanovením PřesZ.

To samozřejmě neznamená, že by absenci či kreativně pojatou informaci o zavinění ve výroku nebylo vhodné napadnout. Výhledově je možné na § 123f(3) zaútočit komplexně - především pokud se zavinění nevyžaduje, neznamená to, že by jej SO neměl zkoumat (už kvůli úvahám o trestu). Legislativně jde opět o zprasek (jako všechno na sprdeli) - když už objektivní odpovědnost, tak se to mělo napsat tak, že provozovatel zkrátka odpovídá za následek, přímo. Nikoliv, že poruší jakousi virtuální povinnost zajistit, aby se nějak chovali řidiči jím provozovaných vozidel, přičemž těžko říct, jakým vlastně jednáním (jakým konáním či snad opomenutím jakého konání) tu povinnost porušil. V tomto ohledu je zkoumání zavinění do jisté míry zbytečné, protože když ani nevím, čím vlastně provozovatel § 10(3) ZPPK porušil, těžko hodnotit, zda šlo aspoň o nedbalost. Jiná zajímavost je, že sprdel zůstal po rekodifikaci PřesZ jedinou výjimkou svého druhu, neexistuje žádný jiný přestupek FO bez zavinění (původně existovalo pár dalších poměrně okrajových tzv. jiných správních deliktů FO, ale považovalo se to za anomálii a nežádoucí stav a novým PřesZ měly být buď transformovány na normální přestupky nebo zmizet bez náhrady). Není to asi moc nadějné, ale určitě bych si rád od ÚS přečetl něco o kompatibilitě § 125f(3) ZPPK s ústavním pořádkem, když ohledně § 10(3) ZPPK už jsme se nedozírné moudrosti ÚS dočkali.

Ohledně právnických osob se zavinění nevyžaduje obecně (§ 20 PřesZ), proto výjimka v ZPPK není třeba. Nicméně pochybnosti ohledně povahy porušené povinnosti nastávají úplně stejně, nějaká FO, jejíž jednání je ve smyslu § 20 PřesZ přičitatelné PO, musela porušit § 10(3) ZPPK.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 999
    • Zobrazit profil
Re:Úvaha: Forma zavinění a sprdel
« Odpověď #2 kdy: 16 Července 2019, 00:39:19 »

Děkuji za vysvětlení. Trochu jsem mířil směrem lex imperfecta, kdy dle mého názoru (možná) může ke spáchání přestupku dojít, ale je v podstatě nemožné vydat rozhodnutí o vině tak, aby bylo v souladu se zákonem, neboť těžko při sprdeli prokázat provozovateli formu zavinění.
« Poslední změna: 16 Července 2019, 00:55:22 od Číkus »
IP zaznamenána