30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zaslání spisu po úspěšném zastavení řízení  (Přečteno 3672 krát)

Coupe

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Zaslání spisu po úspěšném zastavení řízení
« kdy: 26 Června 2019, 08:13:56 »

Zdravím všechny,
v dohledné době budu mít tři úspěšně zastavené řízení a s chutí bych si po boji ještě rád "kopnul do těch mrtvol" na úřadě.

Před mnoha lety jsem po úspěšně ukončeném řízení poslal úřadu jednoduchou žádost o zaslání a "skartaci" spisu s odůvodněním, že v něm zadržují mé osobní informace a veškeré důvody pro jejich uchovávání již pominuly. Tenkrát to proběhlo bez potíží.

Lze něco takového i v dnešní době? Nejedná se mi o kopii spisu v průběhu, ale o odebrání celého spisu a údajů s tím souvisejících.

Děkuji.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Zaslání spisu po úspěšném zastavení řízení
« Odpověď #1 kdy: 26 Června 2019, 08:54:29 »

Archivace a skartace vyřízených spisů se řídí zákonem 499/2004 Sb. a prováděcími předpisy (zejm. vyhláškou 259/2012 Sb.). Každý úřad by měl mít skartační řád a podle něj postupovat. Nahlížet do ukončeného spisu, dokud není skartován, lze stejně jako v průběhu řízení. Totéž platí o požadavku na zaslání (někde vyhoví, podle InfZ či podle § 38 SprŘ, obvykle budou obstruovat).

Požadavek na dřívější skartaci s ohledem na GDPR je IMHO nesmyslný. Právním titulem zpracování bude výkon veřejné moci - čl. 6(1)(e) GDPR. Ten je jistě dán i nějakou dobu po konci řízení - např. kvůli posouzení existence překážky věci rozhodnuté (relevantní do definitivního promlčení, tj. nejméně 3 roky), kvůli mimořádným opravným prostředkům (přezkum obecně 1 rok, dle § 100 PřesZ 3 roky, obnova řízení také 3 roky), kvůli možným nárokům dle OdpŠk (relevantní do promlčení, opět min. 3 roky), výkonu rozhodnutí (dle DŘ třeba i 10 let).
« Poslední změna: 26 Června 2019, 09:00:31 od hh »
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 469
    • Zobrazit profil
Re:Zaslání spisu po úspěšném zastavení řízení
« Odpověď #2 kdy: 26 Června 2019, 09:41:14 »

 je to tak 15-20  let zpátky, kdy jsem jezdil takový zajímavý kšeft a to byla skartace. Vozil jsem kolem 3t pytlů a balíků různých spisů z magistrátu nejmenovaného okr. města do firmy D.....k v Praze v Malešicích ke skartaci. Probíhalo to tak, že s 2 pohunky z města se to růčo naložilo, občas nějaký papír vzal vítr. No co. Pak jsem byl dvě hodiny jen já a cca 3t spisů. Nikdo neznal přesnou váhu. Kdyby se metrák spisů ztratil nikdo by si toho ani nevšiml. Na místě se to složilo a vystavili potvrzení o skartaci a já mohl frčet domů. Později se začalo se skartací jezdit do pár kilometrů vzdálené kartonážky celé to probíhalo podobně až na podstatný detail. Nacouvalo se s autem přímo ke mlýnu a spolu s dvěma dělníky jsem do něj házeli balíky papíru, když se zahltil, tak jsme si mohli krátit čas četbou. Celá likvidace papírů trvala tak hodinu a musel jsem podpisem potvrdit, že jsem byl fyzicky přítomen skartaci a poté vystavili potvrzení. Opět nikdo neřešil váhy, které jsem odvezl a kolik jsem přivezl.

Možná by nebylo od věci spíš potrápit úředníka nějakými informacemi. Kdy bude skartováno? Jak probíhá transport ke skartaci? Kdo provádí skartaci? jestli můžeš být přítomen skartaci tvého spisu? Dalo by se vymyslet spoustu dotěrných otázek.

Obávám se, že i v době GDPR humbuku probíhá skartace hodně podobně!
IP zaznamenána

Coupe

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Zaslání spisu po úspěšném zastavení řízení
« Odpověď #3 kdy: 28 Června 2019, 11:46:47 »

@hh
Děkuji za odpověď. Naštěstí dříve pokvetou hrábě než že se SO začnou znovu zabývat "uzavřenými" případy.

@Martin623
Určitě to nějaký čas nechám spát a počkám až to bude v archivu. Třeba se po čase něco i ztratí a budu mít možnost jim v tom ještě vymáchat čumák. Minimálně si nechám zjistit jak je to vlastně s tou skartací.

Tak přemýšlím jak se může archivovat elektronická podoba spisu..., záloha na serveru s povoleným přístupem určitých osob? Asi těžko dávají ke spisu ještě datové CD...
Nemá někdo osobní zkušenosti jak to chodí ve státním sektoru?
IP zaznamenána