30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 10

Autor Téma: [LOST] Jihlava bez podpisu  (Přečteno 21290 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
[LOST] Jihlava bez podpisu
« kdy: 16 Dubna 2019, 22:44:18 »

23.06.2018 údajně pyrátilo mé vozidlo po D1 v zúžení 108 (po odečtu) na 80.

31.12.2018 byla fikcí doručena sprdelní výzva.

Sprdelní výzva je zajímavá zejména tím, že neobsahuje žádný podpis ani razítko (něco podobného jsem již zmiňoval tady) a také je dle obálky odesílatelem "Statutární město Jihlava, Odbor dopravy, P.O. Box 501, Nemanická 16, 370 20 České Budějovice 90". (tak Jihlava nebo České Budějovice? *)

Na sprdelní výzvu jsem nereagoval.

15.04.2019 byl fikcí doručen sprdelní příkaz obsahující podpis i razítko a odeslán z Jihlavy. Bude samozřejmě potřeba podat odpor. Napadlo mne ale si s nimi trochu pohrát a poslat odpor bez podpisu.

Jako jedna z možností se jeví zkusit obchodovat a nabídnout jim zaslání podepsaného odporu výměnou za to, že zašlou podepsanou sprdelní výzvu. Pokud by na to skočili, vedlo by to na šach mat (stačilo by udat řidiče).

Napadla mne ale otázka na kterou neumím s jistotou odpovědět: Co se stane, když podatel svůj nepodepsaný odpor na výzvu SO (ve lhůtě) nedoplní?

Našel jsem téma ve kterém je řešena situace, kdy SO nevyzval k doplnění podpisu do odporu a pak článek o příznivém rozhodnutí ústavního soudu.

SprŘ v § 37(2) stanoví náležitosti podání a v § 37(3) postup SO, pokud podání náležitosti chybí. Nenašel jsem ale co se stane, když podatel náležitosti doplní až po uplynutí "přiměřené lhůty stanovené SO" nebo nedoplní vůbec.

Předem děkuji za názory, rady a komentáře.


*) Pokud je fyzická osoba definována jménem, příjmením, datem narození a trvalým pobytem, není pak SO definován názvem a adresou? Je vůbec Statutární město Jihlava se sídlem v Českých Budějovicích místně a věcně příslušným správním orgánem?
« Poslední změna: 17 Dubna 2019, 00:10:59 od Číkus »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2019, 22:54:33 »

nepodepsaný odpor bych neposílal, je tam riziko nabytí právní moci. Já bych se povozil čistě na té nepodepsané výzvě s tím že "provozovatel nabyl dojmu že to je úřední zmetek (ten dopis bez razítka a podpisu, nikoli jeho údajný autor) a čekal opravenou výzvu. Místo toho přišel příkaz. Atd..."
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2019, 22:59:42 »

Do Jihlavy jsem shodou náhod tento měsíc poslal dva odpory (dva případy) bez podpisu, na jeden už mám reakci na doplnění podpisu, ještě nevím jak budu postupovat.

Ve Frýdku-Místku jsem na jejich výzvu o doplnění podpisu reagoval zasláním znovu bez podpisu a podpis jsem doplnil až na druhou výzvu. Zkusím asi stejný postup i v Jihlavě.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2019, 23:02:48 »

Přiznám se, že mě ani nenapadlo, že by poslání nepodepsaného odporu mohlo být riskantní. To by pak bylo riskantní i poslání blanketního odvolání, které se běžně používá a je AFAIK všeobecně považováno za bezpečné.

Do nepodepsané výzvy (a ještě odeslané nějakým podvodníkem z ČB co se vydával za Jihlavský magistrát) patrně půjde rýpat i v pozdějších fázích.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2019, 23:14:30 »

t4455> Mohl bych poprosit o anonymizovanou verzi výzvy k doplnění podpisu (zajímalo by mne zejména jakou lhůtu stanovili)?
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2019, 06:20:39 »

Až za dva dny vyzvedávám ale viděl bych to na lhůtu pěti dnů
« Poslední změna: 17 Listopadu 2019, 15:21:38 od t4455 »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2019, 09:29:29 »

SprŘ v § 37(2) stanoví náležitosti podání a v § 37(3) postup SO, pokud podání náležitosti chybí. Nenašel jsem ale co se stane, když podatel náležitosti doplní až po uplynutí "přiměřené lhůty stanovené SO" nebo nedoplní vůbec.

Když nedoplní tak to nemá náležitosti podání a tak to není platný odpor a tak budete čelit pravomocnému příkazu.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #7 kdy: 17 Dubna 2019, 10:10:23 »

2M> To mi přijde logické, nicméně jsem ve SprŘ nenašel příslušné ustanovení.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #8 kdy: 17 Dubna 2019, 15:15:26 »

Číkus: Nevím jaké ustanovení hledáte..

když nepodáte odpor tak se příkaz stává pravomocným rozhodnutím.. §150(3) SprŘ
součástí podání je i podpis a tak nepodepsaný odpor není podání odporu.. §37(2) SprŘ

..po uplynutí lhůty na doplnění i lhůty na odpor je to jednoduché.. SO vydal příkaz proti kterému jste ve lhůtě nepodal odpor a tak je příkaz pravomocný.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #9 kdy: 17 Dubna 2019, 18:34:30 »

Tím si právě nejsem zcela jist.

součástí podání je i podpis a tak nepodepsaný odpor není podání odporu.. §37(2) SprŘ
Přesto však má účinky odporu (minimálně co se týče včasnosti podání).

To by pak blanketní odvolání nebylo odvoláním - a to se asi shodneme, že není pravda.

Prostě mi tam chybí něco jako "nedoplní-li podatel své podání ve lhůtě, která je mu určena, správní orgán k podání nepřihlédne". Postup při nedoplnění podání je řešen jen pro řízení o žádosti, ne pro řízení z moci úřední.

edit: Ještě doplnění mé myšlenky ohledně blanketního odvolání:

Mám za to, že pokud podám blanketní odvolání, moje podání nesplňuje požadavky § 37(2) a jsem následně vyzván k jeho doplnění dle § 37(3). Pokud ale blanketní odvolání nedoplním, SO2 stejně bude rozhodovat o napadeném rozhodnutí v odvolacím řízení dle dostupných informací (tj. imperfektní/blanketní a následně nedoplněné odvolání má i tak účinky odvolání). Nebo se pletu?
« Poslední změna: 17 Dubna 2019, 18:41:50 od Číkus »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #10 kdy: 17 Dubna 2019, 18:52:29 »

Blanketní odvolání funguje jinak. Podání má obecné náležitosti (např. i ten podpis) a zvláštní náležitosti (např. u odvolání odvolací důvody). Blanketní odvolání je podání, které objektivně má vadu (chybí zákonem požadovaná náležitost), proto SO nejdřív musí aktivovat proceduru dle § 37. Když ale ani poté není vada odstraněna, je stále podání projednatelné - má obecné náležitosti, je jasné, kdo jej učinil, čeho se týká i co navrhuje (to je při absenci v podání fingováno v § 82 SprŘ). Tedy minimálně v rozsahu, ve kterém jsou SO povinny posoudit odvolání ex offo, to musí učinit (a doplnit podklady navíc může účastník kdykoliv v průběhu odvolacího řízení).

Nepodepsané podání ale po neodstranění vady nejde projednat. Kdybych vaším jménem poslal nepodepsané např. vzdání se ŘO podle § 94 ZPPK a vy byste na výzvu zůstal pasivní, asi byste se pak dost divil, kdyby vám úřad ŘO opravdu zrušil.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #11 kdy: 17 Dubna 2019, 18:59:34 »

hh> Děkuji za vysvětlení. Tedy odpor bez podpisu, který není na výzvu o podpis ve lhůtě doplněn, neruší příkaz?

K druhému: Asi bych se ani moc nedivil, slyšel jsem o situaci, kdy úřad zneplatnil ŘP na základě nepodepsaného oznámení o odcizení blíže neurčeného ŘP. :-)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #12 kdy: 17 Dubna 2019, 19:27:37 »

Ano, podání bez podpisu, který není postupem dle § 37 doplněn, by obecně nemělo mít procesní účinky. Výjimkou by mohl být případ, kdy by SO nějakým jiným postupem ověřil, že jde skutečně o vůli nadepsaného podatele (např. by se starosta večer v hospodě zeptal Franty, zda ten mail opravdu poslal on).

Standardně by SO měl u vadného podání provést 2 podobné, ale ne zcela totožné kontroly. Nejprve v okamžiku prvotního přijetí podání ověřit, zda má všechny formálně vyžadované náležitosti (a pokud ne, aktivovat proceduru odstraňování vad). Po jejím provedení pak podle jejího výsledku (který může být i nulový, pokud podatel nijak nereagoval) znovu udělat check, ale tentokrát o něco slabší, neřešit formální bezvadnost, ale zda lze podání v té podobě, v jaké je, materiálně projednat. A pouze v případě, že s ním nejde dělat vůbec nic, ho celé odložit bez dalšího. Někdy se oba checky mohou krýt, ale jindy mezi nimi může být značný prostor. Např. již zmíněné odvolání bez důvodů. Nebo více úkonů v jednom podání, kde vady má jen část. Nebo třeba žádost, pro jejíž úspěch je nutná společná žádost více žadatelů, ale některý chybí - když není postupem dle § 37 doplněn, je nutné žádost zamítnout, ale nelze podání ignorovat, obecné náležitosti mělo, účinky zahájení řízení taky, SO v něm musí pokračovat a nějak rozhodnout.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #13 kdy: 17 Dubna 2019, 19:52:32 »

23.4. (poslední den lhůty) mám v plánu poslat nepodepsaný odpor. Uvažuji o něčem takovém:

Velevážený orgáne,
proti příkazu č.j. XXX podávám odpor. Tento odpor je nepodepsaný. Pokud máte v plánu mne vyzvat k doplnění podpisu dle § 37(3) SprŘ, já tímto vyzývám vás, abyste mi zaslali vámi podepsanou a vámi odeslanou výzvu k uhrazení určené částky. Bez ní nemůžete zahájit sprdel.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Jihlava bez podpisu
« Odpověď #14 kdy: 17 Dubna 2019, 20:06:25 »

Jestli čekáte reakci ode mne, tak můj názor na poučování SO o tom, jak má účastníka poučit či co má udělat, nepochybně znáte. Vykazuje to znaky zneužití práva a riskujete, že když se SO na § 37 vykašle, může mu to projít.

EDIT: Ale klidně si hrajte, i SO asi většinou zvolí pro něj jistější postup. Hlídejte ale, co je vsazeno, třeba s odporem proti příkazu, kterým je ukládán zákaz nebo jehož PM by došlo k vybodování, bych to zkoušel leda s velmi informovaným souhlasem toho, koho se to týká ...
« Poslední změna: 17 Dubna 2019, 20:11:51 od hh »
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 10