30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Botička při porušení zákazu vjezdu a řádném parkování?  (Přečteno 7638 krát)

Wolf_

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil

Dobrý den, dnes jsem ve městě přehlédl značku a vjel do jednosměrky.

Ale co mě zarazilo - zaparkoval jsem tam na placeném parkovišti, lístek nechal za oknem a když jsem se po cca hodině vrátil k autu, tak jsem měl botičku.
Městská policie po příjezdu řekla, že to je kvůli tomu, že mě viděli na kamerovém systému, jak jsem vjel do zákazu.

Protože se v těchto věcech nevyznám, tak jsem zaplatil 200,- pokutu na místě.

Chci se zeptat, jestli v tomto případě bylo nasazení botičky oprávněné, a pokud ne, tak jak bych měl přístě postupovat... (teď už mám asi smůlu).

Děkuji
IP zaznamenána

Rudá Zmije

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 103
    • Zobrazit profil
Re:Botička při porušení zákazu vjezdu a řádném parkování?
« Odpověď #1 kdy: 20 Října 2014, 19:13:14 »

Bohužel je to na posouzení pomahačů, a v tomto případě na to dle zákona právo měli:

Citace
(1) Strážník je oprávněn použít technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla,

a) které bylo ponecháno na místě, kde je zakázáno stání nebo zastavení vozidla,

b) které stojí na místě, do kterého je vjezd zakázán místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích,

c) které stojí na chodníku, kde to není povoleno, nebo

d) je-li vozidlem proveden neoprávněný zábor veřejného prostranství

a jeho řidič není na místě přítomen.

A jediné dva případy, kdy nemohou:

Citace
(4) Technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla z důvodů uvedených v odstavci 1 nelze použít, jde-li o vozidlo, které

a) tvoří překážku provozu na pozemních komunikacích, nebo

b) je viditelně označeno jako vozidlo ozbrojených sil, ozbrojených bezpečnostních sborů, požární ochrany, vozidlo určené k poskytování zdravotnických služeb, vozidlo invalidy nebo jako vozidlo osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána.

z § 17a zák.č. 553/91Sb.

Příště nic na místě neplatit, nic nesdělovat, požádat o odstranění boty, a požádat o sepsání do správního řízení. Teď již máte bohužel opravdu smůlu.
IP zaznamenána

Wolf_

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Botička při porušení zákazu vjezdu a řádném parkování?
« Odpověď #2 kdy: 20 Října 2014, 19:22:43 »

Bohužel je to na posouzení pomahačů, a v tomto případě na to dle zákona právo měli:

Citace
(1) Strážník je oprávněn použít technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla,

...

b) které stojí na místě, do kterého je vjezd zakázán místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích,

... .

Nevím jestli tomu úplně rozumím - parkování bylo v jednosměrce, a kdybych do ní vjel ze správné strany, tak by bylo vše OK.

Pokud do ní tedy vjedu ze špatné strany, tak je botička oprávněná?

//EDIT: Z čistě logického hlediska - vozidlo nestálo na místě, kam je vjezd zakázán. Ale nevím jestli se v případě zákonů na takovouto logiku hraje ;)

« Poslední změna: 20 Října 2014, 19:33:11 od Wolf_ »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Botička při porušení zákazu vjezdu a řádném parkování?
« Odpověď #3 kdy: 20 Října 2014, 21:54:04 »

Pokud do ní tedy vjedu ze špatné strany, tak je botička oprávněná?

Podle mě byla ta bota rozhodně neoprávněná, podmínky pro její nasazení nebyly splněny.
Pokud měli záznam přestuku, tak měli vyzvat vlastníka - provozovatele k podání vysvětlení. Stejně jako třeba u měření rychlosti, kde nezastaví vozidlo a neznají totožnost řidiče.

A to byla pokuta 200,- za přestupek nebo jako manipulační poplatek?
Pokud to byl manipulační poplatek, tak bych si pro něj došel.
Jestli to byla pokuta za přestupek bez manipulačného poplatku, tak to byl jen donucovací prostředek, aby jim potencionální platič neutekl, což bylo splněno a současně moc dobře věděli, proč neúčtovali manipulační poplatek.
Takhle se vydělávají penízky :)
IP zaznamenána

Wolf_

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Botička při porušení zákazu vjezdu a řádném parkování?
« Odpověď #4 kdy: 21 Října 2014, 00:16:51 »

Pokud do ní tedy vjedu ze špatné strany, tak je botička oprávněná?

Podle mě byla ta bota rozhodně neoprávněná, podmínky pro její nasazení nebyly splněny.
Pokud měli záznam přestuku, tak měli vyzvat vlastníka - provozovatele k podání vysvětlení. Stejně jako třeba u měření rychlosti, kde nezastaví vozidlo a neznají totožnost řidiče.

A to byla pokuta 200,- za přestupek nebo jako manipulační poplatek?
Pokud to byl manipulační poplatek, tak bych si pro něj došel.
Jestli to byla pokuta za přestupek bez manipulačného poplatku, tak to byl jen donucovací prostředek, aby jim potencionální platič neutekl, což bylo splněno a současně moc dobře věděli, proč neúčtovali manipulační poplatek.
Takhle se vydělávají penízky :)

Pravděpodobně 200,- za přestupek. Dostal jsem "Blok na pokutu".

Přestupkové jednání - doba, místo a popis: je uveden zákaz vjezdu ale dobu napsali jako čas vystavení pokuty, takže 1h30min po přestupku ;)
No a pak že to je dle 125c/??

Takže manipulační poplatek asi opravdu žádný.

Nejde mi ani tak o ty dvě stovky, spíše o to, jak to udělali. Že jsem 15 minut čekal než dorazí k odstranění boty. A sice jsem přehlédnul zákaz, ale nikde žádné auto nebo ohrožení kohokoliv. A oni se mnou takhle vyběhnou a ještě si to pojistí botičkou...
Příště snad budu chytřejší, jsem v pokutách amatér ;)
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Botička při porušení zákazu vjezdu a řádném parkování?
« Odpověď #5 kdy: 21 Října 2014, 06:45:10 »

Pravděpodobně 200,- za přestupek. Dostal jsem "Blok na pokutu".

Přestupkové jednání - doba, místo a popis: je uveden zákaz vjezdu ale dobu napsali jako čas vystavení pokuty, takže 1h30min po přestupku ;)
No a pak že to je dle 125c/??

Příště snad budu chytřejší, jsem v pokutách amatér ;)

Paragraf je přestupkový, má tam být § 125c odst. 1 písm. k) z.č. 361/2000 Sb.
Jo, přesně jsem si myslel, jak to udělali.
Za každou cenu trestat a vybírat penízky.
Podle zdejšího návodu bych požádal o kopii spisu, případně si pro to došel osobně.
Pak bych podal ponět k přezkoumání té blokové pokuty a samozřejmě stížnost na jednání strážníků.
Ať si ty dvě stovky zaslouží, u blokovek je jen minimální šance na jejich zrušení, ale zkusit se to může.
Při další komunikaci ty dvě stovky utratí na poštovném a taky se zapotí, oni nemají moc zkušeností s přezkumy a budou se muset vyjadřovat ke stížnosti, na kterou bude odpovídat starosta/ka.
IP zaznamenána