30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10

Autor Téma: Datová schránka  (Přečteno 34651 krát)

Zero1

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #45 kdy: 13 Března 2021, 13:45:23 »

alo.is> No zavedení automatického příjmání zpráv je taky docela zmrdství.

"Před týdnem Sněmovna navíc poslala do Senátu právní předpis, podle kterého by měl být u datových schránek nastavený automatický příjem poštovních datových zpráv. Ten si budou moci vypnout jen občané (fyzické osoby)."
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Datová schránka
« Odpověď #46 kdy: 13 Března 2021, 20:50:54 »

Coto znamená, hento automatický přijímání? Šak to bere všechny zprávy snad ne?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #47 kdy: 13 Března 2021, 21:31:07 »

Příjem poštovních zpráv se dá vypnout, příjem úředních ne.
« Poslední změna: 13 Března 2021, 21:33:46 od alo.is »
IP zaznamenána

Zero1

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #48 kdy: 13 Března 2021, 21:50:53 »

Behemot> Podle článku to vypadá, že chtějí závést pro všechny, to co pro úřady datum odeslání = datum přijetí. Čili žádných 10 dní pro doručení fikcí.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #49 kdy: 13 Března 2021, 22:24:51 »

To ne, píše se tam o poštovních datových zprávách, to jsou placené datové zprávy mezi soukromými subjekty, nikoliv zprávy od úřadů.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #50 kdy: 13 Března 2021, 23:02:53 »

Není to náhodou myšleno tak, že se všem FO zřídí DS, ale bude defaultně deaktivovaná?..
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #51 kdy: 13 Března 2021, 23:05:09 »

Jaký by to mělo pro stát smysl?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #52 kdy: 13 Března 2021, 23:07:25 »

No já nevím, ale rozhodně mi to přijde proveditelnější, než že všem udělají DS. Vždyť jak jsem zmiňoval, těch důchodců a sociálních případů, které nemají přístup k ničemu takovému, je šíleně moc.

Teoreticky by mohla být aktivace DS nějak snazší, než její zařízení?.. Já fakt nevím. Tak či onak, dokud půjde deaktivovat, tak je Číkus v suchu :D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #53 kdy: 14 Března 2021, 10:01:19 »

DS má být zřízena každému automaticky od 1.1.2022?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/levnejsi-nez-doporuceny-dopis-posta-vyrazne-zlevni-datove-schranky-146849

... návrh počítá s povinným zřizováním datových schránek fyzických osob a právnických osob od 1. ledna 2022, u podnikajících fyzických osob od 1. ledna 2023,“ ...
Pokusil jsem se místo spekulování najít, o co vlastně jde - je to tento tisk https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=756 Je těžké se v tom vyznat, protože to úplně překopává legislativní podchycení veřejnoprávních informačních systémů a evidencí, takže je novelizován bambilion zákonů, navíc k tomu bylo načteno asi 60 pozměňovacích návrhů. Bude jistější počkat, až to sněmovní legislativa zpracuje a pošle do Senátu, ale pokud jsem něco nepřehlédl, ve znění schválených pozměňováků to nezavádí DS pro každého, ale jen zřízení DS každému poté, co poprvé použije prostředek elektronické identifikace (tedy např. nějakou službu přes e-občanku s čipem). Ani mi nepřijde, že by si FO nemohla takto zřízenou DS deaktivovat (ale to je bez záruky, tady bych opravdu počkal na úplné znění toho, co PSP vlastně prohlasovala).

V žádném případě ale nejde o nucení DS lidem, kteří elektronicky vůbec nekomunikují, a i pro ty ostatní to spíš bude jen změna z režimu opt-in na opt-out.
« Poslední změna: 21 Dubna 2021, 08:54:29 od hh »
IP zaznamenána

Spocklw

  • Příspěvků: 102
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

vita.nek

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #55 kdy: 19 Dubna 2021, 17:10:13 »

Též uvažuji nad datovou schránkou. Proto bych chtěl přinést několik postřehů a vyvolat pár otázek.

Citace: t4455
4) výpis z registrů (bodové hodnocení apod.) zdarma, ihned, z domova

bodové hodnocení, jakožto i nahlédnutí do hříchů z historie (karta řidiče) lze přes Portál občana, přístup přes e-občanku, NIA (lze aktiovat na czech-point), nově snad i přes e-bankovnictví či "mojeidentita"

on vůbec ten portál občana nabízí zajímavé věci, bez toho anižby (narozdíl od datovky) krátil jiné možnosti interakce se státní správou

Citace: Behemot
3) samo se to maže za nějakou směšnou dobu

Popravdě jediná věc, proč DS ještě nemám, ale nově Portál občana nabízí zdarma (i automatickou) archivaci z DS do Portálu občanu. Tedy by to mohlo řešit onu 90denní lhůtu. Vyzkoušet to nemám jak, zkoušel někdo?  Dá se tím nahradit nesmyslně drahý "datový trezor"?



osobně si myslím, že uvažuje-li někdo o DS, aby si zjednodušil život, ale vadí mu řada povinností, které DS přinese, ať neváhá s použitím portálu občana - pravděpodobně zjistí, že fůra věcí k čemu chtěl DS lze právě tudy (leč v budoucnu zřejmě se zřízení NIA se bude zřizovat i DS automaticky)
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 690
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #56 kdy: 20 Dubna 2021, 00:25:02 »

Nez začnete jásat nad Portálem občana, doporučuji pečlivě prověřit chování zpráv došlých do datové schránky, pokud je ta parodie na archivaci přes Portál občana aktivována. Zejména se zaměřte na to, kdy pak budou zprávy došlé do DS doručeny a co vlastně budete mít ve své datové schránce pod kontrolou.

Více třeba na https://www.mesec.cz/clanky/na-urad-pohodlne-co-uz-dnes-umi-datove-schranky/nazory/.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Datová schránka
« Odpověď #57 kdy: 20 Dubna 2021, 00:38:59 »

Právnická osoba má taky svůj portál ovčana?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #58 kdy: 20 Dubna 2021, 06:49:53 »

Ježíš, co furt řešíte s nějakou placenou službou. Datová zpráva lze uložit kamkoliv, nepotřebujete nic placeného. Prostě si ke každému případu založte složku a tam si tu ukládejte.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #59 kdy: 20 Dubna 2021, 08:33:28 »

Problém je tzv. digitální kontinuita. Pokud chcete uložený dokument někdy v budoucnu uplatnit (a neřešit problémy s tím, že podpisy a razítka už nebude možné ověřit), musíte ho průběžně razítkovat. Jasně, nepotřebujete na to službu, můžete si to dělat i sám, ale není to zas tak triviální jako pouhé ukládání někam "do složky", a taky ne zcela zadarmo (potřebujete 1 razítko za cca 2 Kč na každý dokument jednou za 5 let).

Protože nikdo pořádně neví, jak to v praxi bude vypadat, není-li uživatel vyloženě nadšenec, doporučil bych spíš konzervativní přístup. Tedy u každého dokumentu vyhodnotit, zda může mít za 5 let ještě nějaký význam (což úspěšně odfiltruje 90+ % toho, co do DS chodí), a to, co projde, si radši nechat zkonvertovat. Zejména věci týkající se trvanlivějšího majetku (např. vše kolem nemovitostí, dědického řízení, nájmů/pachtů ...).
« Poslední změna: 20 Dubna 2021, 08:42:43 od hh »
IP zaznamenána
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10