30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 6 7 [8] 9 10

Autor Téma: Datová schránka  (Přečteno 34567 krát)

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 193
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #105 kdy: 12 Listopadu 2021, 22:30:33 »

Tak jsem mozna narazil na jeden z duvodu
zastupujeme žáky, kterým byla nařízena karanténa (nedávno v jedné věci Krajský soud v Českých Budějovicích potvrdil náš názor, že karanténu nelze nařídit e-mailovou zprávou zaslanou škole, ani prostřednictvím SMS zprávy, že podobné kroky KHS jsou nezákonným zásahem do práv dětí na vzdělání)

https://www.prolibertate.cz/2021/11/i-kdyz-nam-zacpali-usta-nesmime-mlcet-verejnost-se-musi-dozvedet-co-se-vam-stalo-pomozte-nam-a-oslovte-media-je-nacase-prolomit-jednostranne-informovani-spolecnosti/

90% narizenych karanten je nezakonna https://www.youtube.com/watch?v=dp3fxxHwLxw
« Poslední změna: 13 Listopadu 2021, 12:26:52 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 650
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #106 kdy: 02 Prosince 2021, 15:40:04 »

Na titulní straně webu ock.uzis.cz jsem ještě minulý týden viděl dosti důležitou informaci o tom, že přihlášení pomocí emailu, tel.č. a čísla OP bude možné pouze do 31.12.2021, poté už pouze pomocí el. identity. Možná si toho někdo všimnul také.
Zakopaný čert byl ve změně zákona 300/2008, kdy od 1.1.2023 bude při prvním použití el. identity automaticky zřízena DS. Takže, bude-li Covid trvat, bude se každý čtvrtrok přeočkovávat, bude mít DS brzo každý.
Nyní ta informace z ocko.uzis zmizela, tak netuším, jestli už to neplatí, nebo byla lišácky skryta.....
IP zaznamenána

klapaucius

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #107 kdy: 02 Prosince 2021, 15:48:21 »

IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 248
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #109 kdy: 18 Prosince 2021, 20:56:29 »

jeste jedna reklama
IP zaznamenána

DJManas

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #110 kdy: 27 Června 2023, 09:52:00 »

Hloupý dotaz a uznávám, že se mi nechce zakládat vlákno, když je tady takové hezké ohledně DS. Netýká se to přímo věcí které se tu řeší na denní bázi, každopádně jde mi o to, že úřad (správce nemovitého majetku), se probral po 20 letech spánku a s větičkou "jako správný hospodář Vám musím napařit nájem" mi poslal doporučený dopis i když mám datovku. Na dotaz úředník reagoval, že to posílat DS nemusí a že nemá jak zjistit, jestli ji mám nebo ne (což myslím, že je chujovina, ale budiž).

Moje otázka zní, opravdu věci, kde mi případně hrozí i exekuce, může posílat doporučeně a já se o tom z DS nedovím dokud mi nepřijde exekuční příkaz?
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #111 kdy: 27 Června 2023, 10:46:52 »

Tady je nejdůležitější, zda jste dopis převzal, či ho aktivně odmítl převzít, nebo zda se vůbec dostal do vaší sféry působnosti - tedy zda jste měl možnost se s ním seznámit. Neplatnost doručení papírovou formou je možné uplatnit jen v případě vhození do schránky a následné fikci doručení.
Samozřejmě taky musí sedět typ DS - jestli je dokument adresován fyzické osobě a datovka je fyzické osoby, tak má úřad povinnost doručovat do datovky.

Nicméně tím, že jste se úředníka zeptal na něco, co jste mohl zjistit pouze z obsahu inkriminovaného dopisu, jste se doznal k tomu, že jste se s dokumentem seznámil a tudíž z pohledu úřadu je dokument právoplatně doručen.

A samozřejmě úředník má jak zjistit, jestli máte DS.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #112 kdy: 27 Června 2023, 11:42:28 »

Pokud stát/úřad v té věci nevystupuje jako "vrchnost", ale jde o soukromoprávní vztah, kde jen shodou okolností je veřejná instituce v roli jedné ze stran, není povinnost doručovat do DS. A ano, kecy o tom, že "nemá jak zjistit", jsou chujovina, ale vzhledem k neexistenci povinnosti to není relevantní.

Odpověď na otázku, kdy/jak se o nějaké exekuovatelné povinnosti dozvím z DS, je komplikovanější. Samotná exekuce do DS přijde. Ale v 99,9 % případů to nebude první datová zpráva v té věci. Každá exekuce totiž potřebuje nejdřív tzv. vykonatelný titul, a ten ve většině případů bude vydán v soudním, správním, daňovém či podobném řízení, kde se bude doručovat do DS (a nevyřídí-li se to nějakou zrychlenou formou, ze které téměř vždy existuje opt-out, půjde do té DS nejen samotné konečné rozhodnutí, ale minimálně i zahajovací úkon). Pak jsou nějaké případy, kdy vykonatelný titul sice nepřijde do DS, ale těžko si povinný může relevantně stěžovat, že by o tom nevěděl (vykonatelný je např. i "blok", tj. příkaz na místě, pokud na tom místě nebyl rovnou zaplacen, nebo třeba vykonatelný notářský zápis). Asi by se našly nějaké případy, kde vykonatelný titul vznikne, aniž by byla povinnost jej doručovat do DS, a aniž by u toho musel být adresát osobně, ale budou to vyloženě okrajové případy.

V každém případě ale platí, že DS je povinným kanálem jen pro vrchnostenskou komunikaci ve směru úřad -> poddaný. Dokud zůstává pošta výchozím způsobem pro činění soukromoprávních jednání na dálku, není rozumné ji plošně ignorovat a spoléhat se, že důležité věci přijdou do DS.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #113 kdy: 27 Června 2023, 11:53:23 »

... jde mi o to, že úřad (správce nemovitého majetku), se probral po 20 letech spánku a s větičkou "jako správný hospodář Vám musím napařit nájem" ...
Bez ohledu na to doručování a DS. Pokud se probrali po 20 letech, tak to máte pořád dobrý, jednak ten nájem či bezdůvodné obohacení mohou chtít jen 3 roky zpět (zbytek je promlčený, ale pokud by si to napočítali i za starší období a dali k soudu, musíte to aktivně namítnout). To už samo o sobě představuje slušnou 85% slevu. Ale především, pokud takto dlouho s vědomím všech dotčených stran někdo něco držel či bezplatně užíval, nebylo by od věci se zamyslet, jestli náhodou nedošlo k vydržení (ne nutně přímo vlastnického práva, ale třeba alespoň nějakého užívacího věcného práva).
IP zaznamenána

DJManas

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #114 kdy: 28 Června 2023, 08:11:52 »

Děkuji oběma. Mě jde hlavně o to, jak se k tomu postavit do budoucna. Tento případ je už "pasé" (převzala manželka) a nemám důvod se "vyhýbat". Jenom mi šlo o to se zeptat zkušenějších, jak to vlastně funguje. Jestli si to pamatuji správně, tak kdysi dávno, když DS začínala, tak byla prezentována, jakože už Vám nic od úřadu neunikne a tudíž by se člověk neměl dostat do exekuce a když jsem se dozvěděl, že vlastně úřad nemusí, tak jsem jenom přemýšlel, jak se k tomu postavit.

Možná se ještě zeptám. Pokud mi přijde cokoliv z úřadu a já otevřu pošťákovi dveře, jak se to dělá? Předpokládám, že aktivní odmítnutí, byť z důvodu, že mám DS, už bude bráno jako právní úkon. Mě nějak nejde o to, abych se něčemu vyhýbal, ale chci, aby se mnou stát komunikoval elektronicky, když už jsem si DS zřídil (ono je to i pohodlnější, když teda odhlédnu od toho, jak je to uživatelsky "přítulné").

Citace
nebylo by od věci se zamyslet, jestli náhodou nedošlo k vydržení (ne nutně přímo vlastnického práva, ale třeba alespoň nějakého užívacího věcného práva).

Díky, situaci jsem použil sice reálnou, ale dost zjednodušenou, abych se "správně" zeptal (nejsem schopen pojmout právní terminologii, tedy s vyjímkou přestupkového práva, tam se alespoň trochu chytám, ale primárně už jsem se "vyučil" elektrikářem, teď se učím na "instalatéra/plynaře" a právníka už nedávám), abych byl pochopen, co zhruba myslím. Situace je už delší dobu řešena s právníkem.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #115 kdy: 28 Června 2023, 08:38:17 »

Patrně jste přehlédl vyjádření pana hh. Pokud úřad vystupuje jako orgán veřejné moci (vrchnost) má povinnost doručovat do DS. Pokud jde o nějaké nájemní vztahy mezi Vámi a městem, tato povinnost neplatí.
Ale o případné exekuci (návrhu na vydání platebního rozkazu, atd.) byste už z DS věděl.

Pokud již otevřete pošťákovi, tak stačí sdělit, že daná osoba není doma a nemůže převzít.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #116 kdy: 28 Června 2023, 10:42:37 »

[...] Mě nějak nejde o to, abych se něčemu vyhýbal, ale chci, aby se mnou stát komunikoval elektronicky, když už jsem si DS zřídil (ono je to i pohodlnější, když teda odhlédnu od toho, jak je to uživatelsky "přítulné").
Píšu to sem při každé příležitosti (jako Cato o zničení Kartága) - prvním krokem je pořídit si všechny typy DS, které připadají v úvahu. Tedy kdo je OSVČ a byla mu státem vnucena DS PFO (nebo ji měl už zřízenou dřív), měl by si založit i DS FO. Pokud budu mít jen jednu z více DS, je naprosto na vodě, co, jak a kam se vlastně má doručovat, a jaké má mít následky, pokud se bude postupovat jinak.

Jinak zdravý přístup k příchozí poště je mít na oficiální hlášené adrese funkční schránku (řádně označenou, ze které nic samo nevypadne, nejde jednoduše vykrádat), ideálně si tam i napsat, že nechci reklamy, aby se nějaké oznámení neztratilo v tuně letáků. Přiměřeně poučit všechny "spolubydlící" a osoby s přístupem do té schránky o tom, jak s obsahem zacházet a jak se případně chovat k pošťačce. Já osobně si i vedu evidenci všech dlouhodobých právních vztahů (různé pojišťovny, banky, leasingy, úvěry, nájmy, spolky a jiné PO, kde jsem členem, atd. atp.) a u každého si i poznamenám, jakou tam mám uvedenou svoji adresu a jak je u toho vztahu upraveno doručování (i když uznávám, že tohle je možná už porucha autistického spektra). Kdybych se někdy stěhoval, můžu pak bez velkého přemýšlení ten seznam projít a rozhodnout se, kam je třeba tu změnu aktivně hlásit.

Pokud jde o povinnost orgánů veřejné moci doručovat do DS, řeším to tak, že každé oznámení o uložení, co se fyzicky objeví ve schránce, si založím a pokusím se odhadnout, o co se jedná. Pokud je to procesní doručování, mělo by tam zároveň být i poučení s uvedením odesílatele. Tady se asi nejvíc liší teorie a praxe, protože zcela běžně v poučení není vyplněný odesílatel, nebo poučení chybí úplně, v takovém případě lze lecos odvodit od délky lhůty, podací pošty a hlavně, jestli má být dopis při nevyzvednutí vhozen či vrácen (pozn. 2). Málokdy se stane, že fakt netuším, o co nejspíš jde, v takovém případě si na tu poštu zavolám a někoho ukecám, aby tu obálku našel a přečetl (netuším, zda to je lege artis bez jakékoliv autentizace jen na základě znalosti RR čísla, ale reálně to funguje). No a pokud si jsem jist, že jde o věc, která měla přijít do datovky, počkám si na vhození do schránky a na základě obsahu se rozmyslím, zda a kdy mi to bylo fakticky doručeno, nebo zda se budu tvářit, že jsem tu věc nikdy do ruky nedostal. Vždy si ale hlídám, abych měl každé příchozí oznámení s něčím spárované - tj. aby se nestalo, že něco tou poštou došlo tzv. do mé sféry vlivu, pak to pošta vrátila (nebo v horším případě pošťačka zahodila někam do kanálu) a já ani netušil, od koho to bylo a čeho se to mělo týkat.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #117 kdy: 28 Června 2023, 16:59:34 »

Ještě bych dodal, že u pošťačky ve dveřích, nebo na poště jde hrát na zapomenutý/nenalezený OP a tedy neodmítnout, ale dovědět se něco o odesílateli. A ideálně nahrávat, kdyby došlo na údajné odmítnutí převzetí.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #118 kdy: 28 Června 2023, 23:23:31 »

mám onu "povinnou" DS PFO
přesto mi do ní FU poslal výměr daně z nemovitosti, která je na FO
jediné, co je stejné, je DIČ a RČ  >:(

neobstruoval jsem, protože by si to stejně strhli z nadměru....
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #119 kdy: 29 Června 2023, 09:51:33 »

A není náhodou ten výměr konkludentní? Já jen, že to to, co mi došlo do DS PFO je Informace pro placení daně z nemovitých věcí. A má to stejný význáma, jako informace, kterou mi poslal jiný FÚ na můj e-mail.
Pokud je to opravdu platební výměr, tedy stanovení daně správcem (např. po daňové kontrole), tak doručeno nemají.
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 6 7 [8] 9 10