30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah  (Přečteno 8960 krát)

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« kdy: 16 Ledna 2019, 17:57:19 »

Dobrý den,

tento příspěvek se týká jednání s Českými drahami, jejich forum jsem nenašel.
Za rady bych byl vděčný, smazání příspěvku pochopím.
Ale fakt nevím, s kým se poradit, než začnu jednat s drahami, celé mi to pořád přijde absurdní, podobně jako mnoho střetů v terénu s policií (i ta u toho byla).

6.10.2018 ráno jsem chtěl jet z Brna vlakem zpátky do Prahy,
protože mám v mobilu (fyzicky ne) In Kartu, chtěl jsem si na pokladně koupit lístek se slevou přes In Kartu (bylo asi 20 minut do odjezdu),
pokladní mi řekla, že takto mi jízdenku se slevou přes In Kartu neprodá (nevím proč) a ať si ji koupím přes aplikaci.
=> nedávno jsem zjišťoval, jak to je a normálně bych si zlevněnou jízdenku měl moci na pokladně koupit, ale zpětně nemám, jak její jednání prokázat

Stál jsem teda u pokladny, normálně mi fungoval internet, ale aplikace Můj vlak fungovala divně, některé věci fungovaly rychle, ale nákup jízdenky byl extrémně pomalý,
když už jsem se k dokončení nákupu jízdenky dostal, musel jsem jít na vlak, ale nákup přitom selhal. Ještě jsem byl spíš veselý a říkal jsem si, že aspoň bude zábava s průvodčím.

Průvodčí přišel a byl profesionální, chtěl po mně jízdní doklad, tak mu říkám, že nemám, protože na pokladně nešel koupit a pokladní mi řekla, ať ho koupím přes aplikaci a ta doposud pořád nefungovala. Dokonce mě chtěl nechal situaci dořešit a šel zatím dělat jinou práci. Jenže aplikace pořád nefungovala a neměl jsem jízdenku (později jsem zjistil, že se stejně jízdenka musí koupit před nastoupením do vlaku nebo u průvodčího).

Takže průvodčí přišel znova a začal náš spor, protože jsem po něm chtěl koupit jízdenku bez přirážky, protože příčina nebyla na mé straně a tu mi odmítl prodat.
Včera jsem si k tomu dohledal zákon a vyhlášku, podle kterých si myslím, že mám pravdu:
Podle § 37, odst. 4 Zákona 1994-266
 b) na výzvu pověřené osoby se prokázat platným jízdním dokladem; neprokáže-li se platným jízdním dokladem z příčin na své straně, zaplatit jízdné z nástupní do cílové stanice nebo, nelze-li bezpečně zjistit stanici, kde cestující nastoupil, z výchozí stanice vlaku a přirážku k jízdnému, nebo pokud nezaplatí cestující na místě, prokázat se osobním dokladem a sdělit osobní údaje potřebné k vymáhání jízdného a přirážky k jízdnému [odstavec 4 písm. d)],

Podle § 7, vyhlášky 2000-175
(2) Dopravce zajišťuje prodej jízdenek před nástupem do vozidla. Nezajistil-li dopravce prodej jízdenek před nástupem do vozidla, musí umožnit cestujícímu zakoupit si jízdenku po nástupu do vozidla za jízdné bez přirážky.4) Dopravce v jízdním řádu zajistí označení stanic, případně linek nebo spojů, u kterých je umožněn nástup cestujících do vozidla bez jízdenky a zakoupení jízdenky bez přirážky4) po nástupu do vozidla.
(5) Nezakoupil-li si cestující jízdenku před nástupem do vozidla, přestože mu to dopravce umožnil, smí nastoupit do vozidla bez jízdenky, jestliže dopravce zajišťuje ve vozidle prodej jízdenek a cestující si zakoupí jízdenku po nástupu do vozidla bezodkladně. V takovémto případě cestující zaplatí jízdné s přirážkou.4) Výši této přirážky stanoví dopravce ve smluvních přepravních podmínkách a uvede v tarifu. Dopravce ve smluvních přepravních podmínkách uvede linky nebo spoje, u kterých je možno po nástupu do vozidla zakoupit si jízdenku s přirážkou.4)

Průvodčí po nějaké době přišel s tím, že si vystoupím v České Třebové a začal být lehce nervozní.
Po další době přišel s tím, že zavolá policii a vypadal dost nervozní.
Po chvíli přišel s tím, jestli opravdu nechci koupit jízdenku, tu jsem koupit chtěl, ale bez přirážky, on už mluvil hodně nahlas (hulákal) a byl hodně nervozní.
Po další době policii přede mnou zavolal a při hovoru odešel, tak jsem policii taky zavolal, že to vypadá na porušení jakési přepravní smlouvy ze strany průvodčího.
Já se do té doby snažil řešit, proč nefunguje ta aplikace a jak je to s tou přirážkou, ale v tom prostředí to ani moc nešlo.

Když se schylovalo k České Třebové, asi 15 minut předem, přistoupil jsem na to, že si od něj jízdenku s přirážkou koupím. Na jednu stranu mi sice šlo o princip, ale taky jsem chtěl být co nejdřív v Praze, protože dcera a přítelkyně měly ten den oslavu narozenin. To už mi průvodčí odmítl prodat i jízdenku s přirážkou.

To už jsme byli asi 10 minut před Českou Třebovou a povedlo se mi kontaktovat přítelkyni, ať mi aspoň koupí a pošle jízdenku na mou osobu přes internet.
Jízdenka mi přišla, sice měla z Brna pozdější odjezd a neměla slevu přes In Kartu, ale podle času nejdřívějšího nastoupení už začínala na náš vlak platit před řádným odjezdem z České Třebové.
Tu jízdenku už nechtěl průvodčí zkontrolovat.
Na nádraží v České Třebové přišel průvodčí s tím, že jsem ten cestující, co nemá platnou jízdenku, já řekl, že mám platnou jízdenku a řekl policii, že jsou asi ti, co budou řešit náš spor.

Ti chtěli moji občanku, zeptal jsem se jich, proč. Řekli mi, že vypadám jako hledaná osoba. Já jim řekl, že si nepřeji, aby mé údaje dali třetí straně, oni mi řekli, ať si vystoupím z vlaku, já se zeptal proč a jestli by spíš neměli řešit náš spor. Oni mi řekli, že nemám platnou jízdenku, já řekl, že mám a že jim ji ukážu, ale místo toho mě tahali ven, neměl jsem na sobě věci moc na lítačku, tak jsem šel, pak se vrátili pro můj batoh, který na sedadle zapomněli, moc jsem se přesunu nebránil, ale stejně mi roztrhli košili a pak jsme byli venku.

Venku jsem chtěl nastoupit zpět do vlaku, v tom mě policie bránila. => U toho vůbec nechápu, proč.
Když už se vlak začal rozjíždět, tak jsem se nabídl, že by se konečně mohli podívat, že na něj mám platnou jízdenku, podívali se, uznali to a rychle odešli pryč (možná to nechtěli dokumentovat, já chtěl každopádně jet co nejdřív do Prahy a ne jít na jejich stanici).

Nastoupil jsem do vlaku, co jel asi za 5 minut a konečně jel do Prahy. Sice mě jednání Českých Drah i policie přišlo postavené na hlavu, ale nechtěl jsem tím ztrácet další čas, teď musím.

V příloze fotka "vyzva k zaplaceni.jpg" ukazuje, jakým způsobem mi za tu jízdu naúčtovali 3384 CZK.
Podle "Detail_vlaku_rj570_Brnensky_drak.pdf" a "zpozdeni vlaku.jpg" jde vidět, že zpoždění nebylo 4, jak píšou ve výzvě, ale 3 minuty.
=> z mého pohledu jsem zpoždění samozřejmě nemohl způsobit sezením ve vlaku, ale i ostatní z položek odmítám a kdybych měl víc času, hned ten den bych řešil škody, jaké byly způsobené mně
"jizdenka.pdf" je jízdenka, co jsem za jízdy koupil.

Co s tím dělat? Ty položky k zaplacení z "vyzva k zaplaceni.jpg" podle mě nedávají smysl, v dopise píšou, že věří, že to chci urovnat smírnou cestou, je tam mail na paní, co to vyřizuje a zaplatit to mám případně do neděle. Je mi jasné, že jsem v právu, ale jak to asi bude probíhat s dokazováním nebo případně u soudu? Abych nevyhodil třeba 20 tisíc navíc a prohrál.

Ještě mi dopis připadá, že se snaží vyvolat dojem, že je to hotová věc, přitom je to z jejich strany první kontakt a vůbec není uvedeno, jak k těm skutečnostem došli a co dělat v případě, že se mě věc netýká respektive neodráží realitu.
Dopis vypadá docela podvodně i kvůli tomu, že si něco naúčtují, nedají k tomu moc informací a chtějí po mně rychlé zaplacení...

Takže (Chci to řešit, ale žijeme kde žijeme a zkušenosti s ČD, policií i soudy mám hrozné...):
1) Mám zaplatit?
2) Mám napsat vyřizující mail?
3) Mám podat Českým Drahám stížnost?
4) Mám kontaktovat České Dráhy jinak?
5) Mám kontaktovat policii?
6) Nemám dělat zatím nic?
7) Mám udělat něco jiného?

Děkuju za jakoukoli případnou pomoc!
« Poslední změna: 16 Ledna 2019, 21:54:48 od salda »
IP zaznamenána

Kamiq

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #1 kdy: 16 Ledna 2019, 18:42:42 »

Šance na úspěch je, to co je tu napsáno by mělo být napsáno jim. Problém vidím v tom zpoždění vlaku, jestli jsi neuposlechl pokyny průvodčího a došlo právě kvůli tomu ke zpoždění. 
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2019, 10:20:43 »

Podle § 7, vyhlášky 2000-175
(2) Dopravce zajišťuje prodej jízdenek před nástupem do vozidla. Nezajistil-li dopravce prodej jízdenek před nástupem do vozidla, musí umožnit cestujícímu zakoupit si jízdenku po nástupu do vozidla za jízdné bez přirážky.po nástupu do vozidla.
(5) Nezakoupil-li si cestující jízdenku před nástupem do vozidla, přestože mu to dopravce umožnil, smí nastoupit do vozidla bez jízdenky, jestliže dopravce zajišťuje ve vozidle prodej jízdenek a cestující si zakoupí jízdenku po nástupu do vozidla bezodkladně. V takovémto případě cestující zaplatí jízdné s přirážkou.4) Výši této přirážky stanoví dopravce ve smluvních přepravních podmínkách a uvede v tarifu. Dopravce ve smluvních přepravních podmínkách uvede linky nebo spoje, u kterých je možno po nástupu do vozidla zakoupit si jízdenku s přirážkou.

První problém.. dopravce umožnil prodej jízdenky před nástupem do vozidla.. jen vám nechtěl dát slevu.
Navíc asi neprokážete jak přesně to bylo..
Prokázat možná půjde to s aplikací podle výpovědi průvodčího, ale tam je další problém.. i když to průvodčí potvrdí tak vy jste měl mít jízdenku už před nástupem do vlaku.

Jízdenka mi přišla, sice měla z Brna pozdější odjezd a neměla slevu přes In Kartu, ale podle času nejdřívějšího nastoupení už začínala na náš vlak platit před řádným odjezdem z České Třebové.
Tu jízdenku už nechtěl průvodčí zkontrolovat.

Ale pořád tam je problém že jste platnou jízdenku měl mít před nástupem do vlaku.. a to jste ani tak neměl.

Já jim řekl, že si nepřeji, aby mé údaje dali třetí straně

Tohle nefunguje.. oni můžou i tak údaje sdělit osobě která na tom má právní zájem.

Ke zpoždění asi řeknou to co Kamiq.. že jste nerespektoval pokyny průvodčího.. a pak už se bude hrát jen o vyčíslení té částky.¨


Asi taková bude jejich pozice..
když by došlo k soudu tak výsledek se neodvážím tipovat.
IP zaznamenána

re4zon

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2019, 12:01:14 »

Tohle bude tedy dost loterie, pokud to hodláte hnát dál. Pochybuju, že kdokoliv bude mít jakékoliv důkazy o konverzaci mezi vámi a průvodčím. Klidně můžete tvrdit, že jste si jízdenku s přirážkou chtěl koupit ihned po odjezdu z Brna a odmítli vám ji prodat, tak jste si nechal ze zoufalosti poslat jinou od přítelkyně, kterou také neuznal. Otázka je, kdo tomu bude bez nahrávky věřit.
IP zaznamenána

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #4 kdy: 17 Ledna 2019, 14:06:04 »

Díky za odpovědi!
Nejdivnější mi na tom celém přijde, že průvodčí nemusí nijak prokazovat tvrzení, že jsem jel bez platné jízdenky, odmítal zaplatit a nemohl zaplatit na místě.
Teď na to koukám a to nemohl zaplatit na místě je úplně mimo. O tom ani nebyla před výzvou řeč.

Průvodčí si ještě při mém odchodu bral kontakty na nějaké svědky, ale vybral si je sám a já ani nevím, jak si budou pamatovat detaily, podle mě si můžou třeba pamatovat jen to, jak tam nakonec průvodčí huláká, že bude volat policii, ale asi si taky budou pamatovat, že policie spor neřešila, ale rovnou chtěla po mně občanku a vyvést mě ven z vlaku.

Policie si určitě pamatuje, že jsem jim ukazoval venku platnou jízdenku, jenže to třeba zatají, aby nebyli za blbce, že ji nezkontrolovali už v tom vlaku.
(přišlo mi, že si venku uvědomili, že jsem měl pravdu a proto hodně rychlým krokem šli pryč, ale to je jen domněnka a teď je to jedno, ale kdybych věděl, k čemu může dojít, tak bych možná chtěl zapsat svou výpověď, jenže oni by stejně mohli říct, že jsem jízdenku předložit nechtěl nebo něco a taky mi přišlo jednodušší si je začít nahrávat, ale klasicky mi vzali mobil)

Každopádně z těch odpovědí chápu, že bude nejlepší zkusit napsat té vyřizující, podat stížnost ČD a pokud se nic do neděle nezmění, tak zaplatit uvedenou částku.
Celé mi to přijde absurdní, ale plyne mi z toho, že postavení průvodčího je ve sporu oproti cestujícímu velmi zvýhodněno a kdybych očekával příště něco podobného, tak si budu muset celé jednání nahrávat (a vypadat přitom jako kretén a naštvat další lidi..). To už můžu raději přistoupit na ten bordel a dát jim přirážku nebo spíš vysvětlit spolucestujícím situaci a zatáhnout je do toho, protože bez nich je celé řešení sporu asi postaveno pouze na vůli průvodčího. Všechna tato řešení mi přijdou morálně špatná :(

Jinak s tím, že jsem měl mít jízdenku před nástupem do vlaku, jak říká @2M není pravda, mohl jsem ji koupit ve vlaku a to jsem i chtěl, ale průvodčí to odmítl. Problém byl jen s přirážkou, ale nejdřív bych musel riskovat další poplatky třeba za soud, abych třeba zjistil, že průvodčí tvrdí něco jiného a soud dá za pravdu jemu.
IP zaznamenána

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #5 kdy: 17 Ledna 2019, 14:12:36 »

A ještě jeden off-topic, ČD mi výzvu poslaly normálním dopisem, ani do vlastních rukou, ani doporučeně. Prostě mi ho pak otevřený přeposlali rodiče.
Kdyby se teda dopis u pošty ztratil nebo něco takového a já o něm ani nevěděl, to by rovnou dali k soudu, aniž bych o tom cokoli věděl?
Jako asi jo :( => z toho pohledu to mohlo dopadnout ještě jinak, vlastně sice píšou, že to chtějí vyřešit smírnou cestou, ale dělají opak
« Poslední změna: 17 Ledna 2019, 14:24:36 od salda »
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 362
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #6 kdy: 17 Ledna 2019, 14:37:29 »

A takhle to v tom našem "právním státě" chodí. Gauner si žije v klídku a člověk, který narazí na několik zdánlivě neškodných shod náhod, je největším zločincem. Přitom stačilo, aby se průvodčí netvářil, že to jde z jeho výplaty a důvody uznal, prodal jízdenku bez přirážky a hotovo.
IP zaznamenána

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #7 kdy: 17 Ledna 2019, 14:43:14 »

Ten průvodčí určitě nebyl gauner, jen tu situaci vyhodnotil jinak (a mně přišlo, že nemám důvod mu ustupovat), spíš mě na tom štve, jak velké má pravomoce.
Já uznávám, že i já jsem tu přirážku mohl zaplatit, ty drobné mi jsou jedno. Ale to říkám teď, v ten okamžik mi šlo o princip a byl jsem naštvaný, že těm "borcům" z ČD nic nefunguje, půlku věcí sami neví a ještě mají ve všem bordel.

EDIT: Aha, ten gauner asi nebyl na průvodčího. Moje chyba.
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 362
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #8 kdy: 17 Ledna 2019, 15:13:58 »

ne, nebylo to na něj. Obecný gauner...... :D
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #9 kdy: 17 Ledna 2019, 20:34:25 »

Jinak s tím, že jsem měl mít jízdenku před nástupem do vlaku, jak říká @2M není pravda, mohl jsem ji koupit ve vlaku a to jsem i chtěl, ale průvodčí to odmítl.

Tak si přečtěte ještě jednou paragraf co jste citoval

Podle § 7, vyhlášky 2000-175
(5) Nezakoupil-li si cestující jízdenku před nástupem do vozidla, přestože mu to dopravce umožnil, smí nastoupit do vozidla bez jízdenky, jestliže dopravce zajišťuje ve vozidle prodej jízdenek a cestující si zakoupí jízdenku po nástupu do vozidla bezodkladně. V takovémto případě cestující zaplatí jízdné s přirážkou.

Podle vašeho popisu jste nastoupil bez jízdenky a pak odmítl zaplatit jízdné s přirážkou.

A jestli jsem to pochopil tak ani platnost koupené jízdenky nepokrývala celou cestu co jste jel..


Celé mi to přijde absurdní, ale plyne mi z toho, že postavení průvodčího je ve sporu oproti cestujícímu velmi zvýhodněno a kdybych očekával příště něco podobného, tak si budu muset celé jednání nahrávat (a vypadat přitom jako kretén a naštvat další lidi..).

V rovině tvrzení proti tvrzení bude soud asi věřit průvodčímu..
a už vůbec nemluvím o tvrzení policajta.. tam soud dokáže napsat i že věří víc tvrzení policajta než kamerovému záznamu.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #10 kdy: 17 Ledna 2019, 22:48:39 »

Doporučuji zaplatit a dál se v tom nešťourat a zajistit si ještě fyzickou inkartu, kdyby aplikace zase nefungovala a vy jste potřeboval nákup u pokladny. Soud bych neriskoval, aby se na to nenabalily další náklady. Asi je to vůči Vám nespravedlivé, ale vyhrát podle mne nemůžete.
IP zaznamenána

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #11 kdy: 18 Ledna 2019, 01:06:48 »

Díky, nakonec se rodiče naštvali a zaplatili to preventivně za mě, ať to nedám k soudu. To mě štve, ale je to v souladu se závěry tady.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #12 kdy: 18 Ledna 2019, 09:20:03 »

Podstatu věci vyzdvihl zde 2M. Jako klíčový zlom vidím, že jste nastoupil do vlaku bez platné jízdenky.

Pár mých postřehů:
  • Moc nerozumím tomu, co jste řešil s pokladní na stanici. Papírový lístek se kupuje bez prokazování držení slevy - prostě si řeknete o "zákaznické jízdné", nebo "slevu IN25" a příslušnost této slevy kontroluje výhradně průvodčí ve vlaku, nikoliv u nákupu. Říkám si, jestli jste se do toho nějak u té pokladní nezamotal a nedošlo k nějakému nedorozumění.
  • Jezdím s ČD několikrát týdně a ještě nikdy mě nikdo nenutil k nákupu v aplikaci.
  • Ryze prakticky je u ČD elektronická jízděnka stále jen výhodou, nikoliv nutností. Stále platí, že při nástupu ve stanici, kde není odbavení pokladnou, je nákup jízdenky ve vlaku bez přirážky.
  • Od loňska nelze koupit elektronickou jízdenku na dřívější vlak – tedy jakékoliv zpětné koupení není možné. Bohužel.
  • Další věci a děje jsou podřízené již zmíněnému přepravnímu řádu.

Za sebe nevidím moc prostoru, kudy to uhrát. Jedna věc je, že vám nebyl umožněn nákup jízdenky pokladní. To je sice zjevné porušení povinností přepravce, ale Vy to nemáte jak prokázat.

Že jste odmítl průvodčímu ve vlaku platit přirážku – to je IMHO pozdě bycha honiti. Průvodčí zpravidla nemůže prodat lístek bez přirážky*); v osobáku to někdy umí navléci, že vám zapíše nástup ve stanici bez odbavení, což nepřipadá v úvahu u rychlíku Brno-Praha. V případě, že byste byl v právu, pak je nutno nevidím jinou cestu, než zaplatit přirážku a tu pak pak po drahách vymáhat zpětně.

Pro příště doporučuji: Nahrávat klíčová jednání.

*) Průvodčí jsou z strany zaměstnavatele pod dozorem, jsou na ně dělány skryté namátkové kontroly, revizní kontroly a nosí sebou POP (přenosná odbavovací pokladna), která bez problému online napráská jakoukoliv nepravost. Takže když poruší svoji povinnost, není to o 40Kč přirážkce, o kterou by okradl dráhy, ale ohrozí tím mnohonásobně vyšší pohyblivou složku své mzdy.
« Poslední změna: 18 Ledna 2019, 09:41:33 od jakubb »
IP zaznamenána

salda

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #13 kdy: 20 Ledna 2019, 17:04:19 »

Jsem teda poslal mail a uvidím, zda se chytnou za nos nebo co mi odpoví, ještě podám stížnost:
Citace
Dobrý den,

tento týden se ke mně dostala výzva k zaplacení 3384 CZK, čj viz předmět.
Tímto podávám zpětnou vazbu k výzvě a celkovému jednání Českých Drah a byl bych rád za zodpovězení dotazů.

Na základě vaší víry v můj zájem urovnat závazek smírnou cestou, mám zájem o informace vedoucí k vašemu tvrzení, že jsem odmítl zaplatit, nemohl zaplatit na místě a svým jednáním se podílel na zpoždění vlaku o 4 minuty a proto jsem údajně povinen zaplatit jízdné, 2 přirážky a náhradu za zpoždění vlaku 4 minuty.

Dále mě zajímá, na základě čeho nazýváte částku, kterou mě vyzýváte k zaplacení, pohledávkou.

Dále by mě zajímalo při nezaplacení ve vámi stanovené lhůtě, o jaké úroky a z jakého prodlení se zvýší náklady vymáhané externí společností, které by byla pohledávka postoupena.

Chtěl bych poukázat na nesrovnalosti se zpožděním vlaku 570, viz "zpozdeni vlaku.jpg", které po odjezdu z České Třebové bylo 3 minuty a při příjezdu do Prahy 1 minuta.

Protože si jízdu docela přesně pamatuji, zajímá mě, jak příště jednat v situaci, kdy mám právo si koupit jízdenku u průvodčího bez přirážky a tu si chci i koupit a průvodčí mi ji nechce prodat respektive jak jednat v situaci, když mám s průvodčím spor o to, zda by mi mělo být umožněno zakoupení jízdenky bez přirážky.

K odstavci výše přikládám, že podle § 37, odst. 4 Zákona 1994-266:
 b) na výzvu pověřené osoby se prokázat platným jízdním dokladem; neprokáže-li se platným jízdním dokladem z příčin na své straně, zaplatit jízdné z nástupní do cílové stanice nebo, nelze-li bezpečně zjistit stanici, kde cestující nastoupil, z výchozí stanice vlaku a přirážku k jízdnému, nebo pokud nezaplatí cestující na místě, prokázat se osobním dokladem a sdělit osobní údaje potřebné k vymáhání jízdného a přirážky k jízdnému [odstavec 4 písm. d)],
a
podle § 7, vyhlášky 2000-175
(2) Dopravce zajišťuje prodej jízdenek před nástupem do vozidla. Nezajistil-li dopravce prodej jízdenek před nástupem do vozidla, musí umožnit cestujícímu zakoupit si jízdenku po nástupu do vozidla za jízdné bez přirážky.4) Dopravce v jízdním řádu zajistí označení stanic, případně linek nebo spojů, u kterých je umožněn nástup cestujících do vozidla bez jízdenky a zakoupení jízdenky bez přirážky4) po nástupu do vozidla.
by měl průvodčí dokázat, že příčina je na straně cestujícího nebo umožnit zakoupení jízdenky bez přirážky ve vlacích umožňujících cestujícímu zakoupit si jízdenku po nástupu do vozidla za jízdné.

Ale vaše výzva se pravděpodobně vztahuje k jiné hypotetické situaci než se stala mi, proto jsem výše uvedl své dotazy.

Děkuji za odpověď,
Lukáš Salich

Přílohy: zpozdeni vlaku.jpg – Obrázek, 201 kB
« Poslední změna: 20 Ledna 2019, 17:07:23 od Číkus »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:výzva k zaplacení 3384 CZK od Českých Drah
« Odpověď #14 kdy: 16 Února 2019, 21:41:49 »

OT reakce byly přesunuty do gaychatu https://www.30kmh.cz/index.php?topic=7655.0
IP zaznamenána